Poradnik ułatwiający wybór rachunku firmowego

Obowiązek posiadania konta firmowego przy prowadzeniu firmy

Wielu początkujących przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą staje przed dylematem – czy muszę założyć konto firmowe, aby się rozliczyć ze swoimi kontrahentami, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i Urzędem Skarbowym? Jak się okazuje, większość osób prowadzących działalność gospodarczą nie musi posiadać konta firmowego.

O konieczności posiadania rachunku bankowego wspomina ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 61, par. 1 zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i obowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Niniejsza ustawa obliguje zatem przedsiębiorcę do posiadania rachunku bankowego, ale nie określa dodatkowych wymagań odnośnie rodzaju konta. Warto jednak dodać, że niekiedy mogą wystąpić komplikacje ze strony Urzędu Skarbowego, jeśli będziemy wnioskować o zwrot podatku VAT na konto osobiste. Jeżeli taka sytuacja dotyczy lub będzie dotyczyć Twojej osoby, upewnij się w swoim Urzędzie Skarbowym, czy rachunek osobisty jest wystarczający, aby bezproblemowo taki zwrot uzyskać.

O konieczności posiadania konta firmowego wspomina jeszcze jedna ustawa. Mowa tu o ustawie z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej, która reguluje kwestię rozliczeń pomiędzy podmiotami gospodarczymi (firmami). W art. 22, ust. 1 tej ustawy można przeczytać, iż rozliczenia związane z działalnością gospodarczą muszą następować za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w następujących sytuacjach:

  • gdy stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca,
  • gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro.

Jeżeli nie zawierasz transakcji na wysokie kwoty, możesz spokojnie korzystać z konta osobistego.

Czy konto firmowe jest zbędne?

Można odnieść wrażenie, że założenie konta firmowego w większości przypadków mija się z celem. Jaki jest sens prowadzenia droższego konta, gdy można zgodnie z prawem korzystać z taniego konta osobistego do rozliczeń w ramach prowadzonej działalności?

Polskie prawo rzeczywiście daje większości przedsiębiorców wolną rękę w kwestii rodzaju konta, z którego dokonywane są rozliczenia, problemy mogą się jednak pojawić ze strony instytucji oferujących konta osobiste. Każdy bank może bowiem wprowadzić dodatkowe ograniczenia odnośnie swobody używania oferowanych rachunków bankowych, np. określić w regulaminie, że konto osobiste nie może być wykorzystywane do rozliczeń prowadzonych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. Karą za załamanie tego postanowienia może być zamknięcie rachunku bankowego klienta.

W interesie każdego banku leży osiąganie odpowiednich wyników finansowych, dlatego nie należy się dziwić, że zależy im, aby obok kont osobistych otwierać także rachunki firmowe. Jeśli wybrane konto firmowe nie może być używane do rozliczeń z tytułu działalności gospodarczej, zawsze można założyć, np. w innym banku, rachunek osobisty, który daje taką możliwość.

Konto firmowe – założyć, czy nie?

Odpowiedź na to pytanie, tak jak każda inna decyzja, zależy od naszych potrzeb. Jeżeli zaczynamy działalność gospodarczą, to na początek zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy powinien nam wystarczyć. Konto firmowe wiąże się z nieco wyższymi opłatami, ale z drugiej strony może nam ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej:

  • nie ryzykujemy, że bank zmieni nagle postanowienia regulaminu, wykluczając możliwość używania konta osobistego do rozliczeń wynikających z prowadzonej działalności gospodarczej. Gdy bank nagle zamknie nasze konto osobiste, stracimy czas na otwieranie kolejnego rachunku, a nasza wiarygodność w oczach kontrahentów może się pogorszyć;
  • oddzielamy wydatki w ramach działalności gospodarczej od wydatków na cele osobiste – umiejętność dobrej organizacji to cecha solidnego przedsiębiorcy,
  • unikniemy możliwych problemów ze zwrotem podatku VAT – niektóre Urzędy Skarbowe uznają, że zwrot podatku może zostać dokonany tylko na konto firmowe.

Jak wybrać korzystne konto firmowe?

Konto firmowe nie jest gwarantem sukcesu naszego biznesowego przedsięwzięcia, ale odpowiedni rachunek może nam ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej i pozwoli zaoszczędzić kilkadziesiąt/kilkaset złotych w skali roku.

Na co zwracać uwagę? Kryteria wyboru konta firmowego zależą od naszych potrzeb i charakteru prowadzonej działalności. Jeżeli na przykład prowadzisz biznes za pośrednictwem Internetu, koszt wykonywania przelewów elektronicznych będzie kluczowym kryterium wyboru konta. W innym przypadku może to być koszt prowadzenia rachunku bankowego, dostępność placówek banku lub atrakcyjność linii kredytowej dostępnej w ramach konta.

Oto lista kryteriów, które są najczęściej punktem wyjścia do dalszej analizy:

  • koszt prowadzenia konta i obsługi kart płatniczych - jeżeli bank pobiera miesięczną opłatę za konto i kartę, zwróć uwagę, czy możesz jej jakoś uniknąć. Zwykle banki dają klientowi taką możliwość pod warunkiem wykonywania transakcji na określoną kwotę lub ustalając minimalną wartość wpływów na rachunek firmowy,
  • koszt wykonania przelewów do ZUS-u, Urzędu Skarbowego i do banków zewnętrznych – banki lubią pobierać dodatkowe opłaty za przelewy do instytucji, z którymi przedsiębiorca musi się borykać. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej warto także uwzględnić możliwość zlecania przelewów ekspresowych (BlueCash, Express ELIXIR, SORBNET) i opłaty za ich wykonanie,
  • dostępność placówek banku oraz bankomatów,
  • oprocentowanie konta firmowego – zwykle konta firmowe nie są oprocentowane, ale często w danym banku istnieje możliwość założenia darmowego rachunku oszczędnościowego dla przedsiębiorców. Niektóre takie rachunki mają naprawdę korzystne oprocentowanie – sprawdź nasz ranking kont firmowych.
Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.