Poradnik ułatwiający wybór konta dla studenta

Specyfika rachunków dla klientów między 18 a 26 rokiem życia

Potrzeby młodego człowieka, który rozpoczyna naukę w szkole wyższej, różnią się od wymagań przeciętnego klienta banku. Studenci są zazwyczaj pochłonięci rozmaitymi sprawami: wykłady, kolokwia, egzaminy, ale i spotkania ze znajomymi, weekendowe wyjazdy czy wakacje za granicą. Takie życie jest intensywne, wobec czego nie ma w nim miejsca na kłopoty z kontem bankowym – rachunek powinien być bezproblemowy i prosty w obsłudze.

Wiadomo, że nie każdy student otrzymuje stypendium (stałe dochody), wobec czego pożądane są te rachunki, które nie wymagają od posiadacza stałych wpływów. Podobnie rzecz ma się z kartą debetową – młodzi ludzie lubią nimi płacić, jednak konieczność ponoszenia opłat za obsługę plastiku zawsze budzi sprzeciw. W kwestii przelewów sprawa jest prostsza – obecnie standardem są bezpłatne przelewy internetowe, a dodatkowo banki umożliwiają przekazywanie środków na e-mail, numer telefonu, a nawet konto na Facebooku. Takie niestandardowe opcje przelewów zwykle znajdują uznanie studentów, a w połączeniu z aplikacjami mobilnymi sprawiają, że korzystanie z konta jest wygodne i przyjemne.

Często młodzi ludzie zwracają uwagę na moneyback w ramach konta. Niejednokrotnie jest tak, że brakuje nam pieniędzy, wobec czego dodatkowe środki są mile widziane. Premie za płatności kartami debetowymi można znaleźć w niektórych bankach, jednak warto dokładnie przeanalizować, ile możemy zyskać na takim moneybacku przy naszym stylu życia (nie warto zmuszać się do dodatkowych wydatków, byle tylko otrzymać nagrodę od banku).

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego?

Wybór konta dla studenta nie jest prosty. Na rynku dostępne są różne rachunki, zarówno uniwersalne, jak i skierowane specjalnie do młodych posiadaczy. Zwykle może z nich korzystać każdy, kto ukończył 18 lat, a jest przed 26 rokiem życia – nie zawsze trzeba być studentem; zdarza się jednak, że banki przygotowują dla studentów specjalne promocje.

Najważniejsze przy wyborze rachunku studenckiego jest określenie własnych potrzeb – każdy jest inny i posiada inne wymagania, wobec czego warto jasno sprecyzować, czego oczekujemy od naszego konta.

Rachunki dla młodych klientów można ocenić w następujących kategoriach:

  • Koszty związane z kontem i kartą debetową – w tym miejscu zadaj sobie pytanie o to, ile miesięcznie zapłacisz za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty debetowej (najlepiej, aby były to jak najmniejsze kwoty). Sprawdź także, jakie są warunki umożliwiające uniknięcie tych opłat i czy jesteś w stanie je spełnić.
  • Dostęp do środków – sprawdź, jakie bankomaty w ramach konkretnego konta są bezpłatne (wypłaty z nich nie wiążą się z prowizją), a które nie. Jeśli zamierzasz wpłacać gotówkę na rachunek, zorientuj się, jakie koszty się z tym wiążą oraz jakie są możliwości (wpłaty w oddziale, wpłatomaty).
  • Przekształcenie konta po ukończeniu określonego wieku – jeśli decydujesz się na konto typowo studenckie, koniecznie sprawdź, co stanie się z rachunkiem, kiedy ukończysz określony przez bank wiek (zwykle jest to 25-26 lat). Praktyka pokazuje, że banki zwykle przekształcają takie konto w rachunek ze standardowej oferty, jednak opłaty związane z nowym kontem mogą być wyższe.
  • Dodatkowe usługi – ten aspekt rachunku jest najbardziej indywidualny. Sprawdź, z jakich usług możesz korzystać – czy bank oferuje moneyback, jakie są funkcje aplikacji mobilnej, czy możesz założyć konto walutowe lub korzystać ze zniżek i rabatów.

Pamiętaj, że zawsze warto porównywać rachunki i w razie potrzeby otworzyć konto w innym banku. Jeśli warunki prowadzenia Twojego obecnego rachunku przestały Ci odpowiadać, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skorzystał z oferty konkurencji.

Nasz ranking kont studenckich przygotowaliśmy w oparciu o powyższe kryteria i wierzymy, że okaże się dla Ciebie pomocny w wyborze rachunku. Powyżej znajdziesz analizy wybranych przez nas typowych kont dla studentów, natomiast rachunki uniwersalne (dla wszystkich osób powyżej 18 roku życia) opisaliśmy w sekcji Analizy Kont Osobistych (w poszczególnych analizach opisujemy ofertę dla studentów w ramach zwykłego konta osobistego, o ile bank taką posiada).

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.