Konto dla Młodych w PKO BP – bezpłatny rachunek dla osób w wieku 18-26 lat

Konto dla Młodych w PKO BP – bezpłatny rachunek dla osób w wieku 18-26 lat Źródło obrazka: strona PKO BP

Szukasz konta, z którym nie będziesz musiał przejmować się zapewnianiem comiesięcznego wpływu, a które jednocześnie zapewni Ci dobrodziejstwa nowoczesnej technologii? PKO BP ma dla Ciebie propozycję: darmowe w prowadzeniu Konto dla Młodych. My prześwietlamy, czy warto z niej skorzystać. 

Konto dla Młodych to rachunek przeznaczony dla klientów w wieku 18-26 lat. Do jego założenia nie jest potrzebny ani status ucznia/studenta, ani zatrudnienie; nie musisz także przelewać na rachunek wypłaty, stypendium czy zapewniać innych regularnych wpływów – prowadzenie Konta dla Młodych jest bowiem bezwarunkowo bezpłatne.

Teraz założenie rachunku w programie poleceń może dać Ci 100 zł premii. Wystarczy, że spełnisz naprawdę proste warunki.

Do tego korzystanie z konta w największym banku komercyjnym w Polsce umożliwia dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, przy jednocześnie mocno rozbudowanej sieci placówek i oddziałów. O dodatkowych zaletach rachunku piszemy w dalszej części analizy.

Ile kosztuje Konto dla Młodych?

Darmowe prowadzenie konta jest niewątpliwym atutem, niemniej w przypadku rachunków dla młodych osób jest to raczej rynkowy standard. Sprawdźmy zatem, czy w usługach powiązanych z kontem nie czają się gdzieś opłaty mogące uprzykrzyć życie:

 • rachunek przeznaczony jest dla osób pomiędzy 18. a 26. rokiem życia – po ukończeniu przez Ciebie 26 lat bank przekształci go w Konto za Zero;
 • konto nie jest oprocentowane;
 • 0 zł za prowadzenie konta. Bank nie wymaga żadnych wpływów na rachunek.
 • 0 zł za wydanie standardowej karty debetowej do konta – w ramach rachunku oferowana jest karta MasterCard Debit z funkcją płatności zbliżeniowych, internetowych i opcją wielowalutową. Wizerunek tej karty prezentujemy poniżej:

Karta do Konta dla Młodych

 • 14,90 zł za wydanie karty debetowej z wybranym wzorem graficznym (ze wzorów dostępnych na stronie banku);
 • 0 zł za wydanie pierwszej naklejki zbliżeniowej;
 • 5 zł za korzystanie z karty debetowej, jeżeli nie wykonasz w przeciągu miesiąca przynajmniej 4 transakcji kartą lub Blikiem;
 • brak opłat za wypłaty z bankomatów w kraju i za granicą.
 • 0 zł za przelewy dokonywane przez Internet;
 • 4,99 zł za przelew natychmiastowy w systemie Express Elixir (limit pojedynczego przelewu to 3 tys. zł, limit dzienny - 6 tys. zł);
 • 0 zł zł za realizację zlecenia stałego;
 • 0 zł za przelew na numer telefonu odbiorcy w ramach banku PKO BP w kanale mobilnym i internetowym;
 • 40 zł za przelew SORBNET dla kwot do 1 mln zł, 20 zł za przelew SORBNET kwot równych i większych od 1 mln zł;
 • 8 zł za przelew europejski (spread na EUR wynosi ok. 5%);
 • 0,15% min. 25 zł max. 130 zł za przelew walutowy;
 • brak opłat za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale banku.

Wniosek o rachunek możesz złożyć na .

Jak więc widzisz, jedyna regularna opłata, jaka może się pojawić w związku z korzystaniem z Konta dla Młodych, to comiesięczna prowizja za kartę. Opłaty tej możesz uniknąć, wykonując w miesiącu przynajmniej 4 transakcje bezgotówkowe kartą lub Blikiem (nie wliczają się w to transakcje w bankomatach, zwrócone lub anulowane). Dogodnością jest brak wymaganej kwoty transakcji, dzięki czemu możesz kupić sobie 4 razy zwykłą kanapkę czy bilet komunikacji miejskiej i już wymóg banku zostanie spełniony.

Niemniej oznacza to, że jakieś środki powinieneś na tym rachunku posiadać i regularnie go zasilać, właśnie po to, by móc płacić kartą. Pamiętaj, że posiadanie karty do konta nie jest obowiązkowe – jeśli nie jest Ci ona potrzebna, możesz z niej zrezygnować i nie martwić się więcej ewentualnymi prowizjami. Ponadto kartę debetową w wielu przypadkach możesz zastąpić Blikiem, czyli płatnościami za pomocą telefonu.

100 zł premii w programie poleceń

Teraz założenie rachunku w programie poleceń może dać Ci 100 zł premii. Wystarczy, że spełnisz naprawdę proste warunki: w ciągu 30 dni wykonasz transakcje kartą na min. 200 zł i transakcje Blikiem na min. 40 zł. Stuzłotowa premia przypada zarówno poleconemu, jak i polecającemu. Co więcej, bank nagrodzi najbardziej efektywnych polecających dodatkowymi nagrodami, których wartość wynosi od 250 zł do aż 3000 zł.

Najbogatsza oferta kont walutowych w sam raz na zagraniczny wyjazd

Niekwestionowaną zaletą oferty PKO BP jest szeroki dostęp do rachunków walutowych prowadzonych w EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK i SEK. Możesz do nich podpiąć swoją standardową debetówkę dołączoną do Konta Młodych i płacić w wybranej walucie bez dodatkowych prowizji. Jak już bowiem wspominaliśmy, standardowa karta debetowa PKO Ekspres ma funkcję wielowalutową, zaś sprzężenie jej z wybranym rachunkiem walutowym jest zupełnie darmowe.

Załóżmy, że planujesz wakacyjny wyjazd do Norwegii. Chcąc ograniczyć koszty przewalutowania i opłaty za transakcje zagraniczne, nie musisz wcale otwierać konta „na miejscu” – w zupełności wystarczy założenie rachunku walutowego w NOK w PKO BP (choćby w aplikacji mobilnej) i podpięcie do niego Twojej standardowej „debetówki”. Gotowe: możesz wygodnie płacić kartą w Norwegii bez prowizji za przewalutowanie. Nie ponosisz także dodatkowych kosztów prowadzenia konta walutowego (jeśli powiązałeś je z kartą wielowalutową).

Pamiętaj jednak, że brak prowizji wiąże się z posiadaniem środków w odpowiedniej walucie na rachunku walutowym. O tym, jak działa karta wielowalutowa, przeczytasz więcej tutaj.

Walutę wymienisz na korzystniejszych warunkach w kantorze walutowym PKO BP dostępnym dla klientów banku m.in. w aplikacji IKO.

(Prawdopodobnie) najlepsza aplikacja mobilna na rynku

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce.

IKO, bo o niej mowa, umożliwia podgląd konta czy operacji na nim wykonanych, wykonywanie przelewów i wnioskowanie o nowe produkty banku. Do tego zapewnia dostęp do kantoru walutowego, wygenerowanie i skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty i czasowe zablokowanie karty płatniczej, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych „skarbonkach” oraz dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem.

Za pomocą IKO możesz również płacić smartfonem, jeżeli posiada on funkcję NFC, poza tym dostępne są i nowocześniejsze rozwiązania, takie jak Blik, Apple Pay, a nawet zegarek Garmin Pay.

Ciekawą funkcją jest „Prośba o przelew”, czyli wysyłanie prośby o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO. Odbiorca otrzymuje już wypełnione polecenie przelewu i może szybko je zrealizować (albo odrzucić...). Jest to przydatne rozwiązanie, gdy na rachunku zaczyna brakować pieniędzy...

Do aplikacji możesz zalogować się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID (opcja dostępna dla posiadaczy niektórych iPhonów).

Preferencyjny kredyt studencki

Planujesz rozpoczęcie studiów, ale nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie finansowo? Dla swoich klientów PKO BP przygotował preferencyjny kredyt studencki, który możesz przeznaczyć na studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie.

Wysokość rat waha się od 400 zł do nawet 1000 zł miesięcznie. Taki kredyt jest niżej oprocentowany niż zwykła pożyczka komercyjna, co więcej, aż połowę odsetek w tym wypadku pokrywa budżet państwa.

Wsparcie to możesz otrzymać nawet przy niskiej zdolności kredytowej (gdy nie masz dochodu), spłacasz je w elastycznych ratach, a za rozpatrzenie wniosku kredytowego i sporządzenie umowy oraz nadpłaty bank nie pobiera żadnych prowizji.

Najlepsi studenci (lub doktoranci) oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na częściowe umorzenie zobowiązań. Wszytko to sprawia, że taki kredyt może być dobrym wsparciem w realizacji ambitnych planów.

Wady Konta dla Młodych

Niewątpliwie słabą stroną propozycji PKO BP jest oferta oszczędnościowa, zdecydowanie odbiegająca od rynkowego standardu. Jeżeli szukasz możliwości lokowania środków, to raczej powinieneś sprawdzić, co proponują jeszcze inne banki (pomocny będzie tu nasz ranking kont oszczędnościowych).

Jak założyć Konto dla Młodych?

Rachunek możesz otworzyć w oddziale PKO BP (potrzebny będzie Twój dowód osobisty), ale najprościej będzie złożyć wniosek przez bankowość internetową albo aplikację mobilną. Tę ostatnią drogę możesz wykorzystać nawet, jeśli nie jesteś klientem PKO BP; wystarczy, że zainstalujesz apkę IKO na swoim telefonie i klikniesz odpowiednie komendy.

Co stanie się z rachunkiem, gdy skończysz 26 lat?

Gdy skończysz 26 lat, nie możesz już posiadać Konta dla Młodych; bank skontaktuje się z Tobą i zaproponuje Ci założenie rachunku osobistego Konto za Zero. Ten standardowy rachunek osobisty PKO BP różni się dość znacznie pod kątem opłat od Konta dla Młodych, nim więc osiągniesz wiek 26 lat, warto, byś dokładnie przyjrzał się propozycji banku i zdecydował, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie. Pomocna będzie tutaj nasza analiza Konta za Zero.

Jeżeli chciałbyś przejrzeć jeszcze inne oferty bankowe, polecamy nasz ranking kont osobistych, dzięki któremu łatwiej znajdziesz najlepsze dla siebie konto.

Zdaniem redakcji

Konto dla Młodych to nowoczesny i – co najważniejsze – darmowy rachunek dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bankowością. Do jego założenia nie jest niezbędny status ucznia czy studenta ani tym bardziej regularne wpływy, nie musisz się więc przejmować, czy na koncie będzie pojawiała się wypłata bądź stypendium.

Z rachunku możesz swobodnie korzystać na wiele sposobów: wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych są darmowe, a z rodzajów płatności masz do wyboru nie tylko kartę debetową, ale i technologie mobilne, takie jak Blik, Apple Pay czy Garmin Pay (aplikacja mobilna IKO również umożliwia płatności mobilne dla telefonów z NFC), co powinno przypaść do gustu poszukiwaczom nowinek.

Z Konta dla Młodych mogą być także szczególnie zadowolone osoby, które często lub na dłużej wyjeżdżają za granicę. Na tym polu oferta PKO BP jest naprawdę konkurencyjna: podpinając swoją kartę debetową do konta walutowego, unikniesz prowizji za wykonanie transakcji zagranicznych. Walutę do zasilenia rachunku walutowego wymienisz po niezłym kursie w kantorze walutowym PKO BP. Liczba walut, dla których możesz otworzyć konto i podpiąć swoją kartę, jest obecnie największa na rynku.

Z kolei jeśli ambitnie patrzysz w przyszłość, ale martwi Cię, czy będzie Cię stać na realizację Twoich planów, to być może warto przyjrzeć się ofercie kredytu studenckiego i zacząć kształtować swoją przyszłość już dziś.

Przed Tobą wiele ważnych problemów i wyzwań; naszym zdaniem dobrze dobrane konto osobiste nie powinno być jednym z nich, ale wspierać Cię w codziennych finansach. Warto wybrać je tak, aby jego obecność nie była kolejnym obciążeniem i rzeczą, o której trzeba stale pamiętać. Czy Konto dla Młodych spełni Twoje oczekiwania? Mamy nadzieję, że dzięki naszej analizie będzie Ci łatwiej zdecydować, czy jest ono odpowiednie dla Ciebie, czy nie.

Ocena: 4.5

 • darmowe prowadzenie konta bez żadnych dodatkowych warunków
 • bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych
 • możliwość podpięcia karty wielowalutowej aż do 7 rachunków walutowych
 • preferencyjny kredyt studencki
 • BLIK i HCE
 • nisko oprocentowane konto oszczędnościowe


Sylwetka PKO BP

Początki działalności PKO BP sięgają 1919 r., kiedy to powołano Pocztową Kasę Oszczędności. Po II Wojnie Światowej instytucja zmieniła nazwę na Powszechną Kasę Oszczędności, a w 1974 r. udostępniła pierwszy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy dla osób fizycznych. Pod obecną nazwą bank działa od 2000 r., kiedy to stał się spółką Skarbu Państwa. PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak przelewy krajowe przez Internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów. Karta debetowa kosztuje 5 zł miesięcznie, ale jeśli wykonujesz co miesiąc co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe na dowolną kwotę, to będzie ona bezpłatna.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Konto dla Młodych jest rachunkiem skierowanym dla osób pomiędzy 18. a 26. rokiem życia. Skorzystają z niego studenci, które poszukują niedrogiego, solidnego, a zarazem nowoczesnego rachunku bankowego.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Konto jest naprawdę nowoczesne: możesz realizować płatności i wypłacać gotówkę za pomocą aplikacji mobilnej, odkładać pieniądze w programie automatycznego oszczędzania czy płacić bez przewalutowania kartą wielowalutową w kilku walutach.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Nieciekawa oferta oszczędnościowa.

 • Gdzie założyć przez Internet?

  Wniosek o rachunek możesz złożyć na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.