Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PKO Konto dla Młodych w PKO BP

PKO Konto dla Młodych w PKO BP
Źródło: strona PKO BP
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

200 zł do Zalando za Konto dla Młodych lub Konto Pierwsze w PKO BP
Do końca 25 dni
  • konto założysz bez wizyty w oddziale za pośrednictwem kuriera
  • darmowe konto i wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych
  • dobra oferta dla podróżnika: karta wielowalutowa do 10 rachunków walutowych
  • preferencyjny kredyt studencki
  • konto atrakcyjne dla poszukiwacza nowinek (jedna z najlepszych aplikacji mobilnych na rynku)

Wady:

  • nieciekawa oferta oszczędnościowa

Opinia eksperta

Konto dla Młodych to dobra propozycja dla osób, które chętnie korzystają z karty debetowej. Rachunek można polecić zwłaszcza tym, którzy często lub na dłużej wyjeżdżają za granicę.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto dla Młodych w PKO BP to rachunek przeznaczony dla osób w wieku 18-26 lat. Do jego założenia nie jest potrzebny ani status ucznia/studenta, ani zatrudnienie. Nie trzeba także przelewać na rachunek wypłaty, stypendium czy zapewniać innych regularnych wpływów – prowadzenie Konta dla Młodych jest bezwarunkowo bezpłatne.

Korzystanie z rachunku w największym banku komercyjnym w Polsce oznacza dostęp do wielu rozwiązań technologicznych w internetowym serwisie iPKO czy mobilnym IKO, przy jednocześnie rozbudowanej sieci placówek i oddziałów.

Pełna analiza PKO Konta dla Młodych w PKO BP


PKO Konto dla Młodych: opłaty i prowizje

Poniżej przedstawiono najważniejsze opłaty związane z Kontem dla Młodych:

Co oferuje konto dla młodych w wieku 18-26 lat?

PKO Konto dla Młodych to standardowy rachunek osobisty ze wszystkimi usługami, z jakich mogą korzystać osoby dorosłe. „Konto studenckie” to określenie umowne, oznaczające niższe koszty korzystania z konta do osiągnięcia określonego wieku (w przypadku PKO BP – do ukończenia 26. roku życia).

Konto dla Młodych a aplikacja mobilna IKO

Aplikacja mobilna IKO umożliwia podgląd konta i operacji na nim wykonanych, wykonywanie przelewów i wnioskowanie o nowe produkty banku, w tym debet na rachunku. Do tego zapewnia dostęp do kantoru walutowego, wygenerowanie i skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty i czasowe zablokowanie karty płatniczej, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych „skarbonkach” oraz dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem. Do aplikacji loguje się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID (opcja dostępna dla posiadaczy niektórych iPhonów).

Dodatkowo w bankowości elektronicznej PKO można założyć Profil Zaufany.

Płatności mobilne i szybkie przelewy

W PKO BP dostępne są płatności mobilne takie jak: Blik (w tym Blik zbliżeniowy), Apple Pay, Google Pay, a także transakcje zegarkiem Garmin Pay.

Preferencyjny kredyt studencki dla klientów PKO BP

Dla swoich klientów PKO BP przygotował kredyt studencki, który można przeznaczyć na studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie. Kredyt jest niżej oprocentowany niż zwykła pożyczka komercyjna, a połowę odsetek pokrywa budżet państwa. Udzielany jest również osobom o niskiej zdolności kredytowej. Wysokość rat waha się od 400 zł do nawet 1000 zł miesięcznie.

Bank nie pobiera prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego i sporządzenie umowy oraz nadpłaty dla osób, które posiadają w nim rachunek osobisty, np. właśnie Konto dla Młodych.

Najlepsi studenci (lub doktoranci) oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na częściowe umorzenie zobowiązań.

Debet na koncie

PKO BP umożliwia uruchomienie na rachunku debetu, czyli inaczej mówiąc, zadłużenia ponad kwotę dostępną na koncie osobistym. W przypadku Konta dla Młodych maksymalny debet wynosi 500 zł.

Wniosek można złożyć w serwisie internetowym iPKO lub przez aplikację mobilną IKO. Na spłatę zadłużenia jest 30 dni od chwili skorzystania z dodatkowych środków. Kwota, która wpłynie w tym czasie na rachunek osobisty, automatycznie spłaca zadłużenie.

PKO Inwestomat

PKO Inwestomat to narzędzie do inwestowania online dla osób chcących inwestować np. w emeryturę. Inwestomat analizuje potrzeby klienta i proponuje mu sposoby inwestowania pieniędzy.

PKO Konto dla Młodych i wzory kart debetowych

W PKO BP można wybrać kartę z niestandardową grafiką spośród kilkudziesięciu wzorów. Wydanie karty z wzorem jest każdorazowo płatne, ale pozostałe opłaty są takie same jak w przypadku zwykłej debetówki.

Przykładowe karty debetowe w PKO BP
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona PKO BP.

Co po ukończeniu 26. roku życia?

Gdy klient skończy 26 lat, nie może już korzystać z Konta dla Młodych; rachunek zmieni się automatycznie w Konto za Zero.

Kto może otworzyć Konto dla Młodych?

Konto dla Młodych może być otwarte tylko przez osoby pełnoletnie, które nie skończyły jeszcze 26 lat. Dotyczy to również obcokrajowców.

Promocje PKO Konta dla Młodych

Sprawdź, jakie promocje przygotował PKO BP na Koncie dla Młodych.

Jak założyć Konto dla Młodych?

Rachunek można otworzyć w oddziale PKO BP (potrzebny będzie Twój dowód osobisty) lub złożyć wniosek przez bankowość internetową albo aplikację mobilną.

Obcokrajowcy otwierają Konto dla Młodych w oddziale banku.

Przydatne produkty powiązane

Konto walutowe

Kantor internetowy

Konto oszczędnościowe

Autooszczędzanie

Konto dla Młodych w PKO BP: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak Konto dla Młodych sprawdza się na co dzień.

Atrakcyjność opłat

Jeśli chodzi o konta studenckie, to powinny one spełniać podstawowy warunek: ma być tanio, a najlepiej za darmo. Konto dla Młodych w PKO BP spełnia to kryterium; jedyne regularne opłaty, z którymi możesz się zetknąć, to skorzystanie z cashbacku i comiesięczna prowizja za kartę – ale do jej uniknięcia wystarczy wykonanie 4 bezgotówkowych transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu (nie wliczają się w to operacje w bankomatach ani transakcje zwrócone lub anulowane). Wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych, prowadzenie konta, przelewy internetowe i mobilne, korzystanie z płatności mobilnych – to wszystko jest za darmo.

Moim zdaniem zaletą jest brak w tym wypadku wymaganej kwoty transakcji, dzięki czemu możesz kupić sobie 4 razy zwykłą kanapkę czy bilet komunikacji miejskiej i już wymóg banku zostanie spełniony.

Niemniej oznacza to, że jakieś środki powinieneś na tym rachunku posiadać i regularnie go zasilać, właśnie po to, by móc płacić kartą. Pamiętaj, że posiadanie karty do konta nie jest obowiązkowe – jeśli nie jest Ci ona potrzebna, możesz z niej zrezygnować i nie martwić się więcej ewentualnymi prowizjami. Ponadto kartę debetową w wielu przypadkach możesz zastąpić Blikiem, czyli płatnościami za pomocą telefonu: z kodem lub zbliżeniowo. Wtedy Konto dla Młodych będzie już zupełnie bezkosztowe.

Użyteczność rachunku

Konto studenckie jest równocześnie kontem dla osób dorosłych, a co za tym idzie – jest tak samo funkcjonalne, jak „zwykły” rachunek. Inaczej mówiąc, z Kontem dla Młodych możesz liczyć na dostęp do tych samych funkcji i usług, co posiadacze standardowych rachunków z oferty banku.

Oferta walutowa

Niekwestionowaną zaletą Konta dla Młodych jest szeroki dostęp do rachunków walutowych prowadzonych w EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF. Możesz do nich podpiąć swoją standardową debetówkę dołączoną do Konta Młodych i płacić w wybranej walucie bez dodatkowych prowizji. Standardowa karta debetowa PKO Ekspres ma funkcję wielowalutową, zaś sprzężenie jej z wybranym rachunkiem walutowym jest zupełnie darmowe.

Załóżmy, że planujesz wakacyjny wyjazd do Norwegii. Chcąc ograniczyć koszty przewalutowania i opłaty za transakcje zagraniczne, nie musisz wcale otwierać konta „na miejscu” – w zupełności wystarczy założenie rachunku walutowego w NOK w PKO BP (choćby w aplikacji mobilnej IKO) i podpięcie do niego Twojej standardowej debetówki. Gotowe: możesz wygodnie płacić kartą w Norwegii bez prowizji za przewalutowanie. Nie ponosisz także dodatkowych kosztów prowadzenia konta walutowego (jeśli powiązałeś je z kartą wielowalutową).

Pamiętaj jednak, że brak prowizji wiąże się z posiadaniem środków w odpowiedniej walucie na rachunku walutowym. Czytaj więcej o tym, jak działa karta wielowalutowa.

Walutę wymienisz na korzystniejszych warunkach w kantorze walutowym PKO BP dostępnym dla klientów banku m.in. w aplikacji IKO.

Oszczędzanie

Niewątpliwie słabszą stroną Konta dla Młodych w PKO BP jest oferta oszczędnościowa. Bank co prawda oferuje popularną usługę autooszczędzania i rachunek oszczędnościowy, ale oprocentowanie na nim jest podwyższane do przyzwoitego poziomu tylko w ramach promocji. Gdy akcja się skończy, stawka na rachunku będzie więcej niż mizerna.

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa najlepsza na rynku...

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce. IKO, bo o niej mowa, rzeczywiście umożliwia wykonywanie wielu funkcji, w tym również mniej oczywistych, takich jak wymiana waluty w kantorze internetowym, skanowanie kodów QR, „Prośba o przelew” (wysyłanie prośby o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO).

Co do iPKO – bankowości internetowej – mam pewne zastrzeżenia co do jej praktyczności. Bankowość elektroniczna PKO BP uchodzi za intuicyjną, uważam jednak, że w niektórych miejscach czcionka jest zbyt mała i w niedobranym kolorze, przez co trudno za pierwszym razem znaleźć ważne funkcje. Przykładowo, odnalezienie polecenia o zmianie limitów na koncie wymaga chyba skorzystania z lupy.

Jakość obsługi klienta

Pod tym względem nie mogę narzekać; zawsze, gdy kontaktuję się z PKO BP, otrzymuję stosunkowo szybko merytoryczne odpowiedzi. Tu jednak ważna uwaga: z informacji uzyskanych od czytelników wiem, że pracownikom w oddziałach zdarzają się dość poważne pomyłki (np. dotyczące opłat i prowizji), zatem w przypadku wątpliwości lepiej kontaktować się z bankiem przez infolinię / wiadomość tekstową.

Promocje i bonusy

PKO BP, jako największy bank w Polsce, nie musi przyciągać nowych klientów promocjami... i to niestety nieco widać. Od czasu do czasu pojawiają się akcje z premiami za otwarcie rachunku, ale premie w nich są wyraźnie niższe niż u konkurencji. Najwyraźniej główną nagrodą ma być samo konto.

Niemniej, raz na jakiś czas bank uruchamia jakiś konkurs lub loterię z nagrodami rzeczowymi. Regularnie też odnawiany jest program poleceń, w którym możesz zachęcać znajomych do skorzystania z usług PKO BP i na tym zarabiać.

Konto dla Młodych w PKO BP. Podsumowanie

Konto dla Młodych to nowoczesny i – co najważniejsze – darmowy rachunek dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bankowością. Do jego założenia nie jest niezbędny status ucznia czy studenta ani tym bardziej regularne wpływy, nie musisz się więc przejmować, czy na koncie będzie pojawiała się wypłata bądź stypendium.

Z rachunku możesz swobodnie korzystać na wiele sposobów: wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych są darmowe, a z rodzajów płatności masz do wyboru nie tylko kartę debetową, ale i technologie mobilne, takie jak Blik, Apple Pay czy Garmin Pay (aplikacja mobilna IKO również umożliwia płatności mobilne dla telefonów z NFC), co powinno przypaść do gustu poszukiwaczom nowinek.

Z Konta dla Młodych mogą być także szczególnie zadowolone osoby, które często lub na dłużej wyjeżdżają za granicę. Na tym polu oferta PKO BP jest naprawdę konkurencyjna: podpinając swoją kartę debetową do konta walutowego, unikniesz prowizji za wykonanie transakcji zagranicznych. Walutę do zasilenia rachunku walutowego wymienisz po niezłym kursie w kantorze walutowym PKO BP. Liczba walut, dla których możesz otworzyć konto i podpiąć swoją kartę, jest jedną z największych na polskim rynku.

Z kolei jeśli ambitnie patrzysz w przyszłość, ale martwi Cię, czy będzie Cię stać na realizację Twoich planów, to być może warto przyjrzeć się ofercie kredytu studenckiego i zacząć kształtować swoją przyszłość już dziś.

Przed Tobą wiele ważnych problemów i wyzwań; dobrze dobrane konto osobiste nie powinno być jednym z nich, ale wspierać Cię w codziennych finansach. Warto wybrać je tak, aby nie było ono kolejnym obciążeniem i rzeczą, o której trzeba stale pamiętać. Czy Konto dla Młodych spełni Twoje oczekiwania? Mam nadzieję, że dzięki analizie rachunku będzie Ci łatwiej zdecydować, czy jest on odpowiednie dla Ciebie, czy nie.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.

Pytania i odpowiedzi: