Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PKO Konto dla Młodych w PKO BP – bezpłatny rachunek dla osób w wieku 18-26 lat

PKO Konto dla Młodych w PKO BP – bezpłatny rachunek dla osób w wieku 18-26 lat
Źródło: strona PKO BP
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:
Promocje i bonusy:

Zalety:

Kibicuj z PKO BP i zgarnij 50 zł na zakupy w sklepie internetowym „swojego” klubu z Ekstraklasy
Trwa do: 31.05.2023
  • konto założysz bez wizyty w oddziale za pośrednictwem kuriera
  • darmowe konto i wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych
  • dobra oferta dla podróżnika: karta wielowalutowa do 10 rachunków walutowych
  • preferencyjny kredyt studencki
  • konto atrakcyjne dla poszukiwacza nowinek (jedna z najlepszych aplikacji mobilnych na rynku)

Wady:

  • nieciekawa oferta oszczędnościowa

Opinia eksperta

Konto dla Młodych to dobra propozycja dla osób, które chętnie korzystają z karty debetowej. Rachunek można polecić zwłaszcza tym, którzy często lub na dłużej wyjeżdżają za granicę.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto dla Młodych w PKO BP to rachunek przeznaczony dla klientów w wieku 18-26 lat. Do jego założenia nie jest potrzebny ani status ucznia/studenta, ani zatrudnienie; nie musisz także przelewać na rachunek wypłaty, stypendium czy zapewniać innych regularnych wpływów – prowadzenie Konta dla Młodych jest bezwarunkowo bezpłatne.

Do tego korzystanie z rachunku w największym banku komercyjnym w Polsce oznacza dostęp do wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w internetowym serwisie iPKO czy mobilnym IKO, przy jednocześnie mocno rozbudowanej sieci placówek i oddziałów. O dodatkowych zaletach konta piszemy w dalszej części analizy.

Pełna analiza PKO Konta dla Młodych w PKO BP


Ile kosztuje Konto dla Młodych w PKO BP?

Bezpłatne prowadzenie konta jest niewątpliwym atutem, niemniej w przypadku rachunków dla młodych osób jest to raczej rynkowy standard. Sprawdźmy zatem, czy w usługach powiązanych z kontem nie czają się gdzieś opłaty mogące uprzykrzyć życie:

Jak widzisz, jedyna regularna opłata, która może się pojawić w związku z korzystaniem z Konta dla Młodych, to comiesięczna prowizja za kartę. Opłaty tej unikniesz, jeśli wykonasz przynajmniej 4 transakcje bezgotówkowe kartą lub Blikiem w miesiącu (nie wliczają się w to operacje w bankomatach ani transakcje zwrócone lub anulowane).

Dogodnością jest brak wymaganej kwoty transakcji, dzięki czemu możesz kupić sobie 4 razy zwykłą kanapkę czy bilet komunikacji miejskiej i już wymóg banku zostanie spełniony.

Niemniej oznacza to, że jakieś środki powinieneś na tym rachunku posiadać i regularnie go zasilać, właśnie po to, by móc płacić kartą. Pamiętaj, że posiadanie karty do konta nie jest obowiązkowe – jeśli nie jest Ci ona potrzebna, możesz z niej zrezygnować i nie martwić się więcej ewentualnymi prowizjami. Ponadto kartę debetową w wielu przypadkach możesz zastąpić Blikiem, czyli płatnościami za pomocą telefonu: z kodem lub zbliżeniowo.

Dostęp do internetowego serwisu iPKO i mobilnego IKO masz, oczywiście, zupełnie za darmo.

Promocje PKO Konta dla Młodych

Sprawdź, jakie promocje przygotował PKO BP na Koncie dla Młodych.

Bogata oferta kont walutowych w sam raz na zagraniczny wyjazd

Niekwestionowaną zaletą Konta dla Młodych jest szeroki dostęp do rachunków walutowych prowadzonych w EUR, USD, GBP, CHF, DKK, NOK, SEK, CZK, HRK i HUF. Możesz do nich podpiąć swoją standardową debetówkę dołączoną do Konta Młodych i płacić w wybranej walucie bez dodatkowych prowizji. Jak już bowiem wspominaliśmy, standardowa karta debetowa PKO Ekspres ma funkcję wielowalutową, zaś sprzężenie jej z wybranym rachunkiem walutowym jest zupełnie darmowe.

Załóżmy, że planujesz wakacyjny wyjazd do Norwegii. Chcąc ograniczyć koszty przewalutowania i opłaty za transakcje zagraniczne, nie musisz wcale otwierać konta „na miejscu” – w zupełności wystarczy założenie rachunku walutowego w NOK w PKO BP (choćby w aplikacji mobilnej IKO) i podpięcie do niego Twojej standardowej debetówki. Gotowe: możesz wygodnie płacić kartą w Norwegii bez prowizji za przewalutowanie. Nie ponosisz także dodatkowych kosztów prowadzenia konta walutowego (jeśli powiązałeś je z kartą wielowalutową).

A tak przedstawiają się koszty rachunku walutowego:

Pamiętaj jednak, że brak prowizji wiąże się z posiadaniem środków w odpowiedniej walucie na rachunku walutowym. Czytaj więcej o tym, jak działa karta wielowalutowa.

Walutę wymienisz na korzystniejszych warunkach w kantorze walutowym PKO BP dostępnym dla klientów banku m.in. w aplikacji IKO.

(Prawdopodobnie) najlepsza aplikacja mobilna na rynku

...a przynajmniej tak chwali się bank, powołując się na zdobytą nagrodę dla najbardziej innowacyjnej i popularnej aplikacji w Polsce.

IKO, bo o niej mowa, umożliwia podgląd konta czy operacji na nim wykonanych, wykonywanie przelewów i wnioskowanie o nowe produkty banku. Do tego zapewnia dostęp do kantoru walutowego, wygenerowanie i skanowanie kodów QR, nadawanie nowego kodu PIN do karty i czasowe zablokowanie karty płatniczej, doładowanie telefonu, oszczędzanie w wirtualnych „skarbonkach” oraz dostęp do mapy z oddziałami, bankomatami oraz miejscami z Blikiem.

Za pomocą IKO możesz również płacić smartfonem, poza tym dostępne są i nowocześniejsze rozwiązania, takie jak Blik (w tym Blik zbliżeniowy), Apple Pay, a także zegarek Garmin Pay. W PKO BP nie zapłacisz, niestety, Google Pay.

Ciekawą funkcją jest „Prośba o przelew”, czyli wysyłanie prośby o przelanie konkretnej kwoty do osoby, która również korzysta z IKO. Odbiorca otrzymuje już wypełnione polecenie przelewu i może szybko je zrealizować (albo odrzucić...). Jest to przydatne rozwiązanie, gdy na rachunku zaczyna brakować pieniędzy...

Do aplikacji możesz zalogować się za pomocą PIN-u, odciskiem palca lub przez rozpoznawanie twarzy Face ID (opcja dostępna dla posiadaczy niektórych iPhonów).

Preferencyjny kredyt studencki dla klientów PKO BP

Planujesz rozpoczęcie studiów, ale nie jesteś pewien, czy poradzisz sobie finansowo? Dla swoich klientów PKO BP przygotował preferencyjny kredyt studencki, który możesz przeznaczyć na studia licencjackie, magisterskie lub doktoranckie.

Wysokość rat waha się od 400 zł do nawet 1000 zł miesięcznie. Taki kredyt jest niżej oprocentowany niż zwykła pożyczka komercyjna, co więcej, aż połowę odsetek w tym wypadku pokrywa budżet państwa.

Wsparcie to możesz otrzymać nawet przy niskiej zdolności kredytowej (gdy nie masz dochodu), spłacasz je w elastycznych ratach, a za rozpatrzenie wniosku kredytowego i sporządzenie umowy oraz nadpłaty bank nie pobiera żadnych prowizji.

Najlepsi studenci (lub doktoranci) oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą liczyć na częściowe umorzenie zobowiązań. Wszystko to sprawia, że taki kredyt może być dobrym wsparciem w realizacji ambitnych planów.

Debet na koncie: nawet 500 zł na nieprzewidziane wydatki

PKO BP umożliwia uruchomienie na rachunku debetu, czyli inaczej mówiąc, zadłużenia ponad kwotę dostępną na Twoim koncie. W przypadku Konta dla Młodych maksymalny debet wynosi 500 zł.

Wniosek możesz złożyć w serwisie internetowym iPKO lub przez aplikację mobilną IKO. Na spłatę zadłużenia masz 30 dni od chwili skorzystania z dodatkowych środków. Pamiętaj, że każda kwota, która wpłynie w tym czasie na Twoje konto, automatycznie spłaca zadłużenie.

Ile kosztuje skorzystanie z ekstra pieniędzy? Bank pobierze opłatę w wysokości 9,5% w skali roku od wykorzystanej kwoty debetu.

Wady rachunku

Niewątpliwie słabą stroną Konta dla Młodych w PKO BP jest oferta oszczędnościowa, zdecydowanie odbiegająca od rynkowego standardu. Jeżeli szukasz możliwości lokowania środków, to raczej powinieneś sprawdzić, co proponują jeszcze inne banki (pomocny będzie tu nasz ranking kont oszczędnościowych).

Jak założyć Konto dla Młodych?

Rachunek możesz otworzyć w oddziale PKO BP (potrzebny będzie Twój dowód osobisty), ale najprościej będzie złożyć wniosek przez bankowość internetową albo aplikację mobilną. Tę ostatnią drogę możesz wykorzystać nawet, jeśli nie jesteś klientem PKO BP; wystarczy, że zainstalujesz apkę IKO na swoim telefonie i klikniesz odpowiednie komendy.

Jeśli jesteś obcokrajowcem, Konto dla Młodych otworzysz w oddziale PKO BP.

Co stanie się z rachunkiem, gdy skończysz 26 lat?

Gdy skończysz 26. rok życia, nie możesz już posiadać Konta dla Młodych; automatycznie zmieni się ono w Konto za Zero. Ten standardowy rachunek osobisty PKO BP różni się dość znacznie pod kątem opłat od Konta dla Młodych, nim więc osiągniesz wiek 26 lat, warto, byś dokładnie przyjrzał się propozycji banku i zdecydował, czy jest ona odpowiednia dla Ciebie. Pomocna będzie tutaj nasza analiza Konta za Zero.

Jeżeli chciałbyś przejrzeć jeszcze inne oferty bankowe, polecamy nasz ranking kont osobistych, dzięki któremu łatwiej znajdziesz najlepsze dla siebie konto.

Opinia redakcji

Konto dla Młodych to nowoczesny i – co najważniejsze – darmowy rachunek dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bankowością. Do jego założenia nie jest niezbędny status ucznia czy studenta ani tym bardziej regularne wpływy, nie musisz się więc przejmować, czy na koncie będzie pojawiała się wypłata bądź stypendium.

Z rachunku możesz swobodnie korzystać na wiele sposobów: wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych i zagranicznych są darmowe, a z rodzajów płatności masz do wyboru nie tylko kartę debetową, ale i technologie mobilne, takie jak Blik, Apple Pay czy Garmin Pay (aplikacja mobilna IKO również umożliwia płatności mobilne dla telefonów z NFC), co powinno przypaść do gustu poszukiwaczom nowinek.

Z Konta dla Młodych mogą być także szczególnie zadowolone osoby, które często lub na dłużej wyjeżdżają za granicę. Na tym polu oferta PKO BP jest naprawdę konkurencyjna: podpinając swoją kartę debetową do konta walutowego, unikniesz prowizji za wykonanie transakcji zagranicznych. Walutę do zasilenia rachunku walutowego wymienisz po niezłym kursie w kantorze walutowym PKO BP. Liczba walut, dla których możesz otworzyć konto i podpiąć swoją kartę, jest jedną z największych na polskim rynku.

Z kolei jeśli ambitnie patrzysz w przyszłość, ale martwi Cię, czy będzie Cię stać na realizację Twoich planów, to być może warto przyjrzeć się ofercie kredytu studenckiego i zacząć kształtować swoją przyszłość już dziś.

Przed Tobą wiele ważnych problemów i wyzwań; dobrze dobrane konto osobiste nie powinno być jednym z nich, ale wspierać Cię w codziennych finansach. Warto wybrać je tak, aby nie było ono kolejnym obciążeniem i rzeczą, o której trzeba stale pamiętać. Czy Konto dla Młodych spełni Twoje oczekiwania? Mamy nadzieję, że dzięki naszej analizie będzie Ci łatwiej zdecydować, czy jest ono odpowiednie dla Ciebie, czy nie.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji PKO BP dla kont dziecięcych, młodzieżowych i studenckich

O banku

Bank opiera swoją działalność na segmencie detalicznym, korporacyjnym oraz inwestycyjnym, łącząc przy tym tradycję z nowoczesnością. Wartości istotne dla PKO BP to wiarygodność, satysfakcja klienta, ciągłe doskonalenie oraz przedsiębiorczość.

W ofercie PKO BP dla klientów detalicznych znajdziemy szeroką gamę produktów: rachunki osobiste i oszczędnościowe, lokaty terminowe, kredyty i pożyczki gotówkowe, kredyty hipoteczne oraz produkty inwestycyjne.