Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Click w Toyota Banku

Konto Click w Toyota Banku
Źródło: strona Toyota Banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Oferta oszczędnościowa:

Zalety:

  • konto jest oprocentowane

Wady:

  • nie można uniknąć opłaty za kartę

Opinia eksperta

Konto młodzieżowe Toyota Banku jest dość nietypową propozycją. Rachunek jest oprocentowany (co samo w sobie jest dziś ewenementem), a oprócz tego umożliwia dostęp do całkiem niezłych produktów oszczędnościowych. Trudno jednak go uznać za konto tanie, zwłaszcza gdy porównamy je z ofertą konkurencji.
Beata Szymańska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Pełna analiza Konta Click w Toyota Bank


Przyjrzyjmy się bliżej opłatom

W większości banków młodzi klienci prowadzą konto na preferencyjnych warunkach, tzn. za wiele czynności i usług płacą mniej niż osoby dorosłe lub nie płacą wcale. Tymczasem w Toyota Banku nastolatek musi się liczyć z całkiem wysokimi opłatami, co dobrze ilustruje poniższe zestawienie.

Jak sam widzisz, prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak zewnętrzne i wewnętrzne przelewy internetowe, jednak bank wprowadził sztywną opłatę - 1 zł miesięcznie - za kartę (do wyboru: Ruby Passion, Super Red III) oraz zapewnił tylko trzy bezpłatne wypłaty z bankomatów krajowych (pozostałe kosztują 4,50 zł). Z kolei korzystanie z bankomatów za granicą jest zwolnione z jakichkolwiek opłat (w tym przypadku ponosimy wyłącznie koszty przewalutowania).

Porozmawiajmy o wadach...

Skoro jesteśmy przy mankamentach Konta Click, wspomnijmy jeszcze o kilku kwestiach, które mogą być uciążliwe dla posiadaczy tego rachunku. Warto wiedzieć, że Toyota Bank nie realizuje przelewów natychmiastowych oraz przelewów zagranicznych (zarówno przychodzących, jak i wychodzących), a także nie udostępnia rachunków walutowych, kart walutowych ani usługi cashback. Z kolei polecenie zapłaty złożysz wyłącznie na infolinii, w bankowości elektronicznej nie będzie to niemożliwe. Niedostępne są również mobilne formy płatności, takie jak Blik czy Android Pay, jednak od jakiegoś czasu klienci mogą korzystać z Google Pay. Ponadto Toyota jest bankiem internetowym i nie posiada swoich oddziałów (jedynym miejscem, w którym fizycznie można wpłacić lub wypłacić gotówkę, jest placówka Banku Handlowego w Warszawie. Koszt tej usługi wynosi 1% min. 10 zł).

Można odnieść wrażenie, że wysokie opłaty i brak wielu przydatnych usług właściwie dyskwalifikują Konto Click w roli rachunku młodzieżowego. Jednak – jak już wspomnieliśmy – Konto Click posiada również swoje mocne strony. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Poznajmy zalety

Trudno dziś znaleźć konto osobiste, które umożliwiałoby efektywne oszczędzanie. Pod tym względem rachunek młodzieżowy Toyota Banku jest prawdziwym wyjątkiem. Po pierwsze, możesz na nim zyskać 1,50% w skali roku dla środków do 8000 zł (dla nadwyżki ponad tę kwotę oprocentowanie spada do 0,50%).

Po drugie, będziesz mógł skorzystać z kolejnej propozycji i założyć konto oszczędnościowe Super Click z oprocentowaniem 2,0% w skali roku dla kwot do 10 000 zł (w przypadku wyższych kwot oprocentowanie wynosi 0,5%). Otwarcie i prowadzenie rachunku Super Click jest bezpłatne, jednak każdy przelew wewnętrzny kosztuje 2 zł (zaś zewnętrzny - 4,50 zł). Bank stosuje miesięczną kapitalizację odsetek.

Mało tego – za zgodą opiekuna ustawowego – możesz także stać się posiadaczem lokat z oferty Toyota Banku. I choć depozyty Toyoty plasują się w środku rynkowej stawki, to mimo wszystko pozwalają na pomnażanie oszczędności. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Lokata Sprint oraz progresywna Lokata Mix na 36 miesięcy. Dodajmy w tym miejscu, że choć możesz posiadać tylko jedno Konto Click i tylko jedno konto oszczędnościowe, to może otworzyć dowolną liczbę lokat.

Jak założyć Konto Click?

Aby założyć rachunek, musisz wypełnić wniosek o konto (możesz to uczynić on-line) i podpisać umowę za pośrednictwem kuriera. Do wypełnienia wniosku konieczny będzie jeden z następujących dokumentów: legitymacja szkolna, dowód lub paszport. W formularzu należy podać również swój numer PESEL oraz nazwisko rodowe matki – dobrze więc wcześniej przygotować sobie te informacje.

Warto podkreślić, że do otwarcia Konta Click przez nastolatka konieczna jest także zgoda przedstawiciela ustawowego (najczęściej jednego z rodziców). Przedstawiciel ustawowy posiada dość szerokie uprawnienia, umożliwiające mu nadzór nad finansami pociechy. Posiada pełen dostęp do konta dziecka i może wydawać własne dyspozycje dotyczące rachunku, np. może się zgodzić (lub nie) na wydanie karty debetowej dla dziecka, zakwestionować złożoną przez niego dyspozycję przelewu, a przede wszystkim - kontrolować limity transakcji.

Oczywiście, osoby pełnoletnie (między 18. a 24. rokiem życia) do otwarcia konta nie potrzebują zgody rodzica i zarządzają rachunkiem w pełni samodzielnie.

I jeszcze jedna ważne informacja - rodzic nie musi posiadać w Toyota Banku swojego rachunku osobistego, musi być za to być dopisany do konta dziecka jako pełnomocnik. Tylko wtedy uzyska dostęp do bankowości elektronicznej i będzie miał wgląd do rachunku pociechy.

Kończysz 24 lat. Co dalej dzieje się z rachunkiem?

Po ukończeniu przez Ciebie 24. roku życia Konto Click zostaje automatycznie zamknięte. Warto wiedzieć, że Toyota Bank nie oferuje możliwości przekształcenia rachunku, dlatego jeśli nadal chcesz korzystać z oferty banku i założyć w nim swoje „dorosłe” konto, musisz złożyć wniosek o nowy rachunek.

Z reguły bank stara się wcześniej upewnić, czy będziesz chciał pozostać w gronie jego klientów i skontaktuje się z Tobą telefonicznie na miesiąc przed Twoimi 24 urodzinami.

Konto Click - komu polecamy, a kto powinien się zastanowić?

Po lekturze naszego tekstu sam chyba przyznasz, że oferta Toyoty Banku dedykowana młodym klientom jest wyjątkowo specyficzna. Jej atutem jest oprocentowanie na rachunku osobistym, wynoszące 1,5% w skali roku oraz możliwość oszczędzania na Koncie Super Click (tu oprocentowanie środków wynosi aż 2,0%). Z poziomu konta można również założyć dowolną lokatę znajdującą się w ofercie Toyota Banku (w przypadku wykupienia tego typu produktów konieczna jest zgoda rodzica-pełnomocnika).

Jednak Konto Click sprawdza się znacznie gorzej w roli rachunku bieżącego, przeznaczonego do przeprowadzania zwykłych operacji, np. przelewów, wypłat z bankomatów czy płatności internetowych. Co prawda prowadzenie rachunku jest bezpłatne, podobnie jak zewnętrzne i wewnętrzne przelewy internetowe, jednak sztywna opłata za kartę jest niemiłą niespodzianką. Biorąc pod uwagę fakt, że posiadacze Moto Konta (czyli rachunku przeznaczonego dla dorosłych) są bezwarunkowo zwolnieni z opłaty za obsługę „plastiku”, to rozwiązanie musi budzić zdziwienie.

Naszym zdaniem rachunek można polecić głównie starszym nastolatkom, które potrafią zmobilizować się do oszczędzania i mają w planach odłożenie na Koncie Click  większej kwoty (np. z przeznaczeniem na studia czy wyjazd zagraniczny). Konto  – paradoksalnie – może również zainteresować rodziców, którzy chcą zainwestować w przyszłość dziecka i będą potrafili wykorzystać wszystkie atuty rachunku. W tym ostatnim przypadku, choć teoretycznie konto będzie należało do dziecka, zarządzać nim będzie przede wszystkim rodzic.

Reasumując, jeśli szukasz konta, z którego będziesz korzystać na co dzień, młodzieżowy rachunek Toyoty Banku nie spełni Twoich oczekiwań ze względu na wysokie koszty i brak wielu udogodnień. Natomiast jeśli zależy Ci na  ofercie oszczędnościowej, Konto Click może być całkiem niezłą propozycją. Wszystko zależy od Twoich preferencji.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji
  2. Tabela oprocentowania

O banku

Produkty Toyota Banku kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Misją instytucji jest zapewnienie Perfect Bankingu, czyli usług ukierunkowanych na klienta i jego potrzeby.