Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto 360° Junior w Banku Millennium - rachunek dla dzieci już od 1. roku życia

Konto 360° Junior w Banku Millennium - rachunek dla dzieci już od 1. roku życia
Źródło: strona Banku Millennium
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bankowość internetowa i mobilna:
Oferta oszczędnościowa:
Oferta walutowa:

Zalety:

 • wysoko oceniana aplikacja internetowa i mobilna (dla osób od 14. r.ż.)
 • specjalna aplikacja dla dzieci w wieku 7-13 lat
 • płatności telefonem i Blik już od 7 lat (Apple Pay od 13 lat)

Wady:

 • niezbyt interesująca oferta walutowa na wakacyjny wyjazd

Opinia eksperta

Konto 360° Junior, choć może przydać się i młodszym dzieciom, najlepsze będzie dla aktywniejszych nastolatków. Najbardziej zalety konta odczują odczują osoby, które chętnie korzystają z aplikacji mobilnej i internetowej banku, chcą gromadzić oszczędności, a także aktywnie posługują się kartą debetową.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Bank Millennium jako jedna z nielicznych instytucji przygotował kompleksową ofertę dla niepełnoletnich klientów. Konto 360° Junior można bowiem otworzyć już niemowlakowi; dziecko będzie mogło korzystać z rachunku, dopóki nie skończy 18 lat.

Rachunek otwierany jest na nazwisko dziecka i to ono jest jego właścicielem. Do rachunku wydawana jest karta płatnicza dla osób, które skończyły 7 lat. Rodzic musi posiadać konto w Banku Millennium.

Założenie Konta 360° Junior otwiera dostęp do szeregu innych produktów bankowych, zazwyczaj niedostępnych dla osób małoletnich. Posiadacze rachunku Junior uzyskują możliwość „podpięcia” do niego również konta oszczędnościowego, rachunku walutowego (w tym oszczędnościowego w walucie obcej) oraz lokaty, również prowadzonych na jego nazwisko.

Pełna analiza Konta 360° Junior Banku Millennium


Koszty prowadzenia rachunku

Podstawową zasadą kont dziecięcych i młodzieżowych – a właśnie takim rachunkiem jest Konto 360° Junior – jest brak opłat. To dość zrozumiałe, że od osób niepełnoletnich, nieosiągających przecież regularnych dochodów, bank nie powinien pobierać żadnych prowizji. Sprawdźmy zatem, jak przedstawia się propozycja Banku Millennium dla najmłodszych klientów:

Jak widzisz, prowadzenie Konta 360° Junior jest bezwarunkowo darmowe. „Bezwarunkowo” oznacza, że bank nie wymaga zapewnienia żadnych regularnych wpływów na rachunek ani utrzymywania na nim określonej minimalnej kwoty. Na koncie może „znajdować” się 0 zł i nie będzie się to wiązało z żadnymi kosztami.

Prowizje mogą pojawić się przy karcie. Młodsze dzieci (7-13 lat) nie zapłacą na korzystanie z karty debetowej, ale jej wydanie i odnowienie to koszt 15 zł (karta ważna jest przez 4 lata).

Z kolei nastolatek może za kartę płacić 4 zł miesięcznie, chyba że wykona nią choć jedną transakcję „plastikiem” lub Blikiem w miesiącu. Kwota jest dowolna, do zwolnienia z opłaty wystarczy kupno choćby napoju lub bułki. Co ważne, wykonanie tej jednej transakcji powoduje, że można w danym miesiącu pobierać za darmo środki z bankomatów zarówno w całej Polsce, jak i za granicą. W przeciwnym wypadku bank proponuje dość zawiły system darmowych, tańszych i drogich maszyn.

Możliwości rachunku bankowego dla dzieci w wieku 0-13 lat

Usługi oferowane na Koncie 360° Junior zależą od tego, w jakim wieku jest dziecko. Przede wszystkim, klientom młodszym niż 7 lat nie jest wydawana karta płatnicza; oznacza to, że dziecko nie będzie mogło samodzielnie płacić w sklepie ani pobrać gotówki z bankomatu.

Młodszym dzieciom (do lat 7) nie jest również udostępniana ani bankowość elektroniczna, ani mobilna. „Podgląd” ich konta może mieć miejsce w systemie bankowości elektronicznej rodzica lub w oddziale banku.

Do czego więc przydaje się Konto 360° Junior, skoro dziecko poniżej 8. roku życia nie może wykonywać przelewów ani płacić kartą czy skorzystać z bankomatu? Cóż, głównie do gromadzenia oszczędności. Choć samo konto dziecka nie jest oprocentowane, otwiera dostęp do produktów oszczędnościowych w rodzaju rachunku oszczędnościowego czy lokaty.

Natomiast siedmiolatki mogą otrzymać swoją kartę płatniczą i aktywować stworzoną specjalnie dla nich aplikację mobilną, a także płacić telefonem (HCE) i Blikiem. Dostępne dla nich są:

 • przelewy na telefon Blik oraz płatności z kodem (z pominięciem czeków Blik),
 • tymczasowa blokada karty debetowej,
 • przelewy wewnętrzne na Konto Oszczędnościowe Profit i z rachunku oszczędnościowego na konto osobiste,
 • historia i saldo konta,
 • prośba o kieszonkowe.

Usługi i funkcjonalności dla nastolatków w wieku 13-18 lat

Gdy dziecko skończy 13 lat, nabiera częściowej zdolności do czynności prawnych i w związku z tym może otrzymać i kartę debetową, i dostęp do bankowości internetowej i mobilnej.

Funkcje i usługi Konta 360° Junior dla nastolatka nie różnią się w zasadzie od możliwości, jakie oferuje zwykłe konto dla dorosłych. Tak więc nastolatek może sam robić przelewy przez Internet (w systemie transakcyjnym Millenet, w tym operacje zagraniczne), wpłacać/wypłacać gotówkę, płacić kartą oraz telefonem (w tym Apple Pay, choć w Polsce usługa ta jest dostępna dla osób od 16. roku życia. Podpowiedź: banki nie weryfikują, jaki wiek podał użytkownik przy rejestracji w usłudze), wpłacać środki we wpłatomacie czy składać wniosek o nowe produkty (np. o konto oszczędnościowe). Natomiast niedostępne dla młodych są kredyty i pożyczki.

Co może rodzic w ramach konta dziecka?

Swoboda korzystania z konta przez nastolatka nie jest nieograniczona; rodzic ma wgląd w rachunek dziecka i może ewentualnie zablokować konkretne transakcje. Może także ustanowić limity, np. płatności kartą czy wypłat z bankomatów.

Ograniczenia występują także przy wypłatach gotówkowych. Z konta osoby małoletniej można pobrać w miesiącu co najwyżej tzw. kwotę zwykłego zarządu, czyli ok. 5500 zł. Wszystkie wypłaty ponad tę sumę wymagają zgody sądu. Jeżeli więc rodzic chciałby zamknąć rachunek dziecka, a na koncie znajdowałoby się np. 15 tys. zł, to operację tę należałoby rozdzielić na przynajmniej 3 miesiące.

Jak już wspominaliśmy, rodzic musi być klientem Banku Millennium, aby założyć dziecku rachunek w tej instytucji. Propozycją godną rozważenia jest rachunek Millennium 360º:

Więcej o prawach i obowiązkach rodziców związanych z kontami znajdziesz w naszym artykule poświęconym temu, jak i gdzie założyć konto dla nastolatka.

Oferta oszczędnościowa z Kontem 360° Junior

Bank Millennium przygotował kompleksową ofertę oszczędnościową również dla osób niepełnoletnich. Posiadacze Konta 360° Junior mogą założyć nie tylko rachunek oszczędnościowy, ale i walutowe konto oszczędnościowe oraz lokaty.

Konto Oszczędnościowe Profit oferuje niezłe warunki lokowania kapitału, a przy tym jest zupełnie darmowe. Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry tego rachunku:

Bank Millennium jako jeden z nielicznych umożliwia także otwarcie małoletniemu walutowego konta oszczędnościowego. Ulokować można kapitał w EUR lub USD.

Na koniec warto także wspomnieć o lokatach dla osób niepełnoletnich. Choć mogłoby się wydawać, że tak bezpieczny produkt inwestycyjny jak lokata będzie powszechnie dostępny w bankach jako gwarancja zapewnienia dziecku kapitału na przyszłość, to w rzeczywistości ledwie połowa banków w Polsce oferuje takie produkty. Jednym z nich jest właśnie Bank Millennium. Jeżeli szukasz odpowiedniego depozytu dla dziecka, sprawdź nasz ranking lokat dziecięcych.

Aplikacja mobilna i bankowość internetowa Millenet

Aplikacja mobilna Banku Millennium cieszy się dużym uznaniem wśród jej użytkowników. Jest ona również dostępna dla klientów niepełnoletnich (powyżej 13. roku życia; osoby młodsze mogą korzystać ze specjalnej aplikacji dla dzieci w wieku 7-13 lat).

Za jej pomocą nastolatki mogą płacić Blikiem, Apple Pay i HCE, korzystać z mobilnej autoryzacji transakcji, kupować bilety komunikacji miejskiej, wnioskować o nowe produkty i karty lojalnościowe ze zniżkami. Jedną z ciekawszych funkcji jest możliwość zablokowania transakcji kartą poza UE czy chatbot Milla.

Aplikacja uchodzi za bardzo czytelną i intuicyjną, dzięki czemu nie sprawia użytkownikom większych problemów w aktywnym korzystaniu z bankowości mobilnej. Podobnie czytelny i funkcjonalny jest system bankowości internetowej Millenet.

Czy znasz wszystkie reguły bezpiecznego bankowania w sieci? Sprawdź się z naszym poradnikiem, jak bezpiecznie korzystać z bankowości internetowej.

Co po ukończeniu 18. roku życia?

Konto 360° Junior przeznaczone jest wyłącznie dla osób niepełnoletnich. Kiedy klient skończy 18 lat, może otworzyć rachunek Millennium 360°. Warunki prowadzenia “wersji studenckiej” są identyczne jak “młodzieżowej”:

W zasadzie niezwłocznie po osiągnięciu pełnoletności należy powiadomić bank o tym fakcie i podpisać umowę o kolejny rachunek (wersja “Junior” zostanie wtedy zamknięta). Jeżeli jednak “świeżo upieczony” dorosły o tym zapomni, najprawdopodobniej bank po jakimś czasie sam dokona takiej zamiany.

Warto pamiętać, że z chwilą osiągnięcia pełnoletności wszystkie środki zgromadzone na rachunkach młodej osoby stają się wyłącznie jej własnością i rodzic traci prawo dostępu do kont dziecka (chyba że dziecko zadecyduje inaczej, np. udzielając rodzicowi pełnomocnictwa).

Choć rachunek Millennium 360° jest jednym z lepszych rachunków na rynku, warto dokładnie rozważyć wszystkie aktualne oferty bankowe. W tym celu pomocny będzie nasz ranking kont studenckich.

Wady Konta 360° Junior

Mimo swoich oczywistych mocnych stron Konto 360° Junior ma również kilka wad. Pierwszą z nich jest opłata za kartę oraz uzależnienie darmowych wypłat z bankomatów od wykonania transakcji “plastikiem” lub Blikiem (dla dzieci od 13 lat). O ile siedemnastolatek nie będzie miał raczej problemów ze spełnieniem tego warunku, o tyle trzynastolatek - już niekoniecznie. Jeżeli nie uda mu się zapłacić kartą w danym miesiącu, nie tylko będzie musiał uiścić prowizję za kartę, ale i straci darmowe wypłaty z bankomatów.

Z mieszanymi uczuciami podchodzimy też do rozróżnienia, które bankomaty są darmowe, które kosztują tylko złotówkę, a które aż 5 zł (oczywiście przy braku spełnienia warunku zwolnienia z opłat). Dla dziecka taki system jest skomplikowany, trudno też wymagać od młodego człowieka pełnej mobilności w znalezieniu darmowego bankomatu. Naszym zdaniem wypłaty przynajmniej z maszyn krajowych powinny być bezwarunkowo bezpłatne.

Jak założyć Konto 360° Junior?

W celu założenia Konta 360° Junior konieczna będzie wizyta w oddziale - zarówno jednego z rodziców, jak i dziecka. W banku małoletniemu zostanie założona kartoteka klienta.

Bank otwiera konto na podstawie dokumentów dziecka takich jak: dowód osobisty (lub paszport) czy legitymacja szkolna. Potrzebne będą również dokumenty opiekuna prawnego, w tym wypadku rodzica.

Jeżeli rodzic jest klientem Banku Millennium, może spróbować otworzyć rachunek dziecku za pomocą bankowości internetowej/mobilnej. Nawet jeżeli ostatecznie bank nie zgodzi się na otwarcie małoletniemu konta w taki sposób, zawsze można udać się z wypełnionym już wnioskiem do placówki i szybciej podpisać umowę.

Czytaj więcej o zakładaniu kont dziecięcych lub o zakładaniu kont młodzieżowych.

Podsumowanie: dobre konto na całe dzieciństwo

Konto 360° Junior to darmowy rachunek dziecięcy i młodzieżowy, przeznaczony dla osób w wieku 0-18 lat. Można go otworzyć wtedy, gdy rodzic posiada w Banku Millennium swój rachunek.

Każde bieżące konto dla dziecka na polskim rynku jest prowadzone bezpłatnie, natomiast oferta Millennium wyróżnia się czym innym: nowoczesnymi rozwiązaniami dla młodych oraz dostępem do szerokiej gamy funkcji i usług - również dla dzieci poniżej 13. roku życia (choć katalog funkcji zależy od wieku dziecka). Krokiem zdecydowaniem wartym uznania jest uruchomienie specjalnej aplikacji mobilnej banku już dla siedmiolatków.

Minusem oferty jest konieczność wykonywania min. 1 transakcji kartą lub Blikiem w miesiącu przez nastolatka. Choć spełnienie tego wymogu zwalnia jednocześnie z opłat za wypłaty ze wszystkich bankomatów, to warunek ten może być trudny do spełnienia dla młodszych nastolatków. Trudno również nie zauważyć, że w wielu innych bankach korzystanie z bankomatów (przynajmniej krajowych) jest dla młodzieży bezpłatne.

Zaletami Konta 360° Junior - poza brakiem opłat za prowadzenie rachunku - są dodatkowe produkty oszczędnościowe dostępne dla dziecka, np. konto oszczędnościowe oraz lokaty. Możliwe jest również oszczędzanie w walucie obcej (zarówno na kontach oszczędnościowych, jak i na lokatach).

Pierwsze kroki z bankowością na pewno ułatwi młodemu klientowi aplikacja mobilna i serwis bankowości internetowej Millennium. Bank zadbał o ich przejrzystość, czytelność i funkcjonalność.

Podsumowując, Konto 360° Junior nie powinno rozczarować ani dziecka, ani jego rodziców. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z niego wiąże się z kilkoma drobnymi obowiązkami, co jednak może być skuteczną motywacją do nauki zarządzania swoim budżetem i pilnowania wydatków. Zwracamy uwagę, że bank często organizuje promocje tego rachunku, w których po spełnieniu prostych warunków aktywności można zdobyć kilkadziesiąt złotych premii.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji - konta
 2. Taryfa opłat i prowizji - karty płatnicze
 3. Cennik usług Blik

O banku

Bank Millennium posiada w swojej ofercie szereg nowoczesnych usług i produktów finansowych dedykowanych zarówno klientom indywidualnym (segment detaliczny, Prestige oraz Private Banking), jak i biznesowym (mikroprzedsiębiorcy, przedstawiciele sektora MŚP).

Łącząc najnowocześniejsze technologie z najlepszymi tradycjami bankowości dąży do stania się najbardziej spersonalizowanym bankiem w Polsce.