Konta walutowe
Jak wybrać najlepszy rachunek walutowy?
Wybór optymalnego konta walutowego nie jest sprawą łatwą. Istnieje bowiem bardzo wiele czynników wpływających na jakość danej oferty. Dlatego przed otwarciem konta dobrze jest przestudiować specyfikację interesującego nas rachunku, tak abyśmy później nie byli zaskoczenia żadnymi kosztami dodatkowymi np. wysokimi prowizjami za podjęcie gotówki z bankomatu czy też kosztami przewalutowania.
Dla ułatwienia tego zadania przygotowaliśmy dla Was regularnie aktualizowany ranking kont walutowych. Jeśli jednak nie chcesz korzystać z gotowego narzędzia, przegląd dostępnych rachunków zawsze możesz zarobić samodzielnie. Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę.
Konto dewizowe - obsługiwane waluty
Jeszcze kilka lat temu oferta banków, w zakresie kont walutowych była raczej uboga. Klienci mogli wybierać w zaledwie kilku rodzajach dewiz – przede wszystkim euro (EUR) i dolarach amerykańskich (USD). Obecnie jednak paleta dostępnych walut jest znacznie szersza i w zależności od banku obejmuje od kilku do nawet kilkudziesięciu walut.
Oprócz tych głównych, jak wspomniane euro i dolary, konto dewizowe otworzymy także w takich „egzotycznych” walutach jak norweskie korony (NOK), węgierskie forinty (HUF) czy nawet tureckie liry (TRY). Mimo tak szerokiej oferty rekomendujemy, abyś przed otwarciem konta sprawdził, że obsługuje ono interesujące Cię waluty.
W niektórych przypadkach (dotyczą przede wszystkim rachunków z dalszych miejsc naszego rankingu) może się bowiem okazać, że dana waluta jest po prostu niedostępna. A wówczas Twoje konto walutowe stanie się niemal bezużyteczne.
Koszt obsługi konta walutowego
Obecnie otwarcie i prowadzenie rachunku walutowego w większości banków jest darmowe. Ale uwaga – w wielu przypadkach do jego otwarcia obowiązuje wymóg posiadania konta osobistego. Dlatego analizując koszt dostępu do konta walutowego powinniśmy sprawdzić czy warunek posiadania ROR-u dotyczy interesującej nas oferty i jeśli tak – to ile taki rachunek kosztuje.
Korzystanie z karty płatniczej
Jeśli ktoś dokonuje jedynie przelewów bankowych, temu karta płatnicza nie będzie potrzebna. Jednak duża część osób zakłada rachunek walutowy właśnie po to, aby korzystnie rozliczać się podczas zagranicznych eskapad. A w takim wypadku bez małego kawałku plastiku się nie obędzie (fani nowości mogą co najwyżej zastąpić go tzw. kartą wirtualną).
Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że taka karta walutowa nie zawsze będzie dla nas darmowa. Wręcz przeciwnie – w niektórych bankach miesięczna opłata to koszt sięgający kilkudziesięciu złotych miesięcznie.
Wypłaty z bankomatów
Wprawdzie płacenie gotówką z roku na rok traci na popularności, jednak wciąż wiele jest takich miejsc, gdzie bez papierowego banknotu i brzęczących monet, obejść się po prostu nie da. W takiej sytuacji konieczne będzie udanie się do bankomatu i wypłacenie stosownej sumy. Ostrzegamy jednak, że tego typu wypłata może okazać się bardzo kosztowna.
Jeśli więc spodziewamy się, że prędzej czy później przyjdzie nam dokonać takiej operacji, poszukajmy takiego rachunku walutowego, który oferuje darmowe lub przynajmniej tanie wypłaty z bankomatów za granicą. Jeśli tego nie zrobimy – pretensje wynikające z wysokich kosztów wypłat możemy mieć później wyłącznie do siebie.
Koszty przelewów
Koszty przelewów to ważny parametr - szczególnie w przypadku osób, które regularnie rozliczają się w ten sposób. Obecnie dzięki przelewom europejskim SEPA możemy bardzo tanio przesyłać pieniądze w walucie euro na obszarze niemal całej Europy. Jeśli jednak chcemy wysłać środki gdzieś dalej lub przelew odbywa się w innej walucie, taka wysyłka odbędzie się w ramach przelewu SWIFT. A potrafi być już bardzo drogi i w zależności od kwoty przelewu wynieść od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.
Sprawdź koszty przelewów walutowych w poszczególnych bankach
Koszty przewalutowania
Jeśli posiadamy rachunek walutowy np. w dolarach amerykańskich i dokonujemy płatności właśnie w tej walucie – to żadne przewalutowanie nie będzie tu miało miejsca. Dzięki temu unikniemy wszelkich dodatkowych opłat i prowizji z tym związanych. Problem pojawia się jednak, kiedy chcemy zasilić taki rachunek, a nie dysponujemy obcą walutą. Wówczas kupno dolarów bezpośrednio w banku może okazać się dość drogą sprawą (w niektórych bankach spready walutowe sięgają nawet kilkunastu procent).
Z tego powodu radzimy sprawdzić jak wyglądają przeliczniki w banku, w którym planujemy założyć taki rachunek. I jeśli uznamy, że są one niekorzystne to albo wybierzmy konkurencyjną ofertę, albo wymiany walut dokonajmy gdzie indziej np. w zewnętrznym kantorom walutowym.
Karta wielowalutowa jako alternatywa dla konta walutowego
Otwarcie konta walutowego przez internet
Dziś możliwość otwarcia rachunku walutowego przez internet jest już w zasadzie standardem. Dzięki temu prosto i wygodnie założysz interesujące Cię konto bez konieczności osobistej wizyty w oddziale banku. Ostrzegamy jednak, że w niektórych instytucjach tego typu opcja wciąż jest niedostępna, a odwiedziny w stacjonarnej placówce banku wciąż będą koniczne, abyś mógł korzystać z konta walutowego.
Mamy nadzieję, że nasz ranking a także powyższe wskazówki pomogą Ci wybrać najlepsze konto walutowe, które spełni wszystkie Twoje oczekiwania.