Jak działa konto oszczędnościowe?
Konta przeznaczone do oszczędzania z założenia są oprocentowane i tym różnią się od tradycyjnych ROR-ów. Taki rachunek ma przynosić zysk i ochronić nasze pieniądze przed inflacją, dlatego ważne, aby odsetki na koncie oszczędnościowym były oczywiście jak najwyższe.
Warto przy tym pamiętać, że stawki podawane przez banki ujmowane są w stosunku rocznym, ale same odsetki wypłaca się co miesiąc (rzadziej co kwartał), dlatego jeśli chcielibyśmy wcześniej poznać nasz zarobek w krótszym okresie, np. po 30 dniach lub 6 miesiącach, trzeba obliczyć oprocentowanie miesięczne lub półroczne, dzieląc wskazaną wartość przez 12 lub 2.
Rachunki do lokowania nadwyżek finansowych pozwalają na swobodny dostęp do pieniędzy, dlatego w każdej chwili możemy wycofać zgromadzone wkłady oszczędnościowe. Nie ma tu sztywnego okresu oszczędzania, bowiem umowa zawierana jest na czas nieokreślony. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak działa konto oszczędnościowe, to wystarczy znać te najważniejsze cechy - możliwość wypłaty w każdym momencie, miesięczną kapitalizację odsetek i dowolny okres oszczędzania.
Warto wspomnieć, że na rynku dostępna jest także alternatywa do takich kont, czyli lokata bankowa. W jej przypadku okres lokowania środków jest z góry ustalony, ale jednocześnie dostęp do naszych pieniędzy - mniej elastyczny.
Właśnie dlatego rachunki oszczędnościowe cieszą się taką popularnością wśród klientów, którzy oczekują satysfakcjonującego zysku, jednak nie chcą zamrażać kapitału na ściśle określony czas. W wyborze najlepszej oferty pomocą są wszelkiego rodzaju rankingi kont oszczędnościowych.
Niezależnie od tego, jaką metodę pomnażania oszczędności wybierzemy, warto, aby każdy z nasz posiadał jakiś fundusz oszczędnościowy. Mniej istotne jest, jakie sposoby wykorzystamy – liczy się samo gromadzenie dodatkowych środków, nie tylko na emeryturę, przyszłość dzieci czy większe wydatki. Taka poduszka finansowa daje poczucie stabilności, jest “buforem bezpieczeństwa” na nieprzewidziane sytuacje, dlatego dobrze posiadać nawet skromne oszczędności na koncie czy lokacie.