Konto osobiste – od czego zacząć?
Jeśli czytasz te słowa, oznacza to, że interesują Cię dostępne na rynku konta osobiste. Być może jest to Twój pierwszy krok do znalezienia właściwego rachunku, a może zdążyłeś już zrobić mały „research” wśród swoich znajomych lub zapytałeś o kilka ofert bezpośrednio w oddziałach banków? Nie ma to większego znaczenia – koniec końców liczy się to, że trafiłeś wreszcie pod właściwy adres.
Nie zrozum nas źle. Pytanie znajomych o opinię czy poszukiwanie informacji w placówce to całkowicie racjonalne działania. Po prostu nie są one wystarczające; zwłaszcza, gdy przy wyborze kont osobistych kierujemy się szczątkowymi recenzjami. Znajomi mogą mieć przecież inne potrzeby w kwestii konta niż Ty, więc ich ocena niekoniecznie musi być zbieżna z Twoją. Z kolei w oddziale musisz wziąć poprawkę na to, że pracownik raczej niechętnie będzie „chwalił się” mankamentami oferty.
Z nami bez trudu znajdziesz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy odpowiadający Twoim oczekiwaniom, a do tego możesz mieć pewność, że nie ukryjemy przed Tobą ewentualnych „braków” rachunku, chociażby opłat.
Konta osobiste – co warto o nich wiedzieć?
Myli się ten, kto twierdzi, że jedynie osoba pełnoletnia z pełną zdolnością do czynności prawnych może posiadać w banku rachunki. ROR jest bowiem dostępny właściwie dla każdego niezależnie od wieku, choć ich przeznaczenie i oferowane usługi są różne w zależności od konkretnego rodzaju konta. Ich cechą wspólną jest podstawowe zastosowanie każdego takiego produktu, jakim jest oczywiście możliwość gromadzenia środków i zarządzanie nimi.
Każdy ma jakieś źródło utrzymania. Wynagrodzenie za pracę, emerytura, renta czy nawet kieszonkowe od rodziców – wszystkie środki mogą wpływać na rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Część klientów, zwłaszcza tych z tradycyjnym podejściem do finansów, woli zgromadzone pieniądze wypłacić od razu w bankomacie lub przy okienku w oddziale.
Inni (których jest właściwie większość) ogromną część swoich środków przelewają przez Internet na inne konta (np. płacąc rachunki) lub wydając swoje pieniądze przy użyciu kart płatniczych.
Koszty
Osoby posiadające konto osobiste muszą się liczyć z tym, że nie jest to produkt pozbawiony opłat. Od tej reguły są pewne wyjątki, w przypadku których prowadzenie rachunku oraz korzystanie z karty jest darmowe; standardem są jednak comiesięczne, kilkuzłotowe opłaty, których można uniknąć po spełnieniu mniej lub bardziej skomplikowanych warunków aktywności.
Opłaty za przelewy, prowizje od wypłat z bankomatów, koszty operacji zlecanych w oddziale… Konta osobiste należy oceniać w kontekście naszego sposobu korzystania z rachunku, zwracając uwagę przede wszystkim na opłaty za te operacje, które przypuszczalnie będziemy wykonywali najczęściej.
Jak otwierać rachunki (ROR)?
Dostępne metody otwierania kont zależą od banku. Jeśli posiada on własną sieć placówek, to konto osobiste otworzysz bez przeszkód w oddziale. Jedyne czego potrzebujesz to dokument tożsamości.
Żyjemy jednak w dobie nowoczesnej bankowości, gdy rachunki (ROR) można zakładać bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożyć internetowy wniosek, korzystając z linków umieszczonych np. w rankingu kont osobistych.
Po złożeniu wniosku należy wybrać metodę zawarcia umowy. Zdarza się, że jest to możliwe natychmiast, bez odrywania się od ekranu komputera (np. elektronicznym „podpisem”, przelewem weryfikacyjnym lub podczas rozmowy wideo). W zdecydowanej większości przypadków dostępna jest opcja z podpisaniem umowy za pośrednictwem kuriera lub w oddziale, jeśli np. funkcjonuje on w okolicach naszego miejsca zamieszkania.