Konta dla młodych
Wygoda i inwestycja
Choć konto bankowe najczęściej kojarzy się produktem typowo „dorosłym”, to w dzisiejszych czasach znajduje ono szereg zastosowań również przy potrzebach nastolatków: nie tylko jako rachunek „na co dzień”, ale i jako narzędzie do oszczędzania i nauki zarządzania własnym budżetem. W Polsce dozwolone jest otwarcie konta przez osobę, która ukończyła 13 lat, a banki skwapliwie podsuwają młodym klientom mniej lub bardziej atrakcyjne oferty.
Zalety konta dla młodzieży
Konta dla młodzieży to stała pozycja w ofercie wielu banków. Prowadzenie rachunku dla nieletnich niemal wszędzie jest darmowe; nie trzeba spełniać ani żadnych kryteriów dochodowych, ani przelewać na rachunek określonej kwoty.
Często też bezpłatna jest karta debetowa wydawana do konta nastolatka. Jeżeli jednak bank pobiera za kartę jakąś prowizję, to do uniknięcia opłaty wystarczy najczęściej wykonanie kilku transakcji bezgotówkowych “debetówką”.
Możliwości
Konta dla młodych funkcjonują niemal tak samo jak rachunki „dla dorosłych”: umożliwiają wygodny dostęp do bankowości elektronicznej, tj. internetowej i mobilnej, płatności mobilne takie jak Apple Pay, Google Pay czy Blik, doładowania telefonu itd.
Z rachunku można zlecać przelewy (w tym zlecenia stałe), wykonywać transakcje w walucie obcej czy korzystać z powiązanej z nim karty debetowej (również za granicą).
Niemało rachunków dla młodych wiąże się z ciekawymi produktami dodatkowymi, takimi jak konto walutowe dla nastolatków, karta wielowalutowa na zagraniczny wyjazd czy lokaty dla dzieci.
Do tego dochodzą przeróżne programy rabatowe (gwarantujące zniżki w wybranych sieciach) i promocje (np. tańsze bilety do kina).
Ograniczenia
Swoboda osób niepełnoletnich w korzystaniu ze swojego konta nie jest nieograniczona. Rodzic ma prawo wglądu w finanse dziecka i możliwość zablokowania konkretnych operacji. Może również wyznaczyć limit transakcji kartą.
Należy również pamiętać o tym, że maksymalne wypłaty gotówki z konta dla młodych nie mogą w jednym miesiącu przekroczyć tzw. kwoty zwykłego zarządu, tj. obecnie ok. 4900-5000 zł. Pobranie wyższej sumy wymaga uzyskania zgody sądu.
Jak wybrać najlepsze konto dla młodych
Choć banki proponują młodym preferencyjne warunki, to poszczególne rachunki mogą się znacznie od siebie różnić. Przed podjęciem decyzji warto przeglądnąć nasz poradnik, jak wybrać konto młodzieżowe. Najlepsze oferty bankowe zebraliśmy w stale aktualizowanym rankingu kont młodzieżowych.