Jak dobrać rachunek dla seniora?
Konto bankowe dla emeryta coraz popularniejsze
Z przygotowanego w 2018 r. przez Związek Banków Polskich raportu „InfoSenior” wynika, że już blisko 70% polskich seniorów otrzymuje emeryturę na konto bankowe. Wygląda więc na to, że stereotyp emeryta, który najchętniej posługuje się gotówką i szerokim łukiem omija banki, w coraz mniejszym stopniu odpowiada prawdzie.
Jest jednak faktem, że seniorzy mają nieco inne oczekiwania wobec banku niż osoby zaliczane do młodszych grup wiekowych. Nestorom mniej zależy na technologicznych nowinkach, które ułatwiają codzienne bankowanie (takich jak bankowość internetowa czy mobilna), bardziej – na jak najmniejszych kosztach związanych z prowadzeniem konta. Znacznie też rzadziej niż młodsi klienci korzystają z dodatkowych produktów finansowych, takich jak np. limit w koncie, kredyt czy karta wielowalutowa. Ponadto wiele starszych osób (zwłaszcza powyżej 70. roku życia) preferuje tradycyjne metody kontaktu z bankiem i woli załatwiać wszystkie sprawy w oddziale.
Oczywiście, nie brakuje seniorów, którzy chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania i dla których zarządzanie rachunkiem przez bankowość elektroniczną nie stanowi żadnego problemu. Najczęściej są to osoby między 60. a 70. rokiem życiem, prowadzące aktywny tryb życia i korzystające już wcześniej z usług banku. Jednak i one – jak dowodzą autorzy raportu - wraz z wiekiem przywiązują coraz większą wagę do niskich prowizji.
Konto dla seniora powinno być tanie i proste
Warto więc, wybierając konto dla seniora w pierwszej kolejności przyjrzeć się opłatom, które bank pobiera za podstawowe operacje bankowe. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę prowizje za prowadzenie rachunku i obsługę karty płatniczej oraz wypłatę środków z bankomatów w Polsce. Ponieważ jednak wiele starszych osób często ma problemy z obsługą tych urządzeń (lub obawia się o swoje bezpieczeństwo podczas wypłacania pieniędzy), warto dodatkowo sprawdzić, ile kosztuje wpłata i wypłata gotówki w oddziale i ile nestor zapłaci za przelewy zlecane w okienku bankowym.
Analizując koszty rachunku, trzeba także uwzględnić jeszcze jedną kwestię. W wielu bankach prowadzenie konta jest bezpłatne po wykazaniu się określoną aktywnością (np. wykonaniu pewnej liczby transakcji kartą lub zanotowaniu określonego wpływu na koncie). Warto więc rozważyć, czy te wymagania są dla seniora wykonalne (przykładowo: osoby starsze, które ze względów zdrowotnych rzadko opuszczają mieszkanie, mogą mieć problemy z wywiązaniem się z warunków gwarantujących zwolnienie z prowizji).
Konto bankowe dla emeryta a dodatkowe usługi
Wiemy już, że najlepsze konto dla emeryta to rachunek oparty na przejrzystych i jasnych zasadach, charakteryzujący się przy tym niskimi opłatami. Niemniej przed podjęciem decyzji o założeniu ROR-u, powinniśmy wziąć pod uwagę również inne czynniki, np. usługi przeznaczone dla osób powyżej 60. roku życia. Przykładem takiego udogodnienia może być np. ubezpieczenie medyczne, w ramach którego można zamówić wizytę lekarza, dostawę leków lub przejazd karetką (w przeszłości assistance medyczny umożliwiał również kupno leków ze zniżką w aptekach, obecnie jednak banki wycofały się z tego pomysłu). Z kolei unikalną funkcjonalnością, z której mogą skorzystać np. najstarsi klienci Banku Pocztowego, jest dostarczenie gotówki do domu przez listonosza.
Nie lekceważmy lęków i obaw seniora
Wielu emerytów – zwłaszcza w podeszłym wieku - nie chce korzystać z usług instytucji finansowych nie tyle z przyczyn finansowych co psychologicznych. Dlatego jeśli naprawdę chcemy pomóc seniorowi w założeniu konta, porozmawiajmy wpierw o jego obawach i lękach. Dowiedzmy się najpierw, do czego rachunek będzie mu potrzebny i jakie operacje będzie wykonywał najczęściej. Czy rachunek będzie służył mu wyłącznie do pobierania emerytury (którą zaraz wypłaci, gdyż woli mieć w portfelu gotówkę), czy zamierza jednak posługiwać się kartą? Czy jest zainteresowany założeniem lokaty lub otworzeniem konta oszczędnościowego? Czy poradzi sobie z obsługą bankomatu i wykonywaniem przelewów? Warto te wszystkie kwestie wyjaśnić wcześniej i dopiero wtedy zdecydować się na konkretny produkt.
Mamy nadzieję, że w podjęciu najbardziej optymalnej decyzji pomoże Ci nasz ranking kont dla seniora. Znajdziesz w nim wiele przydatnych informacji i praktycznych wskazówek oraz na bieżąco aktualizowany wykaz opłat – wszystko po to, byś mógł łatwiej ocenić daną ofertę. Zapraszamy!