Konta bankowe dla dzieci – jak wybrać najlepsze?
Zalety kont dla dzieci
Na początku warto zaznaczyć, że rachunek pociechy nic Cię nie kosztuje: prowadzenie konta jest zupełnie bezpłatne. Banki nie wymagają ani regularnych wpłat, ani utrzymywania na rachunku pewnej minimalnej kwoty, dzięki czemu Ty i Twoje dziecko zyskujecie swobodę korzystania z niego wtedy, kiedy będzie on Wam potrzebny.
Co ważne, konta dziecięce często są nieźle oprocentowane, nierzadko przebijając swoją stawką rachunki oszczędnościowe „dla dorosłych”. Choć oprocentowanie dotyczy niższych kwot (do ok. 3000 tys. zł), to i tak odkładanie na nich środków zapewni wyraźne zyski i pokaże, że warto zbierać kieszonkowe czy pieniądze z prezentów, aby uskładać z nich pokaźniejszą sumkę.
Sprawdź ranking kont dla dzieci.
Konto dla dziecka a ograniczenia prawne
Mimo to konta dla dzieci do 13 lat nie są częstą pozycją wśród bankowych ofert; zapewne w równym stopniu wynika to z umiarkowanego zainteresowania banków najmłodszym klientem, jak i z polskiego prawa, które w pewnym stopniu ogranicza możliwości swobodnego otwierania rachunków bankowych nieletnim. Przede wszystkim, dziecko poniżej 14. roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych i nie może samo podpisać umowy o produkt bankowy; założyć konto osobie niepełnoletniej mogą jedynie jego przedstawiciele ustawowi, najczęściej rodzice.
Co za tym idzie, konto dla dziecka pozbawione jest wielu funkcjonalności, stanowiących standardowe usługi w przypadku rachunków dla dorosłych (a nawet kont dla nastolatków). Przykładowo, z zasady dla dzieci nie są dostępne płatności kartą, podobnie jak bankowość internetowa lub bankowość mobilna.
Dlaczego? Ponieważ wydanie tych produktów wymaga podpisania umowy, a tego nieletni nie może zrobić w sposób wiążący. Wydanie karty będzie możliwe, kiedy dziecko skończy 13 lat. W takiej sytuacji wypłata gotówki z rachunku bankowego odbywa się wyłącznie w oddziale.
Jak w takim razie korzystać z konta bez dostępu do bankowości internetowej? Najczęściej konta bankowe dla dzieci obsługiwane są w oddziałach, gdzie można zlecić przelew, wpłacić lub wypłacić gotówkę. Bywa również i tak, że podgląd konta dziecka dostępny jest w bankowości elektronicznej rodzica, pod warunkiem jednak, że rodzic posiada własny rachunek w tej samej instytucji.
Naucz swoje dziecko, jak korzystać z konta bankowego.
Kolejnym ograniczeniem rachunków dziecięcych jest możliwość wypłaty środków w danym miesiącu wyłącznie do tzw. kwoty zwykłego zarządu, czyli ok. 4900-5000 zł. Rozwiązanie to ma chronić majątek dziecka przed nadmiernym uszczupleniem. Warto o tym pamiętać, gdyż pobranie wyższych kwot w krótkim terminie będzie niemożliwe.
Najlepsze konto dla dziecka – pozwól sobie pomóc
Choć otworzyć konto dla dziecka można wyłącznie w oddziale, wysiłek ten będzie dobrą inwestycją w przyszłość pociechy, zdecydowanie wartą poświęcenia nieco czasu. Poznaj 5 powodów, dla których warto założyć dziecku konto.
Co prawda ofert rachunków dziecięcych nie jest dużo, niemniej zdecydowanie się na konkretny produkt może nastręczać niemało trudności i dylematów. Dlatego też chętnie podpowiemy Ci, jak wybrać najlepsze konto dla dziecka. Więcej szczegółowych informacji o możliwościach i dostępnych usługach znajdziesz również w naszym artykule jak założyć konto małemu dziecku.