Wróć

Nowe wytyczne KNF: od lipca nie otworzysz kolejnego konta za pomocą przelewu na 1 zł

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Nowe wytyczne KNF: od lipca nie otworzysz kolejnego konta za pomocą przelewu na 1 zł
Spis treści

Nowe wytyczne regulują przede wszystkim kwestię tzw. łańcuszków kont – sytuacji, w której rachunek założony za pomocą przelewu aktywacyjnego może następnie służyć do otwarcia kolejnego rachunku w innym banku za pomocą kolejnego przelewu aktywacyjnego.

Zgodnie z rekomendacją KNF:

Zawieranie umowy rachunku płatniczego z wykorzystaniem przelewu z innego rachunku płatniczego jako sposobu potwierdzenia tożsamości klienta dopuszczalne jest jedynie, gdy kolejne zawarcie umowy rachunku płatniczego u innego dostawcy usług płatniczych z wykorzystaniem przelewu z otwieranego rachunku dla potwierdzania tożsamości u tego dostawcy nie będzie możliwe.

Oznacza to, że choć zdalne zakładanie rachunków wciąż będzie dostępne, to przelew aktywacyjny będzie trzeba wykonać z konta, które już zostało zweryfikowane pod względem tożsamości klienta (a więc na przykład umowę podpisano w oddziale banku).

Rekomendacja ma na celu wyeliminowanie procesu masowego zakładania kont „na słupa” za pomocą wykradzionych lub nieprawdziwych danych (pisaliśmy o tym pokrótce w artykule o anonimowych kontach bankowych). Konta te mogą następnie zostać użyte do prania brudnych pieniędzy bądź zaciągania kredytów i pożyczek na cudze nazwisko.

Do tej pory możliwe było otwieranie nowych kont za pomocą przelewu pochodzącego z rachunku, który także był założony za pomocą przelewu aktywacyjnego. Tworzył się zatem tzw. łańcuszek kont:

Łańcuszek kont otwieranych przelewem aktywacyjnym
Łańcuszek kont otwieranych przelewem aktywacyjnym

Rekomendacja KNF obowiązująca od 1 lipca przerywa ten łańcuszek i powoduje, że nie można będzie aktywować konta za pośrednictwem rachunku niezweryfikowanego:

KNF ogranicza możliwość otwierania kont bankowych przelewem aktywacyjnym
KNF ogranicza możliwość otwierania kont bankowych przelewem aktywacyjnym

Z pełnym tekstem rekomendacji można zapoznać się na stronie KNF (fragment dotyczący kont zakładanych za pomocą przelewu znajduje się w Rekomendacji 6.1, na stronie 16).

Banki szykują nowe rozwiązania

Jak donosi Związek Banków Polskich, przy współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową przygotowany został system pozwalający zidentyfikować rachunki otwierane zdalnie. Bank, który umożliwia taką ścieżkę założenia konta, będzie mógł wysłać do bazy zapytanie o status danego rachunku. Jeśli okaże się, że został on otwarty za pomocą przelewu aktywacyjnego, proces zostanie wstrzymany do momentu weryfikacji przez klienta w placówce.

Do tej pory chęć przystąpienia do systemu zadeklarowało już 14 banków. Sporo umów jest obecnie w trakcie przetwarzania, co może oznaczać, że zdalny kanał otwierania rachunków w niektórych bankach zostanie tymczasowo zawieszony.

Docelowo nie należy obawiać się, że zdalne zakładanie konta – jedna z najszybszych i najłatwiejszych metod – całkowicie zniknie. Trzeba jedynie uważać, by przelewy aktywacyjne wykonywać ze zweryfikowanego już konta.

Nowa rekomendacja może natomiast oznaczać problemy z założeniem rachunku w Polsce dla osób przebywających poza granicami kraju, jeśli nie będą one posiadaczami wcześniej zweryfikowanego konta. W takiej sytuacji trzeba będzie osobiście udać się do banku (ewentualnie skorzystać z usług kuriera, jednak nie wszystkie banki oferują możliwość wysłania kuriera poza granice i często jest to usługa droga).

Niemniej dla klientów w Polsce będzie to raczej drobna niedogodność, a takie rozwiązanie w dużym stopniu wpłynie na nasze bezpieczeństwo i pozwoli na ograniczenie procederu wyłudzania danych.

A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy wprowadzone ograniczenie jest dla Ciebie problematyczne? A może uważasz, że nowe zasady sprawią, że Twoje środki na koncie będą teraz lepiej zabezpieczone?


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy