Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Klarna – płatności odroczone

Klarna – płatności odroczone
Źródło: Klarna
Ocena:
Warunki odroczenia:
Dostępność i udogodnienia:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

  • firma o długiej historii i globalnym zasięgu
  • przejrzysta aplikacja i serwis do zarządzania płatnościami
  • jednorazowe karty wirtualne, rabaty

Wady:

  • brak możliwości rozłożenia zakupów na raty

Opinia eksperta

Największą zaletą Klarny jest jej rozpoznawalność i doświadczenie w oferowaniu płatności odroczonych. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma równie ciekawych (a nawet lepszych) propozycji.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Powszechność zakupów przez Internet i rosnąca siła branży e-commerce potęgują zainteresowanie odroczonymi płatnościami. Klarna działała jednak na tym polu na długo przed eksplozją ich popularności.

Pełna analiza Klarny


Czym jest Klarna?

Klarna powstała w 2005 r. w Sztokholmie, a dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów branży fintech na świecie. Firma funkcjonuje dziś w ponad 40 krajach na całym świecie, obsługując średnio 2 miliony transakcji dziennie.

Przy płatnościach finansowania udziela sama Klarna (a konkretnie podmiot o nazwie Klarna Bank AB) – to istotne z formalnego punktu widzenia, gdyż niektórzy dostawcy usługi „kup teraz, zapłać później” współpracują w tym zakresie z zewnętrznymi instytucjami bankowymi.

Klarna – warunki i opłaty

Poniżej szczegóły dotyczące finansowania zakupów przez Klarnę:

Oferta Klarny

Oto narzędzia i usługi towarzyszące odroczonym płatnościom od Klarny.

Klarna – aplikacja mobilna

Aplikacja nie jest niezbędna do wykonania płatności (cały proces przebiega na stronie sklepu internetowego), ale jej pobranie i instalacja na smartfonie daje dodatkowe możliwości, przede wszystkim w zakresie zarządzania zakupami (monitorowanie i zapłata należności, otrzymywanie powiadomień o zbliżającym się terminie zapłaty, ustawienie limitu wydatków).

Ponadto z poziomu aplikacji mobilnej użytkownik ma podgląd dostępnych zniżek w sklepach partnerskich (możliwe jest też zapisanie artykułów, które nas interesują, by móc później do nich wrócić), może nawiązać kontakt z pracownikiem firmy na czacie oraz ma możliwość personalizacji profilu (ustawienie nicka oraz zdjęcia profilowego).

Aplikacja mobilna
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Klarna

Podobny zakres funkcji posiada też serwis internetowy.

Serwis internetowy
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Klarna

Zalogowanie do obu kanałów jest możliwe poprzez podanie numeru telefonu i adresu e-mail (a następnie uwierzytelniania z wykorzystaniem 6-cyfrowego kodu). Inne metody to: kod PIN, odcisk palca lub Face ID (na urządzeniach z systemem iOS).

Jednorazowe karty

Użytkownicy mogą płacić przy użyciu jednorazowych kart wirtualnych w tych sklepach internetowych, które akceptują płatności kartami przedpłaconymi.

Przy tworzeniu karty i ustaleniu dostępnej kwoty klient powinien uwzględnić wartość zakupu powiększoną o koszt przesyłki. W podsumowaniu zamówienia wystarczy wskazać kartę płatniczą jako metodę płatności, a następnie wprowadzić jej dane (tak jak w przypadku każdego innego plastiku).

Karta jednorazowa jest ważna do momentu pierwszego jej wykorzystania podczas zakupów, jednak nie dłużej niż przez 24 godziny.

Uwaga! Fintech udostępnia karty jednorazowe dopiero po wykonaniu pierwszego zakupu bez ich użycia w jednym ze sklepów partnerskich. Jeśli więc płacimy z Klarną pierwszy raz, musimy wybrać opcję Klarna – zapłać za 30 dni i dopiero po rozliczeniu tego zakupu w aplikacji powinna pojawić się możliwość wygenerowania karty wirtualnej.

Rabaty w sklepach partnerskich

W aplikacji i serwisie użytkownikowi proponowane są zniżki na zakupy w sklepach partnerskich Klarny. Po wybraniu przycisku z interesującym nas rabatem wyświetlane są szczegóły oraz termin obowiązywania zniżki, a także odnośnik do strony sklepu.

Klarna w Polsce – kto może skorzystać z odroczenia płatności?

Płatności odroczone od Klarny są dostępne dla pełnoletnich osób fizycznych. Wymagany jest też europejski numer telefonu oraz posiadanie konta bankowego.

Do uzyskania odroczenia niezbędna jest także pozytywna historia kredytowa.

Jak płacić z Klarną?

Oto jak wyglądają poszczególne etapy korzystania z odroczonych płatności.

Logowanie, rejestracja, weryfikacja konta

Proces rejestracji można przejść na stronie Klarny lub już w aplikacji. Niezależnie od wybranej ścieżki założenie profilu polega na podaniu podstawowych danych osobowych i kontaktowych. Na tym etapie nie jest wymagane żadne potwierdzanie tożsamości.

Weryfikacja zdolności kredytowej na podstawie danych klienta ma miejsce dopiero w momencie wyboru odpowiedniej opcji płatności (Klarna – zapłać za 30 dni lub kartą jednorazową) na stronie sklepu. Samo utworzenie profilu w Klarnie nie skutkuje pozostawieniem żadnej informacji w rejestrach.

Zakupy

Na etapie wyboru metody płatności za zakupy należy wybrać Klarnę lub kartę (o ile wcześniej została wygenerowana jednorazowa karta wirtualna na wystarczającą kwotę). W obu przypadkach potwierdzenie transakcji jest widoczne w aplikacji / serwisie internetowym Klarny, tam też dostępne są szczegóły płatności i termin spłaty.

Spłata należności

Należność za zakupy można spłacić na kilka sposobów. Klarna dopuszcza płatność szybkim przelewem (za pośrednictwem serwisu Przelewy24), Blikiem oraz z poziomu karty płatniczej dodanej do aplikacji. W niektórych przypadkach możliwe jest bezpłatne przesunięcie terminu spłaty o kilka dni.

Jak przebiega anulowanie zamówienia i zwrot pieniędzy?

Chęć uzyskania zwrotu zamówienia można zgłosić w aplikacji i serwisie internetowym Klarny. Sprawdzimy tam również status zwrotu. Jego przetworzenie trwa do 14 dni, po uzyskaniu odpowiedzi od sklepu Klarna zwróci pieniądze (jeśli zamówienie zostało już opłacone) lub pomniejszy / wycofa należność klienta (w pozostałych przypadkach).

Płatności Klarna – opinie i recenzja

Jak oceniam ofertę Klarny? Czy sam fakt, że firma jest globalnie rozpoznawalna i działa już bardzo długo, daje fintechowi istotną przewagę nad konkurencją działającą na rynku odroczonych płatności internetowych?

Warunki odroczenia

Stosowany przez fintech termin uregulowania należności należy do standardowych. Na plus należy zaliczyć fakt, że Klarna pozwala na bezpłatne przedłużenie okresu spłaty o kilka dni, choć nie jest to regułą – zależy to od tego, czy właściwa opcja wyświetla się w szczegółach płatności w aplikacji.

Klarna – limit kwot

W Klarnie nie obowiązuje odgórny limit zakupów, które można odroczyć, co właściwie jest dobrą informacją. Przed każdą płatnością wydawana jest odrębna decyzja, co oznacza, że raz otrzymana odmowa nie pozbawia szansy na uzyskanie finansowania przy okazji kolejnych zakupów. Co więcej, terminowe regulowanie należności może sprawić, że w przyszłości Klarna będzie bardziej skłonna odroczyć zakup na większą kwotę.

Raty? Niestety niedostępne…

Po upływie terminu płatności Klarna nalicza po prostu odsetki w wysokości maksymalnych odsetek za opóźnienie. Nie mamy tu do czynienia z dość często stosowanym rozwiązaniem, a mianowicie automatycznym rozłożeniem należności na raty – oczywiście spłata w ratach zawsze wiąże się z ponoszeniem dodatkowych kosztów, ale zawsze lepsze to niż dopisywanie do należności karnych odsetek. Klarna nie oferuje rat nie tylko po okresie do spłaty, ale także przed jego upływem (np. jako opcję dla rzetelnych klientów).

Ostatnio przedstawicielka oddziału firmy w Polsce zadeklarowała, że niebawem firma zaproponuje płatności w 3 ratach 0% – to dobra informacja, ale póki co, płacąc Klarną, musisz spłacić całą należność we wskazanym terminie. Warto mieć to na uwadze.

Dostępność i udogodnienia

Warunki odroczenia to nie wszystko. Sprawdzam, w jaki sposób fintech ułatwia życie swoim klientom i jakie dodatkowe możliwości im oferuje.

Dostępne sklepy i rabaty

Kluczowe znaczenie ma to, gdzie płatności Klarną są w ogóle dostępne. Lista sklepów współpracujących liczy kilka tysięcy podmiotów i, wbrew pozorom, nie jest to szczególnie dużo. Na szczęście możliwość wygenerowania karty wirtualnej znacząco poszerza dostępność płatności odroczonych od fintechu.

W ramach ciekawostki dodam, że płacić z Klarną możemy również w sklepach stacjonarnych sieci Wojas.

Kolejną kwestią są rabaty – użytkownicy Klarny korzystają ze zniżek do nawet kilkudziesięciu procent w sklepach partnerskich widocznych z poziomu aplikacji.

Klarna: kontakt, infolinia

Z Klarną można skontaktować się telefonicznie lub na czacie, obie formy obsługi są dostępne po polsku. Przyznam, że osobiście korzystam wyłącznie z czatu – odpowiedzi są udzielane natychmiastowo, nigdy nie byłem rozczarowany poziomem obsługi.

Bezpieczeństwo

Klarna nie prowadzi depozytów, ale jako fintech udzielający finansowania (a więc o charakterze zbliżonym do firmy pożyczkowej) również powinien podlegać ocenie wiarygodności i bezpieczeństwa.

W tym kontekście trudno mu cokolwiek zarzucić. Wieloletnia obecność na rynku świadczy o tym, że nie jest to żadna przypadkowa firma, ale podmiot budzący zaufanie. Dlatego, gdy Klarna zapewnia o przestrzeganiu „rygorystycznych protokołów bezpieczeństwa”, możemy śmiało dać jej wiarę. Fintech zaznacza też, że szczegóły płatności nie trafiają do sklepów, a dane kart zapisane na profilu możemy w każdej chwili usunąć.

Płatności z Klarną. Czy warto?

Ofertę Karny trudno ocenić jednoznacznie. To niewątpliwie duży gracz na rynku, którego rozpoznawalność i zasięg mówią same za siebie.

W obecnych realiach fintech musi się jednak mierzyć z coraz silniejszą konkurencją, przez co niektóre parametry, takie jak warunki odroczenia czy brak opcji płatności w ratach muszą powodować lekki niedosyt. Przewagą Klarny są za to przejrzyste narzędzia do obsługi płatności (aplikacja i serwis), przyjazna obsługa klienta oraz dodatkowe możliwości, z których najważniejszą są jednorazowe karty wirtualne.

Podsumowując, jeśli jesteś zdecydowany na to, by spłacać całą należność za dokonywane zakupy w ciągu 30 dni, oferta z pewnością ma szansę spełnić Twoje oczekiwania. Jeśli jednak liczysz na rozłożenie zobowiązania na raty (lub podejrzewasz, że taka opcja może Ci być potrzebna w przyszłości), powinieneś raczej poszukać rozwiązań, które to umożliwiają – w tym celu skorzystaj z pomocy rankingu płatności odroczonych.

Przydatne dokumenty

  1. Warunki korzystania z usługi zakupowej Klarna
  2. Warunki usługi "Kup teraz – zapłać później"

O instytucji

Klarna to fintech o globalnym zasięgu, oferujący odroczone płatności. Na uwagę zasługują także dodatkowe narzędzia, zwłaszcza jednorazowe karty wirtualne i aplikacja mobilna.

Pytania i odpowiedzi: