Karty kredytowe z moneybackiem - lipiec 2018

Karty kredytowe z moneybackiem - lipiec 2018 Źródło obrazka: © chrisdorney/fotolia

Odpowiadając na Wasze częste prośby, prześwietliliśmy oferty poszczególnych banków w poszukiwaniu kart kredytowych z moneybackiem. Po dokonaniu analizy okazało się, że tego typu usługa to obecnie rzadkość – na zwrot części środków wydanych za pomocą karty mogą obecnie liczyć klienci zaledwie czterech spośród dwudziestu trzech sprawdzonych przez nas banków komercyjnych. Znacznie powszechniejsze są natomiast różnego rodzaju programy rabatowe.

Czym jest moneyback?

Moneyback to usługa, w ramach której wystawca karty (bank) zwraca nam pewną część pieniędzy, które wydaliśmy za jej pomocą. Przykładowo, jeśli bank oferuje moneyback w wysokości 1%, to wydając w danym miesiącu za pomocą „plastiku” 1000 zł, otrzymamy zwrot w wysokości 10 zł (te pieniądze trafią do nas na koniec miesięcznego cyklu rozliczeniowego).

W niektórych bankach można także spotkać określenie cashback, które w tym przypadku oznacza taką samą usługę.

Dowiedz się więcej, jaka jest różnica między moneybackiem a cashbackiem tutaj.

Moneyback tylko w czterech bankach

Skoro już wiemy, na czym dokładnie polega moneyback, pora przyjrzeć się szczegółom poszczególnych ofert. Aktualnie (lipiec 2018 r.) tylko cztery banki umożliwiały wyrobienie „kredytówki”, dla których typu usługa jest dostępna.

Do 4% moneybacku w BZ WBK

W tym gronie szczególnie warta uwagi jest karta kredytowa 1/2/3/ oferowana przez BZ WBK, której posiadacze mogą w ciągu roku otrzymać zwrot nawet 760 zł (63,33 zł miesięcznie) z tytułu moneyback.

To, ile ostatecznie do nas wróci, zależy w tym przypadku nie tylko od sumy naszych wydatków, ale i miejsca ich dokonania. I tak: wydatki w supermarketach premiowane są zwrotem 1% wydatkowanej kwoty, 2% otrzymamy kupując na stacjach benzynowych, a 3% w restauracjach. Najwięcej, bo aż 4% zwrotu, przysługuje natomiast w przypadku zakupów robionych na stacjach Circle K.

Bank Millennium – 5% zwrotu w wybranych punktach

Posiadacze kart Impresja (Visa i Mastercard) oraz Alfa (Visa) w Banku Millennium objęci są 5% zwrotem wartości transakcji tymi kartami. Nie ma tu ograniczenia co do miesięcznej kwoty, a roczny limit zwrotu wynosi 760 zł.

Jedyną wadą moneybacku w przypadku tych kart jest bardzo ograniczony zasięg. Liczba punktów, w których możemy uzyskać zwrot dla kart Impresja, to tylko 24, a należą do nich takie sklepy jak Smyk, Deichmann, Empik czy Apart. Regulamin dla kart Visa znajdziesz tutaj, a tu zasady dla kart Mastercard.

W przypadku kart Millennium Alfa zwrot uzyskamy tylko w 8 punktach, np. Cinema City, Go Sport czy Inter Cars. Regulamin można znaleźć tutaj.

Alior Bank – zwrot 1% wydatków kartą kredytową

Nieco gorsze warunki moneybacku oferowane są osobom zainteresowanym kartami kredytowymi Alior Banku.

Posiadacze „kredytówek” Mastercard OK! mogą liczyć jedynie na 1% zwrotu wydatkowanych pieniędzy, przy czym w danym miesiącu nie może być to więcej niż 25 zł (tyle otrzymają osoby, które w ciągu miesiąca rozliczą transakcje kartą za min. 2,5 tys. zł).

Plusem tej oferty jest natomiast bardzo obszerna lista akceptowanych punktów handlowo-usługowych, w których załapiemy się na zwrot. Obejmuje ona tysiące różnego rodzaju miejsc ulokowanych na terenie całego kraju (wykaz akceptowanych punktów według kodów MCC dostępny jest tutaj). Zaliczają się do nich np. punkty gastronomiczne, hotele, salony piękności czy sklepy z RTV i AGD.

Dowiedz się czym są i do czego służą kody MCC.

Karta Mastercard TU i TAM

Drugą z kart kredytowych Alior Banku objętą moneybackiem jest Mastercard TU i TAM. Jej posiadacze mogą otrzymać podobny zwrot – 1% wydatków - jednak maksymalna kwota to 75 zł na kwartał (300 zł rocznie). Premią objęte są tylko transakcje w walucie innej niż PLN, jednak możemy je dokonywać zarówno w punktach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Regulamin oferty znajdziesz tutaj.

Eurobank – nawet 100 zł moneyback miesięcznie

Na tle swojej konkurencji stosunkowo słabo prezentuje się natomiast usługa moneyback oferowana posiadaczom karty Visa Gold Perfect wydawanej przez Eurobank.

W jej przypadku pod uwagę brane są wyłącznie zakupy w supermarketach i na stacjach paliw, a suma otrzymanego zwrotu zależy od tego, ile wydamy kartą. Jeśli w danym miesiącu będzie to kwota w przedziale między 300 a 900 zł, możemy liczyć na jedynie 0,5% moneyback, czyli maksymalnie 4,5 zł. Natomiast dla nadwyżek ponad tę kwotę kwota zwrotu rośnie do 1,0%.

Przykładowo - jeśli w danym miesiącu za pomocą karty kredytowej wydamy 1500 zł otrzymamy łącznie 10,5 zł zwrotu (900 zł * 0,5% + 600 zł * 1,0%)

Dobrą stroną oferty Eurobanku jest natomiast wysoka nominalna kwota zwrotu, która w ciągu danego miesiąca może wynieść aż 100 zł (rocznie można otrzymać max. 750 zł). Aby tyle zyskać, trzeba jednak rozliczyć transakcje kartą na - bagatela – 10450 zł.

Zasady premiowania moneyback dla kart Visa Gold Perfect w eurobanku znajdziesz tutaj.

Porównanie ofert moneyback dla kart kredytowych

Aktualna oferta kart kredytowych z usługą moneyback

Bank wydający kartę

Nazwa karty

Kwota zwrotu

Akceptowane płatności

Alior Bank

Mastercard OK!

1% max. 75 zł kwartalnie (25 zł miesięcznie)

Punkty usługowo-handlowe na terenie kraju, np. hotele, punkty gastronomiczne, sklepy z RTV i AGD

Alior Bank

Mastercard TU i TAM

1% max. 75 zł kwartalnie (300 zł rocznie)

Punkty usługowo-handlowe (stacjonarne i online) - tylko płatności w walucie innej niż PLN

Bank Millennium

Millennium Visa Impresja

Millennium Mastercard Impresja

5% max. 760 zł rocznie

24 wybrane punkty handlowo-usługowe np. Empik, Smyk, Deichmann

Bank Millennium

Millennium Visa Alfa

5% max. 760 zł rocznie

Wybranych punktów handlowo-usługowych np.Cinema City, Go Sport, Inter Cars

BZ WBK

1/2/3

1% - 4% max. 760 zł rocznie (63,33 zł miesięcznie)

Supermarkety (zwrot 1%), Stacje benzynowe (zwrot 2%), Restauracje (3%), Stacje Circle K i Statoil (4%)

Eurobank

Visa Gold Perfect

0,5% - 1,0% (zależnie od sumy wydatków kartą) max. 100 zł miesięcznie

Stacje benzynowe i supermarkety

* Opracowanie własne na podstawie danych udostępnionych przez poszczególne banki. Stan na lipiec 2018.

Dlaczego tak mało banków oferuje karty kredytowe z moneybackiem?

Jeszcze kilka lat temu usługa moneyback była znacznie powszechniejsza, co było możliwe z powodu wysokich opłat z tytułu tzw. interchange pobieranych przez poszczególne banki. W skrócie wyglądało to tak, że sprzedawca posiadający terminal płatniczy od każdej zawartej transakcji odprowadzał do banku od 2% do nawet 7% jej wartości.

Jednak wprowadzenie unijnych regulacji wymusiło na bankach mocne obniżenie stawek interchange. Od 2015 roku wynoszą one maksymalnie 0,3% kwoty transakcji. Kiedy do tego doda się konieczność opłacenia przez banki prowizji na rzecz operatorów kart, np. Visy czy Mastercarda, okaże się, że ich przychody z tego tytułu są obecnie zbyt niskie (nawet jeśli uwzględni się opłaty stałe płacone przez posiadaczy terminali płatniczych), aby móc oferować klientom usługę moneyback.

Programy lojalnościowe popularniejsze niż moneyback

Znacznie częstszą opcją oferowaną przez wydawców kart kredytowych są różnego rodzaju programy rabatowe. Najpopularniejszymi tego typu usługami są programy Visa Oferty oraz Mastercard Priceless Special.

W ich przypadku płacąc kartą, również możemy liczyć na bonusy, jednak w postaci zniżki lub rabatu. Przykładowo – program rabatowy oferowany posiadaczom kart Mastercard w Banku Millennium, czyli Buy&Smile, obejmuje nawet 2 tys. punktów sprzedaży.

Innym często spotykanym sposobem dodatkowej gratyfikacji posiadaczy kart kredytowych są programy lojalnościowe. W ich przypadku w zamian za dokonane płatności zamiast pieniędzy otrzymuje się jednak punkty rabatowe, które po uzbieraniu pewnej sumy można wymienić na określony produkt, usługę lub rzadziej za gotówkę. Przykładem tego typu karty jest Citi BP Payback oferowana przez Citibank.

Podsumowanie

Jak pokazaliśmy, tradycyjny moneyback aktualnie jest bardzo rzadko spotykaną usługą. Z takiej opcji skorzystają posiadacze kart kredytowych wydawanych przez zaledwie cztery polskie banki komercyjne, z czego w jednym przypadku zwroty obejmują wyłącznie transakcje dokonywane w walucie obcej.

Natomiast jeśli ktoś, płacąc kartą, chciałby realnie zyskać, ale jego „plastik” nie posiada usługi moneyback, może skorzystać z różnego rodzaju programów rabatowych. W ich przypadku nie otrzymamy zwrotu na konto, a tylko zniżki, ale za to oferowane rabaty niekiedy sięgają kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu procent.

Przed wybraniem karty kredytowej radzimy zapoznać się z naszym poradnikiem i zwrócić uwagę na koszty związane z jej użytkowaniem, do czego pomocny okaże się opracowywany przez nas ranking najlepszych „kredytówek” dostępnych na polskim rynku.

Z ostatniej chwili

 • 18.02.2019 16:47

  Z kartą kredytową Citibanku można zyskać do 21 000 punktów w programie Priceless Specials.

 • 18.02.2019 15:34

  mBank kontynuuje, pomimo zmiany w ofercie kont osobistych, promocję eKonto z premią, w której zgarnąć można do 150 zł.

 • 18.02.2019 13:11

  Przedsiębiorcy po raz kolejny mogą zdobyć nawet 1500 zł od Alior Banku. Wystarczy założenie iKonta Biznes i aktywne korzystanie z niego.

 • 15.02.2019 17:20

  Za opłacenie zamówienia na empikfoto.pl przy pomocy cyfrowego portfela Masterpass przysługuje 20 zł zniżki na kolejne zakupy.

 • 15.02.2019 13:50

  Karnety do obiektów sportowo-rekreacyjnych o łącznej wartości 378 zł - oto nagroda w promocji Konta Optymalnego z oferty BGŻ BNP Paribas.

 • 12.02.2019 16:00

  200 zł za założenie Konta 360° w Banku Millennium znów jest dostępne. Wspaniała promocja powróciła. Ponownie bardzo proste warunki do spełnienia.

 • 12.02.2019 13:52

  Orange Finanse wkrótce zmieni nazwę na Kompakt Finanse, a następnie zniknie z rynku. mBank zdradza, co to oznacza dla klientów.

 • 11.02.2019 15:32

  W prostej mini promocji ING Banku Śląskiego za 2 płatności mobilne Google Pay możecie zdobyć 20 zł premii.

 • 8.02.2019 11:22

  Zakładając Konto Przekorzystne dla młodych z oferty Pekao możesz otrzymać za darmo 1 z 30 szkoleń. Wartość nagrody wynosi kilkaset złotych.

 • 7.02.2019 14:19

  Nowi posiadacze Nest Konta mogą aktualnie zdobyć do 150 zł premii za aktywne korzystanie z rachunku.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.