O firmowych kartach kredytowych
Karta kredytowa to znakomite zabezpieczenie na poczet nieprzewidzianych wydarzeń czy pilnych wydatków. Potrzebujesz sfinansować coś na „już”, ale wciąż nie wpłynęły pieniądze od kontrahentów, a Twoje zasoby nie są wystarczające? Możesz sięgnąć po kredytówkę, którą opłacisz aktualne zobowiązania, a pożyczone środki oddasz bankowi później. Pod tym względem posiadanie karty kredytowej może stanowić swego rodzaju poduszkę finansową dla Twojej firmy.
Jak to działa?
Gdy płacisz kartą kredytową, wydajesz pieniądze banku, udostępnione Twojej firmie w ramach określonego w umowie comiesięcznego limitu. Bywa, że limit wynosi nawet 100 tysięcy złotych, choć zwykle zamyka się w kilkudziesięciu tysiącach (karty z wyższymi limitami są też wyraźnie droższe). Taką kwotą dysponujesz przez cały okres rozliczeniowy (wysokość limitu zależy przede wszystkim od Twojej zdolności kredytowej). W zależności od banku okres ten trwa od 51 do 59 dni i do tego czasu musisz spłacić ze swojego rachunku zaciągnięty dług. Jeśli zrobisz to terminowo, obsługa zadłużenia wyniesie równe 0 zł.
Ważne: powyższa zasada dotyczy płatności bezgotówkowych. Transakcje gotówkowe, np. wypłata środków z bankomatu, podlegają naliczaniu odsetek od razu.
Jeżeli natomiast z jakichś względów nie będziesz mógł spłacić całości zadłużenia, możesz skorzystać z furtki, jaką jest spłata kwoty minimalnej, wynoszącej zwykle ok. kilku procent wartości długu.
Uwalnia Cię od groźby podjęcia przez bank procedury windykacyjnej i jest zupełnie normalną, częstą praktyką.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że od pozostałej, niespłaconej kwoty bank zacznie naliczać odsetki (mogące wynosić maks. dwukrotność stopy referencyjnej NBP i sztywnej wartości 3,5% - jak nietrudno się domyślić, niemal w każdym banku skorzystano z możliwości ustalenia odsetek na tych wartościach maksymalnych). Niby nie są to kwoty przyprawiające o palpitację serca, ale generalnie lepiej nie ponosić zbędnych kosztów.
Zalety kart kredytowych dla firm
Poduszka finansowa i de facto łatwy kredyt gotówkowy, jakim jest karta kredytowa dla firm, to nie wszystko. Banki, aby zachęcić przedsiębiorców do skorzystania z oferty, proponują firmom dodatkowe usługi i benefity, związane z kartami. Na rynku możesz znaleźć karty gwarantujące zniżki na lotniskach, programy rabatowe, moneyback na konkretne usługi, np. zwrot części opłaty za kupno paliwa czy płatności w wybranych punktach handlowo-usługowych.
W większości banków nie istnieje ograniczenie w liczbie wydawanych kart dodatkowych. Oznacza to, że w ramach swojej umowy o firmową kartę kredytową (tzw. główną), możesz zamówić kolejne karty dla swoich pracowników – tyle, ile potrzebujesz. Transakcje wykonywane przez pracowników wliczają się do ogólnego (niekiedy zwanego globalnym) limitu kredytowego. Podgląd wszystkich transakcji uzyskujesz poprzez bankowość internetową lub mobilną. Wszystko szybko, nowocześnie i przy niskich kosztach.