My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?

Cykl: Konto dla dziecka

Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?
Źródło: © kieferpix / Fotolia

Jedną z dodatkowych usług dla klientów banków jest możliwość wyboru karty płatniczej z niestandardowym wizerunkiem. Taka opcja jest dostępna w m.in. w ING, PKO BP czy Getin Banku. Sprawdźmy, jak wygląda wydawanie kart z nieszablonowym wzorem w bankach, ile kosztuje i czy warto z tego skorzystać.

Banki zwykle wydają karty płatnicze ze standardowym wzorem, który dla niektórych może być mało atrakcyjny. Niektóre instytucje wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują możliwość zamówienia plastiku z wybraną grafiką. Taka opcja dostępna jest obecnie w Banku Pekao, Credit Agricole, Getin Banku, ING, mBanku oraz PKO BP.

Przyjrzyjmy się zatem tej usłudze i sprawdźmy, jak we wspomnianych bankach wyglądają możliwości zmiany wzoru karty płatniczej.

Niestandardowe wzory kart w PKO BP

Największy polski bank oferuje karty z niestandardowym wizerunkiem do wszystkich kont osobistych dla klientów powyżej 13. roku życia, zatem możliwość wyboru wzoru na karcie mają posiadacze Konta za Zero, Konta dla Młodych czy Konta Pierwszego.

Wydanie karty z takim wizerunkiem lub zmiana wzoru już posiadanej karty to koszt 14,90 zł (dotyczy to także zmiany niestandardowego wzoru na inny). Bank nie pobiera natomiast opłaty za wznowienie takiego "plastiku". Wzory kart w PKO BP znajdziesz tutaj - bank nie umożliwia wyboru własnego zdjęcia czy motywu.

Wzór karty w PKO BP 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w PKO BP 2
Kliknij, aby powiększyć

Moja Karta ING

W ING Banku Śląskim karta z wybranym przez klienta motywem określana jest jako "Moja Karta ING". Wzór można wybrać z bogatej galerii udostępnionej przez bank lub zaprojektować wygląd karty samodzielnie. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać, że na karcie nie wolno umieszczać znaków towarowych i logotypów, danych osobowych, wizerunków znanych osób czy cudzych grafik. Obrazy i treści nie mogą być również sprzeczne z dobrymi obyczajami.

Wydanie Mojej Karty ING lub zmiana standardowego wizerunku na nietypowy dla Konta z Lwem Direct kosztuje 15 zł - opłaty nie ponoszą użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat. Bank nie pobiera opłaty za wznowienie karty.

Wzór karty w ING 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w ING 2
Kliknij, aby powiększyć

Duży wybór wzorów w Banku Pekao

Galeria wzorów kart w Banku Pekao jest naprawdę obszerna, bo liczy aż 70 wzorów. Swój motyw mogą wybrać posiadacze praktycznie każdego konta prowadzonego w tym banku, ale - uwaga - tylko podczas wizyty w oddziale.

Jeśli zamawiasz kartę do konta po raz pierwszy, wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem będzie bezpłatne, podobnie w sytuacji, kiedy chcemy, aby wznowiona karta miała nieszablonowy wzór. Jeśli zależy nam na zmianie wyglądu karty jeszcze przed upływem daty ważności, operacja ta będzie potraktowana jako wydanie duplikatu karty i bank pobierze za to 10 zł opłaty.

Wzór karty w Pekao SA 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w Pekao 2
Kliknij, aby powiększyć

Karta ze zdjęciem właściciela w mBanku

W mBanku zmiana wizerunku karty możliwa jest do "plastików" wydawanych do młodzieżowego eKonta możliwości. Posiadacze karty Visa Me mogą wybrać motyw na karcie z galerii lub stworzyć własny wzór (także wybrać swoje zdjęcie), przy czym na takiej karcie nie można umieszczać logotypów, znaków towarowych, wizerunków znanych postaci, danych osobowych czy treści chronionych prawami autorskimi.

Wydanie karty Visa Me, niezależnie od wybranego wyglądu, jest bezpłatne.

Wzór karty w mBanku eKonto m 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w mBanku eKonto m 2
Kliknij, aby powiększyć

mBank udostępnia także kartę Visa Foto dla posiadaczy eKonta osobistego. Podobnie jak w przypadku karty Visa Me istnieje możliwość wybrania zdjęcia z puli dostępnych grafik, zaprojektowania własnej grafiki czy umieszczenia swojego zdjęcia na plastiku. Wydanie karty Visa Foto lub zmiana jej wizerunku to koszt 10 zł.

Wzór karty w mBanku Visa Foto 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w mBanku Visa Foto 2
Kliknij, aby powiększyć

Skromniejszy wybór w Getin Banku

Karta z niestandardowym wzorem graficznym dostępna jest dla wszystkich posiadaczy kont w Getin Banku. Klienci mogą wybierać spośród 18 motywów, a wydanie samej karty jest bezpłatne.

Wzór karty w Getin Banku 1
Kliknij, aby powiększyć
Wzór karty w Getin Banku 2
Kliknij, aby powiększyć

Nieszablonowy wizerunek karty płatniczej w Credit Agricole

W Credit Agricole można wybrać wizerunek karty płatniczej spośród 50 wzorów. Wydanie karty kosztuje 15 zł dla standardowego Konta dla Ciebie. Mniej, bo 10 zł, zapłacą posiadacze Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

Czy warto mieć kartę z niestandardowym wzorem?

Możliwość wyboru wyglądu karty płatniczej to interesująca usługa, z której mogą aktualnie korzystać klienci tylko kilku banków. W większości przypadków taka opcja jest dodatkowo płatna (od 10 do 15 zł), co jest zrozumiałe - bank musi wyprodukować i wydać nową kartę z niestandardowym wzorem.

Nazwa banku

Nazwa konta

Możliwości personalizacji karty

Koszt usługi

Bank Pekao

Wszystkie konta z oferty banku

wybór spośród 74 wzorów karty

0 zł za wydanie karty

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie GO!

Konto dla Ciebie MOVE!

wybór spośród 50 wzorów karty

10 zł za wydanie i wznowienie karty dla posiadaczy Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

15 zł dla posiadaczy standardowego Konta dla Ciebie (wznowienie: 25 zł)

Getin Bank

Konto Proste Zasady

wybór spośród 18 wzorów karty

0 zł za wydanie karty

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

  • wybór spośród ponad 100 wzorów karty
  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty
15 zł – za wydanie karty (z opłaty zwolnieni są użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat)

mBank

eKonto możliwości

eKonto osobiste

  • wybór spośród 41 (Visa Me) lub 62 (Visa Foto) wzorów karty
  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty
  • możliwość umieszczenia swojego zdjęcia na karcie

0 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta możliwości (niezależnie od wybranego wyglądu)

10 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta osobistego

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

Konto Pierwsze

wybór spośród 18 wzorów karty 14,90 zł – za wydanie karty

Czy warto jednak posiadać taką nieszablonową kartę płatniczą?

To oczywiście zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy się wyróżnić, podkreślić naszą unikalną osobowość lub zwyczajnie umieścić na "plastiku" ulubiony motyw graficzny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić taką kartę.

Jeśli chcielibyśmy natomiast pójść o krok dalej i dodać na karcie własne zdjęcie, to taką możliwość mamy aktualnie w mBanku i w ING Banku Śląskim.

Na koniec warto dodać, że pod kątem bezpieczeństwa taka spersonalizowana karta nie różni się znacząco od zwykłej debetówki. W momencie jej zagubienia lub kradzieży powinniśmy ją i tak niezwłocznie zastrzec. Nasze zdjęcie na karcie nie uchroni nas bowiem w takiej sytuacji przed utratą środków.

A czy Wy chcielibyście posiadać kartę płatniczą z własnym zdjęciem?

Komentarze