Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć?

Aktualizacja: od czasu publikacji artykułu Credit Agricole, Getin Bank i mBank zmieniły swoje oferty. Sprawdź, jak obecnie wygląda wydawanie kart z własnym wizerunkiem w tych bankach.

Karta płatnicza z własnym wizerunkiem. Czy warto ją mieć? © kieferpix / Fotolia

Jedną z dodatkowych usług dla klientów banków jest możliwość wyboru karty płatniczej z niestandardowym wizerunkiem. Taka opcja jest dostępna w Getin Banku, Credit Agricole, ING, mBanku i PKO BP. Sprawdźmy zatem, jak wygląda ta usługa we wspomnianych bankach, ile kosztuje i czy warto z niej skorzystać.

Do napisania artykułu natchnęła nas informacja o planowanych zmianach w mBanku. Wraz z nową taryfą opłat i prowizji bank wprowadza opłaty za korzystanie z wpłatomatów sieci Euronet w wysokości 0,2 % min. 2 zł (negatywna wiadomość), ale także planuje wprowadzić nową kartę debetową z możliwością umieszczenia na niej swojego zdjęcia. Karta jest już dostępna w ofercie.

My natomiast już teraz przyglądamy się tej usłudze i sprawdzamy, które banki umożliwiają wybieranie lub tworzenie własnego wizerunku na karcie płatniczej.

Niestandardowe wzory kart w PKO BP

Największy polski bank oferuje karty z niestandardowym wizerunkiem do wszystkich kont osobistych dla klientów powyżej 13 roku życia, zatem możliwość wyboru wzoru na karcie mają posiadacze Konta za Zero, Konta dla Młodych czy Konta Pierwszego.

Wydanie karty z takim wizerunkiem lub zmiana wzoru już posiadanej karty to koszt 14,90 zł (dotyczy to także zmiany niestandardowego wzoru na inny). Bank nie pobiera natomiast opłaty za wznowienie takiego "plastiku". Wzory kart w PKO BP znajdziesz tutaj - bank nie umożliwia wyboru własnego zdjęcia czy motywu.

Wzór karty w PKO BP 1 Wzór karty w PKO BP 2

Moja Karta ING

W ING Banku Śląskim karta z wybranym przez klienta motywem określana jest jako "Moja Karta ING". Wzór można wybrać z bogatej galerii udostępnionej przez bank, niestety nie można tu zaprojektować wyglądu karty samodzielnie.

Wydanie Mojej Karty ING lub zmiana standardowego wizerunku na nietypowy dla Konta z Lwem Direct kosztuje 15 zł - opłaty nie ponoszą użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat. Bank nie pobiera opłaty za wznowienie karty.

Wzór karty w ING 1 Wzór karty w ING 2

Duży wybór wzorów w Banku Pekao

Galeria wzorów kart w Banku Pekao jest naprawdę obszerna. Swój motyw mogą wybrać posiadacze praktycznie każdego konta prowadzonego w tym banku, jednak usługa nie jest dostępna dla kart wielowalutowych.

Jeśli zamawiasz kartę do konta po raz pierwszy, wydanie karty z niestandardowym wizerunkiem będzie bezpłatne, podobnie w sytuacji, kiedy chcemy, aby wznowiona karta miała nieszablonowy wzór. Jeśli zależy nam na zmianie wyglądu karty jeszcze przed upływem daty ważności, operacja ta będzie potraktowana jako wydanie duplikatu karty i bank pobierze za to 10 zł opłaty.

Wzór karty w Pekao SA 1 Wzór karty w Pekao 2

Karta ze zdjęciem właściciela w mBanku

W mBanku zmiana wizerunku karty możliwa jest do "plastików" wydawanych do młodzieżowego eKonta m. Posiadacze karty Visa Me mogą wybrać motyw na karcie z galerii lub stworzyć własny wzór (także wybrać swoje zdjęcie), przy czym na takiej karcie nie można umieszczać logotypów, znaków towarowych, wizerunków znanych postaci, danych osobowych czy treści chronionych prawami autorskimi. Wydanie karty Visa Me, niezależnie od wybranego wyglądu, jest bezpłatne.

Wzór karty w mBanku eKonto m 1 Wzór karty w mBanku eKonto m 2

mBank udostępnia także kartę Visa Foto dla posiadaczy rachunków eKonto standard i plus. Podobnie, jak w przypadku karty Visa Me, istnieje możliwość wybrania zdjęcia z puli dostępnych grafik, zaprojektowania własnego czy umieszczenia swojego zdjęcia na plastiku.

Wzór karty w mBanku Visa Foto 1 Wzór karty w mBanku Visa Foto 2

Wydanie karty Visa Foto jest bezpłatne, jednak bank pobierze co miesiąc dodatkowe 2 zł za taką kartę (niezależnie od standardowej opłaty za korzystanie z karty). Zmiana wizerunku karty Visa Foto będzie kosztować 10 zł.

Skromny wybór w Getin Banku

Karta z niestandardowym wzorem graficznym dostępna jest dla posiadaczy Konta Proste Zasady 18-26 lat. Młodzi klienci mogą wybierać spośród ponad 10 motywów, a wydanie samej karty jest bezpłatne.

Wzór karty w Getin Banku 1 Wzór karty w Getin Banku 2

Nieszablonowy wizerunek karty płatniczej w Credit Agricole

W Credit Agricole można wybrać wizerunek karty płatniczej spośród 50 wzorów. Wydanie karty kosztuje 15 zł dla standardowego Konta dla Ciebie. Mniej, bo 10 zł, zapłacą posiadacze Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

Czy warto mieć kartę z niestandardowym wzorem?

Możliwość wyboru wyglądu karty płatniczej to interesująca usługa, z której mogą aktualnie korzystać klienci tylko kilku banków. Usługa w większości przypadków jest dodatkowo płatna (od 10 do 15 zł), co jest zrozumiałe - bank musi wyprodukować i wydać nową kartę z niestandardowym wzorem.

Nazwa banku

Nazwa konta

Możliwości personalizacji karty

Koszt usługi

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

Konto Pierwsze

wybór spośród 18 wzorów karty

14,90 zł – za wydanie karty

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

wybór spośród ponad 100 wzorów karty

15 zł – za wydanie karty (z opłaty zwolnieni są użytkownicy w wieku od 13 do 26 lat)

Pekao SA

Wszystkie konta z oferty banku

wybór spośród 74 wzorów karty

0 zł – jeżeli zamawiamy kartę po raz pierwszy

Getin Bank

Konto Proste Zasady

wybór spośród 10 wzorów karty

0 zł za wydanie karty

mBank

eKonto m

eKonto standard

eKonto plus

  • wybór spośród 41 (Visa Me) lub 62 (Visa Foto) wzorów karty
  • możliwość zaprojektowania własnego wzoru karty
  • możliwość umieszczenia swojego zdjęcia na karcie

0 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta m (niezależnie od wybranego wyglądu)

0 zł za wydanie karty dla posiadaczy eKonta standard i plus + co miesiąc bank pobierze dodatkowe 2 zł za jej obsługę (niezależnie od standardowej prowizji)

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

Konto dla Ciebie GO!

Konto dla Ciebie MOVE!

wybór spośród 50 wzorów karty

10 zł za wydanie i wznowienie karty dla posiadaczy Konta dla Ciebie GO! i MOVE!

15 zł dla posiadaczy standardowego Konta dla Ciebie

Czy warto jednak posiadać taką nieszablonową kartę płatniczą?

To oczywiście zależy od naszych preferencji. Jeśli chcemy się wyróżnić, podkreślić naszą unikalną osobowość lub zwyczajnie umieścić na "plastiku" ulubiony motyw graficzny, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamówić taką kartę.

Jeśli chcielibyśmy natomiast pójść o krok dalej i dodać na karcie własne zdjęcie, to taką możliwość mamy aktualnie jedynie w mBanku.

Na koniec warto dodać, że pod kątem bezpieczeństwa taka spersonalizowana karta nie różni się znacząco od zwykłej debetówki. W momencie jej zagubienia lub kradzieży powinniśmy ją i tak niezwłocznie zastrzec. Nasze zdjęcie na karcie nie uchroni nas bowiem w takiej sytuacji przed utratą środków.

A czy Wy chcielibyście posiadać kartę płatniczą z własnym zdjęciem?

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.