Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Karta kredytowa za granicą

Karta kredytowa za granicą
Źródło: Rob Goebel / Adobe Stock
Spis treści

Zalety kredytówki

Choć obecnie można bez większych problemów płacić na całym świecie także kartą debetową, nawet taką wydaną do konta w PLN, to kredytówka w wielu miejscach i sytuacjach wciąż jest niezastąpiona. Mowa tu o rezerwacjach za hotel, samolot oraz za wynajęcie samochodu, w przypadku których usługodawcy żądają płatności kartą kredytową.

Korzystanie z karty kredytowej za granicą może także wiązać się z szeregiem ułatwień dla podróżników, np. z usługą typu priority pass (dostęp do saloników na lotniskach) oraz z ubezpieczeniami na czas podróży, m.in. od utraty bagażu czy wypadku.

Nie bez znaczenia jest również możliwość skorzystania z podstawowego atutu karty kredytowej, czyli niskooprocentowanego kredytu gwarantującego dostęp do pieniędzy pożyczanych nam przez bank.

Karta kredytowa z korzystnymi przewalutowaniami

Na początku wyjaśnijmy kwestię przewalutowania. Jak wiesz, gdy płacisz kartą złotową (czyli np. kredytówką wydaną w Polsce), operacja w obcej walucie musi zostać w jakiś sposób przeliczona na polskie złote, aby równowartość transakcji pomniejszyła saldo na Twoim rachunku. Istotny jest właśnie ten sposób: standardowo przeliczenie następuje po kursie wyznaczonym przez bank i przez organizację kartową, przykładowo transakcje kartami Mastercard, na dolary amerykańskie (rzadziej na euro), a następnie z USD na walutę krajową po kursie banku – a kurs bankowy, jak od razu się domyślasz, nierzadko do niskich nie należy. W niektórych bankach spready (czyli różnica między ceną kupna a sprzedaży waluty) dochodzą nawet do 11%.

Jakby tego było mało, niektóre banki za taki „luksus” jak płatność zagraniczna pobierają jeszcze dodatkową prowizję, stanowiącą procent od wartości transakcji. Jaki konkretnie? Rekordziści naliczają sobie nawet 6%.

Dlatego, wybierając się za granicę, należy zaopatrzyć się w kartę kredytową z korzystnymi przewalutowaniami, czyli przeliczeniem z waluty obcej na PLN po kursie organizacji kartowej (Mastercard lub Visa), i jednocześnie bez prowizji banku. Jeżeli spełnienie jednocześnie obu tych warunków jest niemożliwe, z dwojga złego wybierz kartę rozliczaną po kursie banku, ale bez prowizji.

Przedstawicielki tego rzadkiego gatunku znajdziesz m.in. w Banku Millennium, Banku Pocztowym, mBanku, PKO BP i Santander Banku Polska. W Alior Banku i w BNP Paribas korzystne przewalutowania pojawiają się w ramach promocji. Co prawda te akcje specjalne trwają od kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby miały się rychło zakończyć, niemniej trzeba zdawać sobie sprawę, że korzystne przewalutowania nie zawsze stanowią permanentną cechę danej karty.

Karta kredytowa z ułatwieniami i zniżkami na lotniskach

Osoby, które często latają, doskonale wiedzą, ile korzyści i wygody może dać oczekiwanie na przesiadkę w saloniku lotniskowym. Z usługą priority pass lub lounge key przy karcie kredytowej nie trzeba za dostęp do saloników dodatkowo płacić.

Inne bonusy, na jakie możesz liczyć z kartą kredytową, to np. zniżki w sklepach i restauracjach na lotniskach.

Ułatwienia dla podróżnych udostępniają PKO BP i BNP Paribas (ten drugi tylko w ofercie premium).

Ubezpieczenia

Niektóre karty kredytowe wiążą się nie tylko z niższymi opłatami za zakupy, ale także z szeroką ofertą ubezpieczeń w razie nieprzewidzianych wypadków (w tym kosztów leczenia, opóźnienia podróży, zgubienia bagażu, a niekiedy także np. transportu zwłok) i wsparcia assistance (podróżny, medyczny czy prawny). Bywa, że ubezpieczony jesteś nie tylko Ty, ale również Twoi bliscy: małżonek/partner oraz dzieci do lat 25 (będące wciąż na utrzymaniu rodzica).

Kartę z ubezpieczeniem znajdziesz m.in. w Santander Banku Polska i BNP Paribas.

Karty kredytowe za granicę. Ranking

Układając ranking, kierowaliśmy się podstawową zasadą: szeroki dostęp do jakościowych usług (korzystne przewalutowania, ułatwienia na lotniskach, ubezpieczenie) w stosunku do kosztów wydania i korzystania z kredytówki. Poniżej przedstawiamy najciekawsze karty spełniające to kryterium:

Ranking kart kredytowych do płatności za granicą

Na co zwracać uwagę?

Nim zdecydujesz się na konkretną ofertę, sprawdź w banku szczegóły usług dodatkowych, zazwyczaj podawane małym druczkiem. Zwróć uwagę na warunki wstępu do saloników, ile bezpłatnych wejść w roku Ci przysługuje (przykładowo, w BNP są tylko cztery, a w ING nie ma limitu), czy mogą wejść Twoi bliscy i jak często, co i kogo dokładnie obejmuje ubezpieczenie, jakie kryterium musisz spełniać, aby uzyskać rekompensatę itd.

Jeżeli wybierasz kredytówkę bez prowizji, ale z przewalutowaniem po kursie banku, sprawdź najpierw, jak kształtują się wartości spreadów w tej instytucji. Takie informacje znajdziesz w naszym rankingu kont walutowych lub na stronie danego banku.

Taniej z fintechem, czyli rozwiązania od Curve

W dzisiejszych czasach na szczęście nie jesteśmy skazani tylko na banki; niemało korzyści może przynieść połączenie tradycyjnych usług bankowych z fintechami, a konkretnie – podpięcie karty kredytowej do wirtualnego portfela Curve. Dlaczego? Ponieważ przy transakcjach zagranicznych cała operacja przeprowadzana jest po korzystnym kursie Mastercarda, a Ty unikasz podwójnego przewalutowania, przeliczania walut po kursie banku i naliczenia prowizji.

Możliwości karty Curve jest znacznie więcej, ale wspomnijmy jedynie o niektórych korzyściach dla użytkowników planu Curve Metal istotnych w kontekście zagranicznych wyjazdów. W cenie taryfy zyskują oni bowiem dostęp do dodatkowych korzyści, w tym do ubezpieczenia w podróży oraz wstępu do saloników na lotniskach. Z samego ubezpieczenia można zresztą skorzystać już w ramach tańszego planu Black.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule Curve – karta, która zastępuje wszystkie inne i oferuje korzystne płatności zagraniczne.

A może karta kredytowa premium?

Karty premium: złote, platynowe bądź czarne, są znacznie droższe niż standardowe kredytówki, zarówno licząc koszty wydania, jak i rocznego korzystania. Niemniej, zwykle – choć wcale nie zawsze! – powiązane z nimi usługi dodatkowe są znacznie bardziej rozbudowane, oferty ubezpieczeń hojniejsze, dostęp do saloników nielimitowany.

Jeżeli często podróżujesz za granicę, karta kredytowa premium może być dla Ciebie opłacalna, a korzyści zrekompensują wysokie opłaty. Co ciekawe, zwykle wcale nie trzeba być bardzo zamożnym, aby uzyskać (i utrzymać) taką kartę.

Jeśli jednak w ciągu roku nie wydajesz kroci na bilety samolotowe oraz zagraniczne zakupy, prawdopodobnie drogą kredytówkę możesz sobie bez żalu odpuścić; korzystanie nawet 3 razy do roku ze zwykłej karty kredytowej z mniej korzystnym przewalutowaniem i uboższą ofertą ubezpieczeń i tak wyjdzie taniej niż opłaty za jakość premium.

Płatność kartą kredytową za granicą. Podsumowanie

Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach znalezienie karty kredytowej na zagraniczny wyjazd nie powinno stanowić wyzwania, w praktyce jednak niewiele banków oferuje rozwiązania ciekawe i korzystne dla podróżników. Co prawda są jeszcze karty premium, ale są one drogie i zwykle trudno dostępne dla zwykłych klientów, wcale nie zawsze też korzyści z takiej kredytówki uzasadniają aż tak wysokie koszty korzystania z niej.

Najlepsza karta kredytowa za granicą powinna zapewnić ułatwienia i wsparcie w podróży, a nie drenować portfel. Na szczęście te kilka propozycji standardowych kredytówek, m.in. w PKO BP, Santander Banku czy mBanku, dostępnych dla szerokiego grona klientów, pozwala nie przepłacać na transakcjach w obcej walucie, a także umożliwia dostęp do atrakcyjnych usług i niezłych ubezpieczeń.