Kantor Walutowy Alior Banku: tania wymiana walut i opłacalne płatności kartą

Kantor Walutowy Alior Banku: tania wymiana walut i opłacalne płatności kartą Źródło obrazka: strona Kantoru Walutowego Alior Banku

Kantor Walutowy Alior Banku to usługa dla tych, którzy chcą szybko, tanio i bezpiecznie wymienić waluty obce przez Internet. Jest to połączenie tradycyjnego kantoru i konta walutowego – bank otwiera kilka rachunków w wybranych przez nas walutach wymienialnych, w ramach których można dokonywać przelewów i korzystać z kart debetowych.

Kantor Walutowy Alior Banku zachęca klientów atrakcyjnymi kursami walut i konkurencyjnymi opłatami za przelewy europejskie i zagraniczne. Powstał w 2012 r. i w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działalności skorzystało z niego ok. 27 tysięcy klientów. Pokazuje to, jak istotne było uruchomienie takiego serwisu wymiany walut.

Warto dodać, że usługa jest w całości dostępna przez Internet, jednak gotówkę w walutach wymienialnych można także odbierać w oddziałach banku. Z punktu widzenia bezpieczeństwa Kantor Walutowy jest częścią Alior Banku i środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

W naszym artykule przyjrzymy się najważniejszym kosztom związanym z usługą wymiany walut online w Alior Banku oraz zaletom, które wyróżniają ją spośród konkurencyjnych ofert.

Podstawowe parametry rachunków w Kantorze Walutowym

Kiedy mamy do czynienia z wymianą walut, od razu myślimy o kursach zakupu i sprzedaży. Różnica między nimi – spread walutowy – to bardzo ważny wyznacznik atrakcyjności konta prowadzonego w walucie obcej. Inne istotne parametry to np. koszty przelewów walutowych czy możliwość korzystania z karty debetowej.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry Kantoru Walutowego w Alior Banku:

 • środki na rachunkach nie są oprocentowane;
 • szacunkowy spread dla czterech głównych walut (EUR, USD, GBP i CHF) wynosi ok. 0,68% i jest jednym z najniższych (najbardziej atrakcyjnych) na rynku;
 • korzystanie z kantoru jest bezpłatne;
 • obsługiwane waluty to: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, CZK, DKK, HUF, JPY, NOK, RUB, SEK, BGN, MXN, RON, ZAR, THB, ILS, HKD, HRK, TRY
 • karta debetowa MasterCard Debit PayPass do rachunków w EUR, USD i GBP – jej wydanie jest bezpłatne, jednak w ciągu 6 miesięcy musisz przynajmniej raz użyć karty, w przeciwnym razie bank naliczy jednorazową opłatę w wysokości 15 zł. Karta walutowa to korzystny sposób na płatności bezgotówkowe za granicą, gdyż płacąc w walucie, w której posiadamy kartę i rachunek, unikamy kosztów przewalutowania, które często są wysokie. Wizerunki kart debetowych dostępnych w Kantorze Alior Banku prezentujemy poniżej:

 • brak miesięcznych opłat za kartę debetową;
 • bezpłatne wypłaty środków z bankomatów w kraju - wypłaty są możliwe tylko w złotówkach;
 • pierwsza wypłata środków w miesiącu z bankomatów za granicą jest bezpłatna, każda kolejna to koszt 9 zł;
 • bezpłatne przelewy internetowe w PLN do banków krajowych;
 • od 1 zł do 5 zł za szybki transfer środków w PLN zgromadzonych w kantorze na dowolny rachunek w Polsce;
 • 0 zł za przelew SEPA w ramach Licznika, 5 zł za przelew powyżej Licznika;
 • 0 zł za zwykły przelew walutowy (do banku krajowego lub zagranicznego) w opcji SHA i BEN (kiedy koszty są dzielone lub gdy pokrywa je odbiorca). Przelew jest bezpłatny, jeśli jego wartość nie przekracza wartości Licznika. W przeciwnym razie pobrana zostanie opłata 30 zł. Przelew dochodzi na rachunek odbiorcy na drugi dzień roboczy od daty nadania;
 • 100 zł za przelew walutowy w opcji OUR (kiedy koszty pokrywa nadawca);
 • przelewy walutowe można także realizować w trybie pilnym i ekspres – pierwszy zapewnia dotarcie środków do odbiorcy następnego dnia roboczego, natomiast tryb ekspres pozwala na realizację przelewu i jego otrzymanie przez drugą stronę tego samego dnia (w praktyce dużo zależy od daty księgowania środków na rachunku odbiorcy);
  • w ramach Licznika przelewy w trybach pilnym i ekspres są bezpłatne (dla opcji SHA i BEN),
  • powyżej licznika przelew pilny kosztuje 45 zł dla opcji SHA i BEN, natomiast dla opcji OUR 115 zł;
  • powyżej licznika przelew ekspres kosztuje 50 zł dla opcji SHA i BEN, natomiast dla opcji OUR 120 zł;
 • Opcja BEN i OUR jest niedostępna przy przelewach na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego

Licznik sumuje środki wymienione w Kantorze dla każdej z walut. Służy to do ustalenia kwoty, którą klient może bezpłatnie przelać z rachunku w Kantorze. Przykład: przelewasz z konta złotówkowego w innym banku 500 zł na rachunek w Kantorze Walutowym. Za tę kwotę w ramach kantoru kupujesz np. 100 EUR. Licznik dla tej waluty będzie wynosił 100 EUR i tyle waluty będziesz mógł bezpłatnie przelać na rachunek w innym banku krajowym lub zagranicznym. Istotne: podczas dokonywania przelewu walutowego system wyświetli, czy będzie pobrana prowizja, czy też nie, a także wskaże, ile danej waluty można przelać bezpłatnie.

 • 0 zł za wpłatę gotówki w oddziale lub placówce partnerskiej Alior Banku;
 • 5 zł za wyciąg papierowy odbierany w oddziale;
 • 1 zł za zmianę PIN-u w bankomacie.

Rachunek w Kantorze Walutowym możesz otworzyć na .

Dodatkowe funkcjonalności Kantoru Walutowego

Jak już wspominaliśmy, usługa wymiany walut online oferowana przez Alior Bank to połączenie tradycyjnej formy wymiany walut (przeniesionej w świat wirtualny) i rachunku walutowego. Warto wiedzieć, że Kantor Walutowy umożliwia swoimi użytkownikom korzystanie z atrakcyjnych dodatkowych funkcji:

 • zlecenia walutowe – pozwalają one wymieniać waluty po bardzo korzystnych kursach bez konieczności systematycznego śledzenia cen walut, a nawet bezpośredni przelew wymienionych środków do zaufanego odbiorcy. Dostępne są trzy rodzaje zleceń:
  • z limitem ceny – klient ustala kurs, po którym chce kupić (lub sprzedać) walutę, oraz termin ważności zlecenia. Kiedy cena waluty osiągnie pożądany poziom w zadanym terminie, dyspozycja zostanie zrealizowana.
  • cykliczne – umożliwiają comiesięczne kupno lub sprzedaż waluty po aktualnym kursie kantoru z danego dnia. Jest to interesujące rozwiązanie dla osób posiadających kredyty walutowe – mogą one co miesiąc kupić walutę po korzystnej cenie i od razu spłacić nią ratę zobowiązania.
  • mieszane cykliczne – jest to połączenie powyższych sposobów: klient definiuje pożądany kurs, po którym chce co miesiąc zawrzeć transakcję wymiany; zlecenie zostanie zrealizowane, kiedy cena waluty osiągnie zadowalający poziom.
 • odbiór gotówki w oddziale Alior Banku – walutę wymienioną w kantorze internetowym możesz odebrać w placówkach banku z zastrzeżeniem, że kwoty wyższe niż 2000 jednostek danej waluty należy wcześniej zgłosić. Placówki Alior Banku prowadzą obsługę gotówkową w euro, dolarach i funtach brytyjskich, jednak nie realizuje wypłat walut obcych w bilonie (jeśli zachodzi taka konieczność, bank przelicza „końcówkę” na złotówki i w ten sposób wypłaca środki klientowi).
 • aplikacja mobilna na systemy Android i iOS – umożliwia ona dostęp do rachunków i wymianę walut wszędzie tam, gdzie masz ze sobą swojego smartfona;

Zachęty do korzystania z Kantoru Walutowego

Alior Bank stara się przekonać do korzystania ze swojego Kantoru Walutowego nie tylko atrakcyjnymi kursami i przydatnymi funkcjonalnościami, ale i organizując promocje.

Polecaj Kantor Walutowy Alior Banku - dostaniesz 50 zł

Korzystając z Kantoru Walutowego Alior Banku, możesz wziąć udział w Programie Rekomendacyjnym. Za każdą skutecznie pozyskaną osobę bank nagrodzi Cię premią w wysokości 50 zł. Do tego, by polecenie było "skuteczne" i bonus trafił na Twoje konto, konieczne jest, by osoba polecona podała przy rejestrowaniu się w kantorze Twój 12-znakowy kod (znajdziesz go po zalogowaniu się do kantoru w zakładce Benefity) oraz w ciągu 6 miesięcy wykonała w kantorze transakcje na kwotę min. 500 zł.

Zasady tej promocji opisaliśmy szczegółowo w tym tekście.

Szybka, tania i bezpieczna wymiana walut

Usługa internetowej wymiany walut udostępniona przez Alior Bank to niewątpliwie wygodny i nowoczesny sposób na zakup i sprzedaż euro czy funtów. Kursy wymiany walut w kantorze są bardzo korzystne, dzięki czemu klient może sporo zaoszczędzić (nawet kilka procent, w porównaniu z niektórymi bankowymi kontami walutowymi).

Serwis Alior Banku umożliwia zlecenia zakupu i sprzedaży po ustalonych parametrach, a dzięki połączeniu zalet tradycyjnego kantoru i konta walutowego użytkownicy mogą także korzystać z karty debetowej i przelewać waluty bez opłat. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach w kantorze, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kantor Walutowy w Alior Banku można polecić każdemu, kto chce szybko i tanio wymienić walutę np. w celu spłaty kredytu we frankach czy wyjazdu na wakacje. Jeśli odpowiada Ci taka forma zakupu i sprzedaży walut, a dodatkowo chciałbyś także płacić kartą za granicą bez przewalutowań, rozważ rejestrację w serwisie i ciesz się wygodną wymianą walut bez wychodzenia z domu.

Ocena: 5.0

 • niski spread
 • 50 zł za pozyskanie nowego klienta w Programie Rekomendacyjnym
 • duży wybór walut
 • płatności Google Pay i Apple Pay
 • dość wysoka opłata za wypłatę gotówki za granicą

Pytania i odpowiedzi

Karta debetowa nie jest obowiązkowa, więc jest taka możliwość.


Sylwetka Alior Banku

Alior Bank działa na rynku od 2008 r. jako instytucja, która łączy tradycyjną bankowość z innowacjami. W 2012 r. w jego strukturach pojawił się T-Mobile Usługi Bankowe, a trzy lata później bank połączył się z Meritum Bankiem. Alior Bank obsługuje blisko 3 mln klientów oraz posiada w kraju ponad 1000 placówek, a do swojej oferty wprowadza nowoczesne, innowacyjne produkty i usługi.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta - bezpłatne. Obsługa karty debetowej - darmowa, jeżeli w ciągu 6 miesięcy od jej wydania użyjesz jej przynajmniej raz. Pierwsza wypłata środków za granicą też jest bezpłatna. Przelewy wewnętrzne w PLN - bezpłatnie, przelewy walutowe - darmowe, ale tylko dla tych środków, które zostały wymienione w Kantorze.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Konto przyniesie najwięcej korzyści osobom, które chcą tanio i bezpiecznie wymieniać walutę w kantorze prowadzonym przez bank komercyjny. Rachunek można także polecić osobom kupującym w zagranicznych sklepach internetowych.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Największą zaletą rachunku są niskie spready wymiany walut. Wymienione środki można za darmo przelewać za granicę także w trybie pilnym. Walutowa karta debetowa także może być bezpłatna.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Tylko pierwsza wypłata gotówki w miesiącu z bankomatów za granicą jest bezpłatna. Za pozostałe trzeba zapłacić 9 zł.

 • Gdzie założyć przez Internet?

  Wniosek o rachunek w Kantorze Walutowym możesz złożyć na .

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.