Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Kantor Walutowy Alior Banku: tania wymiana walut i opłacalne płatności kartą. Teraz z atrakcyjnymi nagrodami

Kantor Walutowy Alior Banku: tania wymiana walut i opłacalne płatności kartą. Teraz z atrakcyjnymi nagrodami
Źródło: strona Kantoru Walutowego Alior Banku
Ocena:
Atrkacyjność opłat:
Promocje i bonusy:
Bankowość internetowa i mobilna:

Zalety:

Po 50 zł dla polecającego i poleconego w programie rekomendacyjnym Kantoru Walutowego Alior Banku
Trwa do: 31.12.2021
 • niskie spready
 • darmowe konta walutowe
 • duża liczba dostępnych walut
 • bogata funkcjonalność: karta wielowalutowa, aplikacja mobilna, zlecenia warunkowe, alerty
 • możliwość korzystania z kantoru bez konieczności posiadania rachunku w Alior Banku
 • możliwość zawierania transakcji na kwotę przekraczającą saldo na rachunku

Opinia eksperta

To zdecydowanie jeden z najlepszych rachunków walutowych i jednocześnie najlepszych kantorów na rynku. Konkurencyjne spready, darmowa karta wielowalutowa i różne możliwości składania zleceń czynią go dobrą ofertą dla każdego, kto poszukuje w bankach korzystnych rozwiązań walutowych.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Kantor Walutowy Alior Banku zachęca klientów atrakcyjnymi kursami walut i konkurencyjnymi opłatami za przelewy europejskie i zagraniczne. Można w nim otworzyć rachunki aż dla 23 walut, a korzystanie z karty wielowalutowej, to korzystne przewalutowania z blisko 160 walut.

Warto dodać, że usługa jest w całości dostępna przez Internet, a gotówkę w walutach wymienialnych można także odbierać w oddziałach banku. Z punktu widzenia bezpieczeństwa, Kantor Walutowy jest częścią Alior Banku i środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

W naszym artykule przyjrzymy się najważniejszym kosztom związanym z usługą wymiany walut online w Alior Banku oraz zaletom, które wyróżniają ją spośród konkurencyjnych ofert.

Pełna analiza Kantoru Walutowego Alior Banku


Najważniejsze opłaty związane z rachunkiem

Kiedy mamy do czynienia z wymianą walut, od razu myślimy o kursach zakupu i sprzedaży. Różnica między nimi – spread walutowy – to bardzo ważny wyznacznik atrakcyjności konta prowadzonego w walucie obcej. Inne istotne parametry to np. koszty przelewów walutowych czy możliwość korzystania z karty debetowej.

W przypadku Kantoru Walutowego Alior Banku mamy do czynienia z kartą wielowalutową, która samodzielnie rozpoznaje walutę transakcji i pobiera należność z rachunku (o ile są na nim środki) w 1 z 23 walut. W pozostałych przypadkach następuje przewalutowanie po korzystnym kursie.

Karta wielowalutowa w Kantorze Walutowym Alior Banku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa Kantoru Walutowego Alior Banku

Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry Kantoru Walutowego w Alior Banku:

Test wymiany walut w Kantorze Walutowym Alior Banku

Już na wstępie napisaliśmy, że kursy wymiany walut w Kantorze Walutowym są atrakcyjne. Przekonajmy się, jak w rzeczywistości one wyglądają.

W tym celu przeprowadziliśmy test wymiany walut między rachunkami PLN 🠒EUR oraz PLN 🠒 USD. Wykonaliśmy go w dwóch turach – podczas weekendu (gdzie zwykle kursy wymiany walut są wyższe) oraz w dzień roboczy (gdzie kursy są z reguły lepsze).

Kursy wymiany walut w Kantorze Walutowym Alior Banku

Data (dzień tygodnia)

Waluta

Kurs sprzedaży

Kurs kupna

Spread walutowy

07.10.2020 (środa) EUR 4,5027 4,4732 0,66%
07.10.2020 (środa) USD 3,8292 3,8037 0,67%
04.10.2020 (niedziela) EUR 4,543 4,4704 1,61%
04.10.2020 (niedziela) USD 3,879 3,814 1,69%
Kursy wymiany walut w dzień roboczy i wolny

Dla przykładu, 7 października 2020 r. (środa) wymieniliśmy w Kantorze Walutowym 100 PLN na 22,21 EUR. W tym czasie rynkowy kurs sprzedaży EUR na Forex wynosił 4,4871. Wymieniając 100 zł po tym kursie, mielibyśmy w kieszeni 22,29 EUR, czyli o 0,08 EUR więcej. To stosunkowo niewielka różnica, procentowo równa ok. połowie spreadu walutowego.

Generalnie im niższy spread walutowy, tym lepiej. Naszym zdaniem wartości poniżej 1% można już uznać za atrakcyjne. W przypadku Kantoru Walutowego spread jest bardzo dobry. Ale jedynie w dni robocze.

Jak wygląda sytuacja wymiany walut w Kantorze podczas weekendu? Tu jest nieco gorzej – w czasie naszych testów spread wyniósł ok. 1,65%. Nie jest to może wartość zaporowa – w wielu bankach mielibyśmy do czynienia ze spreadem rzędu 6 - 8% – ale trzeba przyznać, że mogłoby być lepiej.

Zlecenia walutowe w Kantorze

Zlecenia walutowe pozwalają wymieniać waluty po bardzo korzystnych kursach bez konieczności ich systematycznego śledzenia oraz bezpośredni przelew wymienionych środków do zaufanego odbiorcy. Dostępne są trzy rodzaje zleceń:

 • z limitem ceny – klient ustala kurs, po którym chce kupić (lub sprzedać) walutę, oraz termin ważności zlecenia. Kiedy cena waluty osiągnie pożądany poziom w zadanym terminie, dyspozycja zostanie zrealizowana;
 • cykliczne – umożliwiają comiesięczne kupno lub sprzedaż waluty po aktualnym kursie kantoru z danego dnia. Jest to interesujące rozwiązanie dla osób posiadających kredyty walutowe – mogą one co miesiąc kupić walutę po korzystnej cenie i od razu spłacić nią ratę zobowiązania;
 • mieszane cykliczne – jest to połączenie powyższych sposobów: klient definiuje pożądany kurs, po którym chce co miesiąc zawrzeć transakcję wymiany; zlecenie zostanie zrealizowane, kiedy cena waluty osiągnie zadowalający poziom.

Zasilanie rachunku i wypłaty gotówki

Jeśli chcesz zapewnić środki na kontach w Kantorze Walutowym, masz kilka możliwości: przelew z innego banku, także w walucie obcej; wpłatę gotówki w oddziałach Alior Banku, które realizują takie operacje, oraz zasilenie kartą debetową lub kredytową - możesz to zrobić po zalogowaniu do Kantoru, a proces jest obsługiwany przez Dotpay.

Odbiór gotówki w oddziale

Walutę wymienioną w kantorze internetowym można odebrać w placówkach banku. Od ręki wypłacisz 25 000 PLN, 3000 EUR lub 2000 USD czy GBP. Chęć wypłaty większych sum należy wcześniej zgłosić.

Placówki Alior Banku prowadzą obsługę gotówkową we wspomnianych walutach obcych, jednak nie realizują wypłat walut obcych w bilonie (jeśli zachodzi taka konieczność, bank przelicza „końcówkę” na złotówki i w ten sposób wypłaca środki klientowi). Wypłaty możesz dokonać też w bankomatach przy użyciu karty wielowalutowej.

Dodatkowe funkcjonalności Kantoru Walutowego

Jak już wspominaliśmy, usługa wymiany walut online oferowana przez Alior Bank, to połączenie tradycyjnej formy wymiany walut (przeniesionej w świat wirtualny) i rachunku walutowego. Warto wiedzieć, że Kantor Walutowy umożliwia korzystanie z atrakcyjnych usług dodatkowych.

  Transakcje z blokadą

  Transakcja z blokadą pozwala na wymianę waluty w sytuacji, gdy nie ma dostatecznych środków na rachunku. W takiej sytuacji na koncie zostaje założona na 2 dni robocze blokada w wysokości 5% kwoty transakcji. W tym czasie klient musi zapewnić brakujące środki. Gdy tak się stanie, transakcja zostaje rozliczona po kursie wymiany zatwierdzonym w momencie jej zawarcia.

  Rozliczenia ze znajomymi

  Bywa, że mamy różne rozliczenia ze znajomymi. W Kantorze Walutowym Alior Banku są 2 przydatne opcje z tej dziedziny:

  Podział płatności - ciekawa propozycja dla osób, które mają się się rozliczyć z innymi, np. za nocleg, posiłek czy zakupy. Nie trzeba korzystać z dodatkowych aplikacji, wystarczy skorzystanie z możliwości jakie daje Kantor Walutowy;

  Prośba o przelew przyda się, gdy zabraknie środków na rachunku. Bezpośrednio z Kantoru Walutowego można wysłać do znajomego prośbę o zasilenie rachunku.

  Promocje Kantoru Walutowego

  Alior Bank zachęca do skorzystania ze swojego Kantoru niezłymi promocjami.

  Szybka, tania i bezpieczna wymiana walut

  Usługa internetowej wymiany walut oferowana przez Alior Bank to niewątpliwie wygodny i nowoczesny sposób na zakup i sprzedaż walut. Kursy wymiany w Kantorze Walutowym są bardzo korzystne, dzięki czemu klient może sporo zaoszczędzić (nawet kilka procent, w porównaniu z niektórymi bankowymi kontami walutowymi).

  Serwis Alior Banku umożliwia zlecenia zakupu i sprzedaży po ustalonych parametrach, a dzięki połączeniu zalet tradycyjnego kantoru i konta walutowego użytkownicy mogą także korzystać z karty debetowej i przelewać waluty bez opłat. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach w kantorze, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

  Kantor Walutowy w Alior Banku można polecić każdemu, kto chce szybko i tanio wymienić walutę, np. w związku ze spłatą kredytu we frankach czy wyjazdem zagranicznym. Jeśli odpowiada Ci taka forma zakupu i sprzedaży walut, a dodatkowo chciałbyś także płacić kartą za granicą bez przewalutowań, rozważ rejestrację w serwisie i ciesz się wygodną wymianą walut bez wychodzenia z domu.

  Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji

  O banku

  Alior Bank to ogólnopolski bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku. Instytucja działa na rynku od 2008. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji.

  Strategią Alior Banku jest zwiększanie udziału w sektorze bankowym, pogłębianie relacji z klientami oraz rozwój dotychczasowych produktów i innowacji.