Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Kantor Walutowy Alior Banku

Kantor Walutowy Alior Banku
Źródło: strona Kantoru Walutowego Alior Banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat i spreadów:
Dostępne waluty:
Funkcjonalność:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

50 zł za każde polecenie rachunku w Kantorze Walutowym Alior Banku
Bezterminowa
 • niskie spready
 • darmowe konta walutowe
 • duża liczba dostępnych walut
 • bogata funkcjonalność: karta wielowalutowa, aplikacja mobilna, zlecenia warunkowe, alerty
 • możliwość korzystania z kantoru bez konieczności posiadania rachunku w Alior Banku
 • możliwość zawierania transakcji na kwotę przekraczającą saldo na rachunku

Wady:

 • gorsze spready w weekend
 • klienci firmowi mogą zarejestrować się w kantorze tylko w oddziale banku, chyba że mają zawartą z Aliorem umowę ramową o świadczenie usług bankowych i prowadzenie rachunków dla przedsiębiorców

Opinia eksperta

To zdecydowanie jeden z najlepszych kantorów na rynku. Konkurencyjne spready, darmowa karta wielowalutowa i różne możliwości składania zleceń czynią Kantor Walutowy Alior Banku dobrą ofertą dla każdego, kto poszukuje w bankach korzystnych rozwiązań walutowych.
Aldona Derdziak
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Kantor Walutowy jest częścią Alior Banku. Środki w nim zgromadzone są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tys. euro.

Pełna analiza Kantoru Walutowego Alior Banku


Kantor Alior Banku – opłaty i prowizje

Poniżej znajdują się najważniejsze parametry Kantoru Walutowego w Alior Banku:

Przy przelewach zewnętrznych w Kantorze stosowany jest tzw. Licznik, który sumuje środki zakupione przez klienta dla każdej waluty osobno i wskazuje, jaką kwotę można przelać bez dodatkowych opłat. Przykładowo: wymieniamy PLN na 100 USD. Nasz licznik dla dolara amerykańskiego wynosi 100 jednostek i tyle można przesłać do innego banku bez prowizji.

Jak działa Kantor Alior Banku? Szczegóły oferty

Korzystając z Kantoru Alior Banku, należy wiedzieć o jego podstawowych cechach.

Serwis transakcyjny i aplikacja mobilna

Bankowość internetowa dla posiadaczy Kantoru Alior Banku zapewnia dostęp do całodobowej wymiany walut na ustalonych przez klienta warunkach. W systemie można otworzyć rachunek walutowy i skorzystać z ubezpieczenia podróżnego.

Bankowość internetowa Kantoru Walutowego Alior Banku
Kliknij, aby powiększyć

Uzupełnieniem bankowości internetowej jest aplikacja mobilna Kantor Walutowy. Jej funkcjonalność jest zbliżona do jej wersji na komputer – użytkownik może m.in. wykonywać przelewy i składać zlecenia walutowe oraz włączyć mobilną autoryzację transakcji.

Aplikacja mobilna Kantoru Walutowego Alior Banku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Alior Bank

Rodzaje zleceń

Walutę w Kantorze można kupić lub sprzedać po kursie, który obowiązuje w danej chwili (wymiana natychmiastowa). Klienci mają do dyspozycji także tzw. zlecenia walutowe, na określonych warunkach, pozwalające na wymianę waluty bez konieczności systematycznego śledzenia kursów oraz bezpośredni przelew wymienionych środków do zaufanego odbiorcy. Dostępne są trzy rodzaje zleceń:

 • z limitem ceny – klient ustala kurs, po którym chce kupić (lub sprzedać) walutę, oraz termin ważności zlecenia. Kiedy cena waluty osiągnie pożądany poziom w zadanym terminie, dyspozycja zostanie zrealizowana.
 • cykliczne – umożliwiają comiesięczne kupno lub sprzedaż waluty po aktualnym kursie kantoru z danego dnia. Jest to rozwiązanie wskazane dla osób posiadających kredyty walutowe – mogą one co miesiąc kupić walutę po korzystnej cenie i od razu spłacić nią ratę zobowiązania.
 • mieszane cykliczne – jest to połączenie powyższych sposobów: klient definiuje pożądany kurs, po którym chce co miesiąc zawrzeć transakcję wymiany; zlecenie zostanie zrealizowane, kiedy cena waluty osiągnie zadowalający poziom.

Oprócz składania powyższych zleceń w Kantorze Walutowym Alior Banku można także dowolnie przelewać środki między własnymi rachunkami.

Zasilanie rachunku i wypłaty gotówki

Jeśli chcemy zapewnić środki na kontach w Kantorze Walutowym, mamy kilka możliwości:

 • przelew z innego banku (także w walucie obcej), w tym szybki transfer czyli przelew natychmiastowy,
 • wpłatę gotówki w oddziałach Alior Banku, które realizują takie operacje,
 • zasilenie kartą debetową lub kredytową – można to zrobić po zalogowaniu do Kantoru, a proces jest obsługiwany przez Dotpay (UWAGA: za zasilenie kartą pobierana jest prowizja).

Odbiór gotówki w oddziale

Walutę wymienioną w kantorze internetowym można odebrać w placówkach banku. Od ręki wypłacimy 25 000 PLN, 3000 EUR lub 2000 USD czy GBP. Chęć wypłaty większych sum należy wcześniej zgłosić.

Kantor Alior Banku - odbiór gotówki w oddziale
Kliknij, aby powiększyć

Placówki Alior Banku prowadzą obsługę gotówkową we wspomnianych walutach obcych, jednak nie realizują wypłat walut obcych w bilonie.

Transakcje z blokadą

Transakcja z blokadą pozwala na wymianę waluty w sytuacji, gdy nie ma dostatecznych środków na rachunku. Wtedy na koncie zostaje założona na 2 dni robocze blokada w wysokości 5% kwoty transakcji. W tym czasie klient musi zapewnić brakujące środki. Gdy tak się stanie, transakcja zostanie rozliczona po kursie wymiany zatwierdzonym w momencie jej zawarcia.

Rozliczenia ze znajomymi

W Kantorze Walutowym Alior Banku są dostępne 2 możliwości:

Podział płatności to propozycja dla osób, które chcą się rozliczyć z innymi, np. za nocleg, posiłek czy zakupy. Nie wymaga to dodatkowych aplikacji, podziału można dokonać z historii transakcji.

Prośba o przelew polega na wysłaniu z Kantoru wiadomości do znajomego z prośbą o zasilenie rachunku.

Powiązane konto walutowe

Konto walutowe jest podstawą do korzystania z oferty Kantoru Alior Banku. Rachunek w jednej z 21 walut jest zakładany automatycznie podczas rejestracji w usłudze.

Kto może skorzystać z Kantoru?

Kantor Alior Banku dostępny jest dla osób pełnoletnich, które posiadają pełną zdolność do czynności prawnych. Z usługi skorzystają także przedsiębiorcy oraz podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej, jak zrzeszenia czy stowarzyszenia.

Nie trzeba posiadać konta w Alior Banku, podczas rejestracji nowy klient od razu może założyć rachunek walutowy w Kantorze w wybranej walucie.

Promocje Kantoru Walutowego

Dzięki promocjom Kantoru Walutowego Alior Banku można zyskać dodatkowe bonusy.

Jak założyć Kantor Walutowy Alior Banku?

Rejestracja w Kantorze Alior Banku możliwa jest tylko poprzez stronę internetową. Cały proces zależy od tego, czy posiadamy dostęp do bankowości internetowej Alior Banku i numer klienta (CIF), czy nie.

Klienci Alior Banku mogą przejść rejestrację uproszczoną, potwierdzając umowę kodem SMS. W tym celu należy podać swój numer CIF, a także adres e-mail i numer telefonu, które wskazaliśmy w banku.

Osoby, które do tej pory nie były związane z Alior Bankiem, muszą skorzystać z rejestracji pełnej i podać wszystkie wymagane dane. Potwierdzenie zawarcia umowy może nastąpić przelewem z innej instytucji lub poprzez kuriera.

Kantor Alior Banku – recenzja i opinie

Jak wygląda korzystanie z najbardziej znanego bankowego kantoru? Czy spready są atrakcyjne, a zlecanie wymiany walut wygodne? Sprawdzam!

Atrakcyjność opłat i spreadów

W celu sprawdzenia, jak faktycznie wyglądają kursy walut w Kantorze Walutowym Alior Banku, przeprowadziłam test wymiany walut między rachunkami PLN 🠒 EUR oraz PLN 🠒 USD. Wykonałam go w dwóch turach – w dzień roboczy (kiedy kursy są z reguły lepsze) oraz podczas weekendu (wtedy zwykle kursy wymiany walut są wyższe).

Kursy wymiany walut w Kantorze Alior Banku w dzień roboczy i wolny
Data (dzień tygodnia) Waluta Kurs Kupna Kurs sprzedaży Spread walutowy
19.04.2023 (środa) EUR 4,6148 4,6454 0,66%
22.04.2023 (sobota) EUR 4,5830 4,6427 1,29%
19.04.2023 (środa) USD 4,2127 4,2406 0,66%
22.04.2023 (sobota) USD 4,1695 4,2264 1,36%
Opracowanie własne

Dla przykładu, 19 kwietnia 2023 r. (środa) wymieniłam w Kantorze Walutowym 100 PLN na 21,53 EUR. W tym czasie rynkowy kurs sprzedaży EUR na Forex wynosił 4,6295. Wymieniając 100 zł po tym kursie, mielibyśmy w kieszeni 21,60 EUR, czyli o 0,07 EUR więcej. To stosunkowo niewielka różnica.

Jak wygląda sytuacja wymiany walut w Kantorze podczas weekendu? Tu jest nieco gorzej – w czasie moich testów spread wyniósł ok. 1,3-1,35%. Nie jest to może wartość zaporowa – w wielu bankach mielibyśmy do czynienia ze spreadem rzędu 6 - 8% – ale trzeba przyznać, że mogłoby być lepiej (tym bardziej, że w przypadku kantorów niebankowych znajdziemy oferty ze spreadem weekendowym poniżej 1%)..

Im niższy spread walutowy, tym lepiej. Wartości poniżej 1% można już uznać za atrakcyjne. W przypadku Kantoru Walutowego spread jest bardzo dobry, ale jedynie w dni robocze.

Co do opłat za przelewy, to Licznik, który działa w Kantorze Aliora, jest dość niecodziennym rozwiązaniem. Z pewnością to atrakcyjna możliwość bezpłatnego przesyłania wymienionych środków do innego banku. Z drugiej jednak strony, kiedy otrzymamy na rachunek w Kantorze pieniądze w walucie, to za darmo już ich nie wyślemy do innego banku, bo nie będą to już środki, które wymieniliśmy. Warto na to uważać.

Dostępne waluty

Kantor internetowy Alior Banku pozwala na wymianę w całkiem sporej puli 20 walut i jest to jedna z najbogatszych ofert na rynku. Klienci mają do dyspozycji konta w walutach zarówno podstawowych, jak np. dolar amerykański, funt brytyjski, dolar australijski czy rubel rosyjski, jak i rzadziej spotykanych, m.in. dolar hongkoński czy izraelski szekel. Wymiana krzyżowa możliwa jest tylko pomiędzy czterema głównymi walutami (np. EUR/USD, USD/GBP itd) i to jedyne, do czego mam zastrzeżenia.

Funkcjonalność

Zlecenia walutowe w Kantorze Alior Banku to typowa funkcja kantorów internetowych. Interesującą opcją są cykliczne wymiany, np. w celu spłaty ratu kredytu w walucie obcej.

Z Kantoru Alior Banku można korzystać przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, co jest rynkowym standardem. Dostęp do zleceń zarówno po wybranym kursie, jak i cyklicznych, oceniam pozytywnie; szczególnie ta druga opcja będzie przydatna dla spłacających zobowiązania w obcej walucie. Dodatkowym udogodnieniem są alerty cenowe, dzięki czemu możemy szybko zareagować i wymienić środki po żądanym kursie.

Samo korzystanie z serwisu i aplikacji wypada różnie. Wersja internetowa mogłaby być bardziej przejrzysta i zawierać mniej reklam, które zdecydowanie przysłaniają najważniejsze elementy. W aplikacji mobilnej doceniam możliwość wyboru walut, których kursy wyświetlają się na ekranie przed logowaniem. Ciekawą opcją jest zasilenie rachunku w kantorze kartą płatniczą, ale trzeba pamiętać, że jest to obarczone prowizją.

Z obsługą Kantoru można skontaktować się telefonicznie lub przez formularz. Brakuje mi tu opcji czatu z konsultantem, przydatnej przy braku innych możliwości kontaktu.

Bezpieczeństwo

Kantor Alior Banku jest częścią Alior Banku, dlatego obejmują go te same regulacje, co sam bank (ustawa “Prawo bankowe”, zezwolenia KNF). Środki zgromadzone na rachunkach objęte są gwarancjami BFG do kwoty 100 tys. euro – dotyczy to wszystkich środków w Alior Banku, nie tylko tych zgromadzonych w Kantorze.

Transakcje zatwierdzane są kodami SMS lub przy użyciu aplikacji mobilnej. Przy logowaniu do Kantoru widzimy wybrany przez nas obrazek i wpisujemy wybrane znaki hasła, co zwiększa bezpieczeństwo naszych danych.

Kantor Walutowy Alior Banku - czy warto? Zdecydowanie tak!

Kantor Alior Banku to niewątpliwie warta uwagi usługa, dzięki której można wygodnie i szybko kupić i sprzedać walutę. Kursy wymiany są dużo niższe od tych bankowych, dzięki czemu możemy sporo zaoszczędzić. Jedyną rzeczą, na którą można mieć nadzieję, jest zintegrowanie Kantoru z bankowością Alior Banku, aby można było wymienić walutę bez konieczności dodatkowego logowania.

Serwis Alior Banku umożliwia zlecenia zakupu i sprzedaży po ustalonych parametrach, a dzięki połączeniu zalet tradycyjnego kantoru i konta walutowego użytkownicy mogą także korzystać z karty debetowej i przelewać waluty bez opłat. Istotną kwestią jest także bezpieczeństwo środków zgromadzonych na rachunkach w kantorze, które są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Kantor Walutowy w Alior Banku mogę polecić każdemu, kto chce szybko i tanio wymienić walutę, np. w związku ze spłatą kredytu we frankach czy wyjazdem zagranicznym. Jeśli odpowiada Ci taka forma zakupu i sprzedaży walut, a dodatkowo chciałbyś także płacić kartą za granicą bez przewalutowań (także w sklepach internetowych), rozważ rejestrację w serwisie i ciesz się wygodną wymianą walut bez wychodzenia z domu.

Przydatne dokumenty

 1. Taryfa opłat i prowizji

O banku

Alior Bank to ogólnopolski bank uniwersalny, obsługujący wszystkie segmenty rynku. Instytucja działa na rynku od 2008. Największym akcjonariuszem banku jest Grupa PZU, która posiada około 32% akcji.

Strategią Alior Banku jest zwiększanie udziału w sektorze bankowym, pogłębianie relacji z klientami oraz rozwój dotychczasowych produktów i innowacji.

Pytania i odpowiedzi: