Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Walutomat – opinie, opis i recenzja oferty. Czy warto wymieniać tutaj waluty?

Walutomat – opinie, opis i recenzja oferty. Czy warto wymieniać tutaj waluty?
Źródło: @walutomat.pl
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Promocje i bonusy:
Funkcjonalność:

Zalety:

 • często najlepsze na rynku warunki zakupu i sprzedaży popularnych walut: EUR, USD, GBP i CHF
 • bardzo dobre kursy walutowe również w weekendy
 • niższe prowizje dla aktywnych użytkowników
 • aplikacja mobilna

Wady:

 • stosunkowo mały wybór walut

Opinia eksperta

Walutomat pod względem funkcjonalności i liczby dostępnych walut nieco ustępuje konkurencji, ale za to ma prostą i przyjazną w obsłudze platformę transakcyjną. Co jeszcze ważniejsze, zapewnia dostęp do świetnych kursów, zarówno w dni powszednie, jak i weekendy. Wszystko to sprawia, że jest jednym z najlepszych miejsc do wymiany walut online.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Walutomat działa od 2009 roku, a od 2013 należy do firmy Currency One, która zarządza również platformą internetowykantor.pl. W odróżnieniu od większości serwisów do wymiany walut funkcjonuje on nie jako kantor online, lecz społecznościowa giełda walutowa. Oznacza to, że usługodawca jest tutaj jedynie pośrednikiem, a transakcje są zawierane pomiędzy użytkownikami. Wynika z tego zarazem, że oceniając faktyczną opłacalność wymiany, musisz mieć na uwadze nie tylko bieżące kursy walutowe w Walutomacie, ale również niewielką prowizję pobieraną przez serwis.

Pełna analiza oferty Walutomatu


Walutomat – opłaty i prowizje na giełdzie walutowej

Zacznijmy od przyjrzenia się kwestii, która dla wielu użytkowników jest tą najważniejszą. Mowa oczywiście o kosztowej stronie oferty Walutomatu, czyli przede wszystkim o stosowanych przez niego opłatach i prowizjach.

Jak widać, zarówno samo założenie, jak i korzystanie z konta w Walutomacie jest całkowicie darmowe. Nie stanowi to jednak żadnego wyróżnika, bo brak opłat w tym zakresie jest rynkowym standardem. Swoją drogą, to ważna zaleta internetowych serwisów do wymiany walut. Nie ponosząc żadnych stałych kosztów, możesz posiadać w nich kilka kont, tak, aby mieć np. szybki dostęp do najlepszych kursów dla poszczególnych par walutowych.

Rynkowym standardem jest również brak prowizji za samo zawieranie transakcji walutowych. Dotyczy to jednak wyłącznie kantorów internetowych, które zarabiają na spreadach, czyli różnicy pomiędzy kursami kupna i sprzedaży walut. Giełdy społecznościowej wymiany walutowej, takie jak Walutomat, działają inaczej i dla każdej realizowanej transakcji naliczają prowizję. Na analizowanej platformie stawka jest niewielka, a na dodatek użytkownicy obracający większymi kwotami mogą liczyć na jej wyraźną obniżkę.

Walutomat – kursy walut

Z uwagi na prowizję osobom mniej zaznajomionym z tematem korzystanie z platformy walutomat.pl może wydawać się niezbyt atrakcyjne (w końcu konkurencja zwykle jej nie pobiera). To wrażenie szybko mija po zapoznaniu się z najlepszymi zleceniami kupna i sprzedaży, składanymi przez użytkowników Walutomatu. 

W jedną z niedziel (12.12.2021 r.), czyli w czasie, gdy większość kantorów stosuje znacznie szersze spready niż w dni robocze (a niektóre wręcz w ogóle nie działają), w Walutomacie mogłeś kupić lub sprzedać waluty po następujących cenach:

Kursy walutowe na platformie walutomat.pl
Kliknij, aby powiększyć
Stan na: 12.30 w dniu 12.12.2021 r.
U konkurencji spready walutowe sięgają nie ułamka grosza, lecz minimum 3-4 groszy, a w przypadku mniej popularnych walut są jeszcze szersze. Dlatego nawet, jeśli uwzględnimy prowizję transakcyjną, to i tak okaże się, że od strony kosztowej najlepszą ofertę ma Walutomat. Kursy walutowe są tu na tyle korzystne, że w pełni niwelują dodatkową opłatę za wymianę.

Dobrą miarą atrakcyjności oferty jest średni spread dla najważniejszych i najczęściej wymienianych walut. Z naszych obserwacji wynika, że w Walutomacie regularnie wynosi on ok. 0,5% (liczymy go na podstawie najlepszych w danym momencie ofert kupna i sprzedaży, a także przy uwzględnieniu prowizji), podczas gdy w pozostałych godnych polecenia kantorach najczęściej przekracza 0,65%.

Waluty dostępne na platformie walutomat.pl

Przez długi czas w Walutomacie można było wymieniać jedynie polskie złote, dolary amerykańskie, euro, franki szwajcarskie i funty brytyjskie. Obecnie, obok pięciu wspomnianych walut, dostępne są również korony: czeskie, duńskie, norweskie i szwedzkie.

Oferta walutowa jest wyraźnie węższa niż w niektórych konkurencyjnych kantorach np. w Cinkciarzu czy Kantorze Walutowym Alior Banku, gdzie możesz wymieniać ponad 20 walut. Niemniej dla przeciętnego użytkownika będzie ona pod tym względem w pełni wystarczająca. Warto dodać, że, podobnie jak w tych kantorach internetowych, w Walutomacie możesz wymieniać waluty również w parze bez polskiego złotego, co nie jest standardem na rynku.

Przetestuj Walutomat – promocja 50% zniżki na pierwszą wymianę

Chcesz przetestować ofertę Walutomatu? Zrób to w ramach promocji na pierwszą transakcję. Wystarczy, że założysz bezpłatne konto z tego linka, a wówczas zapłacisz na start o połowę niższą prowizję. Oszczędność będzie odczuwalna dopiero przy większej kwocie wymiany, ale oczywiście z rabatu warto skorzystać w każdym przypadku.

Platforma Walutomatu – jak działa? Rejestracja i zawieranie transakcji

Jeśli przemawia do Ciebie strona kosztowa oferty, pozostaje Ci założyć konto na platformie walutomat.pl. Proces ten jest bardzo prosty i wygląda tak, jak w przypadku wielu innych serwisów internetowych. Przy rejestracji wystarczy podać dane osobowe i adresowe, numer telefonu oraz adres e-mail. Te dwa ostatnie, wraz z ustalonym hasłem, będą Ci potrzebne  do późniejszego logowania w serwisie Walutomatu. 

Po zalogowaniu się do serwisu lub aplikacji Walutomatu, możesz wpłacić środki na swoje konto użytkownika (zakładka „portfel walutowy”), co pozwoli Ci w dowolnym momencie składać zlecenia zakupu i sprzedaży dostępnych walut. W zależności od parametrów Twojej oferty (ceny, ilości waluty), wymiana zostanie zrealizowana w całości lub częściowo od razu, albo dopiero po pewnym czasie. System automatycznie i anonimowo dopasowuje zlecenia, a następnie przeprowadza transakcje. Nie wymaga to od Ciebie dodatkowego zaangażowania.

Walutomat pozwala też w jednym kroku wymienić walutę i od razu przelać ją na konto walutowe – własne lub wskazanej osoby. Taką możliwość zyskasz, wybierając w serwisie lub aplikacji zakładkę „wymień walutę”.

Chcąc wymienić jednorazowo dużą ilość waluty, np. równowartość 50 tys. zł, nie zawsze uzyskasz w Walutomacie tak dobry kurs wymiany, jak wynikałoby to z głównej tabeli na stronie czy w aplikacji Walutomatu. Prezentowane są tu bowiem jedynie najlepsze zlecenia kupna i sprzedaży (ich pełna lista dostępna jest po kliknięciu na daną parę walutową). Dlatego siłą rzeczy, mimo że giełda ma wielu użytkowników, a oferty opiewają często na spore kwoty, część Twojej transakcji może zostać zrealizowana po nieco gorszym kursie.

Wpłaty środków i przelewy w Walutomacie

To kolejny element oferty, za który trzeba pochwalić Walutomat. Przelewy zagraniczne i krajowe na atrakcyjnych warunkach, wiele dostępnych sposobów wpłaty środków na giełdę, a także opcja wypłaty euro w gotówce – niewiele jest kantorów, które oferują taki pakiet korzyści.

Dostępne w Walutomacie metody wpłaty to:

 • tradycyjny przelew bankowy (możliwe są też przelewy z zagranicy, a nie tylko z polskich rachunków) – dla wszystkich walut dostępnych w Walutomacie;
 • szybkie przelewy w ramach Przelewy24 – wyłącznie dla PLN;
 • karta płatnicza – dla PLN, USD, EUR i GBP;
 • Google Pay – dla PLN, USD, EUR i GBP;
 • Blik – wyłącznie dla PLN;
 • limit odnawialny P24NOW – wyłącznie dla PLN.

Niektóre metody płatności są obarczone dodatkowymi opłatami i obostrzeniami – więcej przeczytasz o tym tutaj.

Walutomat nie oferuje kart płatniczych i tym samym nie daje możliwości korzystania z bankomatów. Wypłata gotówki w euro jest możliwa jedynie w oddziałach banku Millennium, przy czym na tę chwilę (grudzień 2021 r.), ze względu na obostrzenia związane z pandemią, usługa jest chwilowo niedostępna. Oczywiście te ograniczenia możesz łatwo obejść, jeśli posiadasz konto walutowe i podpiętą do niego kartę walutową lub wielowalutową. Wtedy, w zależności od oferty, waluty obce będziesz mógł wypłacać w różnych miejscach i na różne sposoby.

W praktyce klienci zwykle wypłacają waluty przelewem, więc to ten aspekt oferty jest kluczowy. Walutomat posiada rachunek w każdym dużym krajowym banku (pełna lista banków znajduje się tutaj), dzięki czemu większość klientów może liczyć na szybki i bezpłatny transfer środków. Co więcej, udostępnia przelewy zagraniczne do ponad 40 krajów (także do Chin), a przy tym jest zintegrowany nie tylko z systemem SEPA, ale również SEPA Instant, który pozwala także na szybkie przelewy w weekend (dotyczy tylko euro).

Pamiętaj, że jeśli często wymieniasz waluty i regularnie zarabiasz na różnicach kursowych, to powinieneś uwzględnić to w deklaracji PIT składanej do Urzędu Skarbowego. Walutomat nie wysyła wykazu przeprowadzonych operacji, ale możesz je łatwo sprawdzić z poziomu swojego konta w serwisie. 

Wymiana w Walutomacie – bezpieczeństwo środków

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo korzystania z usług Walutomatu, opinię można sobie wyrobić na podstawie stosowanych przez serwis zabezpieczeń technicznych i organizacyjnych. Usługodawca gwarantuje w tym zakresie wszystko to, co powinien zapewniać bezpieczny serwis wymiany walut:

 • smsową autoryzację logowania i transakcji;
 • połączenie sieciowe zabezpieczone protokołem SSL;
 • zlecenia wymiany zabezpieczone wpłatami środków na wydzielone rachunki bankowe Walutomatu;
 • transakcje z pełnym pokryciem środków, dzięki którym masz pewność, że zawsze otrzymasz wymienioną walutę;
 • weryfikację zgodności danych użytkowników poprzez porównanie informacji podanych podczas rejestracji z tymi, które trafiają do Walutomatu wraz z wpłatą środków na wymianę.

Warto dodać, że Currency One, czyli spółka zarządzająca Walutomatem, posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Fakt ten potwierdza, że znajduje się ona w stabilnej kondycji finansowej i ma fundusze oraz procedury, które pozwalają na obsługę i ochronę pieniędzy użytkowników. Dodajmy, że sporo kantorów internetowych nie może pochwalić się wspomnianym dokumentem.

Walutomat – czy warto? Opinie użytkowników i ekspertów

Przyjazna w obsłudze aplikacja i strona internetowa, wiele sposobów wpłaty środków, wysokie bezpieczeństwo, a przede wszystkim świetne kursy walutowe, i to również w weekendy. To elementy oferty, za które Walutomat jest chwalony przez użytkowników i które doceniamy również i my. Od siebie pragniemy dodać, że na pochwałę zasługuje też kontakt z jego obsługą. Odpowiedzi na zadane przez nas pytania pojawiły się szybko i były wyczerpujące.

Wszystko to sprawia, że dla wielu osób najlepszym lub jednym z najlepszych miejsc do wymiany walut będzie właśnie Walutomat. Opinie zadowolonych klientów potęgują to wrażenie, jednak trzeba przyznać, że konkurencja nie śpi i również uatrakcyjnia swoją ofertę. Wystarczy wspomnieć, że są kantory z tylko nieznacznie gorszymi kursami, ale za to z większą liczbą walut i dodatkowymi udogodnieniami, których Walutomat nie oferuje (np. kartą wielowalutową). Warto zatem sprawdzić nasz ranking kantorów internetowych i bliżej przyjrzeć się szczegółom poszczególnych propozycji.

O instytucji

Platforma wymiany walut Walutomat działa od 2009 r. Mogą z niej korzystać osoby prywatne, jak i klienci biznesowi.