Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?

Ile można wypłacić z bankomatu? Jak zmienić limit wypłat?
Źródło: © alswart / Adobe Stock
Spis treści

Od wielu lat jesteśmy zachęcani do dokonywania transakcji bezgotówkowych. Wynika to ze względów bezpieczeństwa, ale i bardzo wysokich kosztów obsługi operacji gotówkowych, takich jak transport i przechowywanie pieniędzy, ich segregowanie, eliminowanie zużytych banknotów itp. Zamiłowanie do gotówki jest jednak nadal bardzo duże, a pandemia koronawirusa sprawiła, że w marcu 2020 r. Polacy gremialnie zaczęli wypłacać swoje oszczędności. Według danych Narodowego Banku Polskiego do obiegu trafiło wówczas aż 54 mld złotych.

Zjawisko było na tyle masowe, że bankom nie wystarczało środków własnych i zmuszone były sięgać po rezerwy zdeponowane w NBP. Co prawda nie było kłopotów z realizacją zamówień pod kątem ich wartości, ale pojawiły się problemy z ich strukturą – bank centralny oferował wysokie nominały, podczas gdy bankowcy prosili o niższe.

Nie więcej niż 1000 zł

W maju 2020 r. wypłaty gotówki powróciły do poziomu sprzed pandemii, ale i tak właściciele największych sieci bankomatów – Euronet i Planet Cash – wprowadzili ograniczenia dotyczące wypłat z ich urządzeń. Powody były dwa – wspomniane już wysokie koszty zasilania urządzeń w gotówkę, a także obowiązujący w Polsce system rozliczeń z bankami. Zgodnie z nim właściciel urządzenia dostaje jednakową kwotę – ok. 1,30 zł – za każdą operację niezależnie od jej wysokości. Tak więc niższe limity wypłat są zapewne sposobem na wyższe przychody, choć oficjalnym powodem jest chęć zapewnienia wszystkim chętnym dostępu do gotówki.

W bankomatach Euronetu można aktualnie wypłacić maksymalnie 1000 zł. Identyczna kwota dostępna jest klientów w urządzeniach PKO BP (nie obowiązuje przy wypłatach Blikiem) i Planet Cash. W przypadku PKO BP ograniczenie nie dotyczy klientów tego banku, a w urządzeniach sieci Planet Cash wyższe kwoty mogą wypłacić klienci współpracujących z nią banków (Alior Banku, Banku BPS, BNP Paribas, Getin Banku, ING Banku Śląskiego, mBanku, Banku Millennium i Banku Pocztowego), banków zagranicznych oraz korzystający z Blika.

Ograniczenia związane z bankomatami

Gwoli sprawiedliwości dodajmy, że część ograniczeń dotyczących wypłat z bankomatów wynika z samej budowy urządzenia. Przede wszystkim nie wyda on nam monet, gdyż jest przystosowany tylko do przechowywania banknotów. Oznacza to, że możemy wypłacić 10 zł lub wielokrotność tej kwoty. W praktyce niekiedy ciężko znaleźć urządzenie, które wyda 10 czy 20 zł, gdyż „najpopularniejsze” jest zasilanie bankomatów w pięćdziesiątki i setki. Do dwusetek dostosowane są nieliczne urządzenia, a pięćsetki pojawiły się dopiero pod koniec czerwca 2020 r. i to tylko w niektórych maszynach.

Nieco to zaskakujące, bo wiele urządzeń działających jako bankomaty/wpłatomaty przyjmuje 500 zł. Ich właściciele tłumaczą, że to ukłon w stronę klientów, bo pięćsetka jest „niechcianym” banknotem, trudno się nim posługiwać podczas codziennych zakupów.

Budowa bankomatu ma też wpływ na liczbę banknotów, jaką możesz otrzymać podczas jednej operacji. Na ogół w podajniku mieści się do 30-40 sztuk. Co ciekawe, wpłatomaty mogą przyjmować od 50 do nawet 200 banknotów.

Dwa limity wypłat z bankomatu

Chcąc wypłacić pieniądze z bankomatu myślisz przede wszystkim o tym, ile wynosi limit jednorazowej wypłaty. Owszem, jest to ważne, ale musisz pamiętać, że istnieje jeszcze drugie ograniczenie - dzienny limit wypłat. Każdy z nich może być różny w zależności od banku i dotyczyć zarówno maksymalnych kwot, jakie możesz wypłacić, jak i liczby dozwolonych operacji.

Czas przejść do informacji dotyczących możliwości zmiany limitów wypłat z bankomatów przez klientów różnych banków. Skupiliśmy się na ofercie dla przeciętnego Kowalskiego, pomijając możliwości dotyczące młodzieży czy kont z sektora premium.

Zmiana limity wypłat dla kart Alior Banku

Odnalezienie potrzebnych funkcji w bankowości internetowej Alior Banku nie jest trudne. Podążanie po zalogowaniu się ścieżką Ustawienia (na samej górze strony, nieco po prawej) -– Autoryzacja i bezpieczeństwoLimity zaprowadzi Cię jednak tylko do limitów transakcji internetowych i mobilnych.

Chcąc zmienić ustawienia dotyczące karty, musisz wejść w szczegóły rachunku (klikając w jego nazwę), potem wybrać zakładkę Karty i w części Limity dzienne wybrać opcję Zmień. Dla transakcji bezgotówkowych ustalasz nie tylko ogólny limit, ale także odrębne ograniczenia dla płatności internetowych i realizowanych bez fizycznego przedstawienia karty oraz dla transakcji zbliżeniowych online.

Limit wypłaty z bankomatu w Banku Millennium powiązany z zakupami

Po zalogowaniu do Millenetu w pierwszym odruchu pewnie wybrałbyś ścieżkę Imię i nazwisko – Ustawienie limitów transakcji. Nie jest to jednak poprawna opcja, gdyż w tym miejscu możesz ustawić kwoty graniczne dla transakcji realizowanych w Millenecie, aplikacji mobilnej, zleceń stałych i przelewów Blik.

Chcąc określić dzienny limit wypłaty z bankomatu w Millennium w bankowości internetowej, musisz pójść inną drogą: Konto – Zmień limity, a w aplikacji mobilnej z menu głównego wybierasz Moje finanse – Karty – Moje karty debetowe – Zmień limity.

Co ciekawe, w Banku Millennium równocześnie ustawiasz dzienny limit transakcji w sklepie i w bankomacie. Musisz więc dobrze pomyśleć, która z dostępnych opcji będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Na marginesie, osobnego ustawienia wymaga limit płatności w Internecie, który jest częścią dziennego limitu transakcji.

Limit wypłaty z bankomatów w (BGŻ) BNP Paribas – nawet 20 tys. zł

Dotarcie do miejsca, w którym można zmienić limit wypłaty z bankomatów w BNP Paribas nie jest proste, wymaga przejścia przez kilka podstron. Podobne jak w Banku Millennium nie należy zaczynać od Profil osobisty – Moje ustawienia, lecz wejść w zakładkę Moje Finanse (na górze, po lewej), później Karty (w tym miejscy wybieramy „plastik”, którego ustawienia chcemy zmienić) – Szczegóły – Limity transakcyjne – Zmień limity – Dzienny gotówkowy. Maksymalna kwota, jaką możesz ustawić, to 20 tys. zł.

Nie mniej skomplikowana jest droga w aplikacji GOmobile. Zaczynasz od Produkty, a potem Konto osobiste – Karty – tu wskazujesz kartę, której limity chcesz zmodyfikować – Zmień limity.

Uwaga: zmieniony limit wypłat z bankomatów w BNP Paribas obowiązuje, zgodnie z informacją na stronie internetowej banku, nie później niż od następnego dnia roboczego.

Limit wypłaty z bankomatu w Credit Agricole ustawisz przy koncie

W tym banku również nie zaczynasz działania zmierzającego do zmiany limitu wypłat od zakładki Ustawienia, lecz od Moje produkty, później Konta i wtedy po prawej stronie zobaczysz szczegóły dotyczące rachunku, a na samym dole znajdziesz wizerunek swojej „debetówki” i opcję Zmień limity. Limit wypłaty z bankomatu w Credit Agricole funkcjonuje w ramach limitu dziennego wszystkich operacji kartą.

Uwaga: w Credit Agricole nie ma możliwości zmiany limitów dla kart poprzez aplikację mobilną. Można za to zmodyfikować limit wypłaty gotówki Blikiem. W tym celu należy wejść w swój Profil, wybrać opcję Ustawienia - Blik - Limity transakcji. Maksymalny limit wypłat Blikiem wynosi 5 tys. zł.

Wybierz limit wypłat z bankomatu kartą Getin Banku lub ustal swój

Getin Bank to kolejna instytucja, w której zmiany limitu wypłat w bankomacie nie znajdziesz w zakładce Ustawienia głównego menu. Działanie należy rozpocząć na niższym poziomie, wybierając zakładkę Karty, a po wskazaniu tej, która Cię interesuje, wchodzisz do sekcji Limity i wybierasz opcję Zmień limity. Co ciekawe, możesz wybrać jedną z dostępnych możliwości lub wpisać inną kwotę.

Ustawienie limitów karty debetowej w Getin Banku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa Getin Banku

Limit wypłaty z bankomatu w ING Banku Śląskim – maksymalnie 10 tys. zł

Będąc klientem banku z lwem w logo, maksymalne dzienne limity zmienisz w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, podążając ścieżką Imię i nazwiskoUstawienia – Limity – Limity dla kart. Po dojściu w to miejsce wskazujesz kartę, której ustawienia chcesz zmienić.

Bank oferuje kilka możliwości, przy czym najwyższy dopuszczalny dzienny limit wypłaty z bankomatu w ING wynosi 10 tys. zł.

Musisz wiedzieć, że:

  • limit transakcji za granicą jest częścią ogólnego limitu, nie stanowi osobnej puli;
  • limit karty dziecka może zmienić tylko rodzic.
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa ING Banku Śląskiego

Inteligo - limit wypłaty z bankomatu w 3 wariantach

W Inteligo limit wypłaty z bankomatu, niezależnie czy jest to karta Visa czy Mastercard, ustawiany jest automatycznie na poziomie 5 tys. zł/dzień. Posiadacz karty może go samodzielnie zmienić w dowolnej chwili w serwisie transakcyjnym, w aplikacji IKO lub w trakcie rozmowy z konsultantem.

W przypadku aplikacji mobilnej IKO, z której korzystają posiadacze kont w Inteligo, limit wypłaty z bankomatu możesz wybrać tylko w jednym z trzech wariantów zdefiniowanych przez bank – Domyślny, Komfortowy, Zawsze z PIN.

Limit wypłaty z bankomatu w mBank – bardzo ważne 100 zł

W tym banku przygotowano dwa rozwiązania pozwalające na dokonanie szybkiej zmiany limitów. Pierwsze zmienia ustawienia na stałe, zaś drugie obowiązuje do wyczerpania wybranej kwoty lub do północy danego dnia. Dzięki tej drugiej opcji można jednorazowo wykonać transakcję na większą kwotę i nie trzeba pamiętać o przywróceniu niższych limitów.

Do obu opcji dotrzesz, podążając w nowym serwisie transakcyjnym następującą ścieżką: Finanse – Karty – Wszystkie – Wybierz kartę – Limity autoryzacyjne – Zmień.

Ustawienie limitów karty debetowej w bankowości internetowej mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa mBanku

W aplikacji mobilnej zaczynasz działanie w zakładce Finanse, wybierasz Karty, dalej Karty debetowe – Wybierz kartę –Zmień limity.

Ustawienie limitów karty debetowej w aplikacji mBanku
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa mBanku

Limit wypłaty z bankomatu w mBanku trzeba rozpatrywać jeszcze w innym kontekście – wypłacanej jednorazowo kwoty. Jeśli jest ona niższa od 100 zł, to dorośli posiadacze rachunków muszą się liczyć z koniecznością poniesienia opłaty także w tych urządzeniach, w których większe kwoty pobierają bez prowizji (urządzenia własne mBanku, sieci Plant Cash i Euronet, a także maszyny Santander Bank Polska).

Limit wypłaty z bankomatu w Pekao SA – zmiana od następnego dnia

Dorośli klienci tego banku mają przeważnie „przypisany” limit dzienny w wysokości 3 tys. zł, a miesięczny – 30 tys. zł. Kwoty te można zmienić w oddziale lub w bankowości internetowej Pekao24. To, gdzie będzie to możliwe zależy od karty jaką posiadasz. Szczegółowe informacje na ten temat oraz informację o koniecznych działaniach znajdziesz na stronie banku.

Trzeba przy tym wiedzieć, że limit wypłaty z bankomatu w Pekao nie może być niższy niż 1000 zł lub 100 USD/EUR. W załączniku do regulaminu rachunków bankowych Pekao SA zaznaczono, że zmiana będzie obowiązywała nie później niż od następnego dnia roboczego.

Limit wypłaty z bankomatu w PKO BP zależy od karty i konta

Ustawienie wysokości dziennych limitów kart debetowych w PKO BP możliwe jest w serwisie internetowym iPKO, aplikacji mobilnej IKO, a także na infolinii i w placówce banku. Limit wypłaty z bankomatu w PKO BP uzależniony jest od konta, do którego została wydana karta oraz organizacji płatniczej, której logo widnieje na „plastiku”. Szczegółowe informacje zawarte są na stronie internetowej banku.

W aplikacji iPKO kolejność działań związanych ze zmianą różnego rodzaju limitów, w tym dotyczących karty, wygląda następująco:

Kliknij, aby powiększyć

Limit wypłaty z bankomatu w Santander Bank Polska – dużo możliwości

W przypadku Santandera niezbędne działania są bardzo intuicyjne. Po zalogowaniu się do bankowości internetowej należy wybrać na samej górze opcję Ustawienia, potem w menu po lewej stronie Limity – Limity dla kart, po czym określić, dla jakich operacji – Bankomaty/ Sklepy/ Internet chcemy zmienić ustawienia.

Jeszcze prościej jest w aplikacji, bo tam wystarczy wejść w dane karty, potem wybrać Opcje – Zmień limity karty i już jesteśmy w miejscu, w którym określamy, czego mają dotyczyć zmiany.

Limit wypłaty z bankomatu Santander Bank Polska może być ustawiony kwotowo oraz ilościowo, zarówno w ujęciu dziennym, jak i miesięcznym. Maksymalne limity to 15 tys. zł dziennie lub 999 999 zł miesięcznie albo 10 szt. dziennie lub 999 operacji w miesiącu.

Warto wiedzieć, że w bankowości elektronicznej widać zakres wykorzystania limitów, co z pewnością ułatwia zarządzanie własnymi finansami.

Limity transakcyjne dla kart w Santander Bank Polska
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona internetowa Santander Bank Polska

Limit wypłaty z bankomatu kartą Revolut zależny od planu taryfowego

Aktualnie obowiązujące uregulowania pozwalają na wypłacenie kartą Revolut w ciągu 24 godzin 3000 GBP (lub równowartości w innej walucie). Musisz wiedzieć, że dla poszczególnych planów taryfowych jest inny darmowy limit wypłaty z bankomatu kartą Revolut. Dla opcji Standard wynosi on 800 zł miesięcznie (lub 200 euro albo 200 funtów), Premium – 1600 zł (400 euro), a Metal – 3000 zł (600 euro). Powyżej tych granic naliczana jest opłata w wysokości 2% pobieranej kwoty.

Limit wypłaty z bankomatu Blikiem – różne podejście banków

Banki przyjęły bardzo różną „strategię” określającą limit wypłaty z bankomatu Blikiem. Normą jest ustalenie maksymalnej kwoty, jaka może być pobrana, ale są instytucje, które stosują również ograniczenie ilościowe tego typu transakcji. Jeszcze dalej poszedł PKO BP, który wprowadził górną granicę wszelkich operacji związanych z kodem Blik, w tym przelewów na telefon. Jednego dnia ich ilość nie może przekroczyć 100 sztuk.

Warto wiedzieć

Wypłacając pieniądze z bankomatu, zapewne nie raz trzymałeś kciuki, by otrzymać je w określonych banknotach i niejednokrotnie Twoje życzenie nie zostało spełnione. Okazuje się, że istnieje sposób, by zminimalizować to ryzyko. Operatorzy urządzeń dysponują bowiem wiedzą, jakie nominały znajdują się w danym urządzeniu. Ze względów bezpieczeństwa nikt Ci nie powie, ile jest setek czy pięćdziesiątek, ale dzwoniąc na infolinię dowiesz się, czy są one dostępne w bankomacie, z którego chcesz skorzystać.

​​​​​​Poza wypłatą w oddziale lub w urządzeniu potrzebną gotówkę możesz zdobyć także korzystając z usługi cashback podczas zakupów w sklepie lub używając Blika. W pierwszym przypadku istnieją jednak istotne ograniczenia – kartą Visa w ten sposób wypłacisz maksymalnie 300 zł, a „plastikiem” z logo Mastercard – 500 zł.

Limity w bankomatach w roku 2022 a wojna w Ukrainie

Pojawienie się okoliczności, które mogą zachwiać stabilnością systemu finansowego, często wywołuje nerwowe zachowania klientów banków, którzy spieszą do bankomatów, by wypłacić gotówkę. Tak było w 2020 r. po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa oraz w lutym 2022 r. po agresji Rosji na Ukrainę. Choć skala wypłat w tym drugim przypadku była mniejsza, to i tak Narodowy Bank Polski zdecydował się na wydanie specjalnego uspokajającego komunikatu, w którym zapewniał, że

posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy. Wszystkie zamówienia banków realizowane są bez limitów wartościowych, w pełnej strukturze nominałowej, na terenie całego kraju.

Także Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał, że KNF nie ma w planach wprowadzania limitów na wypłaty gotówki, a Związek Banków Polskich informował, że wszystkie transakcje gotówkowe, wypłaty z bankomatów, realizowane są na bieżąco. Jedynie na wypłatę większych kwot w oddziale, tak jak w normalnej sytuacji, gdy także obowiązują tzw. kwoty awizacji, trzeba było poczekać.

Uciążliwa konieczność

Wprowadzanie przez właścicieli bankomatów ograniczeń dotyczących maksymalnych kwot, jakie można jednorazowo wypłacić, jest z pewnością uciążliwe. Trzeba mieć jednak świadomość, że bez takich ruchów biznes przestałby być opłacalny, co mogłoby doprowadzić do znaczącego spadku liczby urządzeń. Jako klienci stoimy przed alternatywą – zaakceptujemy niższy limit wypłaty z bankomatu, by dać zarobić operatorom bankomatów, albo zgodzimy się na zapewnienie im większych przychodów poprzez podniesienie wynagrodzenia, jakie otrzymują za każdą transakcję. To oznaczałoby wyższe koszty dla banków, które z pewnością przerzuciłyby je na klientów, wprowadzając niewielką prowizję od dosłownie każdej operacji. Inna opcja to zaakceptowanie konieczności wykonania kartą transakcji bezgotówkowych na określoną kwotę, by w ten sposób bank mógł zarobić na opłatach interchange i miał z czego dokładać do wypłat gotówki, mógł „sponsorować” swoim aktywnym klientom bezpłatny dostęp do bankomatów.

Z dwojga złego chyba już lepszy jest limit wypłat, bo dotyka tylko tych, którzy potrzebują pobrać większą kwotę. Uciążliwości można ograniczyć, współpracując z bankiem (lub kilkoma), który oferuje dostęp do szerokiej sieci bankomatów własnych lub pobiera niewielkie opłaty za korzystanie z obcych urządzeń, np. w postaci miesięcznego abonamentu.

Jakie jest Twoje zdanie, którą z przedstawionych możliwości uważasz za najkorzystniejszą dla klientów?