Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny w banku?

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny w banku?
Źródło: strona https://bonturystyczny.polska.travel/
Spis treści

Polski Bon Turystyczny to kolejna forma wsparcia dla polskich rodzin i rodzimej branży turystycznej, będąca dopłatą do wypoczynku. Bon ma wartość 500 zł i przysługuje na każde dziecko do 18 r. życia, także te, które urodzą się do końca 2021 r. W przypadku niepełnoletnich z orzeczeniem o niepełnosprawności kwota świadczenia wynosi 1000 zł (na etapie aktywowania bonu konieczne jest złożenie oświadczenia o stopniu niepełnosprawności dziecka i dołączenie kopii orzeczenia).

Nie ma potrzeby ujawniania wysokości dochodów rodziców ani tego, gdzie pracują – w Polsce czy za granicą. Ważne, by bon został wykorzystany na imprezę z udziałem dziecka. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca nie powinien przyjąć płatności bonem, jeśli widzi, że to raczej romantyczny weekend we dwoje rodziców niż wyjazd rodzinny.

Bon turystyczny – od kiedy do kiedy?

Płatność bonem możliwa jest wielokrotnie, do wyczerpania jego wartości, od 1 sierpnia 2020 r. do 30 września 2022 r. Można nim zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne (np. wycieczki, „zielone szkoły”, obozy, wycieczki) realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego tylko na terenie Polski. Nawet jeśli tylko część usługi realizowana jest poza granicami naszego kraju, to na jej opłacenie nie można wykorzystać bonu.

Po nowelizacji ustawy z początku 2021 r. nie ma już konieczności korzystania z noclegu. Wystarczy, by wycieczka obejmowała minimum 2 różne usługi, np. przejazd autokarem i wizytę w muzeum, rejs statkiem i oprowadzanie po okolicy przez przewodnika.

Niestety w ten sposób nie zapłacisz za pojedynczą usługę, np. wynajęcie roweru czy kajaka albo posiłek podczas wypoczynku.

Decydujące znaczenie ma moment wykorzystania bonu, a nie termin realizacji usługi.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny?

Lista miejsc, w których można wykorzystać bon, stale się wydłuża. Można ją znaleźć na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/ w zakładce Lista -> Lista podmiotów. Początkowo zawierała ona tylko nazwy podmiotów według danych rejestrowych, które w bardzo wielu przypadkach nijak się mają do nazw hoteli, ośrodków wypoczynkowych, miejsc zakwaterowania znanych turystom. Sytuację komplikował fakt, że wielu przedsiębiorców prowadzi działalność w różnych obszarach. Stąd na liście sklepy mięsne, szkoły tańca czy przedsiębiorstwa wielobranżowe.

Na szczęście to już przeszłość. Obecnie możliwe jest wyszukiwanie miejsc, w których można wykorzystać bon turystyczny nie tylko po nazwie przedsiębiorcy, ale i nazwie obiektu, jego lokalizacji. Lokalne i Regionalne Organizacje Turystyczne mogą zgłaszać zrzeszone w nich podmioty i prezentować ofertę dla danego regionu/miasta.

Warto też wiedzieć, że dostępna jest interaktywna mapa, na którą naniesione są podmioty, które wzięły udział w projekcie Certyfikacja Podmiotów Turystycznych uczestniczących w programie Polski Bon Turystyczny. Pozytywny wynik sprawdziany potwierdza, że realizują one usługi turystyczne przy zachowaniu najwyższych norm bezpieczeństwa i jakości.

Jak wygląda bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny ma formę 16-cyfrowego kodu elektronicznego. Można go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, do której dostęp prowadzi między innymi z bankowości elektronicznej kilku banków. Można się na niej także zalogować korzystając z Profilu Zaufanego.

Jak działa bon turystyczny?

Bon jest aktywowany w systemie teleinformatycznym ZUS po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Klient otrzymuje go na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. Można się nim posłużyć podczas rezerwacji pobytu/zakupu imprezy turystycznej lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Wraz z 16-cyfrowym numerem bonu uprawniony otrzymuje też kod obsługi płatności, który należy podać podczas dokonywania płatności.

Rozliczenie między budżetem państwa a przedsiębiorcą też jest dokonywane w systemie teleinformatycznym ZUS i wiąże się z weryfikacją salda dostępnego na bonie oraz podaniem dwóch kodów potwierdzających zakup – wspomnianego już kodu obsługi płatności oraz kodu potwierdzającego sms. Jest to więc odpowiednik PIN-u przy transakcji kartą czy kodu Blik.

W każdej chwili możesz sprawdzić, jaka kwota została Ci jeszcze do wykorzystania. W tym celu wejdź na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wybierz z górnego menu zakładkę Ogólny i przejdź do zakładki Polski Bon Turystyczny -> Mój bon.

Brzmi to może dość groźnie, ale nie masz czego się obawiać, działania są intuicyjne. Na dodatek dostępny jest film instruktażowy przedstawiający cały proces krok po kroku.

Gdzie znajdę bon turystyczny dla swojego dziecka?

ZUS zapewnia, że każdy kto ma prawo do bonu turystycznego po zalogowaniu się do PUE ZUS w zakładce Ogólny znajdzie sekcję Polski Bon Turystyczny, a w niej Mój bon.

W rzeczywistości bon zobaczą tylko te osoby, które wnioskowały o świadczenie 500+.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: zus.pl

Bon wystarczy aktywować, nie trzeba składać żadnego wniosku i czekać na jego rozpatrzenie.

W tym miejscu możesz zaktualizować dane kontaktowe (np. numer telefonu, na który otrzymasz numer bonu, adres e-mail do przesłania kodu obsługi płatności), złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie na dziecko niepełnosprawne, a także sprawdzić stan środków, jakie masz jeszcze do wykorzystania.

W przypadku, gdy rodzice sprawują opiekę nad małoletnim naprzemiennie, to każdemu z nich przysługuje połowa kwoty, czyli 250 zł. Ta sama zasada dotyczy także dodatkowego bonu dla dziecka niepełnosprawnego.

Jak zalogować się w PUE ZUS, by aktywować bon turystyczny?

Drogę do odnalezienia bonu można pokonać na 3 sposoby:

  • logując się bezpośrednio do PUE ZUS (jeśli posiadasz już nadany login i hasło);
  • wchodząc do PUE ZUS przez bankowość elektroniczną banku, który współpracuje z Platformą ZUS;
Kliknij, aby powiększyć
Źródło:zus.pl
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: zus.pl
  • logując się do PUE ZUS przez stronę Profilu Zaufanego i potwierdzając tożsamość w bankowości elektronicznej swojego banku. Opcja ta jest możliwa tylko w sytuacji, gdy bank zweryfikował Twoją tożsamość, nie mogą z niej skorzystać osoby, które otwierały rachunek przez Internet.
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: zus.pl
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: pz.gov.pl

Czy warto wybrać Profil Zaufany?

Jak widzisz, jest kilka banków, w których możesz skorzystać z dwóch dróg uwierzytelnienia, w innych masz do dyspozycji tylko Profil Zaufany. Choć to opcja bardziej pracochłonna (jeśli nie masz jeszcze Profilu Zaufanego), warto ją wybrać, bo Profil Zaufany może Ci się przydać w przyszłości. Korzystając z niego, załatwisz wiele spraw urzędowych, np. potwierdzisz dokumenty, uzyskasz odpis aktów stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu), zawnioskujesz o wydanie wtórnika prawa jazdy albo Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), założysz działalność gospodarczą czy zyskasz dostęp do Internetowego Konta Pacjenta i e-recepty.

Spójrzmy, jak wygląda droga do aktywowania bonu turystycznego w różnych instytucjach finansowych.

Bon turystyczny – wniosek poprzez bankowość elektroniczną

Podkreślmy raz jeszcze, że nie ma konieczności składania wniosku, dokumentowania posiadania dzieci uprawnionych do otrzymania bonu. Wszystkie niezbędne dane są w zasobach ZUS. Twoja rola sprowadza się do aktywowania bonu i zweryfikowania numeru telefonu oraz adresu e-mail niezbędnych do posługiwania się bonem.

Alior Bank

W Aliorze możesz skorzystać z opcji z Profilem Zaufanym. Znajdziesz ją po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej w zakładce Usługi eUrząd.

Bank Millennium

Po zalogowaniu się do Millenetu, w zakładce MilleUrząd, wybierz PUE ZUS i udziel jednorazowej zgody na ten sposób logowania do PUE ZUS. Możesz też skorzystać z potwierdzenia tożsamości przez Profil Zaufany.

Bank Citi Handlowy

Jako klient Citibanku logujesz się do Citibank Online, wybierasz zakładkę Usługi i profil, a w niej część Profil i ustawienia, w której jest eUrząd. Po kliknięciu w tę opcję zostaniesz przekierowany na stronę umożliwiającą zalogowanie się do PUE ZUS.

Bank Pekao SA

W Pekao należy zalogować się do bankowości elektronicznej, wybrać sekcję Oferty i wnioski a później opcję Usługi i wybrać sekcję Cyfrowa tożsamość. Zatwierdzenie wprowadzonych danych odbywa się w aplikacji PeoPay lub z wykorzystaniem kodu sms.

Dodajmy, że bank Pekao przygotował specjalną stronę z instrukcją działania.

BOŚ Bank

BOŚ Bank należy do nielicznych banków współpracujących z ZUS-em. W związku z tym po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej w menu po lewej stronie wystarczy wybrać PUE ZUS, by uzyskać dostęp umożliwiający stworzenie profilu na tej platformie.

ING Bank Śląski

Będąc klientem banku z lwem w logo, logujesz się do Moje ING, wybierasz zakładkę Usługi, w której (na dole) znajdziesz sekcję Sprawy urzędowe, a w niej PUE ZUS i Profil Zaufany. Sam decydujesz, z której ścieżki chcesz skorzystać.

mBank

W mBanku musisz wykonać następujące czynności: zaloguj się do serwisu transakcyjnego, a potem podążaj ścieżką Finanse –> Usługi –> eUrząd –> Profil Zaufany.

PKO BP i Inteligo

Klienci tych banków, którzy nie mają jeszcze profilu na PUE ZUS, mogą założyć go po zalogowaniu do iPKO lub Inteligo. Wystarczy wybrać zakładkę e-Urząd, następnie Przejdź do portalu PUE ZUS i podać kod z narzędzia autoryzacji. W tym momencie serwis iPKO lub Inteligo przenosi klienta automatycznie do serwisu pue.zus.pl.

W formularzu rejestracji trzeba uzupełnić podstawowe dane: adres e-mail oraz numer telefonu komórkowego. Następnie zapoznać się z regulaminem platformy i przejść na stronę swojego profilu na PUE ZUS. Login do niego otrzymasz na adres e-mail.

Santander Bank Polska

W Santanderze sprawa jest bardzo prosta. Po zalogowaniu się do bankowości elektronicznej na samej górze strony znajdziesz zakładkę eUrząd a w niej część Profil Zaufany.

Banki spółdzielcze

Skorzystanie z Profilu Zaufanego możliwe jest także w bankach spółdzielczych działających pod marką Spółdzielcza Grupa Bankowa (SGB) czy Bank BPS (Grupa BPS).

W przypadku SGB należy zacząć od utworzenia SGB ID. Jest ono dostępne we wszystkich głównych oddziałach tej grupy oraz części zrzeszonych banków spółdzielczych. Musisz więc samodzielnie sprawdzić, czy Twój BS ją oferuje. Mając już SGB ID otrzymasz instrukcje co do dalszego toku postępowania.

W przypadku Grupy BPS musisz sprawdzić na stronie Profilu Zaufanego (klikając w logo Grupy BPS), czy bank spółdzielczy, którego jesteś klientem, znajduje się na liście podmiotów umożliwiających uwierzytelnienie tożsamości.

Nie znalazłeś wyżej swojego banku?

Choć trudno w to uwierzyć, to są banki, które nie umożliwiają uwierzytelnienia się na PUE ZUS z pomocą swojej bankowości elektronicznej. W tej sytuacji masz kilka możliwości działania, które pozwolą Ci zdobyć Profil Zaufany i zalogować się nim do platformy ZUS-u, by aktywować bon turystyczny:

  • złożenie wniosku o Profil Zaufany online i rozmowa z urzędnikiem, który potwierdzi Twoją tożsamość (taki profil ma jednak tylko charakter tymczasowy);
  • założenie Profilu Zaufanego online z wykorzystaniem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną i czytnika NFC;
  • wypełnienie wniosku online i potwierdzenie go w jednym z 2000 tysięcy miejsc.

Szczegóły znajdziesz na tej stronie internetowej.

Przyjemnego odpoczynku

Po przebrnięciu formalności i aktywowaniu bonu turystycznego pozostanie Ci wybranie sposobu jego wykorzystania. Od Ciebie zależy też, czy przeznaczysz pieniądze na wyjazd rodzinny czy wakacje / wycieczkę dla samego dziecka. Życzymy przyjemnego wypoczynku i mnóstwa wrażeń.

Więcej informacji o Polskim Bonie Turystycznym znajdziesz na stronie internetowej https://bonturystyczny.polska.travel/