Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak zamknąć konto w Credit Agricole? W zasadzie tylko w placówce

Cykl: Jak zamknąć konto w banku?

Jak zamknąć konto w Credit Agricole? W zasadzie tylko w placówce
Źródło: najlepszekonto.pl
Spis treści

Banki mają bardzo różne podejście do pozyskiwania nowych klientów oraz sposobów późniejszego rozstania z nimi. Praktycznie wszystkie starają się maksymalnie ułatwić sięgnięcie po nowe produkty (konto, kartę, a nawet pożyczkę), więc udanie się do oddziału, by założyć rachunek osobisty, konieczne jest bardzo rzadko. Cały proces można przeprowadzić poprzez stronę internetową (np. z pomocą wideo doradcy, przelewem weryfikacyjnym z innego banku) lub aplikację mobilną. Jedynie niektóre instytucje wymagają, by dla uzyskania dostępu do wszystkich funkcjonalności i maksymalnego limitu transakcji odwiedzić oddział.

Rozstanie nie jest już takie łatwe. Dlatego w tekstach z cyklu „Jak zamknąć konto w banku?” pokazujemy zasady rozwiązywania umów w kolejnych bankach, podpowiadamy, który sposób jest najprostszy, dzielimy się naszymi doświadczeniami.

Tym razem opiszemy, jak wygląda zamknięcie konta w Credit Agricole. Ku naszemu zaskoczeniu definitywne rozstanie z tym bankiem możliwe jest praktycznie tylko podczas wizyty w placówce. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale niestety taka jest prawda.

Zamknięcie konta Credit Agricole w oddziale

Udając się do placówki, nie musisz przygotowywać żadnego pisma, czy szukać w bankowości elektronicznej gotowego do wypełnienia formularza. Możesz po prostu wejść do oddziału i poprosić o zamknięcie rachunku.

Według naszych informacji, wbrew temu co można przeczytać w Internecie, nie ma konieczności zamykania od razu bankowości elektronicznej i nie trzeba oddawać karty. Z dostępu online i “plastiku” możesz korzystać do upływu terminu wypowiedzenia.

Ważne są dwie rzeczy:

  • przed udaniem się do placówki powinieneś samodzielnie wypłacić pieniądze z rachunku oszczędnościowego i zamknąć go. Jeśli tego nie zrobisz, doradca poprosi Cię o to w oddziale. Musisz wówczas posiadać telefon z dostępem do Internetu oraz dane do logowania do bankowości internetowej. W placówkach Credit Agricole niestety nie ma komputerów do dyspozycji klientów, a operacji zamknięcia rachunku oszczędnościowego nie przeprowadzisz w aplikacji mobilnej banku.
  • jeśli nie zamierzasz już zaglądać do bankowości elektronicznej Credit Agricole, a na Twoim koncie osobistym są pieniądze (lub możliwe jest, że wpłyną w okresie wypowiedzenia), musisz wskazać numer rachunku w innym banku, na który mają być przelane środki. Gdybyś miał jakieś zaległości wobec Credit Agricole (lub mogą one powstać w okresie wypowiedzenia, np. w związku z pobraniem opłaty za brak aktywności), to powinieneś wpłacić pieniądze.

Krótko mówiąc: funkcjonowanie jakiegokolwiek produktu powiązanego z Twoim rachunkiem lub debet/nadwyżka na ROR sprawią, że bank go nie zamknie i będziesz musiał ponownie składać dyspozycję.

Czas obsługi zależy od sprawności doradcy, jego wnikliwości w dociekaniu przyczyn Twojej decyzji, a także tego, jak bardzo będzie Cię namawiał do pozostania klientem Credit Agricole (o możliwych argumentach piszemy niżej). Nie powinno to jednak zająć więcej niż kilkanaście minut.

Wypowiedzenie umowy rachunku bankowego Credit Agricole listownie

Faktem jest, że oficjalnie istnieje jeszcze opcja wysłania listu poleconego, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, by mieć pewność, że przesyłka dotarła i wiedzieć, od kiedy biegnie termin wypowiedzenia.

Bank nie przygotował gotowego formularza, który należałoby wypełnić. Tym samym klient ma dużą swobodę w sformułowaniu pisma, ale muszą się w nim znaleźć obowiązkowo następujące dane:

  • imię i nazwisko posiadacza rachunku;
  • dokładne wskazanie produktów, które mają zostać zamknięte (np. numer ROR), oraz usług, z których nie chcesz już korzystać (np. dostęp do bankowości elektronicznej);
  • określenie powodu zamknięcia rachunku (np. niezadowolenie z wysokich opłat/warunków zwalniających z opłat, brak potrzeby korzystania z konta itp.);
  • wskazanie, gdzie mają zostać przekierowane środki znajdujące się na koncie, gdy upłynie termin wypowiedzenia;
  • data, miejscowość i własnoręczny podpis posiadacza konta zgodny z tym, który został złożony na karcie wzorów podpisu podczas zakładania rachunku.

Im więcej szczegółów podasz, im dokładniej sprecyzujesz, z czego rezygnujesz, tym większe szanse, że uda Ci się skutecznie zamknąć rachunek. Nie możemy tego w pełni zagwarantować, gdyż uzyskaliśmy sprzeczne informacje dotyczące zablokowania dostępu do bankowości elektronicznej. Część doradców twierdzi, że można to zrobić drogą korespondencyjną, inni, że tę usługę można wyłączyć jedynie w placówce banku. Trudno powiedzieć, jaką wiedzę ma osoba, do której trafi Twoje pismo, więc jeśli zależy Ci na szybkim rozstaniu z bankiem (np. ze względu na okres karencji, który musi upłynąć, byś mógł wziąć udział po raz kolejny w promocji dla nowych klientów), bezpieczniej będzie mimo wszystko udać się do oddziału i tam załatwić wszelkie formalności.

Gdybyś wybrał jednak drogę korespondencyjną, to list powinieneś zaadresować na poniższy adres:

Credit Agricole Bank SA

Ul. Legnicka 48 bud. ​​​​C – D

54-202 Wrocław

Zamknięcie przez otwarcie

Gwoli ścisłości dodajmy, że istnieje jeszcze jeden sposób na rozstanie z Credit Agricole. Mamy na myśli złożenie w innym banku wniosku o przeniesienie do niego produktów posiadanych w CA. Decydując się na taki ruch, trzeba wskazać, czego dokładnie dotyczy wniosek oraz pamiętać, by podpis pod upoważnieniem do podjęcia niezbędnych działań dla nowego banku był identyczny z tym, jaki widnieje w dokumentacji w Credit Agricole.

Może jednak Pan/Pani z nami zostanie?

Osobiste spotkanie z doradcą ma jeszcze ten plus, że może Ci zostać przedstawiona jakaś specjalna oferta dla tych, którzy chcą zakończyć współpracę. Przykładowo: 2,5% zwrotu za rachunki za prąd, gaz, telewizję, Internet, telefon i wodę przez 6 miesięcy (maksymalnie 25 zł/miesiąc), 150 zł za przekazywanie do Credit Agricole wynagrodzenia (za każdy z 6 miesięcy otrzymasz po 25 zł) albo zwrot 1% wydatków kartą debetową przez rok (maksymalnie 150 zł).

To propozycje, które padły podczas próby zamknięcia rachunku w styczniu 2021 r. Wygląda na to, że bank jest skłonny wydać ok. 150 zł, by zatrzymać klienta u siebie. W Twoim przypadku mogą to być jednak zupełnie inne oferty.

Okres wypowiedzenia

Okres wypowiedzenia liczy się od momentu otrzymania przez bank wypowiedzenia i standardowo wynosi 30 dni. W tym czasie możesz swobodnie korzystać z karty i bankowości elektronicznej.

Zamknięcie konta w Credit Agricole zostanie dokonane tylko wtedy, gdy uregulujesz wobec banku wszelkie należności i wskażesz konto, na które mają być przesłane pieniądze znajdujące się na Twoim rachunku w Credit Agricole. Krótko mówiąc - jeśli uda się doprowadzić do zerowego salda, ROR zostanie zamknięty; w przeciwnym wypadku konto pozostanie aktywne.

Niestety bank nie informuje o zrealizowaniu dyspozycji, więc dobrze jest sprawdzić po miesiącu, czy wypowiedzenie było skuteczne. Gdyby tak się nie stało, powinieneś jak najszybciej wyjaśnić przyczyny.

Zerwanie wszelkich kontaktów

Zakładając rachunek osobisty, z pewnością zostałeś poproszony o wyrażenie zgód marketingowych (na 100% tak było, gdy uczestniczyłeś w promocji związanej z otwarciem konta), by bank mógł Ci przedstawiać informacje o nowych promocjach i produktach. Rozstając się z Credit Agricole, spokojnie możesz z tego zrezygnować, bank nie będzie już mógł dokonywać przetwarzania Twoich danych osobowych w celach marketingowych. Stosowną prośbę powinieneś wyrazić podczas składania wypowiedzenia umowy rachunku w oddziale lub drogą korespondencyjną. Udzielone zgody możesz też odwołać samodzielnie w bankowości internetowej.

Oto ścieżka, jaką musisz podążać po zalogowaniu się do niej: Ustawienia -> Twoje dane -> Twoje zgody

Jak zamknąć konto w Credit Agricole, nie tracąc wiele czasu?

W zasadzie na to pytanie nie ma dobrej odpowiedzi. Niezależnie od tego, który z opisanych sposobów wybierzesz, stracisz nieco czasu: albo na napisanie wypowiedzenia ze wszelkimi niezbędnymi informacjami i wysłanie listu ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru, albo na udanie się do placówki i rozmowę z doradcą. Druga opcja wydaje nam się pewniejsza, bo uzyskasz odpowiedź na wszelkie pytania, będziesz mógł ewentualnie podjąć dodatkowe działania niezbędne do tego, by konto zostało rzeczywiście zamknięte. Nie można wykluczyć, że zostanie Ci przedstawiona jakaś propozycja, dzięki której będziesz mógł zgarnąć atrakcyjną premię. Tylko od Ciebie zależy, czy dasz się skusić, czy jednak złożysz wypowiedzenie.

Zamknąłeś konto. Co dalej? Oto ranking kont osobistych - Kwiecień 2023

Ciekawi jesteśmy Twoich doświadczeń z zamykaniem rachunku w Credit Agricole. Zachęcamy do dzielenia się nimi z innymi Czytelnikami.