Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wypłacić USD/EUR w Polsce? Як зняти USD/EUR в Польщі?

Cykl: Cudzoziemiec w polskim banku

Jak wypłacić USD/EUR w Polsce? Як зняти USD/EUR в Польщі?
Źródło: Lukas z Pexels
Spis treści

Na początku przedstawiamy garść informacji / Oсновний інформації

W Polsce można płacić tylko w PLN (złotówkach. Ściślej: walutą rozliczeniową jest wyłącznie złoty polski). Czasami dopuszczane jest EUR (euro), ale to bardzo rzadkie przypadki.

W Polsce możesz płacić kartą Mastercard lub Visa wydaną przez ukraiński bank.

Jeżeli zapłacisz w Polsce kartą ukraińską w UAH / USD / EUR, to płatność zawsze zostanie przewalutowana na złotówki. UAH, USD, EUR ⇒ PLN.​​​​​​​

Jeżeli wypłacisz gotówkę z bankomatu w Polsce, to otrzymasz PLN / В банкоматі UAH, USD, EUR ⇒ PLN.​​​​​​​

Są jednak wyjątki – czytaj niżej.

Potrzebujesz USD / EUR. Вам потрібні USD/EUR

W Polsce NIE zapłacisz w EUR (euro) ani w USD (dolary amerykańskie) w sklepach, za pociąg, autobus czy posiłek. Czasami możliwa jest opłata w EUR w hotelu, ale to rzadkie sytuacje.

Polska nie jest w strefie euro, ale można wypłacić tę walutę w niektórych bankomatach. EUR wypłacisz w wybranych bankomatach Euronetu. 

Kliknij, aby powiększyć

Twoja karta z Ukrainy nie może być kartą EUR (może być UAH lub USD). Minimalna wypłata w EUR wynosi 50. Lista bankomatów w miastach (банкомати EUR).

USD wypłacisz tylko w wybranych bankomatach Citibanku (w Polsce: Citi Handlowy). Bankomaty Citi z USD/EUR i PLN (банкомати USD Citibank) znajdują się w miastach:

 • Bielsko-Biała
 • Bydgoszcz
 • Częstochowa
 • Gdańsk
 • Gdynia
 • Katowice
 • Kraków
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Poznań
 • Szczecin
 • Warszawa
 • Wrocław

Jak sprawdzić, czy w bankomacie Citi otrzymasz USD lub EUR? Przy wybranym bankomacie pojawiają się Informacje dodatkowe – tam znajdziesz informację o dostępnych walutach.

Kliknij, aby powiększyć
​​​​​​​​​​​​​​

Ile to kosztuje? Скільки це коштує?

Prowizje za wypłatę USD lub EUR z bankomatu w Polsce zależą od opłat w Twoim banku w Ukrainie. Znajdziesz je w taryfie opłat i prowizji. Banki i właściciele bankomatów w Polsce nie pobierają dodatkowych opłat.

Wypłata gotówki poza wskazanymi bankomatami Euronet w EUR i Citi w USD zawsze oznacza zmianę waluty na PLN (złote polskie).

USD / EUR w oddziałach polskich banków

Niestety, w polskich bankach nie możesz wypłacić gotówki z konta w banku ukraińskim. Nie ma znaczenia waluta Twojego konta (rachunku) w Ukrainie.

Możesz założyć konto walutowe w USD lub w EUR w Polsce. Wtedy przelejesz najtaniej pieniądze z konta w Ukrainie na konto z tą samą walutą w Polsce, np. USD ⇒ USD, EUR ⇒ EUR.​​​​​​​

Potrzebujesz PLN, a na koncie ukraińskim masz USD / EUR

Masz na koncie w banku ukraińskim USD (dolary), EUR (euro) lub UAH (hrywny)? Możesz używać ukraińskiej karty płatniczej w Polsce, ale oznacza to dodatkowe koszty, zależne od Twojego banku. Mogą to być:

 • Opłata za transakcję (płatność) za granicą (czyli w Polsce)
 • Opłata za pobranie gotówki w polskim bankomacie
 • Koszt przewalutowania z waluty Twojej karty na PLN.

Co robić / що ти можеш зробити

Najtaniej jest założyć konto osobiste w Polsce (rachunek osobisty / особистий рахунок). Obecnie większość banków ułatwia Ukraińcom założenie konta i wymaga tylko dokumentu tożsamości, np. paszportu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz artykule Najlepsze konta bankowe dla Ukraińców: rekomendowane rachunki i wymagane dokumenty.

Dodatkowo dla gości z Ukrainy w kilku bankach zniesiono opłaty za korzystanie z kont i karty płatniczej, więc ze swojego rachunku korzystasz bezkosztowo.

Karta płatnicza zwykle przychodzi na wskazany przez Ciebie adres po kilku dniach (do 14 dni). Jeżeli potrzebujesz karty w PLN szybciej, idź do banku, w którym są one wydawane od razu.

W tych bankach otrzymasz kartę na miejscu: Getin Bank, PKO BP, Citi Handlowy (Citibank).

Konto walutowe w USD / EUR w Polsce / Валютний рахунок в польських банках

Gdy masz już konto w PLN, możesz otworzyć konto walutowe w USD lub w EUR. Najczęściej są one darmowe.

Jeśli w ukraińskim banku masz USD lub EUR, możesz je przelać na konto walutowe w Polsce, dzięki czemu unikniesz wielu dodatkowych opłat.

Pamiętaj, że przelew zagraniczny z Ukrainy powinien być wykonany według schematu: USD ⇒ USD, EUR ⇒ EUR.

Polskie banki przyjmują przelewy zagraniczne najczęściej bezkosztowo. Opłaty pojawią się po stronie banku ukraińskiego za wysłanie przelewu. Przelew zagraniczny (i w USD, i w EUR) idzie maksymalnie 3 dni robocze.

Gdy masz konto walutowe w Polsce i pieniądze na tym koncie, możesz wypłacić USD / EUR w oddziale swojego nowego banku. Banki, w których wypłacisz dolary i euro w gotówce: Alior Bank, Bank Millennium, Pekao SA, BNP Paribas, Citi Handlowy, ING, Santander Bank Polska.

Możesz też tanio wymienić USD / EUR na PLN. Spróbuj w kantorze internetowym, np. w Kantorze Alior Banku.

Kantory internetowe w Polsce nie wymieniają UAH na PLN.

Masz pytania? Chcesz coś dodać? Pisz do nas, postaramy się pomóc jak najszybciej.