Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Nie tylko bankomat, czyli o sposobach na wypłatę gotówki z konta

Nie tylko bankomat, czyli o sposobach na wypłatę gotówki z konta
Źródło: © Mediteraneo/fotolia
Spis treści

Przede wszystkim bankomaty

Wypłata w bankomacie to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza metoda pozyskania gotówki ze swojego konta bankowego. Jak wynika z danych udostępnionych przez NBP, w II kwartale 2019 roku tego typu operację przeprowadzono ponad 163 mln razy. Dla lepszego uzmysłowienia – ta liczba oznacza, że każdego dnia statystyczny polski bankomat używany jest aż 77 razy, a w ciągu doby „wychodzi” z niego ponad 41,5 tys. zł.

Wypłaty gotówki z bankomatu w II kw. 2018 r. i II kw. 2019 r.

II kw. 2018

II kw. 2019

Zmiana (r/r)

Liczba bankomatów

22 987

22 808

–0,18 tys.

Średnia dzienna liczba wypłat gotówkowych

1,87 mln

1,77 mln

–0,10 mln

Średnia wartość wypłaty

493 zł

539 zł

46 zł

Średnia dzienna liczba wypłat ze statystycznego bankomatu

81

77

–4

Źródło: Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2019 r. NBP

Mimo że bankomaty biją na głowę wszystkie inne metody wypłaty gotówki, to jednak ich popularność z kwartału na kwartał systematycznie maleje. Jeszcze w II kwartale 2018 roku liczba zrealizowanych wypłat wyniosła ponad 172 mln. Natomiast w analogicznym kwartale 2019 roku tego typu operacji było już tylko 163 mln zł. 

Z drugiej jednak strony przeciętna wypłacana kwota systematycznie rośnie – na przestrzeni analizowanych przez nas 12 miesięcy zwiększyła się o prawie 50 zł i w II kwartale 2019 roku wyniosła już 539 zł (w porównaniu do 493 zł w roku wcześniejszym w tym samym okresie). Innymi słowy – do bankomatów chodzimy coraz rzadziej, ale jeśli już decydujemy się z nich skorzystać, to wypłacamy coraz większe kwoty.

Bankomat a wypłata pieniędzy bez karty - jak to zrobić?

Nie masz przy sobie debetówki? Nie martw się, wypłata pieniędzy bez karty też jest możliwa. Najprostszym sposobem jest dodanie karty do płatności mobilnych Apple Pay bądź Google Pay i wykonywanie operacji za pomocą smartfona. Operacja trwa maks. kilka minut, a sama usługa aktywna jest od razu. Pod płatności mobilne można podpiąć kilka kart, w tym kredytowe, dzięki czemu wszystkie karty masz w jednym miejscu w swoim telefonie.

Co ciekawe, osoby nie korzystające w ogóle z karty płatniczej również mogą bez trudu wypłacić gotówkę z bankomatu. Wystarczy, że wpiszą w bankomacie kod Blik, uzyskany w aplikacji mobilnej swojego banku (Blikiem można również płacić w sklepach stacjonarnych). Ale uwaga! Niektóre banki wypłatę za pomocą Blika traktują identycznie jak operację z użyciem karty i mogą za to naliczyć taką samą prowizję.

Jak więc widzisz, wypłata gotówki z bankomatu wcale nie musi wiązać się z koniecznością posiadania karty przy sobie. Jeśli nawet nie jesteś fanem płatności w technologii NFC, to i tak warto mieć je w „odwodzie”, gdyż mogą ułatwić życie lub poratować w awaryjnej sytuacji.

Wypłata z użyciem cashbacku

Wypłaty gotówkowe za pomocą usługi cashback robią w ostatnim czasie prawdziwą furorę i są obecnie trzecim najpopularniejszym w Polsce sposobem pobrania pieniędzy ze swojego konta bankowego. Tego typu usługa realizowana jest przy okazji płacenia np. w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Aby wypłacić pieniądze, wystarczy poprosić o to sprzedawcę. Ten doliczy do ostatecznej kwoty na rachunku sumę, którą chcemy pobrać, a następnie przekaże nam odpowiednio odliczoną gotówkę. Pamiętaj tylko, że wypłata bez karty lub aktywnych płatności mobilnych nie jest możliwa.

Przejdźmy jednak do twardych danych na temat liczby wypłat z wykorzystaniem cashbacku. Jak wynika z opracowania NBP, w II kwartale 2019 roku zrealizowano ponad 5 mln tego typu operacji – w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej oznacza to wzrost o ponad pół miliona. Skokowo zwiększyła się przy tym liczba placówek oferujących tego typu usługę. Na koniec czerwca 2018 roku cashback można było zrealizować w niespełna 170 tys. placówek usługowo-handlowych, a 12 miesięcy później było to już ponad 220 tys. punktów. W praktyce oznacza to, że lista sklepów, w których wypłacimy gotówkę przy użyciu cashbacku, jest ponad ośmiokrotnie wyższa niż liczba bankomatów.

Wypłaty gotówki z wykorzystaniem usługi cashback w II kw. 2018 roku i II kw. 2019 roku

II kw. 2018

II kw. 2019

Zmiana (r/r)

Liczba placówek handlowo-usługowych umożliwiających cashback

168,9 tys.

223,2 tys.

+ 73,1 tys.

Średnia dzienna liczba operacji

49,9 tys.

56,0 tys.

+ 6,1 tys.

Średnia wartość wypłaty

111 zł

120 zł

+ 9 zł

Źródło: Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2019 r. NBP

Z drugiej jednak strony pobranie pieniędzy przy okazji robienia zakupów w sklepie w dalszym ciągu jest bardzo niszową usługą. W porównaniu do wypłat bankomatowych liczba realizowanych operacji tego typu jest 32-krotnie niższa. Oznacza to, że będzie musiało minąć jeszcze bardzo dużo czasu, zanim przy sklepowych terminalach zaczną tworzyć się kolejki chętnych po gotówkę, tak jak już teraz dość często ma to miejsce przy tradycyjnych bankomatach.

Wypłata w oddziale

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby po gotówkę wybrać się po prostu do któregoś z bankowych oddziałów. Według badania ankietowego przeprowadzonego przez NBP w dalszym ciągu jest to druga po bankomatach najpopularniejsza metoda jej pozyskania. Patrząc na dane historyczne, rysuje się tu jednak bardzo wyraźny, spadkowy trend. Dla przykładu, w IV kwartale 2012 roku z bankowych kas wypłacono ponad 1,3 mld zł, podczas gdy w tym samym okresie 2017 roku suma wypłat wyniosła niespełna 0,7 mld zł. Na przestrzeni zaledwie sześciu lat mamy więc tu do czynienia z prawie 50-proc. spadkiem wypłacanych kwot.

Mimo coraz mniejszego ruchu bankowe oddziały zachowały jednak swój status miejsca, do którego przychodzi się po "grubą kasę". Badanie NBP pokazało, że przeciętna wypłacana w ten sposób kwota wynosi ponad 1 tys. zł – jest to ponad 2 razy więcej niż w przypadku bankomatów i niemal 10-krotnie więcej niż wśród osób korzystających z cashbacku (tu jednym z powodów tak dużej różnicy są ograniczenia co do maksymalnej wypłacanej kwoty, które wynoszą zazwyczaj od stu do najwyżej kilkuset złotych).

Kliknij, aby powiększyć

Wiele jednak wskazuje na to, że i ten status z biegiem czasu zostanie utracony. Wszystko z powodu powszechnej cyfryzacji, która przyczynia się do systematycznego spadku liczby stacjonarnych oddziałów banków. Dane KNF pokazują, że w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat ich liczba zmalała aż o 10% i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Choć nie opublikowano jeszcze danych za rok 2018, możemy przypuszczać, że zgodnie z panującym trendem wypłacona w kasach banków kwota będzie oscylowała wokół 600 mln zł.

Już za kilka lat może więc okazać się, że osoby z konserwatywnym podejściem do bankowości będą miały coraz większe trudności z dokonaniem wypłaty gotówki w oddziale banku. Naszym zdaniem jest tylko kwestią czasu, gdy ta forma podjęcia gotówki pod względem popularności zostanie wyprzedzona przez cashback i inne nowoczesne rozwiązania płatnicze.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

W poniższej tabeli zestawiliśmy ze sobą koszty wypłaty gotówki w zależności od banku oraz wybranego sposobu wypłaty.

Jeśli chodzi o podjęcie gotówki z bankomatów sieci własnej, to tego typu usługa w zdecydowanej większości przypadków jest całkowicie darmowa. Jedynym wyjątkiem jest mBank. W przypadku kwot przekraczających 100 zł posiadacze eKonta osobistego wypłacą pieniądze bez żadnych kosztów, ale jeśli wypłata będzie niższa, naliczona zostanie opłata w wysokości 2,50 zł.

Znacznie gorzej pod względem kosztów prezentują się natomiast wypłaty pieniędzy z bankomatów sieci obcej. Tutaj tylko nieliczne banki jak np. Idea Bank, Getin Bank czy Nest Bank oferują tego typu usługę bezwarunkowo za darmo. W większości przyjdzie nam za nią jednak zapłacić – i to niekiedy sporo. Przykładowo posiadacze Konta za Zero w PKO BP muszą liczyć się z aż 10-złotową prowizją.

Zazwyczaj znacznie korzystniej niż wypłata pieniędzy z bankomatów sieci obcej wyjdzie nam pobranie gotówki cashbackiem. W większości banków usługa ta jest zupełnie darmowa, a nawet jeśli przyjdzie nam za nią zapłacić, to nie będzie to więcej niż 2 zł.

Podobnie sprawa ma się z wypłaceniem pieniędzy bezpośrednio z kasy banku. Tutaj rynkowym standardem jest całkowity brak opłat, choć w niektórych przypadkach (np. Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas) wykonanie takiej operacji jest płatne i kosztuje do 10 zł.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

Nazwa konta i banku

Wypłata gotówki z bankomatu

Cashback

Wypłata w oddziale banku

Konto Jakże Osobiste
Alior Bank

0 zł w bankomatach sieci własnej i 2,50 zł w bankomatach sieci obcej 0 zł

0 zł

Konto 360°
Bank Millennium

0 zł w bankomatach sieci własnej i 1 zł bankomaty Santander Banku i Planet Cash, 5 zł pozostałe**

0 zł

0 zł

Konto Przekorzystne
Bank Pekao

0 zł (bankomaty własne)

2,3% min. 5 zł - pozostałe*

0,99 zł 0 zł

Konto w Porządku

Bank Pocztowy


0 zł - bankomaty Planet Cash oraz placówki Poczty

1 zł - pozostałe bankomaty

0 zł 0 zł (dot. również wpłat na Poczcie)
Konto Otwarte na Ciebie
BNP Paribas
0,00 zł - bankomaty BNP Paribas i Planet Cash
5,00 zł - pozostałe bankomaty (0 zł dla osób do 26 lat)
1 zł 10 zł
Citi Priority
Citi Handlowy
0 zł 0 zł 0 zł
Konto dla Ciebie
Credit Agricole
0 zł w bankomatach sieci własnej i 5 zł w bankomatach sieci obcej** 2 zł 0 zł (wymagana awizacja)
Konto Proste Zasady
Getin Bank
0 zł 0 zł 0 zł

Konto Idealne
Idea Bank

0 zł za pierwsze pięć transakcji, 1% kwoty transakcji za szóstą i kolejne wypłaty

0 zł

0 zł

Konto z Lwem Direct
ING

0 zł - bankomaty ING i Planet Cash, pozostałe bankomaty: pierwsza wypłata bezpłatna, kolejne 5 zł

0 zł

9 zł

eKonto osobiste
mBank

0 zł we wszystkich bankomatach krajowych*** 0 zł 9 zł

Nest Konto
Nest Bank

0 zł

0 zł

0 zł

Konto za Zero
PKO BP

0 zł - PKO BP
10 zł – pozostałe

1 zł

10 zł

Konto Jakie Chcę
Santander Bank Polska
0 zł w bankomatach sieci własnej i 5 zł w bankomatach sieci obcej**** 1,50 zł****

10 zł (5 zł dla osób do 26 lat)

* Bank nie pobiera opłat od klientów poniżej 26 lat. Dla pozostałych - o ile spełnią warunek bezpłatności konta (wpływ min. 500 zł i jedna transakcja kartą) - dwie pierwsze wypłaty w miesiącu będą bezpłatne. ** W przypadku zapewnienia wpływów na konto w min. 1000 zł i wykonania przynajmniej 1 transakcji kartą lub Blikiem opłata nie jest pobierana.  *** W przypadku wypłat z bankomatów sieci własnej w kwocie do 100 zł usługa kosztuje 2,50 zł. **** W przypadku osób do 26 lat usługa jest darmowa. Stan na lipiec 2020 r.

Alternatywne formy wypłaty gotówki

Myli się ten, kto myśli, że cashback, bankomat i osobista wizyta w oddziale banku to jedyne dostępne sposoby wypłaty gotówki ze swojego konta bankowego. Możliwości jest tak naprawdę o wiele więcej, a interesującym przykładem, jak sprawnie zamienić pieniądze z postaci elektronicznego zapisu na plik papierowych banknotów, jest usługa przekazu pieniężnego oferowana przez Western Union. W tym celu konieczne będzie jedynie założenie profilu na stronie www.westernunion.com oraz posiadanie karty debetowej lub kredytowej.

W praktyce wygląda to tak, że po zalogowaniu na swoje konto należy podać kwotę, jaką chcemy wypłacić, numer swojej karty oraz określić miejsce, w którym zgłosimy się po gotówkę. Kilka minut po zleceniu przelewu pieniądze będzie można odebrać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby np. siedząc na ławce parku, wykonać transfer, a następnie podejść parę metrów do wskazanego przez siebie punktu odbioru. Zaletą tego rozwiązania jest gigantyczna wręcz liczba miejsc, do których możemy wysłać pieniądze. Liczy ona kilkadziesiąt tysięcy punktów zlokalizowanych w ponad 200 krajach świata.

Z kolei głównym minusem opisywanej usługi jest jej koszt. W przypadku przekazów wewnątrzkrajowych jest to prowizja w wysokości 9,90 zł, natomiast dla przelewów zagranicznych opłata może sięgać kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych (na tą kwotę składa się prowizja Western Union oraz koszty z tytułu różnic kursowych)

Na zbliżonych zasadach co w Western Union pieniądze ze swojego konta możemy wypłacić korzystając z usług prywatnej firmy MoneyGram, a także wybierając ofertę przekazów pieniężnych Poczty Polskiej. Także i tu gotówkę możemy odebrać już po kilku minutach od nadania, a koszty uzależnione są od przesyłanej kwoty (niższe przekazy kosztują już od 8 zł, wyższe - po kilkaset złotych). Interesującym sposobem wypłaty gotówki są także aplikacje DiPocket oraz Revolut, które sprawdzą się przede wszystkich dla osób dużo podróżujących za granicę.

Koszt przekazu pieniężnego w kwocie 1000 zł odbieranego w formie gotówkowej

Operator i nazwa usługi

Przelew wewnątrzkrajowy

Przelew zagraniczny*

Przekaz pieniężny Western Union

9,90 zł

ok. 85 zł (w tym 9,90 zł prowizji operatora i ok. 75 zł kosztów z tytułu różnic kursowych)

Ekspres Pieniężny Poczta Polska**

odbiór na Poczcie:

  • 18,50 zł (przekaz nadany przez Internet)
  • 22 zł (przekaz nadany na poczcie)

odbiór pod wskazanym adresem:

  • 41 zł (przekaz nadany przez Internet)
  • 43 zł (przekaz nadany na poczcie)

23 zł + 1% od kwoty transferu

MoneyGram

od 8 zł do 40 zł lub 1,5% w zależności od kwoty

od 18 zł wzwyż (wyższe opłaty dla wyższych kwot)

* Przyjęliśmy, że odbiór pieniędzy następuje w Niemczech, a przelew jest realizowany z użyciem karty w polskich złotych. W przypadku innych państw koszt może się różnić. ** Wypłata we wskazanej placówce Poczty Polskie na terenie kraju. Obliczenia własne na podstawie stron internetowych poszczególnych operatorów. Stan na lipiec 2020 roku.

Podsumowanie

Choć aktualne trendy pokazują, że coraz częściej rezygnujemy z pieniądza papierowego na rzecz elektronicznych form płatności, to jednak popularność gotówki w dalszym ciągu jest duża. Zwitek banknotów w portfelu daje przy tym pewność, że uregulujemy swój rachunek nawet w sytuacji, kiedy np. terminal płatniczy w sklepie bądź punkcie usługowym będzie niedostępny (lub niesprawny). Na szczęście – jak pokazaliśmy w tekście - paleta sposobów, w jaki sposób można wypłacić gotówkę ze swojego rachunku, zlecić przekaz gotówkowy czy pobrać pieniądze z bankomatu bez karty, jest naprawdę szeroka.

A jakie jest Wasze podejście do kwestii płacenia? Jesteście tradycjonalistami preferującymi gotówkę, czy może jednak z duchem czasu wolicie płacić pieniądzem bezgotówkowym – kartą, Blikiem czy telefonem?