Nie tylko bankomat, czyli o sposobach na wypłatę gotówki z konta

Nie tylko bankomat, czyli o sposobach na wypłatę gotówki z konta © Mediteraneo/fotolia

Choć zdecydowanie najpopularniejszym sposobem wypłaty gotówki z konta jest wizyta w bankomacie, to pieniądze można pobrać również na wiele innych sposobów. W tekście dokonujemy przeglądu najczęściej wybieranych metod, zwracając uwagę na związane z nimi koszty.

Przede wszystkim bankomaty

Wypłata w bankomacie to obecnie zdecydowanie najpopularniejsza metoda pozyskania gotówki ze swojego konta bankowego. Jak wynika z danych udostępnionych przez NBP, w III kwartale 2018 roku tego typu operację przeprowadzono 167,5 mln razy. Dla lepszego uzmysłowienia – ta liczba oznacza, że każdego dnia statystyczny polski bankomat używany jest ponad 70 razy, a w ciągu doby „wychodzi” z niego prawie 40 tys. zł.

Wypłaty gotówki z bankomatu w okresie III kw. 2017 r. i III kw. 2018 r.

III kw. 2017

III kw. 2018

Zmiana (r/r)

Liczba bankomatów

23,3 tys.

23 tys.

– 0,3 tys.

Średnia dzienna liczba operacji

1,9 mln

1,82 mln

– 0,07 mln

Średnia wartość wypłaty

490 zł

519 zł

29 zł

Średnia dzienna liczba wypłat ze statystycznego bankomatu

81

79

– 2

Źródło: Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2018 r. NBP

Mimo że bankomaty biją na głowę wszystkie inne metody wypłaty gotówki, to jednak ich popularność z kwartału na kwartał systematycznie maleje. Jeszcze w III kwartale 2017 roku liczba zrealizowanych wypłat wyniosła prawie 174,2 mln, co oznacza, że w ciągu roku kwartalna liczba operacji obniżyła się o 6,7 mln. W porównaniu do wcześniejszych lat spadek ten jest jeszcze większy. Dla przykładu, w III kwartale 2016 r. gotówkę wypłacano z bankomatów ponad 183 mln razy. Z drugiej jednak strony przeciętna wypłacana kwota systematycznie rośnie – na przestrzeni analizowanych przez nas 12 miesięcy zwiększyła się o prawie 30 zł i w III kwartale 2018 roku wyniosła już 519 zł (w porównaniu do 490 zł w roku wcześniejszym w tym samym okresie). Innymi słowy – do bankomatów chodzimy coraz rzadziej, ale jeśli już decydujemy się z nich skorzystać, to wypłacamy coraz większe kwoty.

Wypłata z użyciem cashbacku

Wypłata gotówki za pomocą usługi cashback robi w ostatnim czasie prawdziwą furorę i jest obecnie trzecim najpopularniejszym w Polsce sposobem pobrania pieniędzy ze swojego konta bankowego. Tego typu usługa realizowana jest przy okazji płacenia np. w sklepie spożywczym czy na stacji benzynowej. Aby wypłacić w ten sposób pieniądze, wystarczy poinformować o tym fakcie sprzedawcę. Ten doliczy do ostatecznej kwoty na rachunku sumę, którą chcemy pobrać, a następnie przekaże nam odpowiednio odliczoną gotówkę.

Więcej na temat usługi cashback dowiesz się tutaj.

Przejdźmy jednak do twardych danych na temat liczby wypłat z wykorzystaniem cashbacku. Jak wynika z opracowania NBP, w III kwartale 2018 roku zrealizowano ponad 4,4 mln tego typu operacji – w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej oznacza to wzrost o ponad pół miliona. Skokowo zwiększyła się przy tym liczba placówek oferujących tego typu usługę. Na koniec września 2017 roku cashback można było zrealizować w niespełna 125 tys. placówek usługowo-handlowych, a 12 miesięcy później było to już blisko 181 tys. punktów. W praktyce oznacza to, że lista miejsc, w których wypłacimy gotówkę przy użyciu cashbacku, jest niemal ośmiokrotnie dłuższa niż liczba bankomatów.

Wypłaty gotówki z wykorzystaniem usługi cashback w III kw. 2017 roku i III kw. 2018 roku

III kw. 2017

III kw. 2018

Zmiana (r/r)

Liczba placówek handlowo-usługowych umożliwiających cashback

124,8 tys.

180,9 tys.

+ 56,1 tys.

Średnia dzienna liczba operacji

41,6 tys.

47,6 tys.

+ 6 tys.

Średnia wartość wypłaty

112 zł

119 zł

+ 7 zł

Źródło: Informacja o kartach płatniczych III kwartał 2018 r. NBP

Z drugiej jednak strony pobranie pieniędzy przy okazji robienia zakupów w sklepie w dalszym ciągu jest bardzo niszową usługą. W porównaniu do wypłat bankomatowych liczba realizowanych operacji tego typu jest blisko 40-krotnie niższa. Oznacza to, że będzie musiało minąć jeszcze bardzo dużo czasu, zanim przy sklepowych terminalach zaczną tworzyć się kolejki chętnych po gotówkę, tak jak już teraz dość często ma to miejsce przy tradycyjnych bankomatach.

Wypłata w oddziale

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby po gotówkę wybrać się po prostu do któregoś z bankowych oddziałów. Według badania ankietowego przeprowadzonego przez NBP w dalszym ciągu jest to druga po bankomatach najpopularniejsza metoda jej pozyskania. Patrząc na dane historyczne, rysuje się tu jednak bardzo wyraźny, spadkowy trend. Dla przykładu, w III kwartale 2012 roku z bankowych kas wypłacono ponad 1,3 mld zł, podczas gdy w tym samym okresie 2017 roku suma wypłat wyniosła niespełna 0,7 mld zł. Na przestrzeni zaledwie pięciu lat mamy więc tu do czynienia z niemal 50-proc. spadkiem wypłacanych kwot.

Mimo coraz mniejszego ruchu bankowe oddziały zachowały jednak swój status miejsca, do którego przychodzi się po "grubą kasę". Badanie NBP pokazało, że przeciętna wypłacana w ten sposób kwota wynosi ponad 1 tys. zł – jest to ponad 2 razy więcej niż w przypadku bankomatów i niemal 10-krotnie więcej niż wśród osób korzystających z cashbacku (tu jednym z powodów tak dużej różnicy są ograniczenia co do maksymalnej wypłacanej kwoty, które wynoszą zazwyczaj od stu do najwyżej kilkuset złotych).

Wypłaty gotówki z konta

Opracowanie własne.

Wiele jednak wskazuje na to, że i ten status z biegiem czasu zostanie utracony. Wszystko z powodu powszechnej cyfryzacji, która przyczynia się do systematycznego spadku liczby stacjonarnych oddziałów banków. Dane KNF pokazują, że w ciągu zaledwie dwóch ostatnich lat ich liczba zmalała aż o 10% i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało to ulec zmianie. Choć nie opublikowano jeszcze danych za rok 2018, możemy przypuszczać, że zgodnie z panującym trendem wypłacona w kasach banków kwota będzie oscylowała wokół 630-640 mln zł.

Już za kilka lat może więc okazać się, że osoby z konserwatywnym podejściem do bankowości będą miały coraz większe trudności z dokonaniem wypłaty gotówki w oddziale banku. Naszym zdaniem jest tylko kwestią czasu, gdy ta forma podjęcia gotówki pod względem popularności zostanie wyprzedzona przez cashback i inne nowoczesne rozwiązania płatnicze.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

W poniższej tabeli zestawiliśmy ze sobą koszty wypłaty gotówki w zależności od banku oraz wybranego sposobu wypłaty.

Jeśli chodzi o podjęcie gotówki z bankomatów sieci własnej, to tego typu usługa w zdecydowanej większości przypadków jest całkowicie darmowa. Jedynym wyjątkiem jest mBank. W przypadku kwot przekraczających 100 zł posiadacze eKonta osobistego (a także wersji standard i plus) wypłacą pieniądze bez żadnych kosztów, ale jeśli wypłata będzie niższa, naliczona zostanie opłata w wysokości 1,30 zł.

Znacznie gorzej pod względem kosztów prezentują się natomiast wypłaty pieniędzy z bankomatów sieci obcej. Tutaj tylko nieliczne banki jak np. Idea Bank czy Nest Bank oferują tego typu usługę za darmo. W większości przyjdzie nam za nią jednak zapłacić – i to niekiedy sporo. Przykładowo posiadacze Konta za Zero w PKO BP muszą liczyć się z 3-proc. (min. 5 zł) prowizją, co w przypadku wyższych kwot może oznaczać nawet kilkadziesiąt złotych prowizji.

Zazwyczaj znacznie korzystniej niż wypłata pieniędzy z bankomatów sieci obcej wyjdzie nam pobranie gotówki cashbackiem. W większości banków usługa ta jest zupełnie darmowa, a nawet jeśli przyjdzie nam za nią zapłacić, to nie będzie to więcej niż 1,50 zł.

Podobnie sprawa ma się z wypłaceniem pieniędzy bezpośrednio z kasy banku. Tutaj rynkowym standardem jest całkowity brak opłat, choć w niektórych przypadkach (np. Konto Optymalne w BGŻ BNP Paribas) wykonanie takiej operacji jest płatne i kosztuje do 10 zł.

Koszty wypłaty gotówki w poszczególnych bankach

Nazwa konta i banku

Wypłata gotówki z bankomatu

Cashback

Wypłata w oddziale banku

eKonto osobiste
mBank

0 zł we wszystkich bankomatach krajowych*

0,00 zł

9,00 zł

Konto 360
Bank Millennium

0 zł w bankomatach sieci własnej i 1 zł bankomaty BZ WBK i Planet Cash, 5 zł pozostałe**

0,00 zł

0,00 zł

Konto Jakże Osobiste
Alior Bank

0 zł w bankomatach sieci własnej i 2,50 zł w bankomatach sieci obcej

0,00 zł

0,00 zł

Konto Idealne
Idea Bank

0 zł za pierwsze pięć transakcji, 1% kwoty transakcji za szóstą i kolejne wypłaty

0,00 zł

0,00 zł

Konto Jakie Chcę
Santander Bank Polska

0 zł w bankomatach sieci własnej i 5 zł w bankomatach sieci obcej***

1,50 zł***

10 zł***

Konto z Lwem Direct
ING

0 zł - bankomaty ING i Planet Cash, pozostałe bankomaty: pierwsza wypłata bezpłatna, kolejne 2,50 zł

0,00 zł

9,00 zł

Nest Konto
Nest Bank

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Wymarzone Konto
Raiffeisen Polbank

0,00 zł - w bankomatach własnych i Euronet
6,00 zł - wypłata z pozostałych bankomatów

0,00 zł

0 zł - pierwsza wypłata w miesiącu, 0,2%, min. 5 zł, max. 200 zł - kolejna wypłata

Konto za Zero
PKO BP

0 zł - PKO BP
3% min. 5 zł – pozostałe

1,00 zł

0,00 zł

Konto Optymalne
BGŻ BNP Paribas

0,00 zł - bankomaty BGŻ BNP Paribas i Planet Cash
5,00 zł - pozostałe bankomaty

1,00 zł

10,00 zł

Konto dla Ciebie
Credit Agricole

0 zł w bankomatach sieci własnej i 5 zł w bankomatach sieci obcej**

0,00 zł

0 zł (wymagana awizacja)

Konto w pełni
eurobank

0 zł w bankomatach własnych

0 zł - wypłaty powyżej 100 zł, 1,90 - wypłaty do 100 zł

0,00 zł

0,00 zł

EnveloKonto
EnveloBank

0,00 zł

0,50 zł

1,50 zł

Citi Priority
Citi Handlowy

0,00 zł

0,00 zł

0,00 zł

Konto Przekorzystne
Bank Pekao

0 zł (bankomaty własne)

2% min. 5 zł - pozostałe****

0,99

0,00 zł

* W przypadku wypłat z bankomatów sieci własnej w kwocie do 100 zł usługa kosztuje 1,30 zł.

** W przypadku zapewnienia wpływów na konto w min. wysokości 1000 zł i wykonania przynajmniej 1 transakcji kartą lub Blikiem opłata nie jest pobierana.

*** W przypadku osób do 26. roku życia usługa jest darmowa.

**** Bank nie pobiera opłat od klientów poniżej 26 lat. Dla pozostałych - o ile spełnią warunek bezpłatności konta (wpływ min. 500 zł i jedna transakcja kartą) - dwie pierwsze wypłaty w miesiącu będą bezpłatne.

Alternatywne formy wypłaty gotówki

Myli się ten, kto myśli, że cashback, bankomat i osobista wizyta w oddziale banku to jedyne dostępne sposoby wypłaty gotówki ze swojego konta bankowego. Możliwości jest tak naprawdę o wiele więcej, a interesującym przykładem, jak sprawnie zamienić pieniądze z postaci elektronicznego zapisu na plik papierowych banknotów, jest usługa przekazu pieniężnego oferowana przez Western Union. W tym celu konieczne będzie jedynie założenie profilu na stronie www.westernunion.com oraz posiadanie karty debetowej lub kredytowej.

W praktyce wygląda to tak, że po zalogowaniu na swoje konto należy podać kwotę, jaką chcemy wypłacić, numer swojej karty oraz określić miejsce, w którym zgłosimy się po gotówkę. Kilka minut po zleceniu przelewu pieniądze będzie można odebrać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby np. siedząc na ławce parku, wykonać transfer, a następnie podejść parę metrów do wskazanego przez siebie punktu odbioru. Zaletą tego rozwiązania jest gigantyczna wręcz liczba miejsc, do których możemy wysłać pieniądze. Liczy ona kilkadziesiąt tysięcy punktów zlokalizowanych w ponad 200 krajach świata.

Z kolei głównym minusem opisywanej usługi jest jej koszt. W przypadku przekazów wewnątrzkrajowych jest to 2% przelewanej kwoty, natomiast dla przelewów zagranicznych jest to aż 5% kwoty transakcji plus dodatkowe koszty wynikające z ewentualnych różnic kursowych (poniesiemy je, jeśli waluta karty i waluta obowiązująca w danym kraju są różne).

Na zbliżonych zasadach co w Western Union pieniądze ze swojego konta możemy wypłacić korzystając z usług prywatnej firmy MoneyGram, a także wybierając ofertę przekazów pieniężnych Poczty Polskiej. Także i tu gotówkę możemy odebrać już po kilku minutach od nadania, a koszty wyniosą do ok. 5% wypłacanej kwoty. Interesującym sposobem wypłaty gotówki są także aplikacje DiPocket oraz Revolut, które sprawdzą się przede wszystkich dla osób dużo podróżujących za granicę. Na temat tego drugiego więcej piszemy tutaj.

Koszt przekazu pieniężnego w kwocie 1000 zł odbieranego w formie gotówkowej

Operator i nazwa usługi

Przelew wewnątrzkrajowy

Przelew zagraniczny*

Przekaz pieniężny Western Union

20 zł

59 zł (w tym 20 zł prowizji operatora i 39 zł kosztów z tytułu różnic kursowych)

Ekspres Pieniężny Poczta Polska**

18,50 zł (przekaz nadany przez Internet)

25 zł (przekaz nadany na poczcie)

23 zł + 1% od kwoty transferu

MoneyGram

25 zł

100 zł (w tym 75 zł prowizji operatora i 25 zł kosztów z tytułu różnic kursowych.

* Przyjęliśmy, że odbiór pieniędzy następuje w Niemczech, a przelew jest realizowany z użyciem karty w polskich złotych. W przypadku innych państw koszt może się różnić.

** Wypłata we wskazanej placówce Poczty Polskie na terenie kraju.

Obliczenia własne na podstawie stron internetowych poszczególnych operatorów. Stan na 14 lutego 2019 roku.

Podsumowanie

Choć aktualne trendy pokazują, że coraz częściej rezygnujemy z pieniądza papierowego na rzecz elektronicznych form płatności, to jednak popularność gotówki w dalszym ciągu jest spora. Zwitek banknotów w portfelu daje przy tym pewność, że uregulujemy swój rachunek nawet w sytuacji, kiedy np. terminal płatniczy w sklepie bądź punkcie usługowym będzie niedostępny (lub niesprawny). Na szczęście – jak pokazaliśmy w tekście - paleta sposobów, w jaki sposób można wypłacić gotówkę ze swojego rachunku, jest naprawdę szeroka.

A jakie jest Wasze podejście do kwestii płacenia? Jesteście tradycjonalistami preferującymi gotówkę, czy może jednak z duchem czasu wolicie płacić pieniądzem bezgotówkowym – kartą, Blikiem czy telefonem?

Z ostatniej chwili

 • 19.04.2019 17:03

  W najnowszej promocji karty Citi Simplicity masz szansę zdobyć smartfon OPPO AX7 o wartości 999 zł.Sprawdź warunki akcji.

 • 19.04.2019 12:21

  Klienci mBanku, korzystający także z usług Kompakt Finanse mogą otrzymać 120 zł. Za co? Za rezygnację z produktów Kompakt Finanse.

 • 19.04.2019 07:47

  Podpisanie umowy o kartę kredytową Visa z ING Banku Śląskiego i aktywne korzystanie z niej przez 4 miesiące oznacza nagrodę -  maks. 160 zł do Pyszne.pl.

 • 19.04.2019 07:41

  Nawet 270 zł mogą zyskać klienci Kompakt Finanse, którzy przeniosą konto do mBanku. Kolejne bonusy czekają za przeniesienie do niego produktów kredytowych.

 • 18.04.2019 14:06

  Wystarczy, że podpiszesz umowę karty kredytowej z ING Bankiem Śląskim i przez 5 miesięcy będziesz z niej aktywnie korzystał, a możesz zyskać nawet 250 zł.

 • 17.04.2019 18:08

  Aktywne korzystanie przez 3 miesiące z karty kredytowej Citi Simplicity zostanie nagrodzone przez Citi Handlowy bonem o wartości 400 zł na Allegro.pl.

 • 17.04.2019 15:43

  Za rezygnację z usług Kompakt Finanse i powierzenie finansów swojej firmy tylko mBankowi, możesz teraz zyskać 60 zł.

 • 17.04.2019 11:31

  Zdrapki i tokeny przemijają. Zastąpiły je SMS-y autoryzacyjne. Ostatnio kolejne banki udostępniają klientom mobilną autoryzację

 • 16.04.2019 14:00

  Polecając kartę kredytową Citibanku możesz zdobyć równowartość 100 zł. Osoba, która zdecyduje się na "kredytówkę" za Twoją namową może zyskać nawet 350 zł.

 • 16.04.2019 12:35

  Tylko 600 osób ucieszy się z nagród w promocji "Nest Konto z wiosennym bonusem". Do zdobycia jest 100 zł w gotówce.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.