Wróć

Jak wybrać płatności odroczone?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


2 komentarze
Jak wybrać płatności odroczone?
Spis treści

Nasz ranking płatności odroczonych zawiera najistotniejsze parametry usług różnych dostawców i w ten sposób właściwie sam w sobie odpowiada na pytanie, na co warto zwrócić szczególną uwagę. Decydujący wpływ na ostateczny wybór mają zwykle warunki (kwota i okres odroczenia) oraz to, czy w ogóle możemy skorzystać z konkretnej płatności w sklepie, w którym chcemy zrobić zakupy.

Wady płatności odroczonych

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto mieć świadomość nie tylko blasków, ale również cieni tego rozwiązania. Pomijając dość oczywistą kwestię dodatkowych kosztów (zwłaszcza w przypadku płatności po terminie lub rozbicia spłaty na raty), należy pamiętać o tym, iż odroczenie płatności zwykle zostawia ślad w rejestrach. Sama chęć zaciągnięcia takiego zobowiązania również skutkuje koniecznością zbadania historii kredytowej (nawet jeśli to badanie nie jest szczególnie wnikliwe). Jeśli zatem wydaje Ci się, że uda Ci się odroczyć płatność bez BIK-u, to możesz się rozczarować.

Z powyższego łatwo wywnioskować też, że chęć skorzystania z takiej usługi powoduje konieczność podania swoich danych. Czasem niezbędna jest nawet weryfikacja tożsamości np. przy pomocy przelewu weryfikacyjnego.

Zalety płatności odroczonych

Jeśli wady Cię nie odstraszają, możesz skupić się na zaletach. Argumenty za korzystaniem z odroczenia są solidne – to nie tylko szybkość (przynajmniej w porównaniu z wnioskowaniem o bankową pożyczkę), ale również brak kosztów pod warunkiem spłaty należności w wyznaczonym terminie.

Ważnym atutem jest też komfort, gdyż w przypadku, gdy towar Ci nie odpowiada, możesz go zwrócić bez konsekwencji i ubiegania się o zwrot pieniędzy od sklepu.

Czy warto korzystać z płatności odroczonych?

Tak, o ile masz istotny powód, by zwlekać z opłaceniem zakupu, np. chwilowy brak środków lub chęć wypróbowania produktu przed finalizacją transakcji. Opcja zapłaty w późniejszym terminie jako alternatywa dla kredytu to praktyczne rozwiązanie, choć – jak z każdej innej formy zobowiązania – należy z niej korzystać z rozwagą. Koniec końców każdą należność trzeba uregulować…


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(2)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
W
Wiktor
Gość

Czy platnosci odroczone dzialaja na takiej samej zasadzie jak limit na karcie kredytowej? czy mozna uniknac kosztow splacajac zadluzenie w terminie? dziekuje za pomoc

Odpowiedz

I
Igorek
Gość
@Wiktor

Zwykle masz czas na spłatę, najczęściej 30 dni, kiedy nie ponosisz żadnych kosztów. Płaci się dopiero za opóźnienie albo rozbicie na raty. To trochę podobne do kredytówki, bo tu też możesz otrzymać limit i ten limit zwalnia się po dokonanej spłacie. Generalnie te płatności odroczone różnią się w szczegółach, ale zasada jest zwykle podobna.

Odpowiedz