Poszukiwania najlepszej oferty leasingu samochodowego warto podzielić na dwa etapy. W pierwszym z nich - o charakterze wstępnej selekcji - przejrzyj strony internetowe różnych leasingodawców, a następnie wybierz kilka najciekawszych propozycji.
Na tym etapie odpowiedz sobie również na pytanie, z jakim leasingodawcą chcesz podpisać umowę - czy będzie to bank, prywatna instytucja pozabankowa, pośrednik leasingowy, czy producent oferujący leasing fabryczny? Każda z tych czterech grup leasingodawców proponuje nieco inny model współpracy i w różny sposób definiuje tzw. zdolność leasingową. Przykładowo - jesteś przedsiębiorcą i chcesz wziąć w leasing auto osobowe, firmy leasingowe działające w ramach banku udzielą Ci finansowania po dokładnym sprawdzeniu Twojej sytuacji majątkowej i przedstawieniu wielu dokumentów, natomiast producent udostępniający leasing fabryczny najczęściej poprzestanie na kilku oświadczeniach (jednak zrekompensuje sobie większe ryzyko o wiele wyższą prowizją bądź też niekorzystnymi zapisami w umowie).
Niezależnie od tego, na który typ leasingodawcy się zdecydujesz, sprawdź, jak długo dana firma funkcjonuje na rynku i jak jest oceniana przez innych klientów.
Twoim kolejnym krokiem powinno być uważne zapoznanie się z parametrami wytypowanych wcześniej ofert. Tu bowiem kryją się różne haczyki, które mogą być przyczyną Twoich późniejszych kłopotów. Przeanalizuj więc:
Zainteresuj się również karami za złamanie postanowień umowy i upewnij zawczasu, co może Ci grozić, jeśli przekroczysz termin płatności rat leasingowych.
Pamiętaj, że w trakcie trwania umowy leasingowej może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. będziesz chciał wydłużyć lub skrócić okres spłaty, zawiesić działalność gospodarczą i spłacać raty leasingu jako osoba prywatna, przedmiot leasingu może zostać skradziony lub całkowicie zniszczony itp.). Warto wiedzieć, jak w takim momencie zachowa się leasingodawca - czy obciąży Cię dodatkowymi opłatami (a jeśli tak - to w jakiej wysokości), czy też pójdzie Ci na rękę i zaproponuje aneks do umowy. Podczas rozmowy z przedstawicielem wyjaśnij więc następujące kwestie:
Reasumując, aby wybrać najlepszą firmę leasingową, będziesz musiał poświęcić sporo czasu na dokładne przeanalizowanie poszczególnych ofert. W ramach podstawowego rekonesansu możesz też poprosić kilku leasingodawców o przygotowanie kosztorysu, który pozwoli Ci ocenić całkowity koszt leasingu samochodowego (dzięki temu łatwiej porównasz ich propozycje).
Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną podpowiedź - zanim podpiszesz umowę, koniecznie zajrzyj do tabeli opłat, a także zadbaj o to, by leasingodawca przekazał Ci Ogólne Warunki Umowy Leasingowej. Porównaj treść tych dokumentów z informacjami, które przekazał Ci konsultant i upewnij się, że wszystkie klauzule i zapisy są zgodne z wcześniejszymi uzgodnieniami i nie zawierają żadnych haczyków. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrałeś leasing samochodowy, który faktycznie jest dla Ciebie korzystny.