Wróć

Jak wybrać najtańszy kredyt na samochód?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Jak wybrać najtańszy kredyt na samochód?
Spis treści

Przeglądając oferty banków, powinieneś przede wszystkim przeanalizować wszystkie koszty kredytu. Sugerujemy, byś w pierwszej kolejności przyjrzał się dokładnie takim parametrom, jak:

  • oprocentowanie nominalne w skali roku,
  • pobierane przez bank prowizje.
  • Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO),

Oprocentowanie nominalne jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów składających się na całkowity koszt kredytu. To właśnie ten parametr decyduje o wysokości odsetek, które przyjdzie Ci zapłacić.

Z kolei RRSO obejmuje wszelkie koszty, jakie musisz ponieść, by móc zaciągnąć kredyt. Uwzględnia takie aspekty jak oprocentowanie nominalne, prowizje banku, opłaty manipulacyjne związane z przygotowaniem umowy oraz koszty dodatkowych produktów (np. wymaganych przez bank ubezpieczeń). Obecnie banki są prawnie zobowiązane do podawania RRSO w reklamach, ulotkach oraz w ofertach zamieszczanych na stronach internetowych, nie będziesz więc miał żadnych problemów z dotarciem do tej informacji.

Po sprawdzeniu RRSO weź pod lupę wszystkie opłaty manipulacyjne oraz prowizje pobierane przez bank z tytułu udzielenia Ci finansowania. W praktyce opłaty bankowe stanowią zwrot bezpośrednich kosztów wiążących się z obsługą okołokredytową, natomiast prowizje stanowią niejako "wynagrodzenie" banku i są pobierane za przeprowadzenie określonych operacji (np. rozpatrzenie wniosku za kredyt, wcześniejszą spłatę zobowiązania itp.).

Na dodatkowe należności dla banku - poza podstawowymi kosztami zobowiązania - mogą mieć wpływ następujące czynniki:

  • okres kredytowania - jego wydłużenie obniża wysokość miesięcznej raty, jednak całkowity koszt kredytu będzie wyższy niż w przypadku wyboru krótszego czasu spłaty,
  • wkład własny (zazwyczaj im starsze auto, tym większa kwota musi zostać wniesiona przez kredytobiorcę),
  • koszt wykupienia polisy AC będącej zabezpieczeniem kredytu.

Skorzystaj z naszego rankingu i znajdź najlepszy kredyt na samochód

Oprócz elementów, które mogą wpłynąć na koszt kredytu, powinieneś w swoich kalkulacjach uwzględnić kilka kwestii zwiększających (bądź też zmniejszających) atrakcyjność danej oferty. Można zaliczyć do nich szybki proces wnioskowania o kredyt i możliwość podpisania umowy online, a także dodatkowe usługi i korzyści udostępniane przez kredytodawcę. Przykładowo - takim udogodnieniem może być akceptacja różnych źródeł dochodu (również z zagranicy), wysokie zniżki na zakup autocasco czy finansowanie dodatkowego wyposażenia pojazdu.

By ułatwić Ci wybór najlepszej oferty, stworzyliśmy ranking kredytów na samochód i uwzględniliśmy w nim najważniejsze parametry, na które powinieneś zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z bankiem. Mamy nadzieję, że nasze zestawienie pomoże Ci znaleźć kredyt samochodowy, optymalnie dopasowany do Twoich potrzeb oraz możliwości finansowych.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy