Wróć

Jak wybrać kredyt konsolidacyjny

Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych
Ewelina Niedzielska
Ewelina Niedzielska
Analityk produktów kredytowych

79 publikacji 49 komentarzy

Finansistka z wykształcenia i zamiłowania. Jej szczególnym zainteresowaniem jest tematyka kredytowa - specjalizuje się w kredytach hipotecznych, gotówkowych i pożyczkach. Autorka licznych artykułów i analiz ofert kredytowych. Czuwa nad aktualnością danych w serwisie i uważnie obserwuje wszelkie zmiany na rynku kredytowym.


Jak wybrać kredyt konsolidacyjny
Spis treści
Jak przygotować się do kredytu

Ustal kwotę kredytu oraz czas spłaty

Kwota kredytu konsolidacyjnego najczęściej jest równa sumie wartości dotychczasowych zobowiązań. Może się jednak zdarzyć, iż będziesz miał możliwość dobrania gotówki na dowolny cel. Dzięki temu możesz zyskać dodatkowe środki bez zaciągania kolejnego zobowiązania kredytowego. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście ich potrzebujesz. Pamiętaj, by wnioskować o taką kwotę kredytu, która jest Ci niezbędna. Dzięki temu unikniesz możliwych problemów ze spłatą.

Kolejną ważną kwestią jest ustalenie okresu kredytowania. Jeżeli zależy Ci na zmniejszeniu wysokości miesięcznych zobowiązań, dobrym rozwiązaniem będzie wydłużenie czasu spłaty. Im dłuższy okres kredytowania, tym niższe będą miesięczne raty.

Pamiętaj, że wydłużenie czasu spłaty wiąże się ze zwiększeniem całkowitego kosztu kredytu. Jeżeli jednak przewidujesz problemy w regulowaniu zobowiązań, dłuższy okres kredytowania może pozwolić na uniknięcie problemów finansowych.

Zwróć uwagę na koszty kredytu

Chcąc dokonać korzystnej konsolidacji, zwróć uwagę na następujące parametry porównywanych ofert:

  • oprocentowanie,
  • prowizja,
  • RRSO.

Oprocentowanie to główny koszt kredytu. Od jego wysokości zależna jest wartość odsetek doliczana do każdej miesięcznej raty.

Prowizja to zysk dla instytucji finansowej z tytułu udzielonego zobowiązania. Zwróć na nią uwagę, gdyż jej zbyt wysoka wartość może sprawić, iż konsolidacja ostatecznie okaże się niezbyt korzystna. Może się też zdarzyć, iż napotkasz oferty z prowizją 0%. Wówczas jednak warto sprawdzić, czy w zamian za rezygnację z prowizji bank nie podwyższył innych kosztów kredytu, np. oprocentowania.

Przed podjęciem decyzji sprawdź również umowy obecnie spłacanych zobowiązań. Zwykle konsolidacja jest korzystnym rozwiązaniem, gdy za wcześniejszą spłatę obecnych kredytów czy pożyczek nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to parametr, który ułatwi Ci porównanie interesujących Cię ofert. Uwzględnia on wszystkie koszty kredytu w skali rocznej, czyli oprocentowanie, prowizję oraz inne opłaty naliczane przez bank. Porównując kredyty charakteryzujące się takim samym okresem spłaty oraz identyczną wysokością, najtańszy z nich będzie ten, który ma najniższe RRSO.

Gdzie najłatwiej o kredyt konsolidacyjny?

Jeżeli planujesz skonsolidować swoje zobowiązania, pewnie zastanawiasz się, gdzie najłatwiej możesz uzyskać kredyt konsolidacyjny. Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż w dużej mierze decyzja odnośnie przyznania finansowania zależy od Twojej zdolności oraz wiarygodności kredytowej. Jeżeli bank uzna, iż wysokość Twoich dochodów jest wystarczająca byś mógł bezproblemowo regulować przyznane zobowiązanie, a dodatkowo poprzednie kredyty czy też pożyczki pozabankowe były spłacane bez opóźnień, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uzyskasz decyzję pozytywną.

Konsolidacja na wyciągnięcie ręki!

W wyborze najtańszego i najkorzystniejszego zobowiązania z pewnością pomoże Ci ranking kredytów konsolidacyjnych, który zawiera najlepsze aktualne oferty. Zestawienie prezentuje najważniejsze parametry kredytu, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób porównasz interesujące Cię oferty.

Co więcej, o kredyt możesz wnioskować bez wychodzenia z domu! Wystarczy, że po wybraniu oferty klikniesz w przycisk „Złóż wniosek o kredyt”, a następnie wypełnisz formularz kontaktowy. Po jego przesłaniu skontaktuje się z Tobą pracownik banku, który zbada Twoją zdolność kredytową, sprawdzi historię poprzednich spłat oraz poprosi Cię o przedstawienie odpowiednich dokumentów. Jeżeli uzyskasz decyzję pozytywną i zdecydujesz się na zawarcie umowy kredytowej, do spłaty pozostanie Ci tylko jedna rata!


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy