Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wybrać konto maklerskie?

Jak wybrać konto maklerskie?

Na polskim rynku działa aktualnie około dwudziestu biur maklerskich. Wszystkie oferują swoim klientom możliwość handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Część z nich pozwala także na zawieranie transakcji na rynkach światowych. Dzięki temu w wygodny i prosty sposób możesz stać się współwłaścicielem takich spółek jak np. Apple, Amazon czy Facebook. Ale na tym możliwości rachunku maklerskiego się nie kończą. Jako jego posiadacz możesz brać udział w ofertach na rynku pierwotnym (IPO), a nawet nabywać jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.

Jak wybrać najlepszy rachunek maklerski?

  1. Podstawową kwestią przy wyborze konta maklerskiego jest określenie swoich oczekiwań i preferencji co do niego. Może się zdarzyć, że rachunek dobry dla osoby dokonującej codziennych transakcji na giełdzie (daytradera) ni jak sprawdzi siew przypadku długoterminowego inwestora z rynku obligacji. W przypadku tej pierwszej priorytetem będzie dostęp do takich uslug jak odroczony termin płatności czy możliwość korzystania z krótkiej sprzedaży. Dla tego drugiego najważniejszym będzie dostęp do instrumentów notowanych na rynku Catalyst, a już najlepiej, aby jego rachunek umożliwiał handel na największych światowych rynkach obligacji np. w Mediolanie czy Stuttgarcie.
  2. Po określeniu własnych preferencji pora przyjrzeć się kosztom. Dla większości inwestorów decydującym kryterium będą prowizje od dokonywanych transakcji. Co oczywiste – im niższe tym dla Twojego portfela lepiej. Przykładowo przy zakupie akcji różnica między najdroższym i najtańszym biurem maklerskim to ponad 0,2 p.p. Jeśli więc złożysz dyspozycję zakupu akcji np. za 10 tys. zł, to Twoja prowizja może wynieść zarówno 13 zł jak i ponad 35 zł.

    Ale ważne znacznie ma także koszt otwarcia i korzystania z rachunku. A tutaj różnice pomiędzy poszczególnymi ofertami są naprawdę spore. Wiele biur maklerskich nie pobiera wogóle opłat z tego tytułu. Są jednak też takie, gdzie roczna opłata wynosi ponad 50 zł. Jeśli inwestujesz dużo – nie będzie to istotna pozycja na liście Twoich wydatków. Ale jeśli zawierasz transakcji sporadycznie, może okazać się, że pieniądze zaoszczędzone na prowizjach zostaną „zjedzone” przez opłatę na prowadzenie konta.
  3. Trzecia warta rozważnie kwestia to jakość obsługi oferowana przez dom maklerski a także posiadane przez nią sieć oddziałów. Co prawda w dobie Internetu większość spraw da się załatwić drogą elektroniczną. Ale czasami miło jest porozmawiać na temat inwestycji w cztery oczy z maklerem, który akurat pracuje tuż koło naszego domu.

    W kontekście jakości ważną prawą jest także dostęp do usług dodatkowych. Z praktyki wiemy, że poszczególne domy maklerskie oferują swoim klientom atrakcyjne promocje, jak np. możliwość założenia wysokooprocentowanej lokaty czy zainwestowania w fundusz bez żadnych opłat manipulacyjnych. Warto o to zapytać podczas rozmowy z doradcą, gdyż dzięki temu możemy naprawdę sporo zyskać. Nie bez znaczenia jest także jakość oferowanego systemu transakcyjnego. W czołowych biurach maklerskich jest to ultra-nowoczesne narzędzie z pomocą którego inwestowanie to czysta przyjemność. Ale w niektórych wciąż będziemy skazani na toporne oprogramowanie pamiętające jeszcze czasy krzysz 2008 roku.

Zdajemy sobie sprawę, że wybór konkretnego konta maklerskiego nie jest prostą sprawą. Dlatego jeśli po zastosowaniu się do powyższych wskazówek nadal nie wiesz, które konto powinieneś wybrać, możesz przejrzeć nasz regularnie aktualizowany ranking kont maklerskich.

Być może pomocne okażą się także materiały edukacyjne, które publikujemy na łamach naszego serwisu. Wierzymy, że dzięki temu uda Ci się wybrać najlepsze konto, a Twoje inwestycje będą przynosiły Ci zyski!