Wróć

Jak wybrać konto dla studenta?


Jak wybrać konto dla studenta?
Spis treści

Konto studenckie nie tylko dla studenta

Zacznijmy od wyjaśnienia pewnej kwestii – tzw. „rachunki studenckie” są dostępne nie tylko dla studentów. Aby założyć tego typu konto, nie musisz legitymować się indeksem wyższej uczelni ani przynosić do banku zaświadczenia z dziekanatu.

Jeśli jesteś osobą pełnoletnią i nie ukończyłeś 26 roku, bez przeszkód będziesz mógł skorzystać z oferty adresowanej do młodych klientów.

Specyfika rachunków dla klientów między 18 a 26 rokiem życia

Musisz również wiedzieć, że z reguły konta studenckie są o wiele tańsze niż rachunki dedykowane osobom dorosłym. Większość instytucji prowadzących rachunki studenckie albo rezygnuje całkowicie z prowizji za prowadzenie konta i obsługę karty, albo umożliwia zwolnienie z tych opłat po spełnieniu niezbyt trudnych warunków.

Jest tak dlatego, że choć studenci nie przynoszą bankom zbyt dużych zysków, stanowią ważną grupę klientów. Banki zabiegają o to, aby student został z nimi również po zakończeniu nauki i korzystał z coraz większej liczby produktów.

Z tego powodu rozbudowują ofertę dedykowaną tej grupie wiekowej i dopasowują ją do wymagań oraz stylu życia młodych ludzi. Warto więc byś przed wyborem konkretnego rachunku wziął pod uwagę nie tylko opłaty, lecz również dodatkowe usługi powiązane z ROR-em.

Przykładowo – w niektórych bankach będziesz mógł skorzystać z nowoczesnych metod płatności, w innych - zyskasz dostęp do interesującej oferty oszczędnościowej, w jeszcze innych znajdziesz programy rabatowe i ciekawe promocje, a w niektórych – wszystkie te profity pojawią się jednocześnie.

Reasumując, konta studenckie są równie funkcjonalne, co rachunki dla dorosłych, jednak koszt ich prowadzenia jest o wiele niższy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze konta studenckiego?

W pierwszej kolejności zacznij od określenia własnych potrzeb. Każdy z nas jest inny, posiada inne wymagania i znajduje się w innej sytuacji życiowej. Warto zatem jasno sprecyzować, czego oczekujesz od konta, które parametry rachunku będą dla Ciebie najważniejsze i dopiero wówczas przystąpić do przeglądu oferty. Proponujemy, abyś w pierwszej kolejności przeanalizował koszty związane z prowadzeniem ROR-u – jak wszyscy wiemy, studenci z reguły nie posiadają stałych dochodów, dlatego w przypadku kont dla tej grupy klientów wysokość opłat ma szczególne znaczenie.

Wysokie prowizje niemile widziane

  Szukając rachunku “szytego na miarę, zwróć uwagę na następujące opłaty:

  • Prowadzenie konta i obsługa karty – w tym miejscu zadaj sobie pytanie, ile miesięcznie zapłacisz za prowadzenie rachunku i korzystanie z karty debetowej (najlepiej, aby to były jak najmniejsze kwoty). Sprawdź także, jakie warunki umożliwiają uniknięcie tych opłat i czy jesteś w stanie z nich się wywiązać.
  • Przelewy - przyjrzyj się również, ile kosztują przelewy zwykłe (Elixir) i ekspresowe. Co prawda, we wszystkich bankach przelewy internetowe są obecnie darmowe, jednak przelewy w oddziale lub przez telefon bywają już płatne. Kolejnymi pozycjami, które warto sprawdzić, są polecenie zapłaty i zlecenia stałe.
  • Krajowe i zagraniczne bankomaty – zweryfikuj także, jakie bankomaty w ramach konkretnego konta są bezpłatne, a jakie obłożone są prowizjami. Jeśli zamierzasz wpłacać gotówkę na rachunek, zorientuj się, jakie koszty się z tym wiążą oraz jakie są możliwości (wpłaty w oddziale, wpłatomaty).

Propozycje dla oszczędnych żaków...

Banki oferują całkiem szeroki wachlarz możliwości także dla oszczędnych studentów. Jeśli więc planujesz odłożenie większej kwoty, zwróć uwagę na takie produkty, jak konta oszczędnościowe, lokaty terminowe i programy do automatycznego oszczędzania.

Zapoznaj się też z naszym rankingiem kont oszczędnościowych

Oferty dla podróżników i Erazmusowców

Być może bierzesz udział w programie wymiany studenckiej lub po prostu zamierzasz spędzić wakacje za granicą. W takim razie równie istotne będą dla Ciebie takie usługi, jak konto walutowe karta walutowa czy bankowy kantor walutowy.

Warto dodać, że obecnie wiele banków proponuje swoim klientom kartę wielowalutową, do której można przypisać kilka różnych rachunków dewizowych. Dzięki temu podczas płatności system sam rozpoznaje, w jakiej walucie prowadzona jest dana transakcja i rozlicza ją według najkorzystniejszej dla nas opcji. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości.

Dodatkowe usługi

Ten aspekt rachunku jest najbardziej indywidualny. Jeśli cenisz szybkość, wygodę i bezpieczeństwo, być może zainteresują Cię następujące usługi:

  • Bankowa aplikacja mobilna - sprawdź, czy oprócz zwykłego podglądu stanu konta lub dokonywania prostych operacji oferuje ona takie rozwiązania, jak np. szybkie przelewy, płatności mobilne, przelewy na telefon czy przelewy na Facebooka.
  • Nowoczesne formy płatności - zaliczamy do nich płatności zbliżeniowe i mobilne (Blik, HCE, kody QR, Google Pay, Apple Pay ) oraz płatności przez elektroniczne portfele (PayPal, Skrill, Neteller i inne). Proponujemy, byś wziął pod uwagę te rozwiązania, ponieważ naprawdę mogą ułatwić Ci życie!

Natomiast jeśli nie lubisz przepłacać podczas zakupów lub zaliczasz się do miłośników nietypowych gadżetów, weź pod uwagę również następujące aspekty konta:

  • Promocje, zniżki i rabaty - banki wiedzą, że studenci skrupulatnie liczą każdą złotówkę i szukają okazji do oszczędzania, dlatego chętniej wybiorą instytucję, która umożliwi im zakupy ze zniżką. W wielu bankach studenci mogą skorzystać z rabatów w sklepach tradycyjnych i internetowych, są też zachęcani do udziału w programach polecających, umożliwiających zdobycie całkiem atrakcyjnej premii. Ponadto niektóre instytucje finansowe organizują promocje dla nowych posiadaczy rachunków studenckich i za założenie konta oferują ciekawe nagrody.
  • Nowinki i gadżety – niekiedy banki umożliwiają młodym ludziom skorzystanie z naklejek i opasek zbliżeniowych, kart płatniczych w formie zegarka czy breloczka oraz na spersonalizowanie wizerunku karty. Powinieneś jednak wiedzieć, że niektóre z tych funkcjonalności mogą się wiązać z wyższą prowizją.

Przekształcenie konta po ukończeniu określonego wieku

Jeśli decydujesz się na konto typowo studenckie, koniecznie sprawdź, co stanie się z rachunkiem, kiedy ukończysz określony przez bank wiek (zwykle jest to 25-26 lat).

Praktyka pokazuje, że banki z reguły przekształcają takie konto w rachunek ze standardowej oferty, jednak opłaty związane z nowym kontem mogą być wyższe.

Ostatnia podpowiedź

Pamiętaj, że pośpiech jest złym doradcą, zwłaszcza gdy dotyczy kwestii finansowych - zanim więc zdecydujesz się na konkretne konto, przejrzyj propozycję kilku banków i dopiero wówczas wybierz ROR najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Mamy nadzieję, że pomoże Ci w tym nasz ranking kont studenckich oraz analizy poszczególnych rachunków. W naszych tekstach uwzględniamy wszystkie opisane wyżej kryteria, po to, abyś mógł łatwiej ocenić daną ofertę.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy