Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wybrać konto młodzieżowe?

Jak wybrać konto młodzieżowe?

Wybierz rodzaj konta:

Zakładanie i korzystanie z konta młodzieżowego w praktyce

W Polsce nastolatki mogą zakładać konta osobiste i oszczędnościowe wraz kartą debetową bez większych problemów, odkąd skończą 13 lat.

Takie rachunki funkcjonują na niemal identycznych zasadach jak konta dla osób pełnoletnich, a więc umożliwiają dokonywanie przelewów (w tym zagranicznych), wpłat na konto, korzystanie z karty płatniczej, bankowości mobilnej i internetowej, używanie wpłatomatów, płatności telefonem itp. Istnieją jednak istotne ograniczenia, np. w dopuszczalnej wysokości comiesięcznych wypłat.

W celu założenia konta nastolatek sam podpisuje umowę, na co zgodę musi wyrazić jego przedstawiciel ustawowy, którym najczęściej jest rodzic (wystarczy podpis jednego przedstawiciela). Najczęściej robi się to w oddziale, choć niektóre banki oferują także zdalne złożenie wniosku i podpisanie umowy.

Konto i karta należą w takiej sytuacji do niepełnoletniego, niemniej rodzic ma pewne prawa nadzoru nad finansami swojego dziecka. W zależności od banku rodzic może np. otrzymywać informacje o saldzie na koncie niepełnoletniego jedynie w oddziale, niekiedy poprzez bankowość internetową, a czasem ma zupełną swobodę korzystania z konta jako rachunku wspólnego.

Są również rachunki, które de facto nie są samodzielnymi kontami młodzieżowymi, ale subkontami rodziców – w tym wypadku młody człowiek otrzymuje jedynie dostęp do rachunku rodzica, a do otwarta konta młodzieżowego nie jest wymagany podpis niepełnoletniego. Więcej o tego rodzaju ofertach i różnicach pomiędzy poszczególnymi typami kont młodzieżowych znajdziesz w naszym artykule.

Na polskim rynku jest w czym wybierać

Nie można powiedzieć, że banki prześcigają się w ofercie dla nastolatków, niemniej niemal połowa z nich oferuje konta młodzieżowe. I to w większości na bardzo korzystnych warunkach. Niemal wszystkie tego typu konta prowadzone są bezpłatnie, często też darmowe jest korzystanie z karty debetowej i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Z niektórymi powiązano również niezłą ofertą oszczędnościową, niekiedy znacznie lepszą od tej, jaka oferowana jest na rachunkach dla pełnoletnich.

Jak wybrać najlepsze konto młodzieżowe?

Konto młodzieżowe może być pierwszym rachunkiem bankowym, z którym zetknie się młody człowiek, dlatego też warto dokładnie przeanalizować ofertę banków i wybrać to, co sprawi, że korzystanie z konta będzie proste, bezpieczne i przyjemne. Poniżej wskazujemy, na jakie cechy kont powinieneś zwrócić szczególną uwagę – niezależnie od tego, czy szukasz konta młodzieżowego jako rodzic, czy jako nastolatek.

  1. Zastanów się, czy konto będzie bardziej potrzebne na co dzień, czy raczej do oszczędzania. W niektórych bankach oferta dla oszczędzających jest dużo bardziej korzystna.
  2. Podlicz opłaty. W zdecydowanej większości konta młodzieżowe są darmowe, z licznymi przywilejami pod względem prowizji, o których dorośli mogą tylko pomarzyć. Jeśli więc jakieś konto wiąże się ze stałymi opłatami, warto jeszcze sprawdzić konkurencję. Nie ma co go jednak od razu przekreślać, bo niekiedy nieszczególnie atrakcyjne konto osobiste może wiązać się z dobrym rachunkiem oszczędnościowym.
  3. Sprawdź, ile bankomatów jest oferowanych jako bezpłatnych i czy te bezpłatne są w Twojej najbliższej okolicy. Przyjemność korzystania z konta może spaść niemal do zera, gdy będziesz musiał albo jeździć daleko do bezpłatnego bankomatu, albo co miesiąc ponosić koszty wypłat z maszyn nie Twojego banku.
  4. Zwróć uwagę na bezpieczeństwo i funkcjonalność konta. Większość banków udostępnia swoje aplikacje w wersji demo lub nawet osobom niebędącym klientami. W miarę możliwości sprawdź, czy aplikacja jest na tyle zrozumiała, czytelna i intuicyjna, że da się z niej bezpiecznie korzystać: sprawnie zalogować i łatwo wylogować, szybko znaleźć pomoc, ćwiczyć dobre praktyki (np. udostępniania swoich danych tylko tam, gdzie to niezbędnie konieczne), zastrzec kartę itp.
  5. Upewnij się, do kogo de facto należy konto; czy właścicielem jest nastolatek, czy przedstawiciel ustawowy. Porozmawiaj z dzieckiem/z rodzicem i razem zastanówcie się, czy konto młodzieżowe ma być Waszym rachunkiem wspólnym (są również i takie oferty), czy jednak wolicie, aby Wasze finanse były bardziej rozdzielone.
  6. Sprawdź, co z danym kontem może zrobić rodzic, a co nastolatek. Niektóre banki umożliwiają rodzicom tylko dostęp w oddziale, inne dorzucają kartę debetową, w pełni funkcjonalną bankowość internetową, nieograniczone wypłaty i jeszcze możliwość ustalenia pełnomocnika (np. drugiego rodzica). Zdobycie tych informacji ułatwi Ci nasz artykuł.
  7. Zwróć uwagę, czy rodzic również musi mieć konto w wybranym banku.
  8. Sprawdź, w co, kiedy i w jaki sposób przekształca się konto młodzieżowe. W niektórych bankach konta młodzieżowe nie zmieniają się jeszcze przez kilka lat, w innych automatycznie otwierany jest nowy rachunek dla osoby dorosłej, w jeszcze innych trzeba samemu odwołać pełnomocnictwo przedstawiciela ustawowego. Nierzadko „dorosłe” wersje kont wiążą się z nowymi opłatami i wymogami.

Konto młodzieżowe to dobry krok w stronę świata finansów i odpowiedzialności za własny budżet. Warto, by młody człowiek poprzez korzystanie z rachunku uczył się samodzielnego zarządzania środkami finansowymi.

W stale zmieniającym się świecie umiejętność gospodarowania własnymi pieniędzmi i nadążanie za najnowszymi technologiami – także bankowymi – to wręcz konieczność. Przede wszystkim jednak dobrze dobrane konto oznacza wygodę na co dzień. Tak więc: życzymy udanego pierwszego bankowania!