W Polsce nastolatki mogą zakładać konta osobiste i oszczędnościowe wraz kartą debetową bez większych problemów, odkąd skończą 13 lat.
Takie rachunki funkcjonują na niemal identycznych zasadach jak konta dla osób pełnoletnich, a więc umożliwiają dokonywanie przelewów (w tym zagranicznych), wpłat na konto, korzystanie z karty płatniczej, bankowości mobilnej i internetowej, używanie wpłatomatów, płatności telefonem itp. Istnieją jednak istotne ograniczenia, np. w dopuszczalnej wysokości comiesięcznych wypłat.
W celu założenia konta nastolatek sam podpisuje umowę, na co zgodę musi wyrazić jego przedstawiciel ustawowy, którym najczęściej jest rodzic (wystarczy podpis jednego przedstawiciela). Najczęściej robi się to w oddziale, choć niektóre banki oferują także zdalne złożenie wniosku i podpisanie umowy.
Konto i karta należą w takiej sytuacji do niepełnoletniego, niemniej rodzic ma pewne prawa nadzoru nad finansami swojego dziecka. W zależności od banku rodzic może np. otrzymywać informacje o saldzie na koncie niepełnoletniego jedynie w oddziale, niekiedy poprzez bankowość internetową, a czasem ma zupełną swobodę korzystania z konta jako rachunku wspólnego.
Są również rachunki, które de facto nie są samodzielnymi kontami młodzieżowymi, ale subkontami rodziców – w tym wypadku młody człowiek otrzymuje jedynie dostęp do rachunku rodzica, a do otwarta konta młodzieżowego nie jest wymagany podpis niepełnoletniego. Więcej o tego rodzaju ofertach i różnicach pomiędzy poszczególnymi typami kont młodzieżowych znajdziesz w naszym artykule.
Nie można powiedzieć, że banki prześcigają się w ofercie dla nastolatków, niemniej niemal połowa z nich oferuje konta młodzieżowe. I to w większości na bardzo korzystnych warunkach. Niemal wszystkie tego typu konta prowadzone są bezpłatnie, często też darmowe jest korzystanie z karty debetowej i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.
Z niektórymi powiązano również niezłą ofertą oszczędnościową, niekiedy znacznie lepszą od tej, jaka oferowana jest na rachunkach dla pełnoletnich.
Konto młodzieżowe może być pierwszym rachunkiem bankowym, z którym zetknie się młody człowiek, dlatego też warto dokładnie przeanalizować ofertę banków i wybrać to, co sprawi, że korzystanie z konta będzie proste, bezpieczne i przyjemne. Poniżej wskazujemy, na jakie cechy kont powinieneś zwrócić szczególną uwagę – niezależnie od tego, czy szukasz konta młodzieżowego jako rodzic, czy jako nastolatek.
Konto młodzieżowe to dobry krok w stronę świata finansów i odpowiedzialności za własny budżet. Warto, by młody człowiek poprzez korzystanie z rachunku uczył się samodzielnego zarządzania środkami finansowymi.
W stale zmieniającym się świecie umiejętność gospodarowania własnymi pieniędzmi i nadążanie za najnowszymi technologiami – także bankowymi – to wręcz konieczność. Przede wszystkim jednak dobrze dobrane konto oznacza wygodę na co dzień. Tak więc: życzymy udanego pierwszego bankowania!