Wróć

Jak wybrać konto dla dziecka?


Jak wybrać konto dla dziecka?
Spis treści

Rachunki dla dzieci do 13. roku życia nie są częste w ofercie banków w Polsce. Wynika to z polskiego prawa, które generalnie nie umożliwia tak młodym osobom podpisywania wiążących umów; stąd też dziecko nie może zawrzeć umowy o własny rachunek i musi zrobić to za niego wyłącznie przedstawiciel ustawowy, czyli najczęściej rodzic.

Konta osobiste dla dzieci, choć pozornie funkcjonują tak samo jak rachunki dla dorosłych, dość istotnie się od nich różnią. Przede wszystkim do niektórych z nich Ty i Twoje dziecko nie otrzymacie dostępu zdalnego i/lub karty płatniczej (gdyż produkty te również wymagają podpisania umów, a tych, jak już wiesz, dziecko nie może podpisać). Nie można z nich też swobodnie wybierać dowolnej ilości środków.

Z drugiej strony, jeśli konto dla dziecka oferuje opcje oszczędnościowe, to zazwyczaj mamy tu do czynienia ze znacznie wyższym oprocentowaniem niż na standardowych rachunkach oszczędnościowych. O wszystkich prawach i ograniczeniach dotyczących kont dla dzieci, a także o dziecięcych rachunkach oszczędnościowych czytaj w artykule Jak założyć konto małemu dziecku.

Jak dobrze wybrać konto dla dziecka?

Biorąc powyższe informacje pod uwagę, konto dla dziecka wymaga od rodzica nie mniejszego namysłu niż konto „dla dorosłych”. Poniżej podpowiadamy Ci, jak możesz ułatwić sobie ten wybór w siedmiu prostych krokach. Przede wszystkim:

  1. Określ, czy zależy Ci bardziej na oszczędzaniu, czy na codziennym korzystaniu z konta. Niektóre konta osobiste dla dzieci, choć ich obsługa odbywa się wyłącznie w oddziale banku, powiązane są z dobrze oprocentowanymi kontami do oszczędzania. Warto więc przyjrzeć się podobnym ofertom, jeśli w perspektywie masz długoterminowe odkładanie środków.
  2. Zastanów się, czy konto ma być używane dość często, czy tylko sporadycznie. Jeżeli chciałbyś, aby konto miało charakter bieżący, raczej nie będziesz zadowolony z rachunku, do którego dostęp macie tylko w oddziale.
  3. Zdecyduj, czy chcesz, aby dziecko korzystało z karty. W przypadku większości kont dziecięcych nie ma możliwości podpięcia do nich karty debetowej (są jednak wyjątki – o czym pisaliśmy powyżej). Jeżeli jej brak będzie dla Was dojmujący, nie warto inwestować czasu i energii w zakładanie takiego konta.
  4. Porozmawiaj z dzieckiem: być może Twoja pociecha ma nieco inne oczekiwania, które Tobie nie przyszłyby do głowy, np. chciałaby wygodnie płacić kartą za przejazd komunikacją miejską.
  5. Określ, jakie narzędzia powinno według Ciebie poznać Twoje dziecko, a jakie nie są dla Ciebie istotne. Czy ważne są dla Ciebie np. przelewy, płatności w sieci, korzystanie z bankowości internetowej, a kompletnie niepotrzebne np. płatności telefonem? Upewnij się, że funkcje te będą dostępne dla Twojego dziecka na jego nowym rachunku.
  6. Zwróć uwagę, czy bank oferuje dobre samouczki dla dzieci, pokazujące, jak bezpiecznie i wygodnie korzystać z konta. Niektóre banki mają naprawdę bogatą ofertę samouczków, a niekiedy nawet udostępniają całą edukacyjną aplikację internetową dla dziecka.
  7. Upewnij się, czy również i Ty musisz mieć konto w danym banku i na jakich warunkach. W każdym banku kwestie te rozwiązane są nieco inaczej.

Rachunek dla dziecka może przynieść zarówno rodzicom, jak i dzieciom wiele korzyści – dorosłym pomoże w edukacji swoich pociech, a najmłodszym pozwoli poznać świat pieniądza i banków.

O tym, jak wprowadzić dziecko w świat finansów, pisaliśmy w tym artykule. Jeżeli zastanawiasz się, czy w ogóle warto to robić i kiedy, sprawdź nasz poradnik – mamy nadzieję, że zawarte tam wskazówki i informacje rozwieją Twoje wątpliwości.

Karty przedpłacone dla dziecka

Jeśli chciałbyś, aby Twoje dziecko miało możliwość korzystania z bankomatów i płatności elektronicznych, możesz dla swojej pociechy zamówić kartę prepaid, czyli kartę przedpłaconą. Taką usługę dla dziecka udostępniają PKO BP (do Konta Dziecka) i ING Bank Śląski (bez zakładania dziecku konta).

Karty przedpłacone są wydawane na okaziciela, a to oznacza, że możesz przekazać je wybranej osobie, np. swojemu dziecku. Kartę doładowujesz sam wybraną przez Ciebie kwotą (z Twojego dowolnego konta bankowego); kiedy skończą się środki na karcie, nie będzie można już nią zapłacić aż do ponownego zasilenia rachunku karty. Jest to więc praktyczne, wygodne i bezpieczne rozwiązanie, gwarantujące, że nawet w wypadku utraty karty konto dziecka (ani tym bardziej Twoje) nie zostanie okradzione.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy