Wróć

Jak wybrać kantor internetowy?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


1 komentarz
Jak wybrać kantor internetowy?
Spis treści

By móc czerpać jak najwięcej korzyści z wymiany walut online, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając usługodawcę. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym będziesz mógł wymieniać walutę w szybki, bezpieczny i opłacalny sposób.

Czym kierować się podczas wyboru kantoru?

Wybierając kantor internetowy, musisz przede wszystkim określić swoje potrzeby i oczekiwania. Jedna oferta może przypaść ci do gustu, jeśli waluty wymieniasz sporadycznie, na przykład głównie przed i ewentualnie po wyjazdach wakacyjnych. Inna może okazać się dobrym wyborem, gdy potrzebujesz dostępu do konkretnej, mało popularnej waluty, a jeszcze inna – jeśli inwestujesz w zagraniczne instrumenty finansowe.

Na polskim rynku działa kilkanaście kantorów internetowych, które pozwolą ci wymienić środki na korzystnych zasadach. Wiedz jednak, że ich oferty są dość mocno zróżnicowane, zwłaszcza pod względem dostępnych walut. W niektórych miejscach możesz handlować jedynie kilkoma podstawowymi walutami, na przykład euro (EUR), dolarami amerykańskimi (USD), frankami szwajcarskimi (CHF) i funtami brytyjskimi (GBP). W innych z kolei masz dostęp do kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu, w tym również tych mało popularnych, walut.

Wybierając usługodawcę, musisz zwrócić również uwagę na stronę kosztową ofert, czyli przede wszystkim wielkość stosowanych spreadów walutowych. W tym zakresie różnice pomiędzy poszczególnymi e-kantorami są minimalne, ale w przypadku regularnej wymiany większych kwot będą miały już istotne znaczenie. Standardem jest natomiast, że kantory online nie pobierają żadnych opłat za założenie i prowadzenie u nich konta.

Na atrakcyjność danego e-kantoru wpływa również jego funkcjonalność. Zwróć zatem uwagę na to, jak wygląda i co oferuje jego platforma transakcyjna, a także z jakich dodatkowych opcji możesz korzystać. Wśród tych ostatnich mogą być na przykład: szybkie przelewy zagraniczne, karta wielowalutowa, a nawet możliwość inwestowania na Forexie z poziomu konta w kantorze.

Który kantor internetowy ma najkorzystniejszą ofertę?

Miej świadomość, że pod nazwą „kantor internetowy” kryją się tak naprawdę dwa, a nawet trzy różne rozwiązania. Najpopularniejszym jest tradycyjny e-kantor, który skupia się wyłącznie na wymianie walut i jest wirtualnym odpowiednikiem kantoru stacjonarnego. Kolejna opcja to bankowy kantor online, z którego można korzystać w niektórych bankach za pośrednictwem ich serwisów transakcyjnych – usługa jest dostępna pod warunkiem posiadania rachunku osobistego danej instytucji.

Ponadto kantorami online często nazywa się też społecznościowe giełdy wymiany walut, które pozwalają handlować walutami z innymi użytkownikami. W ich przypadku różnica w cenie zakupu i sprzedaży danej waluty może być jeszcze niższa niż w klasycznym kantorze internetowym, ale pojawia się za to niewielka opłata za samo zawarcie transakcji. Warto też dodać, że część usługodawców pozwala wymieniać waluty zarówno na giełdzie społecznościowej, jak i bezpośrednio z e-kantorem.

Jak widzisz, nie dość, że są różne sposoby wymiany walut online, to na dodatek każdy z nich jest oferowany przez kilka, kilkanaście różnych podmiotów. Co więcej, nawet jeśli już określisz, który z nich będzie dla ciebie najkorzystniejszy, musisz jeszcze wybrać konkretną ofertę. To wymaga z kolei dokładnego przeanalizowania między innymi kosztów i funkcjonalności poszczególnych opcji.

Czujesz się zagubiony w tym gąszczu ofert? Przydatny może okazać się dla Ciebie regularnie aktualizowany ranking kantorów internetowych, który zawiera ocenę i opis wszystkich godnych polecenia propozycji. Przygotowaliśmy go z myślą o osobach, które chcą znaleźć najwygodniejszy i najbardziej opłacalny dla siebie sposób wymiany walut online.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(1)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Kamila
Gość

Warto jeszcze zwrócić uwagę na spready kantorowe w weekendy. Zwłaszcza kantory bankowe często mają je znacznie wyższe i wymiana może wypaść dość drogo. Ale naturalnie nadal opłaca się dużo bardziej niż w stacjonarnych.

Odpowiedz