Wróć

Jak wybrać giełdę kryptowalut?


Jak wybrać giełdę kryptowalut?
Spis treści

Wybór giełdy jest o tyle ważny, że decyduje o tym, którymi coinami i na jakich warunkach będziesz mógł handlować. Wpływa również na to, jak będą zabezpieczone Twoje środki pieniężne i zakupione aktywa cyfrowe. Pamiętaj jednak, że kryptogiełda powinna służyć wyłącznie do bieżącej wymiany coinów. W dłuższym terminie kryptowaluty należy trzymać na zewnętrznych portfelach desktopowych, mobilnych lub sprzętowych, bo tylko one dają pełną kontrolę nad posiadanymi aktywami. Niemniej, nawet jeśli z nich korzystasz, to i tak kwestia bezpieczeństwa giełdy powinna być dla Ciebie priorytetem.

Bezpieczeństwo i kwestie techniczne

Waluty cyfrowe istnieją dopiero od kilkunastu lat, więc siłą rzeczy wszystkie kryptogiełdy mają relatywnie krótką historię działalności. Z tego względu, aby ocenić bezpieczeństwo danej giełdy, poza czasem istnienia na rynku powinieneś wziąć również pod uwagę: zabezpieczenia techniczne i organizacyjne, otoczenie prawne, a także liczbę poważnych incydentów oraz sposób, w jaki sobie z nimi poradzono.

Do słabo uregulowanych jurysdykcji zaliczamy m.in. Seszele, Bahamy czy Wyspy Dziewicze. Na drugim krańcu są Malta, Estonia, Japonia, Szwajcaria czy Singapur, dlatego giełdy podlegające ich przepisom możemy uznać za bardziej wiarygodne.

Równie ważne jest to, czy dana giełda stosuje zabezpieczenia, takie jak: dwuetapowa weryfikacja, dodatkowe narzędzia autoryzacji, system wykrywający podejrzane transakcje czy przechowywanie aktywów użytkowników poza siecią (na tzw. cold walletach). Istotne są również zabezpieczenia organizacyjne, czyli występowanie funduszu gwarancyjnego, ochrona historii operacji, monitorowanie transakcji przez pracowników czy program bug bounty (możliwość zgłaszania luk w systemie bezpieczeństwa).

Oferta kryptowalut i strona kosztowa

Gdy znajdziesz już kilka giełd spełniających wymagania w zakresie bezpieczeństwa, możesz skupić się na przeanalizowaniu ich ofert, zwłaszcza pod kątem dostępnych kryptowalut i kosztów zawierania transakcji. Jeśli chodzi o te ostatnie, to giełdy często stosują dwa rodzaje prowizji (maker oraz taker), a przy tym różnicują ich wysokość w zależności od wielkości obrotów na rachunku – im większymi kwotami obracasz, tym niższą płacisz stawkę prowizji.

Samo założenie i korzystanie z konta na giełdzie jest bezpłatne, ale musisz liczyć się z opłatami za wypłatę, a nierzadko również wpłatę środków. Dotyczy to zarówno walut fiat, takich jak EUR, USD czy PLN, jak i kryptowalut oraz tokenów. Warto przy tym zaznaczyć, że część podmiotów w ogóle nie oferuje możliwości wpłacania i wypłacania fiatów – obsługują wyłącznie kryptowaluty, w tym stablecoiny, takie jak tether.

Na niektórych giełdach możesz handlować zaledwie kilkunastoma popularnymi kryptowalutami, ale są też takie, które mają ich w ofercie aż kilkaset. Co więcej, pojedyncze podmioty oferują dodatkowo handel z dźwignią, czyli zawieranie transakcji o wartości wielokrotnie większej od faktycznie inwestowanej sumy.

Co jeszcze ma znaczenie?

Odpowiadając na pytanie, jak wybrać giełdę kryptowalut, trzeba też wspomnieć o opiniach innych użytkowników, jakości platformy transakcyjnej, dostępności aplikacji mobilnej, a także wielkości obrotów. Ta ostatnia pokazuje popularność giełdy i płynność handlu, więc powinna stanowić ważne kryterium wyboru usługodawcy.

Jeśli czujesz się nieco zagubiony w gąszczu ofert i parametrów, sprawdź nasz na bieżąco aktualizowany ranking giełd kryptowalut. Dzięki niemu znajdziesz najlepsze dla siebie miejsce do handlu aktywami cyfrowymi.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy