Wróć

Jak wybrać firmowe konto oszczędnościowe?


Jak wybrać firmowe konto oszczędnościowe?
Spis treści

Banki zachęcają do oszczędzania przede wszystkim klientów indywidualnych. Można jednak znaleźć także propozycje dla przedsiębiorców. W ofercie są zarówno lokaty terminowe, jak i rachunki oszczędnościowe. Wybór tych pierwszych oznacza konieczność „zamrożenia” pieniędzy na określony czas i utratę wszystkich odsetek w sytuacji zerwania depozytu przed terminem. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z firmowego konta oszczędnościowego. Co prawda jego oprocentowanie jest niższe niż lokat, ale pieniądze są cały czas dostępne, możesz je wypłacić w każdej chwili, dzięki czemu nie ominie Cię żadna okazja biznesowa z powodu braku gotówki.

Ze względów praktycznych, wyboru firmowego konta oszczędnościowego nie należy dokonywać w oderwaniu od rozważań dotyczących głównego rachunku firmowego. Po prostu dużo wygodniej jest zarządzać finansami, gdy oba konta znajdują się w jednym banku – szybki przepływ gotówki, te same dane do logowania, przyzwyczajenie do wyglądu bankowości elektronicznej itp.

Rozważania na temat wyboru rachunku oszczędnościowego należy zacząć od ustalenia możliwości jego otwarcia, potem przeanalizować oferowane przez banki oprocentowanie i zasady wypłaty środków z takiego konta. Pozwoli to zawęzić wybór i dostarczy argumentów do podjęcia ostatecznej decyzji. Omówmy bliżej każdy z tych elementów.

Możliwości otwarcia rachunku oszczędnościowego

Podstawowa rzecz to oczywiście ustalenie, czy bank posiada w swojej ofercie firmowe konto oszczędnościowe (lokacyjne). Kolejna kwestia to sprawdzenie, czy można je uruchomić w bankowości elektronicznej, czy też konieczna jest wizyta w placówce. Potem warto dowiedzieć się, czy warunki jego prowadzenia są częścią umowy rachunku podstawowego czy też zawarte są w odrębnym dokumencie oraz jak wygląda procedura udzielenia pełnomocnictw do rachunku lokacyjnego.

Łatwo się domyślić, że im mniej formalności, mniej działań do wykonania, tym lepiej, bo możesz się skoncentrować na prowadzeniu biznesu, nie musisz tracić wiele czasu na załatwianie spraw w banku.

Na tym etapie warto się upewnić, czy konto oszczędnościowe otwierane i prowadzone jest za darmo (może się bowiem zdarzyć, że jakiś bank wymyśli opłaty z tego tytułu) i jak wygląda zarządzanie nim z poziomu bankowości internetowej i mobilnej. Tu od razu powinno się pojawić pytanie, kto i na jakich zasadach może dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku oszczędnościowym.

Krótko mówiąc, chodzi o spojrzenie na różne kwestie praktyczne, które wiążą się z korzystaniem z konta lokacyjnego.

Oprocentowanie

Oszczędności firm są na ogół gorzej oprocentowane od tych zgromadzonych przez osoby fizyczne. Na dodatek uzyskane odsetki stanowią przychód związany z działalnością gospodarczą i należy wykazać je w rozliczeniu finansowym. Dlatego warto dokładnie przejrzeć propozycje banków, zorientować się, czy któryś z nich oferuje podwyższone oprocentowanie w ramach promocji. Uzyskane odsetki nie będą stanowiły zapewne znaczącej pozycji po stronie przychodów Twojej firmy, ale zawsze lepiej zyskać więcej niż mniej.

Zwracamy uwagę, że podwyższone oprocentowanie obowiązuje tylko przez określony czas i często wiąże się ze spełnieniem określonych warunków, np. utrzymaniem pewnego salda na rachunku głównym, wykonaniem określonych transakcji (liczbowo lub kwotowo) firmową kartą płatniczą. Warto więc przeanalizować, czy możliwe „zyski” z wyższego oprocentowania nie będą się wiązały ze zbyt dużymi uciążliwościami.

Wypłaty z konta

Co prawda pieniądze z konta oszczędnościowego można wypłacić bez utraty odsetek, ale banki stosują inną „zaporę” utrudniającą swobodne korzystanie ze zdeponowanych środków. Chodzi o opłatę za przelewy z rachunku oszczędnościowego. Przeważnie tylko jeden, ewentualnie dwa - góra trzy w miesiącu są bezpłatne. Każdy następny wiąże się z opłatą w wysokości kilku złotych. Jeszcze droższa jest wypłata w placówce banku.

Przekazując środki na konto oszczędnościowe, trzeba się dobrze zastanowić, czy nie będą one potrzebne w najbliższych dniach, czy nie pojawi się jakaś „okazja” lub kłopot z uregulowaniem bieżących opłat wynikający z opóźnienia płatności od kontrahenta. Lepiej, by pieniądze przez kilka dni leżały „bezczynnie” na rachunku bieżącym, niż narazić się na kilka złotych opłaty za przelew z rachunku oszczędnościowego.

Pomyśl i zdecyduj

Jak wspomnieliśmy, najwygodniej jest posiadać firmowy rachunek główny i oszczędnościowy w jednym banku. Ułatwia to kompleksowe spojrzenie na finanse firmy i podejmowanie najkorzystniejszych decyzji. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem rachunków firmowych, w którym zawarliśmy informacje o wysokości opłat za najczęściej wykonywane operacje bankowe, korzystanie z kart płatniczych i bankomatów.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy