Wróć

Jak wybrać firmę wynajmu długoterminowego?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 147 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Jak wybrać firmę wynajmu długoterminowego?
Spis treści

Warto wiedzieć, że usługę długoterminowego najmu pojazdów udostępniają zarówno bankowe i pozabankowe firmy leasingowe, jak i podmioty związane z branżą motoryzacyjną (np. ogólnopolskie wypożyczalnie samochodów, firmy flotowe z branży Car Fleet Management). Wybór ofert jest więc bardzo duży i teoretycznie każdy z nas może znaleźć propozycję odpowiadającą swoim potrzebom, jednak w praktyce nie jest to wcale takie proste.

Przede wszystkim dlatego, że na pierwszy rzut oka wszystkie oferty najmu wydają się niemal identyczne. Najczęściej zawierają wyłącznie podstawowe informacje, takie jak maksymalny okres finansowania, limit kilometrów czy dodatkowe usługi wliczone w ratę. Natomiast wiele istotnych parametrów - np. opłaty karne - poznajemy dopiero wtedy, gdy wyrazimy chęć podpisania umowy. Bywa więc, że na tym etapie pozornie najlepsza firma zajmująca się wynajmem długoterminowym pod wieloma względami przegrywa z konkurencją.

Na jakie aspekty umowy zwrócić uwagę?

Aby długoterminowy najem auta nie stał się dla nas finansową pułapką, powinniśmy dokładnie przestudiować warunki umowy i wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • całkowity koszt wynajmu (jest on uzależniony od takich czynników, jak marża finansującego, czynsz inicjalny, limit kilometrów, pakiet usług dodatkowych oraz wartość wykupu),
  • opłaty karne za niewłaściwą eksploatację auta,
  • ewentualne wydatki związane ze zwrotem samochodu.

Pamiętajmy też, że w trakcie trwania umowy może dojść do wielu nieprzewidzianych sytuacji (np. wynajmowane auto może zostać skradzione lub całkowicie zniszczone, nie będziemy mogli spłacać rat, bo stracimy pracę). Warto wiedzieć, jak w takim momencie zachowa się finansujący, dlatego zawczasu wyjaśnijmy następujące kwestie:

  • W jaki sposób jest rozliczana szkoda całkowita?
  • Czy istnieje możliwość wydłużenia/skrócenia umowy i czy finansujący pobiera za te czynności opłatę?
  • Ile kosztuje zmiana harmonogramu spłaty?
  • W jakich okolicznościach finansujący będzie miał prawo wypowiedzieć umowę i jakie z tego tytułu grożą nam konsekwencje?

Gdzie najlepiej skorzystać z usługi wynajmu długoterminowego samochodów?

Wszystko zależy od tego, jaki samochód chcemy wynająć i jakie koszty użytkowania auta są dla nas akceptowalne. Niektórzy finansujący specjalizują się w wynajmie określonych typów pojazdów, np. lekkich samochodów dostawczych, aut używanych z niewielkim przebiegiem, nowych modeli najpopularniejszych marek. Jest duża szansa, że w takich firmach uzyskamy korzystniejsze warunki cenowe niż w instytucjach o bardziej wszechstronnym profilu. Warto również sprawdzić, jak długo dana firma działa na rynku i jak jest oceniana przez wcześniejszych klientów.

Mamy nadzieję, że nasz ranking firm wynajmu długoterminowego ułatwi Wam porównanie ofert. W zestawieniu uwzględniliśmy instytucje, które proponują swoim klientom szeroki wachlarz udogodnień, a także są najwyżej oceniane na Facebooku oraz w usłudze Google Moja Firma.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy