Wróć

Jak wybrać firmę faktoringową?


Jak wybrać firmę faktoringową?
Spis treści

Obecnie na rynku działa ponad 50 firm faktoringowych. Są wśród nich zarówno banki specjalizujące się w obsłudze średnich i dużych podmiotów gospodarczych, jak i instytucje pozabankowe kierujące swoją ofertę do mikroprzedsiębiorców. Teoretycznie więc każdy przedsiębiorca – niezależnie od wielkości firmy, branży czy też liczby kontrahentów - może znaleźć propozycję odpowiadającą swoim potrzebom.

W praktyce jednak wybór najlepszej firmy faktoringowej nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne oferty różnią się od siebie w bardzo wielu aspektach, co zdecydowanie utrudnia ich porównanie. Przykładowo: część faktorów udostępnia niemal wszystkie rodzaje faktoringu (pełny, niepełny, mieszany, odwrotny, jawny, cichy, eksportowy), część proponuje wyłącznie finansowanie pojedynczych faktur. Jedne firmy faktoringowe wnikliwie badają zdolność kredytową potencjalnych klientów i stawiają im szereg dodatkowych warunków, inne – ograniczają się do pobieżnej weryfikacji faktoranta i maksymalnie skracają procedurę rozpatrywania wniosków. W niektórych firmach koszt faktoringu zależy od wielu czynników (liczby finansowanych faktur, okresu finansowania, liczby zgłoszonych kontrahentów), w innych klient płaci wyłącznie prowizję administracyjną, czyli określony procent od kwoty brutto pojedynczej faktury. Wszystko to sprawia, że przedsiębiorca, który nigdy dotąd nie korzystał z faktoringu, może czuć się nieco zagubiony w tym natłoku danych i mieć problemy z podjęciem właściwej decyzji.

Dlatego zanim zabierzesz się za poszukiwanie odpowiedniego faktora, dokładnie określ swoje oczekiwania. Dzięki temu będziesz mógł wyselekcjonować te oferty, które faktycznie przyniosą Twojej firmie korzyść i ułatwią prowadzenie działalności.

Dlaczego chcę skorzystać z faktoringu?

Prawdę mówiąc, jest to podstawowe pytanie, które musisz sobie zadać. Czy liczysz na to, że szybszy spływ należności uwolni Twoją firmę od zatorów płatniczych i pozwoli na zwiększenie sprzedaży? A możesz chcesz zaoferować swoim klientom dłuższe terminy płatności i dzięki temu zyskać przewagę nad konkurencją? Lub też chcesz poprawić dyscyplinę płatniczą swoich kontrahentów i zmobilizować ich do płacenia w terminie?

Jaki faktoring wybrać?

Odpowiadając sobie na powyższe pytania, łatwo ustalisz, jaki rodzaj faktoringu będzie w przypadku Twojej firmy najbardziej optymalny. Jest to o tyle ważne, że poszczególne odmiany tej usługi wiążą się z różnymi opłatami, tak więc źle dobrany faktoring może Cię narazić na niepotrzebne wydatki. Z dodatkowym kosztem wiąże się także zmiana parametrów faktoringu w trakcie trwania umowy. Zanim więc podejmiesz decyzję o nawiązaniu współpracy z danym faktorem, dokładnie przeanalizuj następujące elementy oferty:

  • wysokość limitu faktoringowego i sublimity na poszczególnych kontrahentów – przy okazji zwróć uwagę, czy faktor pobiera prowizję za gotowość (czyli od niewykorzystanej kwoty) i z jakimi opłatami wiąże się zmiana limitu. W niektórych firmach faktoringowych przeprowadzenie takiej operacji może Cię naprawdę słono kosztować.
  • dodatkowe wymagania stawiane klientom – może się zdarzyć, że aby skorzystać z finansowania, będziesz musiał spełnić określone warunki, np. odpowiednio długo działać na rynku, wykazać się odpowiednią wysokością obrotów, wyrazić zgodę na cesję wierzytelności, a nawet przedstawić dodatkowe zabezpieczenia (najczęściej jest to weksel in blanco, rzadziej - pełnomocnictwo do rachunku).
  • maksymalny termin płatności faktur – część faktorów akceptuje faktury z bardzo długim terminem płatności, wynoszącym nawet 120 -150 dni. Są jednak i tacy, którzy zgadzają się na przejęcie faktur ze znacznie krótszymi terminami (od 30 do maks. 90 dni).
  • opłaty za opóźnienia – jeśli zamierzasz skorzystać z faktoringu niepełnego, dowiedz się koniecznie, jakie konsekwencje poniesiesz, gdy Twój kontrahent spóźni się z zapłatą faktury. Czy będziesz musiał od razu zwrócić zaliczkę (lub, jeśli tego nie zrobisz, zapłacić karne odsetki), czy będziesz mógł skorzystać z tzw. okresu tolerowanego opóźnienia. Z reguły wynosi on od 14 do 30 dni liczonych od dnia wymagalności faktury i jest związany z dodatkową opłatą.

Sprawdź również, czy firma faktoringowa finansuje faktury w walutach obcych, czy wyłącznie w złotówkach oraz jak długo będziesz musiał czekać na przelew pieniędzy od momentu wysłania faktury.

Kolejną kwestią, którą powinieneś rozważyć, są dodatkowe usługi faktoringowe wspierające prowadzenie biznesu. Zastanów się więc, czy interesuje Cię jedynie finansowanie faktur, czy też chcesz skorzystać z takich opcji, jak zarządzanie należnościami, egzekwowanie płatności albo przejęcie ryzyka.

Faktoring szansą na rozwój firmy

Reasumując, aby wybrać odpowiednią firmę faktoringową, będziesz musiał poświęcić sporo czasu na dokładne przeanalizowanie poszczególnych ofert. Wiedz jednak, że ten wysiłek nie pójdzie na marne. Dobrze dobrany faktoring dla firm poprawi płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa i pozwoli na zwiększenie jego konkurencyjności. Jeśli jednak nie weźmiesz pod uwagę wszystkich opisanych wcześniej aspektów, faktoring równie dobrze może stać się niepotrzebnym kosztem, który nie znajdzie pokrycia w korzyściach.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy