Moneteo
Spis treści
Wróć

Jak wybrać firmę do finansowania faktur?

Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych
Beata Szymańska
Beata Szymańska
Analityk produktów finansowych

139 publikacji 148 komentarzy

W Moneteo specjalizuje się w analizowaniu produktów dedykowanych klientom firmowym oraz w tekstach poradnikowych przeznaczonych dla bankowych nowicjuszy. Oprócz tego zajmuje się aktualizacją danych i zmianami w bankowych ofertach.


Jak wybrać firmę do finansowania faktur?

Obecnie faktoring online (zwany również finansowaniem faktur lub mikrofaktoringiem), oferuje bardzo wiele podmiotów. Są wśród nich niezależne fintechy, wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczne w obszarze finansowania przedsiębiorstw, jak i firmy faktoringowe działające w ramach banku. Dlatego pierwszą kwestią, którą powinieneś rozważyć, jest wybór odpowiedniego faktora.

Bank czy niezależny faktor?

W większości banków komercyjnych faktoringiem zajmują się wydzielone organizacyjnie spółki-córki (np. PKO Faktoring SA., BNP Paribas Faktoring Sp. z o.o.). Tego typu faktorzy często oferują preferencyjne warunki cenowe dla klientów korzystających z pozostałej oferty banku, dlatego jeśli posiadasz konto w danej instytucji, warto zacząć od niej porównanie ofert.

Natomiast atutem pozabankowych firm faktoringowych jest błyskawiczny czas rozpatrywania wniosków oraz rozbudowany pakiet usług dodatkowych. Ponadto wielu niezależnych faktorów posiada dedykowaną ofertę dla start-upów oraz małych firm działających w branżach podwyższonego ryzyka (np. branży budowlanej, HoReCa, transportowej).

Reasumując, jeśli chcesz skorzystać z finansowania faktur, w pierwszej kolejności określ swoje potrzeby, a dopiero potem przystąp do przeglądania ofert. Sprawdź również, jak długo dana firma faktoringowa działa na rynku i jak jest oceniana przez innych klientów.

Jak wybrać finansowanie faktur online? Na jakie aspekty zwrócić uwagę?

Wybierając optymalną dla siebie ofertę, weź pod uwagę następujące czynniki: wysokość prowizji i odsetek za pojedynczą fakturę, wysokość limitu oraz minimalną wartość faktury. Istotny jest także okres tolerowanego opóźnienia, czas oczekiwania na decyzję faktoringową, a także dodatkowe usługi i korzyści udostępniane przez danego faktora.

Zanim podpiszesz umowę faktoringową, dowiedz się, w jaki sposób jest wyliczana prowizja. Z reguły jest to określony procent od kwoty brutto faktury naliczany w ujęciu dziennym (za każdy rzeczywisty dzień finansowania), są jednak i takie firmy faktoringowe, w których opłata dodatkowo zależy od oceny finansowej kondycji klienta. Może więc się zdarzyć, że jeśli Twoja firma będzie miała przejściowe kłopoty, faktor niespodziewanie podniesie wysokość prowizji. Pamiętaj też, że na ostateczny koszt faktoringu online mogą mieć wpływ różne dodatkowe opłaty, o których się dowiesz dopiero przy podpisywaniu umowy. Takim "ukrytym" kosztem może być np. opłata za zmianę limitu lub wydłużenie terminu spłaty zaliczki w sytuacji, gdy Twój kontrahent zalega z płatnością. Upewnij się więc, czy faktor oferuje tzw. okres tolerowanego opóźnienia i ile będziesz musiał za niego zapłacić.

Faktoring online - dodatkowe usługi i korzyści

Na zakończenie zapoznaj się z listą dodatkowych udogodnień przygotowanych przez firmę faktoringową. Mogą to być np. rabaty dla stałych klientów, finansowanie faktur przed uruchomieniem cesji wierzytelności, możliwość finansowania części faktury. Sprawdź także, czy faktor świadczy takie usługi, jak monitoring należności, rozliczanie spłat czy wsparcie w windykacji należności. Im więcej z tych dodatkowych opcji będzie bezpłatnych, tym lepiej dla Ciebie.

Zalety faktoringu online

Decydując się na współpracę z faktorem oferującym finansowanie faktur, oddalisz ryzyko utraty płynności finansowej, będziesz mógł oferować dłuższe terminy płatności i tym samym zdobywać nowych kontrahentów. To z kolei umożliwi Ci zwiększenie sprzedaży, a w konsekwencji osiągnięcie większych zysków.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(0)
Dodaj swój komentarz...
Nie ma jeszcze komentarzy
Skomentuj jako pierwszy