Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości
Źródło: © shake_pl / Fotolia

Choć rozliczenia gotówką – zwłaszcza na większe kwoty – powoli odchodzą do lamusa, czasem znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli zasilić nasz rachunek fizyczną walutą. Warto wiedzieć, jakie mamy wówczas opcje oraz na jakie opłaty jesteśmy potencjalnie narażeni.

Każdy z nas pewnie choć raz otrzymał od kogoś większą kwotę gotówki - w prezencie, jako wynagrodzenie bądź z innego tytułu. W takiej sytuacji pojawia się problem, co zrobić z takimi banknotami i monetami. Przechowywanie ich w domu może być ryzykowne, zatem pierwszą myślą zwykle jest wpłacenie pieniędzy na konto bankowe (o ile nie chcemy założyć lokaty terminowej na dłuższy czas).

Wbrew pozorom wizyta w oddziale banku to niejedyny sposób na zasilenie naszego rachunku fizyczną walutą. Sprawdźmy, jak możemy wpłacić gotówkę na nasze konto bankowe i jakie koszty przy tym poniesiemy.

W tekście prezentujemy możliwości wpłaty gotówki na rachunek bankowy dokonywane przez właściciela takiego konta (tzw. wpłaty własne).

Wpłaty w oddziale - sposób pewny, ale czasochłonny

Kiedy myślimy o wpłacie pieniędzy na rachunek bankowy, naszym pierwszym skojarzeniem jest oddział banku. Skorzystanie z placówki bankowej wciąż jest najpopularniejszą formą wpłaty gotówki i na szczęście, poza nielicznymi wyjątkami, taka usługa jest bezpłatna. Pamiętajmy przy tym jednak, że dotyczy to tzw. wpłat własnych, czyli dokonywanych przez posiadacza konta.

Największą wadą tej metody jest jej czasochłonność. Kto choć raz wpłacał pieniądze w kasie banku, ten wie, że wymaga to przeliczenia gotówki przez pracownika oraz wystawienia pokwitowania. Jeśli dodamy to tego standardowe kolejki do obsługi, to możemy poczuć się zniechęceni, zanim w ogóle podejdziemy do odpowiedniego stanowiska.

Mówiąc o wpłatach w placówkach banku trzeba pamiętać o tym, że każdy oddział jest czynny tylko w określonych godzinach, zatem zwykle nie zostaniemy obsłużeni wieczorem czy wczesnym rankiem.

W poniższej tabeli przedstawiamy opłaty za wpłaty gotówki w bankach działających w Polsce.

Bank Konto Opłata
Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Konto Internetowe

0 zł

8 zł

Bank Millennium Konto 360° 0 zł
Bank Pekao Konto Przekorzystne

0 zł w oddziale

0,5% min. 2,60 zł w placówce partnerskiej

Bank Pocztowy

Bliskie Konto Pocztowe

Pocztowe Konto Bez Ograniczeń

Pocztowe Konto Aktywny Nestor

0 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

0 zł za pierwszą wpłatę w miesiącu

za każdą kolejną: 10 zł dla wpłat do 5 tys. zł oraz 5 zł dla wpłat powyżej 10 tys. zł

BOŚ Bank EKOkonto bez Kosztów 0 zł
Citi Handlowy Citi Priority 0 zł
Credit Agricole Konto dla Ciebie 0 zł
EnveloBank EnveloKonto 0 zł
Getin Bank Konto Proste Zasady 0 zł
Idea Bank Konto Idealne 0 zł
ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

9 zł
Inteligo Konto Inteligo 0 zł
mBank

eKonto osobiste

eKonto możliwości

9 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu lub jest on uszkodzony)

0 zł

Nest Bank Nest Konto 0 zł
PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

0 zł
Plus Bank Konto Plus 0 zł
Santander Bank Polska Konto Jakie Chcę 5 zł dla osób poniżej 26 r.ż., 10 zł dla pozostałych
T-Mobile Usługi Bankowe

Konto Freemium

Konto Premium

brak możliwości
Toyota Bank Moto Konto 1% min. 10 zł

Wpłatomaty - tanio i szybko, ale czasem mogą być problemy

Coraz większą popularność w Polsce zyskują wpłatomaty i bankomaty z funkcją wpłatomatu. Takie urządzenia można spotkać nie tylko na ulicach i w centrach handlowych, ale też niemal w każdym większym oddziale banku. Ich ogromną zaletą jest oszczędność czasu – zamiast stać w kolejce do okienka, możemy dokonać wpłaty w maszynie parę metrów dalej. Urządzenia te działają całą dobę, możemy więc wpłacić pieniądze również po godzinach pracy oddziału. Zazwyczaj wpłaty we wpłatomatach należących do danego banku są darmowe, a środki zwykle księgowane są zaraz po dokonaniu wpłaty (przy wpłatomatach banku) lub następnego dnia (wpłatomaty obce).

Wpłatomaty nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim wymagają one posiadania karty płatniczej (choć obecnie to standard, wielu klientów nie chce posiadać karty) oraz - przy niezależnych operatorach - konta w systemie. Samo dokonywanie wpłat również musi być bardzo uważne, ponieważ banknoty nie mogą być naderwane, złożone lub pogniecione, a pomiędzy nimi nie mogą znajdować się żadne śmieci (np. drobne kawałki papieru lub okruszki). Każdy wpłatomat ma też maksymalne limity ilości banknotów (zazwyczaj 50-200, ale zdarzają się urządzenia z limitem 30 sztuk), które można włożyć za jednym razem, kilkutysięczne wpłaty czasem trzeba więc rozbić na kilka tur. Pamiętaj przy tym, że od 1 lipca 2018 r. każdy banknot, którego autentyczności maszyna nie będzie w stanie potwierdzić, może zostać zatrzymany bez wpłaty środków na konto.

O działaniu wpłatomatów i opłatach pobieranych przez banki przeczytasz tutaj.

Wpłaty pocztowe - gdy nie ma oddziału i wpłatomatu

Wpłaty gotówkowej możemy dokonać również za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie jest to jednak ani rozwiązanie bezkosztowe, ani szczególnie szybkie. W standardowej opcji wpłata realizowana jest w terminie D+2, czyli do dwóch dni roboczych od przyjęcia. Istnieje jednak opcja wpłaty priorytetowej (D+0 dla wpłat dokonanych do godziny 14:00 w danym dniu roboczym, D+1 dla wpłat po godzinie 14:00 lub w dniach wolnych od pracy), w dodatku niemal bez dodatkowej opłaty. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na czasie.

Wpłata na rachunek bankowy dokonana za pośrednictwem Poczty Polskiej kosztuje:

 • dla kwot do wysokości 600 zł: 3,40 zł – wpłata standardowa; 3,50 zł – priorytet;

 • dla kwot powyżej 600 zł: 0,6% wartości (zarówno standard, jak i priorytet).

Największą wadą tego sposobu jest to, że standardowo gotówka trafi na nasze konto do dwóch dni roboczych, co często może okazać się zbyt odległym terminem. Poza tym nie możemy uniknąć tu opłaty, a sama wizyta na poczcie zwykle wiąże się z kolejkami i wymaga czasu.

Która metoda jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ze sposobów wpłaty gotówki ma swoje plusy i minusy. Wizyta w oddziale to rozwiązanie oczywiste, ale czasochłonne. Wpłatomat jest szybki, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pieniędzy. Wpłata na poczcie z kolei to sposób kosztowny, ale za to łatwo dostępny.

W poniższej tabeli zebraliśmy zalety i wady każdej z metod wpłaty gotówki.

Sposób wpłaty Zalety Wady

Oddział banku

 • Zwykle bezpłatnie.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek od razu.

 • Dość szeroka dostępność.

 • Trzeba udać się do oddziału banku.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Ograniczone godziny pracy.

Wpłatomaty
 • Zwykle są bezpłatne.

 • Najwygodniejszy sposób wpłaty.

 • Gotówka trafia na rachunek najwcześniej tego samego dnia.

 • Dostępne całą dobę.

 • Konieczność posiadania karty płatniczej lub konta w systemie operatora.

 • Banknoty muszą być nieuszkodzone i odpowiednio przygotowane.

 • Problematyczne przy wpłatach wyższych kwot.

 • Ograniczona dostępność.

Poczta
 • Szeroka sieć placówek Poczty Polskiej.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek nawet do 2 dni od nadania.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Zawsze odpłatny.

 • Ograniczone godziny pracy.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb

Jak widzisz, nie ma idealnego sposobu wpłaty gotówki na konto. Większość z nas i tak zwykle korzysta z oddziału banku, choć wiemy, że może to być uciążliwe. To najlepsze rozwiązanie, kiedy mamy bank w pobliżu, a chcemy zasilić rachunek większą kwotą.

Wpłatomaty ciągle zyskują na popularności i możemy z nich korzystać całą dobę. To dobra metoda, kiedy zamierzamy wpłacić na konto niewielką sumę pieniędzy, a nie mamy czasu szukać oddziału i stać w kolejkach.

Jeśli nie mamy akurat w pobliżu oddziału banku ani wpłatomatu, a musimy wpłacić gotówkę na nasz rachunek, jedynym wyjściem może być wizyta w placówce pocztowej. Często to rozwiązanie awaryjne, ale jego zaletą jest brak konieczności posiadania karty płatniczej.

Wszystko zależy od Twojej sytuacji i aktualnych potrzeb i – jak wskazaliśmy - masz tu spore pole manewru. A z jakiej metody wpłat Wy korzystacie? Napiszcie w komentarzach.

Komentarze