Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości

Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości © shake_pl / Fotolia

Choć rozliczenia gotówką – zwłaszcza na większe kwoty – powoli odchodzą do lamusa, czasem znajdziemy się w sytuacji, w której będziemy musieli zasilić nasz rachunek fizyczną walutą. Warto wiedzieć, jakie mamy wówczas opcje oraz na jakie opłaty jesteśmy potencjalnie narażeni.

Wpłaty w oddziale - pewny sposób, ale często kosztowny

Najpopularniejszą formą wpłaty gotówkowej jest skorzystanie z placówki bankowej. Większość banków umożliwia darmowe wpłaty na rachunki osobiste, zwłaszcza na rachunek własny. Od tej zasady jest jednak kilka odstępstw, o których warto pamiętać:

 • Banki skoncentrowane na działalności internetowej dość „niechętnie” przyjmują wpłaty w oddziałach, niemal co do zasady obejmując je opłatami. W ten sposób działa m.in. Toyota Bank (prowizja 1% wartości wpłaty, min. 10 zł) i mBank (9 zł; opłata nie jest pobierana tylko w placówkach, w których nie ma wpłatomatu lub jest on zepsuty).
 • Niektóre banki nie pobierają opłat wyłącznie od własnych klientów. Na przykład w Alior Banku wpłaty w oddziałach są darmowe dla posiadaczy kont, natomiast tzw. osoby trzecie (niebędące właścicielami, współwłaścicielami, pełnomocnikami rachunku itd.) muszą wnieść opłatę w wysokości 0,5% wartości wpłaty (w oddziale) lub od 0 zł do 1% (w agencji).
 • Podobnie ma się sprawa z wpłatami na rachunek w innym banku. Jeśli bank udostępnia taką możliwość, pobiera za to opłaty. Zazwyczaj jest to ok. 0,5% wartości wpłaty (minimalna opłata wynosi ok. 10 zł), ale np. w Banku Millennium osoba trzecia musi ponieść koszt w wysokości aż 30 zł. Sporo banków (np. Deutsche Bank i Raiffeisen) w ogóle nie zezwala na wpłaty na rachunki w innych bankach.
 • Bezpłatne wpłaty dotyczą głównie rachunków osobistych. Jeżeli chcemy zasilić gotówką konto firmowe, znacznie częściej musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, zazwyczaj ok. 0,5% wartości wpłaty. Istnieje jednak sporo rachunków firmowych z darmowymi wpłatami w oddziale, np. Konto FIRMA TO JA Idea Banku lub Pocztowe Konto Firmowe Banku Pocztowego.
 • Jeszcze parę lat temu częstą praktyką było pobieranie opłat za wpłaty gotówkowe w bilonie. Zdaniem Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego jest to jednak działanie nieuprawnione – bank nie ma prawa żądać od nas dodatkowej prowizji za wpłatę w monetach zamiast w banknotach. Kasjer nie może też odmówić przyjęcia takiej wpłaty.

W poniższej tabeli przedstawiamy opłaty za wpłaty gotówki w wybranych bankach.

Bank Konto Wpłata gotówkowa własna Wpłata gotówkowa przez osobę trzecią Wpłata gotówkowa na rachunek w obcym banku
Alior Bank

Konto Wyższej Jakości

Konto Rozsądne

Konto Internetowe

0 zł 0,5% min. 8 zł w oddziale; od 0 zł do 1% w agencji (opłata nie jest pobierana od osób, które posiadają konto w Alior Banku) 0,5% min. 8 zł w oddziale; od 0 zł do 1% w agencji (opłata nie jest pobierana od osób, które posiadają konto w Alior Banku)
Bank Millennium Konto 360° 0 zł 0 zł 1% min. 30 zł
BZ WBK Konto Godne Polecenia 5 zł 0,5% min. 10 zł 1% min. 20 zł
Deutsche Bank Konto dbNET 0 zł 0 zł brak możliwości
eurobank Konto Active 0 zł 0 zł 0,6% min. 10 zł
Idea Bank Konto Idealne 0 zł 0 zł 4,99 zł
ING Bank Śląski Konto z Lwem Direct 9 zł 0,5% + 10 zł 9 zł
Inteligo Konto Prywatne 0 zł 0 zł 1% min. 20 zł
mBank eKonto standard 9 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu lub jest on uszkodzony) 9 zł brak możliwości
PKO BP PKO Konto za Zero 0 zł 0 zł 1% min. 20 zł w oddziale; 2,5% dla kwot do 1000 zł i 0,5% dla kwot powyżej 1000 zł w agencji
Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto Osobiste 0 zł 0 zł brak możliwości

Wpłatomaty - tanio i szybko, ale czasem mogą być problemy

Coraz większą popularność w Polsce zyskują wpłatomaty i bankomaty z funkcją wpłatomatu. Takie urządzenia można spotkać nie tylko na ulicach i w centrach handlowych, ale też niemal w każdym większym oddziale banku. Ich ogromną zaletą jest oszczędność czasu – zamiast stać w kolejce do okienka, możemy dokonać wpłaty w maszynie parę metrów dalej. Urządzenia te działają całą dobę, więc możemy dysponować naszymi środkami również po godzinach pracy oddziału. Zazwyczaj wpłaty we wpłatomatach należących do danego banku są darmowe – to kolejny duży atut, zwłaszcza jeśli bank pobiera opłatę za wpłaty w oddziałach (np. mBank lub BZ WBK na Koncie Godnym Polecenia). Najczęściej też środki księgowane są zaraz po dokonaniu wpłaty lub z niewielkim opóźnieniem.

Wpłatomaty nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim wymagają one posiadania karty bankomatowej (choć obecnie to standard, wielu klientów jeszcze nie korzysta z „plastiku”). Samo dokonywanie wpłat również musi być bardzo uważne. Banknoty nie mogą być naderwane, złożone lub pogniecione, a pomiędzy nimi nie mogą znajdować się żadne śmieci (np. drobne kawałki papieru lub okruszki). Każdy wpłatomat ma też maksymalne limity ilości banknotów (zazwyczaj 50-200, ale zdarzają się urządzenia z limitem 30 sztuk), które można włożyć za jednym razem, kilkutysięczne wpłaty czasem trzeba więc rozbić na kilka tur. Warto też zawczasu sprawdzić, czy dany wpłatomat na pewno jest darmowy. Banki umieszczają na swoich stronach listę urządzeń, w których wpłaty gotówki nie wymagają dodatkowych opłat.

Trzeba bowiem pamiętać, że operator bankomatu – np. Euronet, który jest liderem na rynku – domyślnie pobiera opłatę od transakcji. Jeśli możemy korzystać z bankomatu lub wpłatomatu za darmo, jest to wyłącznie zasługa umowy między bankiem i operatorem. Standardowa opłata we wpłatomatach Euronetu to 0,4% wartości operacji (wpłata zostanie zaksięgowana następnego dnia roboczego). Wpłata ekspresowa – tego samego dnia – to dodatkowy koszt 5 zł.

Innowacyjnym rozwiązaniem na rynku są wpłatomaty mobilne, uruchomione przez Idea Bank. Jest to usługa przeznaczona dla firm. Mobilny wpłatomat to nic innego jak samochód z wbudowanym terminalem, który można zamówić (telefonicznie lub poprzez aplikację mobilną) pod wskazany adres. W praktyce nie różni się niczym od standardowego wpłatomatu – trzeba jednak pamiętać, że urządzenie przyjmuje wyłącznie złotówki i działa tylko w wybranych miastach i w wybranych godzinach (według strony banku – w dni robocze od 8:20 do 21:20, a w Warszawie również w weekendy od 9 do 17:20). Środki księgowane są na rachunku do 30 minut po transakcji.

Wrzutnie - usługa premium dla zaufanych klientów

Klienci instytucjonalni mogą skorzystać także z wrzutni. Przypomina ona bardziej schowek depozytowy niż typowy wpłatomat – wkłada się do niej specjalnie opieczętowaną kopertę z zadeklarowaną wartością (jest to tzw. wpłata zamknięta), a środki zostają przekazane – najczęściej następnego dnia roboczego – na konto. Kopertę należy dodatkowo opisać m.in. danymi wpłacającego, numerem rachunku, na który ma zostać przelana kwota, i datą wpłaty, a także dołączyć bankowy dowód wpłaty.

Ważne jest, że na rachunek w pierwszej kolejności wpływają środki w wysokości zadeklarowanej, a nie faktycznej – ewentualne korekty nanoszone są po przeliczeniu gotówki przez pracownika.

Właśnie w ten sposób w 2012 roku w Warszawie mężczyzna „wyłudził” od banku 1,5 miliona euro. Posługując się fikcyjnymi danymi założył rachunek firmowy, a następnie zadeklarował wpłatę we wrzutni. Zamiast pieniędzy w kopercie umieścił jednak pocięte kawałki papieru. Zanim bank zdążył dokonać korekty, złodziej wypłacił pieniądze i ulotnił się.

Między innymi z tego względu dostęp do wrzutni często zarezerwowany jest tylko dla „sprawdzonych” klientów – można więc powiedzieć, że to swojego rodzaju usługa premium. Wrzutnie w swojej ofercie posiadają m.in. banki ING i Millennium.

Przekazy pocztowe - gdy nie ma oddziału i wpłatomatu

Wpłaty gotówkowej możemy dokonać również za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie jest to jednak ani rozwiązanie bezkosztowe, ani szczególnie szybkie. W standardowej opcji wpłata realizowana jest w terminie D+2 (do dwóch dni roboczych od przyjęcia). Istnieje jednak opcja wpłaty priorytetowej (D+0 dla wpłat dokonanych do godziny 14:00 w danym dniu roboczym, D+1 dla wpłat po godzinie 14:00 lub w dniach wolnych od pracy), w dodatku niemal bez dodatkowej opłaty. Warto o tym pamiętać.

Wpłata na rachunek bankowy dokonana za pośrednictwem Poczty Polskiej kosztuje:

 • dla kwot do wysokości 600 zł: 3,40 zł – wpłata standardowa; 3,50 zł – priorytet;
 • dla kwot powyżej 600 zł: 0,6% wartości (zarówno standard, jak i priorytet).

Z której metody wpłaty gotówki warto skorzystać?

Chcąc wpłacić gotówkę na rachunek bankowy, mamy do wyboru trzy opcje. Prześledźmy różne scenariusze.

Kiedy wpłacać w oddziale banku?

Najbardziej jesteśmy przyzwyczajeni do wpłat w placówce banku. Często są one darmowe, choć niektóre banki – zwłaszcza opierające działalność o kanały elektroniczne – żądają opłat w wysokości 10 zł, a nawet wyższych, uzależnionych od kwoty wpłaty. Zazwyczaj jednak w zamian dostajemy możliwość bezpłatnego skorzystania z wpłatomatu.

Z wpłaty w oddziale warto skorzystać, jeżeli zasilamy gotówką swoje konto w danym banku. Jeżeli chcemy wpłacić gotówkę na konto osoby trzeciej, warto udać się do oddziału banku, w którym ta osoba ma założony rachunek.

Nie wiesz, w jakim banku adresat wpłaty ma rachunek? Sprawdź, jak zidentyfikować bank po numerze konta.

Kiedy skorzystać z wpłatomatów?

Wpłatomaty to kolejny krok na drodze do usprawnienia systemu bankowego i przejścia z bankowości stacjonarnej do elektronicznej. Korzystanie z nich może sprawiać pewną niedogodność (limit wpłat, konieczność bardzo dokładnego wkładania banknotów o określonej jakości – każde uszkodzenie czy zagięcie może doprowadzić do anulowania transakcji), jednak pozwala na znacznie szybszą wpłatę środków – nie musimy się martwić ani o kolejki, ani o godziny pracy banku.

Z wpłatomatów warto korzystać, jeżeli chcemy zasilić swój rachunek kwotą do kilku tysięcy złotych. W niektórych przypadkach (mBank, BZ WBK) jest to praktycznie jedyna bezpłatna możliwość gotówkowego zasilenia swojego konta. Sprawdzi się także w sytuacji, gdy oddział naszego banku jest oddalony zbyt daleko lub jest w danym momencie nieczynny,

A co z przekazami pocztowymi?

Ostatecznością wydaje się korzystanie z Poczty Polskiej – jest to rozwiązanie najwolniejsze (domyślnie wpłata zostaje zaksięgowana po dwóch dniach, w opcji ekspres – po jednym dniu albo tego samego dnia), a do tego zawsze wiąże się z dodatkową opłatą.

Przekaz pocztowy może być jednak najlepszą i najtańszą metodą zasilenia gotówką cudzego konta. Zwłaszcza, gdy nie mamy pod ręką oddziału banku, w którym adresat wpłaty ma założony rachunek.

Z ostatniej chwili

 • 25.09.2018 16:07

  W nowej promocji BGŻ BNP Paribas za wyrobienie i aktywne korzystanie z karty kredytowej możesz zgarnąć bon o wartości 200 zł do sklepów Ikea oraz 5000 punktów mamBONUS.

 • 21.09.2018 14:38

  Nest Bank rusza do walki o nasze oszczędności! Za założenie Nest Konta w promocji możesz zyskać 3% na koncie oszczędnościowym przez pół roku.

 • 20.09.2018 17:44

  Akcja promocyjna Citibanku, w której za wyrobienie i aktywne posługiwanie się kartą kredytową BP - Payback otrzymać można nawet 300 zł premii w gotówce.

 • 19.09.2018 16:04

  Promocja bez górnego limitu premii! Jej wysokość zależy tylko od uczestnika. Santander płaci 80 zł za pozyskanie nowego klienta i oferuje dodatkową premię.

 • 14.09.2018 12:28

  Z Kontem Optymalnym lub Maksymalnym w BGŻ BNP Paribas można zyskać w sumie aż 3 miesiące darmowego korzystania z 3,5 tys. obiektów sportowych OK System.

 • 12.09.2018 16:55

  Idea Bank zmienia opłaty dla osób korzystających z kont indywidualnych i firmowych.

 • 12.09.2018 14:29

  W promocji pakietu wielowalutowego w Santander Bank Polska „zysk” ma postać gotówki, która zostanie w Waszych kieszeniach podczas transakcji za granicą.

 • 12.09.2018 12:35

  W najnowszej promocji nowi posiadacze Konta dla Młodych w PKO BP mogą zgarnąć 100 zł do wykorzystania na Allegro.

 • 11.09.2018 14:58

  Za założenie eKonta w mBanku w ramach najnowszej promocji i wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych można otrzymać nawet 300 zł.

 • 11.09.2018 12:32

  III edycja promocji, w której za założenie iKonta Biznes w Alior Banku można zgarnąć 1620 zł.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.