Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Jak wpłacić gotówkę na konto? - przegląd możliwości
Źródło: © shake_pl / Fotolia
Spis treści

Każdy z nas pewnie choć raz otrzymał od kogoś większą kwotę gotówki - w prezencie, jako wynagrodzenie bądź z innego tytułu. W takiej sytuacji pojawia się problem, co zrobić z takimi banknotami i monetami. Przelew nie wchodzi wtedy w grę, a przechowywanie ich w domu może być ryzykowne, zatem pierwszą myślą zwykle jest wpłacenie pieniędzy na konto bankowe (o ile nie chcemy założyć lokaty terminowej na dłuższy czas).

Wbrew pozorom wizyta w oddziale banku to niejedyny sposób na zasilenie naszego rachunku fizyczną walutą. Sprawdźmy, jak możemy wpłacić gotówkę na nasze konto bankowe i jakie koszty przy tym poniesiemy.

W tekście prezentujemy możliwości wpłaty gotówki na rachunek bankowy dokonywane przez właściciela takiego konta (tzw. wpłaty własne). W przypadku wpłat na konto w innym banku opłaty mogą być różne od podanych w artykule.

Wpłata na rachunek bankowy w oddziale - sposób pewny, ale czasochłonny

Kiedy myślimy o wpłacie pieniędzy na rachunek bankowy, naszym pierwszym skojarzeniem jest oddział banku. Skorzystanie z placówki bankowej wciąż jest najpopularniejszą formą wpłaty gotówki i na szczęście, poza nielicznymi wyjątkami, taka usługa jest bezpłatna. Pamiętajmy przy tym jednak, że dotyczy to tzw. wpłat własnych, czyli dokonywanych przez posiadacza konta.

Największą wadą tej metody jest jej czasochłonność. Kto choć raz wpłacał pieniądze w kasie banku, ten wie, że wymaga to przeliczenia gotówki przez pracownika oraz wystawienia pokwitowania. Jeśli dodamy do tego standardowe kolejki do obsługi, to możemy poczuć się zniechęceni, zanim w ogóle podejdziemy do odpowiedniego stanowiska.

Mówiąc o wpłatach w placówkach banku, trzeba pamiętać o tym, że każdy oddział jest czynny tylko w określonych godzinach, zatem zwykle nie zostaniemy obsłużeni wieczorem czy wczesnym rankiem.

W poniższej tabeli przedstawiamy opłaty za wpłaty gotówki w bankach działających w Polsce.

Opłaty za wpłatę gotówki na konto bankowe

Bank

Konto

Opłata

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste

Konto Internetowe

0 zł

8 zł

Bank Millennium

Konto 360°

0 zł

Bank Pekao

Konto Przekorzystne

5 zł w oddziale (opłata nie jest pobierana od wpłat min. 5000 zł, wpłat w bilonie, od osób nieposiadających karty debetowej lub tych, które nie uruchomiły aplikacji PeoPay oraz od posiadaczy Konta Świat Premium)

0,5% min. 2,60 zł w placówce partnerskiej (0 zł, jeśli klient jest identyfikowany poprzez kartę debetową z PIN-em)

Bank Pocztowy

Konto w Porządku Start

Konto w Porządku

Konto w Porządku Plus

0 zł

BNP Paribas

Konto Otwarte na Ciebie

10 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu)

BOŚ Bank

EKOkonto bez Kosztów

0 zł

Citi Handlowy

CitiKonto

Citigold

30 zł

0 zł

Credit Agricole

Konto dla Ciebie

0 zł

Getin Bank

Konto Proste Zasady

0 zł za 2 pierwsze wpłaty w miesiącu, 10 zł za kolejne

ING Bank Śląski

Konto z Lwem Direct

Konto Mobi

10 zł

Inteligo

Konto Inteligo

0 zł

mBank

eKonto osobiste

eKonto możliwości

10 zł (opłata nie jest pobierana, gdy w placówce nie ma wpłatomatu lub jest on uszkodzony)

0 zł

Nest Bank

Nest Konto

10 zł

PKO BP

Konto za Zero

Konto dla Młodych

10 zł

0 zł

Plus Bank

Konto Plus

0 zł

Santander Bank Polska

Konto Jakie Chcę

0 zł

Toyota Bank

Moto Konto

1% min. 10 zł

Stan na sierpień 2021 r.

Wpłatomaty - tanio i szybko, ale czasem mogą być problemy

Coraz większą popularność w Polsce zyskują wpłatomaty i bankomaty z funkcją wpłatomatu. Takie urządzenia można spotkać nie tylko na ulicach i w centrach handlowych, ale też niemal w każdym większym oddziale banku. Ich ogromną zaletą jest oszczędność czasu – zamiast stać w kolejce do okienka, możemy dokonać wpłaty na konto w banku w maszynie parę metrów dalej. Urządzenia te działają całą dobę, możemy więc wpłacić pieniądze również po godzinach pracy oddziału. Zazwyczaj wpłaty we wpłatomatach należących do danego banku są darmowe, a środki zwykle księgowane są zaraz po dokonaniu wpłaty (przy wpłatomatach banku) lub następnego dnia (wpłatomaty obce).

Wpłatomaty nie są jednak wolne od wad. Przede wszystkim wymagają one posiadania karty płatniczej (choć obecnie to standard, wielu klientów nie chce posiadać karty) oraz - przy niezależnych operatorach - konta w systemie. Samo dokonywanie wpłat również musi być bardzo uważne, ponieważ banknoty nie mogą być naderwane, złożone lub pogniecione, a pomiędzy nimi nie mogą znajdować się żadne śmieci (np. drobne kawałki papieru lub okruszki). Każdy wpłatomat ma też maksymalne limity ilości banknotów (zazwyczaj 50-200, ale zdarzają się urządzenia z limitem 30 sztuk), które można włożyć za jednym razem, kilkutysięczne wpłaty czasem trzeba więc rozbić na kilka tur. Pamiętaj przy tym, że od 1 lipca 2018 r. każdy banknot, którego autentyczności maszyna nie będzie w stanie potwierdzić, może zostać zatrzymany bez wpłaty środków na konto.

O działaniu wpłatomatów i opłatach pobieranych przez banki przeczytasz tutaj.

Wpłaty pocztowe - gdy nie ma oddziału i wpłatomatu

Wpłaty gotówkowej możemy dokonać również za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nie jest to jednak ani rozwiązanie bezkosztowe, ani szczególnie szybkie. W standardowej opcji wpłata do banku realizowana jest w terminie D+2, czyli do dwóch dni roboczych od przyjęcia. Istnieje jednak opcja wpłaty priorytetowej (D+0 dla wpłat dokonanych do godziny 14:00 w danym dniu roboczym, D+1 dla wpłat po godzinie 14:00 lub w dniach wolnych od pracy), w dodatku niemal bez dodatkowej opłaty. Warto o tym pamiętać, jeśli zależy nam na czasie.

Wpłata na rachunek bankowy dokonana za pośrednictwem Poczty Polskiej kosztuje:

 • dla kwot do wysokości 600 zł: 3,89 zł – wpłata standardowa; 3,99 zł – priorytet;

 • dla kwot powyżej 600 zł: 0,7% wartości (zarówno standard, jak i priorytet).

Osobom, którym zależy na czasie, Poczta Polska oferuje także “Wpłatę Ekspress”, gdzie pieniądze trafią na wskazane konto w czasie rzeczywistym. Maksymalna kwota takiego przekazu to 5 tys. zł, a koszt to 7 zł dla wpłat do 600 zł oraz 1,2% dla wpłat od 600,01 zł do 5 000 zł.

Zaletą wpłaty na poczcie jest brak konieczności posiadania rachunku bankowego, z kolei największą wadą tego sposobu jest to, że standardowo gotówka trafi na nasze konto do dwóch dni roboczych, co często może okazać się zbyt odległym terminem. Poza tym nie możemy uniknąć tu opłaty, a sama wizyta na poczcie zwykle wiąże się z kolejkami i wymaga czasu.

Wpłata w Żabce - nowość wymagająca dopracowania

Nowością ostatnich miesięcy jest wpłata na rachunek bankowy w sklepach sieci Żabka i Freshmarket. Jedyne, czego potrzebujemy, to karta debetowa i dowód osobisty – przy pierwszej wpłacie należy podać kasjerowi PESEL oraz serię, numer i datę ważności dokumentu tożsamości. Dość naturalne jest także, że wpłaty możemy dokonać tylko przy okazji zakupów.

Wymogiem technicznym usługi “Wpłata na kartę” jest posiadanie przez sklep terminalu First Data. Klient z kolei powinien mieć kartę debetową Mastercard w banku, który wdrożył u siebie opcję wpłaty w Żabce (obecnie wpłata pieniędzy tym sposobem nie jest dostępna tylko w Banku Millennium i Citi Handlowym).

Niewątpliwą zaletą tej metody jest szeroka dostępność sieci sklepów, w których można dokonać wpłaty, wadą natomiast możliwe opóźnienia w księgowaniu środków na koncie. Więcej o usłudze piszemy w tekście “Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu”.

Wpłata do banku - która metoda jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy ze sposobów wpłaty gotówki ma swoje plusy i minusy. Wizyta w oddziale to rozwiązanie oczywiste, ale czasochłonne. Wpłatomat jest szybki, ale trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu pieniędzy. Wpłata na poczcie z kolei to sposób kosztowny, ale za to łatwo dostępny, a w Żabce - wygodny, ale czasem problematyczny.

W poniższej tabeli zebraliśmy zalety i wady każdej z metod wpłaty gotówki.

Sposoby wpłat gotówki na konto bankowe

Sposób wpłaty

Zalety

Wady

Oddział banku

 • Zwykle bezpłatnie.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek od razu.

 • Dość szeroka dostępność.

 • Trzeba udać się do oddziału banku.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Ograniczone godziny pracy.

Wpłatomaty

 • Zwykle są bezpłatne.

 • Najwygodniejszy sposób wpłaty.

 • Gotówka trafia na rachunek najwcześniej tego samego dnia.

 • Dostępne całą dobę.

 • Konieczność posiadania karty płatniczej lub konta w systemie operatora.

 • Banknoty muszą być nieuszkodzone i odpowiednio przygotowane.

 • Problematyczne przy wpłatach wyższych kwot.

 • Ograniczona dostępność.

Poczta

 • Szeroka sieć placówek Poczty Polskiej.

 • Nie trzeba posiadać karty płatniczej.

 • Gotówka trafia na rachunek nawet do 2 dni od nadania.

 • Mało wygodny sposób wpłaty.

 • Zawsze odpłatny.

 • Ograniczone godziny pracy.

Żabka i Freshmarket

 • Szeroka sieć placówek

 • Konieczność posiadania karty płatniczej

 • Skomplikowane procedury przy pierwszej wpłacie.

 • W niektórych przypadkach księgowanie wpłaty trwa dość długo.

Wszystko zależy od Twoich potrzeb

Jak widzisz, nie ma idealnego sposobu wpłaty gotówki na konto. Większość z nas i tak zwykle korzysta z oddziału banku, choć wiemy, że może to być uciążliwe. To najlepsze rozwiązanie, kiedy mamy bank w pobliżu, a chcemy zasilić rachunek większą kwotą.

Wpłatomaty ciągle zyskują na popularności i możemy z nich korzystać całą dobę. To dobra metoda, kiedy zamierzamy wpłacić na konto niewielką sumę pieniędzy, a nie mamy czasu szukać oddziału i stać w kolejkach.

Jeśli nie mamy akurat w pobliżu oddziału banku ani wpłatomatu, a musimy wpłacić gotówkę na nasz rachunek, jedynym wyjściem może być wizyta w placówce pocztowej. Często to rozwiązanie awaryjne, ale jego zaletą jest brak konieczności posiadania karty płatniczej. Alternatywnie, jeśli jednak posiadamy “plastik” w portfelu, możemy udać się do Żabki, jednak trzeba wtedy liczyć się z tym, że środki mogą nie trafić na konto tego samego dnia.

Wszystko zależy od Twojej sytuacji i aktualnych potrzeb i – jak wskazaliśmy - masz tu spore pole manewru. A z jakiej metody wpłat Wy korzystacie? Napiszcie w komentarzach.