Wróć

Oszustwa internetowe, wyłudzenie pieniędzy, kradzież z konta – jak się bronić przed oszustami w sieci?

Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
Michał Radzimiński
Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych

100 publikacji 1157 komentarzy

Doświadczony recenzent i tester, a przede wszystkim aktywny użytkownik wielu aplikacji bankowych i rozwiązań fintechowych. Od 6 lat odpowiada przede wszystkim za tworzenie treści związanych z nowinkami technologicznymi w finansach. Jednocześnie śledzi działalność podmiotów funkcjonujących na rozkwitającym rynku płatności odroczonych. Do każdej nowości w finansach podchodzi z ciekawością, ale przede wszystkim krytycznie.


75 komentarzy
Oszustwa internetowe, wyłudzenie pieniędzy, kradzież z konta – jak się bronić przed oszustami w sieci?
Spis treści

Znajomość metod, którymi posługują się przestępcy, znacząco wpływa na poziom bezpieczeństwa naszych oszczędności. Problem w tym, że lista sposobów na pozbawienie nas pieniędzy stale się wydłuża. Nic więc dziwnego, że często za późno orientujemy się, że padliśmy ofiarą przestępstwa.

Powiedzieć, że liczba tego typu oszustw rośnie, to jakby nic nie powiedzieć. Wzrost w ostatnich latach jest bowiem lawinowy. Jak wynika ze statystyk policji, w 2020 r. popełniono w Polsce niemal dwa razy więcej podobnych przestępstw niż w 2018 r. (zabrzmi to jeszcze bardziej sugestywnie, gdy dodamy, że ogólna liczba przypadków łamania prawa w naszym kraju z roku na rok jest coraz niższa).

W pewnym stopniu można powiązać tę tendencję z pandemią, przez którą znacznie zwiększył się ruch w bankowości internetowej i sklepach online. To z kolei okazało się być dla oszustów niezgłębionym źródłem nowatorskich pomysłów na to, jak przekonać nas do nierozważnych zachowań w Internecie. To właśnie „kreatywność” przestępców i lekkomyślność ich ofiar są najprostszym przepisem na nieszczęście.

Jak działają oszuści internetowi?

Głównym celem oszustów jest uwiarygodnienie się przed ofiarą i zdobycie jej zaufania. Świadczą o tym coraz bardziej wyrafinowane – choć pewnie wypadałoby w tym miejscu powiedzieć „bezczelne” – metody, którymi posługują się przestępcy. Oszuści potrafią uwiarygodnić się na różne sposoby, wykorzystując w tym celu np. linki do fałszywych stron banków (do złudzenia przypominających te prawdziwe) lub stosując wyszukane triki socjotechniczne i manipulację.

Gdy ofiara uwierzy w uczciwość oszusta, kolejnym krokiem jest kradzież informacji, czyli np. danych osobowych (obejmujących m.in. numer dokumentu tożsamości i PESEL), danych karty płatniczej czy służących do logowania do bankowości elektronicznej albo kodu Blik. W tym momencie przestępca ma wszystko, czego potrzebuje, by zyskać dostęp do naszych środków.

Kradzież z konta internetowego – techniki wykorzystywane przez przestępców

Oto kilka popularnych technik stosowanych przez oszustów – ich znajomość to już pierwszy krok w stronę zabezpieczenia pieniędzy przed ich utratą.

Phishing

Pod tą nazwą (całkiem słusznie kojarzącą sią z „łowieniem”) kryje się nic innego jak zjawisko wyłudzania danych. W kontekście bankowości objawia się on podszywaniem się przestępców pod bank – jeśli ofiara w porę nie zorientuje się, że ma do czynienia z oszustem, zdąży podać mu cały szereg informacji o sobie, posiadanych produktach lub dostępie do serwisu transakcyjnego.

Próba phishingu może mieć miejsce np. telefonicznie (gdy dzwoni rzekomy pracownik banku), choć wydaje się, że obecnie dochodzi do nich przede wszystkim za pośrednictwem fałszywych e-maili i

wiadomości SMS – to właśnie przed takimi szczególnie wyrafinowanymi metodami banki ostrzegają ostatnio wyjątkowo często.

Ofiara może otrzymać fejkową wiadomość, rzekomo pochodzącą od sklepu internetowego, firmy kurierskiej, dostawcy usług, a nawet instytucji publicznej (jak np. ZUS czy urząd skarbowy). Nadawca takiej wiadomości wzywa do zapłaty konkretnej, z reguły niewielkiej kwoty i udostępnia link, który ma umożliwić dokonanie płatności. W pesymistycznym scenariuszu odbiorca klika link, który przenosi go do fałszywej strony logowania do bankowości – do złudzenia przypominającej jednak tę prawdziwą. Próba zalogowania na takiej podrobionej stronie kończy się przekazaniem oszustowi dostępu do pieniędzy.

Wirus komputerowy

Z klikaniem linków pochodzących z niepewnego źródła wiąże się kolejne ryzyko, a mianowicie „zarażenie” urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Może do niego dojść również w wyniku pobrania zainfekowanego pliku – muzyki, filmu czy gry.

Dzięki programom szpiegującym cyberprzestępcy są w stanie wykraść nawet zaszyfrowane dane. Nie muszą bowiem przełamywać zabezpieczeń banku – wystarczy, że oprogramowanie potrafi zidentyfikować znaki wprowadzone na klawiaturze.

Na tym jednak możliwości wirusów się nie kończą. Część z nich potrafi np. podmienić numer rachunku, który wpisujemy podczas zlecania przelewu.

Manipulowanie emocjami

Czasem oszustwa internetowe przybierają formę wyjątkowo perfidnej gry na emocjach. Przestępcy już dawno zauważyli, że szczególnie podatne na tego typu manipulację są osoby starsze – stąd ogromna skala oszustw „na wnuczka”. Wystarczy telefon w sprawie rzekomego wypadku kogoś bliskiego lub jego nagłej potrzeby finansowej, by sparaliżowany strachem senior posłusznie wykonał polecenie złodzieja (czyli wypłacił oszczędności i przekazał je obcej osobie).

Do tej samej kategorii należy zaliczyć przypadki oszustw internetowych, o których co jakiś czas słyszymy w mediach, a które zyskały miano „kradzieży na nigeryjskiego księcia”. Oczywiście to tylko umowne określenie, a fikcyjnym „bohaterem” całej historii może być praktycznie dowolna osoba zamożna.

Przytoczę zaledwie jeden przykład, by było jasne, o co chodzi. Znany jest przypadek mieszkanki Piaseczna, która w sumie przelała ponad 600 tysięcy (!) zł oszustowi podającemu się za… syna Clinta Eastwooda.

Choć całkiem naturalną reakcją jest niedowierzanie, że kobieta okazała się aż tak naiwna, to na pewne jej usprawiedliwienie dodajmy, że oszust był do całej „akcji” naprawdę dobrze przygotowany. Najpierw nawiązał kontakt z ofiarą poprzez portal randkowy (cóż może skuteczniej uśpić czujność niż marzenie o dozgonnej miłości?), gdzie krok po kroku zyskiwał zaufanie kobiety. By się uwiarygodnić, opowiadał szczegółowe historie z życia rodziny, wysłał nawet zdjęcie paszportu.

Korespondencję wysyłaną w celu zdobycia zaufania, a następnie wyłudzenia pieniędzy określamy jako scam. Jest on groźniejszą odmianą spamu, czyli niechcianych i uciążliwych (choć poza tym raczej nieszkodliwych) wiadomości. W szerszym kontekście (lub np. w przypadku oszustw dotyczących inwestowania i kryptowalut) scamem nazywana jest właściwie każda działalność, której celem jest wyłudzenie pieniędzy.

Tłem historyjki była wymyślona choroba słynnego aktora oraz związane z nią problemy finansowe, które miały coraz bardziej pogrążać rodzinę. Oszust obiecał, że jeśli ofiara przeleje mu środki, nie tylko pomoże Eastwoodowi powrócić do zdrowia, ale także zarobi dzięki inwestycji w kryptowaluty. O całej sprawie, ku przestrodze, policja poinformowała opinię publiczną.

Skrajny brak rozsądku ofiary

Zdarza się jednak, że przestępcy wcale nie muszą uciekać się do tak wyrafinowanych metod. Czasem klienci sami proszą się o kłopoty, a największym ich wrogiem staje się nie oszust, a zwyczajny brak zdrowego rozsądku.

Najprostszy przykład to ustawianie bardzo oczywistych, a przez to szczególnie łatwych do złamania haseł. Spora część klientów wiąże obowiązek nadania hasła głównie z przykrą koniecznością zapamiętania kolejnego ciągu znaków; tymczasem chodzi przecież o to, by było ono realnym zabezpieczeniem dostępu do konta.

Słabe hasła to niestety powszechne zjawisko, o czym świadczy fakt, że banki nieustannie przed nim przestrzegają. Oto przykład:

Przykłady słabych haseł do konta bankowego
Przykłady słabych haseł do konta bankowego.

Rodzaje oszustw internetowych: konkretne przykłady

Oszuści w sieci próbują podszywać się już nie tylko pod instytucje finansowe, ale także pod duże firmy czy państwowe spółki. Kolejną charakterystyczną cechą powszechnych obecnie oszustw jest wykorzystywanie mediów społecznościowych.

Poniżej przykłady przestępstw, które w ostatnich latach zyskały na popularności.

Oszustwa „na Blika”

Transakcje Blik szybko zyskały uznanie wśród klientów, którzy cenią sobie szybkość i prostotę takich płatności. Niestety i one są wykorzystywane przez oszustów. Choć o metodzie „na Blika” sporo mówiło się jeszcze przed pandemią, to swój rozkwit przeżywała właśnie w erze pozostawania w domach i przeniesienia ogromnej części interakcji społecznych do internetowych komunikatorów.

Do tego typu oszustw dochodzi często w wyniku uzyskania dostępu do profilu w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku. Wówczas przestępca pisze do znajomych właściciela konta z prośbą o pomoc finansową w nagłej potrzebie, sugerując, że najszybszym i najwygodniejszym rozwiązaniem będzie podesłanie kodu Blik. Ofiara wysyła kod i zatwierdza transakcję w aplikacji mobilnej banku, nieświadoma tego, że wcale nie pomogła znajomemu z Facebooka, a po prostu dała się oszukać.

Oszustwo na Orlen

Wiele osób z pewnością dałoby się skusić na zainwestowanie kapitału w wielką spółkę, której wyniki finansowe są co najmniej stabilne. Problem pojawia się, gdy za ofertą inwestycji stoją tak naprawdę oszuści, którzy jedynie takie przedsiębiorstwo udają.

Dobrym przykładem jest oszustwo na inwestycję w Orlen. Koncern ostrzega przed oszukańczymi materiałami w mediach społecznościowych:

Oszustwo na Orlen
Oszustwo na Orlen.

Orlen instruuje też, jak wychwycić fałszywe źródło podobnych ofert. Zwraca uwagę m.in. na nieprawidłową nazwę profilu (2), pojawienie się na grafice kolorów niewykorzystywanych na co dzień w komunikacji marketingowej (5) czy adres strony, do których kieruje reklama, a który nie należy ani do koncernu, ani do licencjonowanego domu maklerskiego (6). Post może też wykorzystywać wizerunki osób publicznych na grafikach, często znajdziemy też pod nim liczne negatywne reakcje (7) i nieproporcjonalnie małą liczbę komentarzy, która świadczy o usuwaniu opinii demaskujących próbę oszustwa.

Oszustwo na OLX

Na kolejny rodzaj oszustwa powinni uważać zwłaszcza użytkownicy wszelkich platform z ogłoszeniami typu „kupię/sprzedam”, np. OLX czy Vinted.

Przykładowy scenariusz: oszust nawiązuje kontakt z użytkownikiem za pośrednictwem portalu lub komunikatora (wyjątkowo często wykorzystywany jest WhatsApp) i przekonuje ofiarę do kliknięcia w link. Ofiara wchodzi na stronę przypominającą znaną mu platformę i podaje dane karty.

Zdarza się, że złodziej informuje sprzedającego o dokonaniu płatności i zachęca do odbioru pieniędzy właśnie za pośrednictwem wspomnianego linka. Po podaniu danych karty ofiara otrzymuje SMS-a z kodem autoryzacyjnym, który bezrefleksyjnie wpisuje na fejkowej stronie. Tymczasem kod służy do zatwierdzenia operacji dodania karty do mobilnego portfela, dzięki czemu oszust może wypłacić z niej gotówkę. A wystarczyłoby nie wchodzić w obcy link albo – na późniejszym etapie – dokładnie przeczytać treść otrzymanego SMS-a z kodem…

Oszustwo na Inpost

SMS-y informujące o konieczności dopłaty do kosztów przesyłki Polacy zaczęli masowo otrzymywać w okresie pandemii, czyli szczytowej popularności zakupów internetowych. To oczywiste oszustwo wykorzystujące efekt skali – wystarczył fakt, że ostatnio wysyłało się jakąś paczkę, by podobna wiadomość zyskała na wiarygodności wśród wielu całkowicie przypadkowych odbiorców.

Dalej wszystko toczy się przewidywalnym torem – ofiara wchodzi w link i wykonuje płatność. Nie trzeba dodawać, że w rzeczywistości opiewa ona na znacznie wyższą kwotę niż ta, która jest widoczna na wezwaniu.

W tej samej kategorii mieszczą się też inne oszustwa polegające na wysyłaniu fałszywych wezwań do zapłaty. Obserwuje się np. ostrzeżenia od rzekomych dostawców mediów, które grożą wyłączeniem usług po nieuregulowaniu fikcyjnej należności z wykorzystaniem podrobionej strony płatności.

Oszustwo na zdalny pulpit

W celu przejęcia kontroli nad naszym kontem oszust jest w stanie nie tylko przekonać ofiarę, że jest pracownikiem banku, ale także nakłonić do zainstalowania oprogramowania, które ma umożliwić intruzowi zdalną obsługę komputera.

Rzecz jasna prawdziwy pracownik jakiejkolwiek instytucji finansowej nigdy nie poprosi o pobranie takiego programu. Niestety, oszustom nierzadko udaje się przekonać ofiarę, że to jedyny sposób na rozwiązanie wyimaginowanego problemu; ta, pod wpływem wywołanego w niej niepokoju, nieraz posłusznie spełnia każde polecenie przestępcy.

Oszustwo na kryptowaluty

Autor sekcji: Marcin Kowalczyk

Popularnym sposobem działania oszustów jest „podpinanie się” pod modne w danym okresie tematy inwestycyjne. W ostatnim czasie szczególnie dużo przekrętów odnosiło się do kryptowalut, ale to akurat szczególnie nie dziwi. Waluty cyfrowe weszły już do mainstreamu i zaczęły powszechnie kojarzyć się z szybkimi, spektakularnymi zyskami, a z drugiej strony – ich działanie dla wielu pozostało niezrozumiałe. Taka mieszanka przyciąga uwagę, także tych mniej zaznajomionych z inwestowaniem i jednocześnie daje przestępcom szerokie możliwości działania.

Oszustwa „na kryptowaluty” przybierają różne formy, przy czym najczęściej bazują na dobrze znanych technikach: phishingu, wirusach komputerowych i manipulowaniu emocjami ofiar. Przestępcy często podszywają się pod znane giełdy kryptowalut, namawiając do kliknięcia w fałszywy link, założenia konta na podrobionej stronie czy przesłania wysokiego przelewu „weryfikacyjnego”. Czasami przekręt jest kilkuetapowy i polega na wyciągnięciu kilku transz pieniędzy, np. na potwierdzenie tożsamości i inwestycje kryptowalutowe, dodatkową weryfikację czy zapłatę podatku. Oczywiście wszystko to jest fikcją, a nieświadoma ofiara nie otrzymuje ani zysków, ani zainwestowanych przez siebie środków.

Warto dodać, że z walutami cyfrowymi wiążą się nie tylko oszustwa, które wykorzystują naiwność ofiar i ich nieznajomość tematu. W tej branży działają też oszuści, którzy tworzą bezwartościowe tokeny inwestycyjne czy nawet całe giełdy kryptowalut, które działają legalnie, ale są z góry nastawione na wykradzenie środków swoich użytkowników. Podkreślmy jednak, że prawdziwe kryptowaluty i znane kryptogiełdy, które od lat istnieją na rynku, nie mają nic wspólnego z opisanymi przekrętami.

Kradzież pieniędzy z konta – jak się przed nią bronić?

Osoby, które dały się oszukać i straciły oszczędności, otrzymały już swoją gorzką lekcję. O czym warto jednak pamiętać, by nie być „mądrym po szkodzie” i każdego dnia minimalizować ryzyko utraty pieniędzy na rzecz przestępców?

Wspólnym mianownikiem wszystkich wskazówek jest konieczność zachowania rozsądku. Pamiętaj, że w zdecydowanej większości przypadków kradzież pieniędzy z konta nie byłaby możliwa, gdyby ofiara nie „współpracowała” z oszustem.

  1. Przede wszystkim bądź ostrożny w kwestii podawania komukolwiek danych osobowych oraz umożliwiających dostęp do bankowości. Pracownik banku może co prawda pytać o wybrane informacje w celach weryfikacji, ale nigdy nie poprosi Cię o login i hasło (te powinny być znane tylko i wyłącznie Tobie).
  2. Korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA) zawsze, gdy jest taka możliwość.
  3. Loguj się na swoje konto wyłącznie z poziomu właściwej, odpowiednio zabezpieczonej strony banku. Adres do strony logowania warto dodać do zakładek i tylko z takiego skrótu korzystać – daje to pewność, że dane podajemy we właściwym miejscu.
  4. Nie klikaj w linki pochodzące z nieznanych Ci źródeł, nawet jeśli pozornie nie dotyczą one bankowości (ryzyko zainfekowania komputera). Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku wiadomości wzywających Cię do zapłaty poprzez logowanie do bankowości.
  5. Nie bagatelizuj kodu Blik – ten 6-cyfrowy numer powinien służyć wyłącznie do wykonywania transakcji, nad którymi masz pełną kontrolę. Nie podawaj go nikomu i nigdzie poza bramką do płatności / bankomatem, o ile to rzeczywiście Ty zlecasz operację.
  6. Ustawiaj silne hasła, które będą trudne do złamania – to podstawowa ochrona przed oszustwami o charakterze hakerskim.
  7. Śledź informacje dotyczące nowych sposobów oszustw i ostrzeżenia banków. Katalog metod stosowanych przez przestępców stale się wydłuża, a ich kreatywność zdaje się nie mieć granic. Warto zaglądać m.in. na stronę CERT Polska oraz korzystać z aplikacji CyberAlerty od Niebezpiecznik.pl.
  8. Korzystaj z legalnego i aktualnego oprogramowania oraz programu antywirusowego zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym.

Jeśli padniesz ofiarą oszustwa, brak legalnego oprogramowania może być nie tylko jedną z przyczyn nieszczęścia, ale także pretekstem dla banku, by odrzucił Twoją reklamację.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

A co w sytuacji, gdy jest już za późno na profilaktykę i oszustwo się dokonało? Nawet jeśli wydaje się, że szanse na odzyskanie pieniędzy nie są duże, to poddanie się jest i tak najgorszą rzeczą, jaką możesz w takim przypadku zrobić.

Jeśli masz podejrzenia, że Twoje dane osobowe lub dostępowe zostały wykradzione, powinieneś jak najszybciej poinformować o sprawie bank. Zakładając, że zadziałasz odpowiednio szybko, być może uda się udaremnić próbę uzyskania dostępu do konta przez osobę niepowołaną. Gdyby chodziło o dane karty płatniczej, bank najpewniej zaproponuje Ci jej zastrzeżenie i wyrobienie nowej, co z pewnością jest słusznym rozwiązaniem. Dodatkowo incydent związany z oszustwem internetowym warto zgłosić zespołowi CERT Polska, któremu zostały powierzone obowiązki wynikające z ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

Zgłoszenie oszustwa internetowego na policję

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że kradzież pieniędzy w Internecie czy choćby próba oszustwa internetowego to zjawiska, z którymi należy walczyć wszystkimi dostępnymi metodami – nawet gdy ta walka wydaje się z góry skazana na niepowodzenie.

Warto więc zgłosić sprawę na policję i uparcie domagać się, by takie zawiadomienie rzeczywiście zostało oficjalnie przyjęte. Niestety, z doświadczenia wielu ofiar wynika, że funkcjonariusze nieraz taki krok odradzają (tajemnicą poliszynela jest, że chodzi o obawę przed spadkiem statystyk wykrywalności). Tymczasem spora część oszustw ma charakter przestępczości zorganizowanej o szerokim zasięgu – jeśli oszukanych jest więcej, rosną szansę na to, że służby poważnie potraktują sprawę.

Oczywiście powyższe działania w żadnym stopniu nie gwarantują, że odzyskasz pieniądze; pytanie, czy masz inne wyjście?

Oszustwa internetowe w kk

W przypadkach kradzieży z konta zastosowanie może mieć ten paragraf Kodeksu karnego dotyczący oszustw:

Art. 286 § 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Ponadto zdarza się, że podobne przypadki przestępstw podpadają pod kradzież (art. 278 kk) lub kradzież z włamaniem (art. 279 kk).

Oszustwa internetowe – czujność i rozsądek to najlepsza broń

Jak to zwykle bywa, lepsze od zmagania się ze skutkami nieszczęścia jest jemu zapobieganie. Przestrzeganie prostych zasad i świadoma ochrona swoich danych uchronią nas na tyle, na ile to tylko możliwe. W kwestii bezpieczeństwa w Internecie najwięcej zależy bowiem od nas samych.

Gdy zawiedzie rozsądek, jedynie sprawnie działające i poinformowane instytucje są w stanie dać jakąkolwiek ochronę pieniędzy przed dobrze przygotowanymi oszustami. Na dowód warto przytoczyć statystykę udostępnioną przez Biuro Informacji Kredytowej, z której wynika, że tylko w pierwszych trzech miesiącach po wybuchu pandemii udało się udaremnić ok. 1,6 tys. prób wyłudzenia kredytu przez Internet na łączną kwotę ponad 60 mln zł.

Oszustwa bankowe są jednak wciąż powszechne i nie ma złudzeń, że kiedykolwiek uda się je całkowicie wyeliminować. Wręcz przeciwnie, znacznie bardziej prawdopodobna jest coraz większa skala tego zjawiska.

Wypada życzyć Ci, byś nigdy nie musiał testować skuteczności organów ścigania i potrafił z powodzeniem bronić się przed zagrożeniami na co dzień.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(75)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Asia
Gość

Zostałam oszukana przez sklep kendallme.com.

W marcu złożyłam tam zamówienie i dotąd nie otrzymałam ani przesyłki ani zwrotu pieniędzy. Po fakcie już przeczytałam, że oszukali mnóstwo ludzi, a sklep dalej sobie funkcjonuje jakby nigdy nic.

Próbowałam odzyskać pieniądze przez bank, ale niestety oświadczyli, że firma pośrednik już tę wpłatę przekazała dalej i nic nie mogą zrobić:/

Czuje się bezsilna, bo wydałam tam ponad 400 zł. To dla mnie duża kwota. Czy naprawdę w tych czasach nie ma sposobu na takich oszustów? To jakaś masakra:(


Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość

Witajcie! Czy ktoś został oszukany przez B&B profit? Wplacilam im

(tak mnie zmanipulowali) 1000 zł. Ale szybko przeczytałam o nich, że to oszuści. Chciałam wypłacić ten tysiąc i zrezygnować, ale ciągle pisze, że przelew w trakcie realizacji. Co robić?

Odpowiedz

M
Marek
Gość
@Małgorzata

Mam podobnie

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość
@Marek

Tez B&B? Ja już pogodziłam się ze stratą tej kasy . Ale boli mnie, że tak nas oszukują.

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość
@Marek

Mało tego... Jak dzwonili po 2 tygodniach i powiedziałam, że chcę wypłacić ten tysiąc, to powiedzieli, że mam wpłacić 1500 zł tytułem prowizji brokerskiej. Oczywiście nie wplacilam. Nie instaluj czasem RuskDesk albo AnyDesk, bo Ci kasę z konta ściągną.

Odpowiedz

P
Piotr Burzyński
Gość
@Marek

Ja tez zostałem oszukany i straciłem ponad 20tys zł.. straciłem.je.na transakcji technicznej. Bank wysłał reklamacje aby odzyskać moje pieniądze od bbprofit

Odpowiedz

P
Piotr Burzyński
Gość
@Małgorzata

Ja używam aplikacji supremo mobile asist od bbprofit

Odpowiedz

P
piotr
Gość
@Piotr Burzyński

lepiej usunac. ja mialem blokade konta bankowe. bylo proba wlamania sie do mnie.a czy panii wplacala pieniadze swoje na konto hanna gackowska?

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość
@piotr

Pyta Pan, czy ja wpłacałam? Ja wpłacałam na konto jakiegoś mężczyzny, już nie pamiętam. A potem mi powiedzieli, że nikt taki u nich nie pracuje. Trudno, straciłam 1000 zł.

Odpowiedz

P
Piotr Burzyński
Gość
@Małgorzata

Czy ta osoba może miała na imię Grzegorz

Odpowiedz

M
Małgorzata
Gość
@Piotr Burzyński

Hmmm. Możliwe. Wiem, że nazwisko na W.

Odpowiedz

P
Piotr Burzyński
Gość
@Małgorzata

U mnie kontaktował się Grzegorz kujawski. I próbują mnie europejską.komisja.nadzoru finansowe

Odpowiedz

M
Marcin
Gość

Witam

Dwa miesiące temu wpłaciłem brokerowi algo trust 250 € .Potem znalazłem złe opinie na ich temat i informacje o oszustwie . Chciałem wypłacić pieniądze.Wypłacili mi 137€ i mieli zamknąć konto. Telefony z których dzwonili nie odpowiadają. Dzisiaj po 1.5 miesiąca zadzwonił pan że wschodnim akcentem i powiedział że ukradłem im 1200€ i jak ich nie wpłacę to zgłoszą to do prokuratury i na policję.

Czy to oszustwo i próbują mnie naciągnąć.

Nie wiem co o tym myśleć

Odpowiedz

K
Kolega
Gość
@Marcin

Dziwne pytania zadajesz. Oddali Ci połowę kasy, a teraz mówią, że ukradłeś im 10 x razy więcej a Ty zastanawiasz się, czy nie próbują Cię naciągnąć. Dziwne, że sam nie poszedłeś na policję, jak nie oddali Ci wszystkich pieniędzy.

Odpowiedz

C
Charlie
Gość

Szukam osoby obeznanej w TronLinkWallet, skorzystalem z uniswapu podanej przez znajomego, po czym zakupilem USDT, po czasie moje pieniadze zostaly wyslane na adres innego portfela, czy istnieje szansa na zwrot tych środków, serwis klienta uporczywie twierdzi ze musze wpłacić rownowartosc tej kwoty by odzyskac utracone środki.


Odpowiedz

D
Dariusz
Gość

Witam, gdzie mozna sprawdzic maklera po numerze licencji?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dariusz

Pełną listę licencjonowanych maklerów papierów wartościowych znajdziesz na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Odpowiedz

D
Dariusz
Gość

Witam,prosze o opinie na temat Palmer Finance Company. Zainwestowalem 100 funtow na forex waluty i sa jakies tam zyski ale namawia mnie na metale i nie wiem czy nie zostane oszukany przy wiekszej wplacie. Z gory dziekuje za pomoc

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Dariusz

Nie znam takiego brokera, ale to "namawianie na metale" nie wygląda dobrze. Lepiej zachować ostrożność i dobrze zweryfikować w sieci opinie na temat tej firmy.

Odpowiedz

D
Dariusz
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziekuje

Odpowiedz

B
Brak
Gość
@Dariusz

Inwestuj tyle ile możesz stracić

Odpowiedz

B
Brak
Gość
@Dariusz

100 funtów... 100 lat temu to tak?

Odpowiedz

J
Justyna
Gość

Witam. Czy ktoś wypowie się na temat high trust capital ? Po wpłaceniu 250e zarobione na koncie i aktualnie jest ponad 4tys e . Teraz trzeba założyć konto na binance i wpłacić na binance połowę kwoty czyli minimum 10tys zł aby udowodnić zdolność , pobrac wyciąg. I wtedy dopiero te 10tys i 20 zarobione uda się wypłacić .

Czy to normalne na binance ? Czy to już oszustwo ?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Justyna

Zdecydowanie wygląda to na oszustwo.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Justyna

 Czy to jest może ta strona platforma o której Pani pisze ? Trustcapitaltd Trade Platform (trustcapitalltd.com) O mały włos też bym padł ofiarą. Zacząłem od Forex od małej kwoty. W celu zweryfikowania profilu chcieli dowód lub prawo jazdy i rachunek jakikolwiek np. za tel. komórkowy. Wysłałem. Przy pierwszej rozmowie wypytał czym się zajmuję co robię, jakie jest moje hobby i jakie mam marzenia. Powiedziałem że chcę kupić dom za 1,5mln i zapytał ile mi jeszcze do tego domu brakuje bo jak się dobrze postaramy to rok, dwa i mam dom. Oczywiście z mojej strony to był żart ale Pan już sobie ubzdurał że mam 0,5 bańki które w krótkim czasie będą ich. Pan (Estończyk mówiący po Polsku) aż nadto miły dzwonił do mnie codziennie podpowiadał co robić i kwota mojego salda urosła do dość pokaźnej sumy i nagle zaświeciła mi się lampka kiedy wprost na siłę prosił o doładowanie depozytu pokaźną sumą bo jak twierdził w tamten piątek jest wielkie wydarzenie w USA i będą podane raporty finansowe :-) Wtedy inwestujemy w Microsoft i zarabiamy w ciągu roku 300 tys. Euro ale to tylko na drobne wydatki. Wysyłał zrzuty ekranów analiz itp. itd. W między czasie wysłał link do Binance że muszę zainstalować w telefonie bo tak musi być. Ja oczywiście niczego nie instalowałem. Posiadając Revoluta kliknąłem na stronie wypłata, przelew bankowy i podałem IBAN Revoluta. Dziś telefony od rana że dlaczego to robię itp. itd. więc powiedziałem że mam prawo do zarządzania własnymi pieniędzmi i proszę o wypłatę całości. Ten miły Pan już nie był tak miły tylko głupio się do siebie uśmiechał i powiedział ok przekazuje do działu finansowego. Za godzinę zadzwonił już inny że jest moim nowym analitykiem bo tamten przekazał mi jemu (też jakiś nie Polak w sumie to rozmowy wyglądali bardziej na Ukraińców) i od razu zagrywki psychologiczne że przecież tak dobrze mi idzie i dla sprawdzenia ich wiarygodności to mogę sobie 20-50 Euro wypłacić a nie całość. Ja powiedziałem że absolutnie nie. ma być cała kwota i koniec. Zaczął już mówić że to ja jestem oszustem bo oni nauczyli mnie handlować a ja teraz chcę odejść od nich że on zna wszystkie moje myśli. Używał takich argumentów że dziecko by się uśmiało. Na koniec powiedział że w takim razie przekazuje polecenie wypłaty do działu finansowego ale generalnie nie spodziewam się żadnych pieniędzy bo to z daleka śmierdzi oszustwem. Na razie z konta nie zginęło mi nic ale znają bo musiałem podać nr karty VISA i datę ważności (na szczęście bez kodu z drugiej strony karty) a również Konto w foramcie IBAN w Revolut. Czy w Pani przypadku było podobnie ? Czy zgłaszała to Pani gdziekolwiek do organów ścigania czy coś podobnego ? Wiem że teraz znów jest moda na kancelarie prawne które się zajmują cyberprzestępczością tylko teraz to już nie wiadomo komu ufać.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Justyna

Dodam jeszcze że dzwonił jeszcze jakiś Rusek znowu że niby z działu finansowego i powiedział że nie wypłacę inaczej pieniędzy jeżeli on mi nie prześle deklaracji wypłaty a w tym celu musze mieć uruchomioną ich stronę, AnyDesk (zdalny pulpit) i zalogowac się do swojego banku :-) Zalogowałem się do konta na którym było 60 groszy i w trakcie się palant rozłączył :-) :-) :-) Już nie zadzwonili więcej. Oczywiście po tej akcji komputer do formatu i zmiana haseł do bankowości elektronicznej. Dobrze że do tego wszystkiego używałem komputera który mam w razie awarii innych komputerów. Żadnych haseł zapisanych itp. itd. Wiecie co najgorsze jest to że trafiłem na tych oszustów z reklamy ze strony MSI. Już jest usunięta ale czy np. to nie powinno być tępione już w zarodku i instytucje typu CERT Komisja Nadzoru Finansowego nie powinni zacząć od sprawdzania portali społecznościowych itp. itd. ? Przecież mają przestępców jak na talerzu. LUDZIE NIE DAJCIE SIĘ OKRAŚĆ !!!! Pozdrawiam Wszystkich i życzę udanych transakcji.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość
@Krzysztof

Właśnie padłam ofiarom tego oszustwa. Dobrze że Tobie zapaliła się czerwona lampka bo mi nie I okradli mnie ze wszystkiego. Dobrze potrafią zmanipulować i ogłupić człowieka straciłam wszystko co miałam. Poszłam na policję i do banku ale boję się że moje dane zostaną wykorzystane w przyszłości i nie wiem co robić...czy poprosić o wyrobienie nowego dowodu? czy zamknąć stare konto I otworzyć nowe? Wszystko zaczęło się tak samo. Zadzwonił konsultant I powiedział że pomoże mi z inwestycjami na giełdzie i podać mu musiałam do rejestracji dowód I IBAN I wszystko zarejestrowaliśmy i były zyski ale pieniędzy mogłam wypłacić 27euro co się ni jak miało do pieniędzy które wpłaciłam. Również na gieldzie miało byc wielkie wydarzenie dzięki czemu miałam mieć zysku na ok 1700euro bo baryłka ropy drozala strasznie głupia byłam.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość
@Krzysztof

Właśnie dałam się okrasc i proszę mi doradzić co mam zrobić? Format komputera? Zmiana dowodu osobistego ? Zmiana konta? Jakie kroki podjąć? Wszystko miało miejsce jakieś 2-3 dni temu

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Sandra

Sandra współczuję Ci z całego serca. Natychmiast formatuj komputer ! Zastrzegaj karty kredytowe Ja wyrabiałem nowe. Zgłaszaj sprawę w swoim banku (ja od tego zacząłem) Zmieniaj hasła do bankowości elektronicznej Jak najszybciej. Oni co nie dadzą spokoju mi nie dali do tej pory. Nawet dzisiaj dzwonili żeby mnie udobruchać że niby oni chcą mi te pieniądze wypłacić ale ja nie mam powiązanego konta bankowego ze swoim kontem handlowym. Najpierw próbował mnie przekonywać żeby znowu przez AnyDesk ale ja twardo że nie i że sprawa już zgłoszona wszędzie gdzie tylko się dało i są .................... (tu były moje bluzgi) oszustami. Rozłączyłem się po czym zadzwonił do mnie znowu i mówi że to nie z nim ustalałem że przez AnyDesk że to pewnie jacyś oszuści dzwonili a on to mi podpowie jak właściwie zrobić że to trzeba przez BlackChain. JESZCZE JEDNO BARDZO WAŻNE DLA CIEBIE. NIE DAJ SIĘ OMAMIĆ PRZEZ NICH BO BĘDĄ WYDZWANIAĆ W RÓŻNYCH FORMACH ROZMOWY. Dwa tygodnie temu jak powiedziałem że zgłosiłem do organów ścigania (bo tak zrobiłem) to powiedział mi że pożyję bardzo krótko i bardzo niedobrze. To jest działanie na psychikę. Oni będą dzwonić do Ciebie zobaczysz ale musisz być odporna. Na Twoim miejscu to ja bym zlikwidował w ogóle konto i założył nowe.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Sandra

A i jeszcze jedno. Ja zgłosiłem sprawę jeszcze do CERT. Są niby w sieci firmy które oferują pomoc w odzyskaniu skradzionych środków m.in. od Trust Capital Ltd ale nie wiem na ile są skuteczni. Jak chcesz to mogę Ci podesłać linki ale ja nie wiem kto to i co to. Może następni wyłudzacze. Ja do nich nie dzwoniłem. Może policja coś z tym zrobi ponieważ kiedyś mój kolega dał się zrobić na bitcoiny a włamanie było przez facebooka jego znajomej i odzyskał kasę ale to było niewiele jakieś 500zł chyba. Trwało to około 1,5 roku ale odzyskał.

Odpowiedz

S
Sandra
Gość
@Krzysztof

To że oddzialowuja na psychikę to dobrze już wiem. Zniszczyło mnie to totalnie nie wierzę że uda mi się jeszcze pieniądze odzyskać. Z konta bankowego przelew na rewolut a z tamtad na Bibance. Cały czas mam okropne uczucie leku, nie mogę spać po nocach ani jeść. Odrzucam połączenia z numerów zastrzeżonych oraz nieznanych. Nikomu nie życzę czegoś takiego. Okrutna i brutalna lekcją na przyszłość.

Odpowiedz

K
Krzysztof
Gość
@Sandra

Zgłosiłaś i zrobiłaś wszystko o czym Ci pisałem ? Nie możesz się załamywać Ja wiem że to łatwo komuś mówić ale musisz być dobrej myśli że odzyskasz pieniądze. Z tego co wiem z pewnych źródeł Policja już od dawna jest przygotowana na cyberprzestępstwa i to dość dobrze. Rozmawiałem z kimś kto jest dość wysoko i to kwestia czasu kiedy oszuści wpadną. powiedział mi tylko że mają dużo większe szanse wykryć takie lipne platformy niż np. oszustwa Facebookowe ponieważ Facebook nie chce współpracować z policją ale to również powoli się zmienia. Rozważałaś żeby popytać w kancelariach które zajmują się odzyskiwaniem pieniędzy od takich oszustów ? Życzę z całego serca żebyś odzyskała skradzione Ci pieniądze.

Odpowiedz

I
Irena
Gość

wpłaciłam dość sporą kwotę na swoje konto Binance i okazało się że nie mogę wypłacić bo jestem podejrzana moją wiarygodność mogę udowodnić wpłacając dodatkowo Ok 5000 dolarów aby był obrót albo jadąc do Luksemburga tak na dziś mam sporą kasę której nie mogę wypłacić. I co Pan na to taki miał być porządny a tu klapa żałuję że założyłam to konto i wszystkie oszczędności do nich wpłacilam

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Irena

Prawdopodobnie wpłaciłaś środki na konto oszustów, którzy podszywają się pod Binance, więc absolutnie odradzamy dokonywania kolejnych wpłat.

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Michał Radzimiński

e-mail jest od Binance , konto się zgadza z bankiem w Luksemburgu , czy jeśli pojadę do banku to też nic nie wskóram ?

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Michał Radzimiński

E-mail jest zbyt długi i zawiera dane wrażliwe więc nie chcę go Panu na forum publikować ale doradcy bankowi twierdzą, że jest bardzo prawdopodobny ,tylko dziwi ich,że żądają aktywacji konta i mojej kondycji finansowej

Odpowiedz

Michał Radzimiński
Analityk produktów finansowych
@Irena

Jest takie narzędzie: https://www.binance.com/en/official-verification

Po wpisaniu adresu e-mail (lub innych danych kontaktowych nadawcy) można zweryfikować, czy rzeczywiście komunikuje się z nami Binance, czy ktoś podszywa się pod tę instytucję.

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Michał Radzimiński

Dziękuję zaraz sprawdzę

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Michał Radzimiński

Officjany e-mail od Binance inne też wszystkie pozytywnie przeszły test , no i co.....??

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Irena

Ja weryfikowałem konto Binance jakieś dwa lub trzy miesiące temu. U mnie skończyło się na potwierdzeniu tożsamości przez skan twarzy w apce.

W życiu bym się nie zgodził na weryfikację przez większy obrót na koncie lub wizytę w Luksemburgu.

Czy możesz wkleić treść maila od Binance? Oczywiście po ukryciu swoich danych wrażliwych.

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Łukasz

Tak, spróbuje ale nie jestem w tym biegła

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Irena

To jest treść maila od Binace

Forwarded message ---------

Od: <[email protected]>

Date: śr., 22 lut 2023, 13:55

Subject: Withdrawal/Transfer - HMRC check

To: <irena********************>

Your SPOT account address: Ask your analyst

Your transfer account address: 0xFdB2103cd67Ea8d138D***

Notification from Binance

We would like to inform you that on 22.02.2023, a request №1974535 was received on your Binance account for an amount of 25,252.00 USD.

We have received your deposit of 25,252.00 USD on 22 February 2022 and added it to your cold wallet account in Luxembourg bank linked to your Binance account. Due to increased scrutiny of international transactions, for your security you must activate your bank account directly at the Luxembourg bank, as your amount has been received in cryptocurrency. For this reason we have frozen your transaction for your own safety and we must check your account for account hacking and possible cryptocurrency funds laundering. Subsequent payments will be blocked. This is a standard procedure that we are authorized to activate as it will help us keep your funds safe, protect you from fraud, prevent international funds laundering and meet HMRC requirements. 

Please note: We never call our customers or accept incoming messages. Any instructions that need to be made will be sent by e-mail. If you have any questions, please see our Terms of Service. 

You need to have 20% = 5,050.40 USD (25,252.00 USD * 0.2 = 5,050.40 (USD)) of your working capital in Binance to prove your financial position and the legality of your funds.

We cannot summarize your transfers because the turnover is done in one payment. The funds with which you made the turnover will be sent to you within 24 hours to your SPOT wallet on Binance.

The transit account holds funds in currency as long as the owner of the main account is undergoing currency control.

Warning: you do not pay anything! Raising your limits and linking them to your current account is necessary to verify your financial solvency.

You must confirm the turnover of funds with a single payment and coordinate everything with the transaction validator. The turnover must be confirmed by 28.02.2023 17:30 (GMT).

*After completing the verification, your funds will be available in your Binance account within 24 hours.

This is an automated message, please do not reply

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Irena

Czy jest taka możliwość skotaktowania się z Panem w inny sposób, chciałabym udowodnić że Binance nie jest takie dobre jak przedstawiacie mam od nich maile , a może może mógłby Pan coś podpowiedzieć co dalej mam robić.......

Odpowiedz

Ł
Łukasz
Gość
@Irena

Nie chcę straszyć, ale podany mail [email protected] wygląda bardzo podejrzanie. Strona supportbinance.io nie istnieje. Binance wysyła mailingi z domeny binance.com. Ale niech ktoś bardziej biegły się jeszcze wypowie w sprawie.

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Łukasz

Ten mail przeszedł pozytywną weryfikacje strony Binance

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Łukasz

Potwierdzam - podany adres e-mail nie należy do Binance (sprawdziłem to, korzystając z linka podanego wcześniej przez Michała, potwierdził to również konsultant giełdy Binance). Wszystko wskazuje na to, że pod tę giełdę kryptowalut podszywają się oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Jeśli w ostatnich dniach nie przelewałaś żadnych pieniędzy, nie wykonuj żadnej dodatkowej weryfikacji i po prostu zignoruj wiadomość od oszustów. Jeśli natomiast faktycznie wykonywałaś przelew na ponad 25 tys. dolarów (jak wynika z maila), zgłoś tę sprawę za pośrednictwem strony: https://incydent.cert.pl/. CERT to podmiot zajmujący się bezpieczeństwem w sieci, więc jego specjaliści poinstruują Cię, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Odpowiedz

I
Irena
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję, za pomoc tak zrobię

Odpowiedz

K
Kasia
Gość

Dzień Dobry. Od paru dni wydzwania do mnie gościu że kiedyś zaakceptowałam jakieś warunki w 2021 roku i tam zostało otwarte konto bez żadnego mojego wkładu i teraz oni chcą mnie wypłacić jakieś 25 000 że im lepiej jest 10% dać dla mnie niż 20 ileś tam co co jest i ja teraz nie wiem cały czas go zbywam ale on cały czas wydzwania. Ja tłumaczę że ja nic nie chcę niech dadzą na instytucje charytatywne twierdzi że obciazy mnie wtedy urząd skarbowy. Proszę o pomoc

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Kasia

Wygląda to na próbę oszustwa - skontaktuj się z Binance i wyjaśnij sprawę.

Odpowiedz

K
Kasia
Gość
@Aldona Derdziak

Dziękuję za wiadomość


Odpowiedz

A
alina
Gość

zostalam raz oszukana na jednej platformie gieldowej... chcialabym zaczac na nowo ale na platformie z certyfikatem i miec wszystkie dane firmy i pesel. czy ktos bedzie mi pomagal ponewarz mam skromna wiedze w temacie acz kolwiek to mnie bardzo fascynuje.

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@alina

Opisywane konto inwestycyjne i platformę handlową dostarcza XTB, który jest polskim, legalnym, licencjonowanym domem maklerskim. W razie problemów z obsługą platformy możesz skontaktować się z konsultantami XTB (np. za pośrednictwem czata), ale decyzje inwestycyjne podejmujesz już samodzielnie.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość

Czy po zasileniu konta domu maklerskiego powinnam dostać skan dokumentów potwierdzających uczestnictwo w planie inwestycyjnym np PGE i jak szybko.Co taki dokument powinien zawierać. Czy wysłanie zdjęcia z moim podpisem pod dokumentem wystarczy?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
@Marzena

Jeśli przelałaś środki na konto maklerskie (i nie był to przelew weryfikujący twoją tożsamość), to już nie dosyłasz ani nie otrzymujesz żadnych dokumentów. Środki są na twoim rachunku i możesz kupować za nie dowolne instrumenty finansowe. Tutaj dziwnie jednak brzmi "uczestnictwo w planie inwestycyjnym np. PGE", przypomina trochę próby oszustwa... dostałaś jakiś link do kliknięcia albo ktoś do ciebie dzwonił w sprawie takich planów inwestycyjnych?

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Trader30

Tak. Jest to oferta gwarantowana przez PGE.Srodki są na moim koncie pod moim imieniem i nazwiskiem, wysłałam zdjęcie przelewu i w tym samym momencie pieniądze były na moim koncie.Nic więcej ode mnie nie wymagano. Jutro mam dostać skan dok do podpisu i zeskanowania oraz wysłania do brokera. Pierwszy raz robię coś takiego więc szukam sensownej porady. Okropnie się denerwuję . Co do postu Jana to czy można otworzyć konto Revolut aby uniknąć opłat za wypłatę waluty?

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
@Marzena

Niedobrze to wygląda. Nie chcę straszyć, bo nie znam szczegółów sprawy, ale jeśli był tu jakiś link do kliknięcia, albo to ktoś zadzwonił do Ciebie w sprawie oferty inwestycyjnej (mimo że Ty o taki kontakt nie prosiłaś), to trzeba założyć, że jest to oszustwo. Masz tutaj faktyczny dostęp do swojego konta, na które wpłaciłaś pieniądze? Możesz zalogować się na nie własnym hasłem i loginem, i zobaczyć na nim wpłacone przez siebie pieniądze? Możesz je z niego wypłacić swobodnie? Jeśli nie, tylko ktoś np. wysłał ci jakieś zdjęcie, że środki są już na koncie, to powinna zapalić ci się czerwona lampka. Tym bardziej niepokoi to, że ktoś kazał ci wysłać potwierdzenie przelewu - jeśli nie masz dostępu do tego konta, na które przelałaś środki, to dzięki tej poznanej kwocie przelewu mógł przygotować dla ciebie fikcyjne potwierdzenie wpływu środków na konto.

W ubiegłym roku było popularne oszustwo, w ramach którego oszuści wysyłali ofiarom podrobione strony PGE, Orlenu i innych znanych spółek, namawiali do przelewu na cele inwestycyjne. Twoja historia bardzo mi przypomina jedną z tych. Jeśli masz poczucie, że mogłaś zostać oszukana, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i z policją. Jeśli przelew robiłaś dzisiaj i jeszcze nie jest on na koncie przestępców, to być może jest cień szansy na jego cofnięcie (jeśli środki jeszcze nie weszły do sesji elixir i nie zostały zaksięgowane, to może się udać). Jeśli czujesz, że ta sytuacja może dotyczyć ciebie, to polecam niezwłoczny kontakt z infolinią swojego banku (może jest całodobowa).

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Trader30

Mam dostęp do konta i login. Myślę że ksero przelewu było potrzebne do potwierdzenia mojej tożsamości. Powiedziano mi że środki są bezpieczne i że ich zwrot jest gwarantowany do miesiąca mogę zrezygnować i zabrać pieniądze. Poza tym Rząd Polski potwierdził że te inwestycje są legalne. Mój broker to też pracownik XTB tak jak pan. Konto mam w funtach. Na przelewie jest nazwisko osoby i adres.Jest to pracownik banku więc może to nie oszustwo. Dziękuję

Odpowiedz

T
Trader30
Gość
@Marzena

Ja nie jestem pracownikiem XTB i niestety nadal nie mam pojęcia o jakim inwestowaniu tu mowa. Niemniej życzę powodzenia i pozdrawiam

Odpowiedz

K
Karol
Gość
@Marzena

jezeli ktos Pani powiedzial ze rzad polski cos potwierdzil niech Pani natychmiast albo jeszcze szybciej ratuje swoje pieniadze a ksero przelewu moze dac znac oszustowi ze moze juz zerwac kontakt. Nie ma czegos takiego jak plan inwestycyjny pge dla ludzi moze Pani co najwyzej kupic akcje pge. Jezeli Pani nie ogarnia inwestowanie to lepiej zdaleka bo sie skonczy tragicznie niech Pani zalozy lokate bo wreszscie cos placa. Niech Pani nigdy nie slucha jakis ludzi z neta co ma Pani kupic i nie wierzy w nic. Jak Pani chce by ktos Pani pieniedzmi zarzadzal to polecam np ike w boś banku ale wszelkie szczegoly tego to na wszelki wypadek osobiscie w oddziale

Odpowiedz

M
Marek96
Gość
@Marzena

prosze natychmiast zabrac z tamtad pieniadze bo to na pewno oszustwo

Odpowiedz

Z
Zbyszek
Gość

Ja mogę tylko powiedzieć, że ze dwa lata temu 'ktoś' zaproponował mi założenie konta na binance. Zrobiłem to i wpłaciłem jakieś pieniądze (już nie pamiętam ile). Otrzymałem nawet kartę, ale była pusta. Teraz każą mi ją 'zweryfikować' i przypominaja o tym co jakiś czas, grożąc jej 'ograniczeniem, - cokowiek to znaczy. Na koniec powiem jeszcze, że wspomniany na początku 'ktoś' po niedługim czasie włamał się na moje konto w mBanku i oczyścił je do 0. Przyczynił sie zreszta do tego mbank, który mógł zablokować konta, na które przelano pieniądze, ale tego nie zrobił. B. szybko zauważyłem oczyszczenie konta i w ciągu ok 20 min znalazłem się w oddziałe mBanku. Pieniądze zostały przelane na inne konta w mBanku (przelew natychmiastowy) i mogli je zablokować, ale odmówili. Nie chcę mieć więcej do czynienia ani z mBankiem ani z Binance.

Odpowiedz

K
Kamil
Gość
@Zbyszek

To pewnie sprawa w ogóle niezwiązana z binance (tzn. bez ich winy) ale rozumiem twoje podejście. Oszuści pewnie po prostu podali nazwę binance bo to najbardziej znana giełda kryptowalut

Odpowiedz

S
Sylwek
Gość

Witam. Kiedyś założyłem konto na tej platformie,ale nigdy nie dokonałem wpłaty i nie korzystam z niej. Od niedawna wydzwania do mnie z różnych numerów ( jednokierunkowych) ktoś że konto zostało zamknięte i by wypłacić pieniądze które się tam uzbierały muszę odświeżyć dane. Ktoś miał podobną sytuację?

Odpowiedz

Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
@Sylwek

Giełdy kryptowalut co do zasady nie dzwonią do swoich klientów, więc może być to próba wyciągnięcia danych wrażliwych lub innego typu "przekręt". Binance prawdopodobnie nie ma nic wspólnego z tymi połączeniami.

Odpowiedz

S
Sylwek
Gość
@Marcin Kowalczyk

Dziękuję za odpowiedź. Tak też podejrzewam i ja.

Odpowiedz

R
Robert
Gość
@Sylwek

Tak. Mam podobna sytuacje oczyscili mi konto w millenium. Gosc dzwonił z tej platformy co rozmowa podpinana pod różne numery tel po zakończeniu rozmowy oddzwanialem pod ten numer raz emeryt z Warszawy,pan z Katowic itp. Teraz proponuje gosc mi odzyskać pieniądze a z banku doszły mi dwa wnioski o kredyt tylko negatywne.

Odpowiedz

A
Anna Sękowska
Gość
@Marcin Kowalczyk

Moja sytuacja jest podobna miałam mieć wpłacone na konto mieć na koncie 08.02.2023 32000 a nie mam nic jeszcze ktoś nabrał na mnie pożyczek nie wiem ile. Napisałam jeszcze tego dnia na binance że tu był oszust i proszę o informację na jakie konta zostały przelane pieniądze to niby ja jestem tym oszustem. Sprawę zgłosiłam do wymiaru sprawiedliwości mam nadzieję że uda się . Przelewy miały niby być zaprzeczeniem prania brudnych pieniędzy a tu niestety ktoś niezłą kwotę wypłacał na swoje konta i to nie jest pranie brudnych pieniędzy.

Odpowiedz

A
Anna
Gość
@Marcin Kowalczyk

Przecież to binance nie jest czarną dziurą powinno być widoczne gdzie zostały przelane kolejno pieniądze i po nitce do kłębka uda się je odzyskać

Odpowiedz

S
Stefan
Gość

Mam założone konto na binance nie wiem jak go obsługiwać bo zostałem oszukany przez maklera giełdowego proszę o pomoc

Odpowiedz

T
Tomek
Gość
@Stefan

Czy ty jesteś botem jakiejś konkurencyjnej giełdy? jaki makler giełdowy... jakie oszustwo. tutaj nie ma żadnych maklerów to są kryptowaluty przecież. Może to ktoś z zewnątrz podszywał się pod giełdę i coś gdzieś kliknąłeś, ale to juz raczej sprawa dla policji.

Odpowiedz

M
Marzena
Gość
@Tomek

Dzisiaj zadzwonił do mnie facet i powiedział mi, że mimo iż nie kożystam ze swojego konta to mają dla mnie pieniądze z korzystania z tego kont ..

Odpowiedz

A
Anna Sękowska
Gość
@Marzena

Podobna sytuacja. Ja poszłam na policję.

Odpowiedz

A
agnieszka
Gość
@Marzena

Do mnie wydzwania od tygodnia, twierdząc że mam pieniądze do wypłacenia mimo iż nawet nie wiem czy mam tam konto, powiązano to z moim kontem Revolut.

Odpowiedz

L
Lidia grzebisz-śnieżko
Gość

Mam taki sam problem jak pan Robert. Już wyciągnęli ode mnie w ramach reautoryzacji 75 tysięcy. Mogę liczyć na pomoc?

Odpowiedz

P
Piotr
Gość
@Lidia grzebisz-śnieżko

Ale kto wyciagnal i w ramach jakie reautoryzacji? Bo przecież nie Binance. To brzmi jak jakiś przekręt

Odpowiedz