Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta?

Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta?
Źródło: © Daniel Krasoń / adobe stock
Spis treści

Na koniec 2020 r. banki w Polsce prowadziły ponad 44 miliony kont bankowych dla klientów indywidualnych i ta liczba stale rośnie. Wobec takich danych trudno uwierzyć, że są osoby, które nie posiadają rachunku osobistego, jednak jeśli się dłużej zastanowimy, możemy wymienić przykłady: dzieci, młodzież, seniorzy itd. Choć instytucje finansowe oferują dla nich konta, okazuje się, że z różnych przyczyn nie każdy chce posiadać ROR w banku. Jak w takiej sytuacji przekazać pieniądze osobie, która nie ma rachunku bankowego?

Przelew bez konta w banku nie jest możliwy

Czy da się wykonać przelew bez konta w banku, które posiada druga osoba? Niestety nie. Każda dyspozycja przelewu środków wymaga podania numeru rachunku odbiorcy, inaczej nie uda nam się przekazać mu pieniędzy. Nie zmienia tego nawet fakt, że w niektórych bankach jest możliwy przelew na numer telefonu - wtedy druga osoba wciąż musi posiadać konto, inaczej nie będzie mogła odebrać środków.

Jak przekazać pieniądze bez konta? Dostępne metody

Na szczęście sytuacja nie jest tak beznadziejna, jak się wydaje. Przy odrobinie zastanowienia okaże się, że istnieją jednak sposoby na przelew bez konta w banku, choć często nie będą miały z przelewem wiele wspólnego.

Przekaz pocztowy na konto

Nadanie gotówki na poczcie to chyba najpopularniejszy sposób na przekazanie pieniędzy osobie, która nie posiada rachunku bankowego. Choć czasem mówi się, że to przekaz na konto, to jednak jest to mylne określenie, bowiem Poczta Polska oferuje osobną usługę pozwalającą wpłacić środki na konkretny ROR.

Przekaz pocztowy umożliwia dostarczenie gotówki pod dowolny adres na terenie Polski w ciągu 2-4 dni od nadania. Można to zrobić:

  • przez Internet,

  • w placówce Poczty Polskiej,

  • u listonosza.

Jeśli chcesz wysłać pieniądze na poczcie, powinieneś wypełnić blankiet przekazu pocztowego, podając imię i nazwisko oraz adres zarówno swoje, jak i odbiorcy. Za nadanie zapłacisz gotówką - dla kwot do 200 zł będzie to 7,30 zł, do 1000 zł - 14 zł itd. Pełny cennik znajduje się pod tym adresem.

Kliknij, aby powiększyć

Przekaz pocztowy, jednak tylko do 5 tys. zł, możesz także nadać od razu u listonosza. Cały proces wygląda tak samo jak w urzędzie, a Ty, jako nadawca, otrzymasz tymczasowy dokument potwierdzający przyjęcie pieniędzy. Potem listonosz odbierze go od Ciebie i przekaże Ci potwierdzenie nadania.

Co do zasady, bez ograniczeń kwotowych pieniądze nadasz także przez Internet. Wypełniasz formularz, podając wymagane informacje, a w podsumowaniu zobaczysz numer konta, na jaki powinieneś wpłacić kwotę przekazu wraz z prowizją (niższą niż w przypadku nadania w placówce pocztowej) i datę, do której należy to zrobić. Możesz także od razu zapłacić za usługę pay-by-linkiem, jednak tylko dla kwot do 3 tys. zł; dla kont w PKO BP i mBanku będzie to z kolei tylko 1000 zł.

Poczta Polska oferuje także przekazy zagraniczne. Można je nadać tylko w placówce na adres odbiorcy lub rachunek bankowy.

Przekaz bankomatowy

Kiedy goni Cię czas i chciałbyś szybko przekazać komuś gotówkę, możesz także skorzystać z przekazu bankomatowego, który udostępnia Euronet. Nadawcą może być każda pełnoletnia osoba, zaś odbiorcą każdy, kto posiada numer PESEL i aktywny numer telefonu komórkowego.

Jeśli chcesz wysłać środki tym sposobem, wykonaj poniższe kroki:

  1. Udaj się do bankomatu Euronetu i włóż kartę płatniczą.

  2. Podaj PIN do karty i wybierz “Przekaz bankomatowy” → “Nadanie przekazu (karta)”.

  3. Wpisz swoje imię i nazwisko, PESEL i numer telefonu.

  4. Podaj imię i nazwisko odbiorcy, jego numer telefonu i kwotę przekazu.

  5. Potwierdź płatność, odbierz kartę i potwierdzenie. Numer transakcji przekaż odbiorcy.

Przekaz bankomatowy możesz też nadać bez karty płatniczej. W tym celu powinieneś skorzystać z wpłato-bankomatu. Cały proces będzie przebiegał podobnie, a Ty będziesz musiał włożyć odpowiednią kwotę w gotówce do urządzenia.

W ramach usługi Euronetu jedna osoba (z danym numerem PESEL) może nadać do 2 tys. zł w ciągu roku. Taki sam limit dotyczy przekazów odbieranych przez osobę posługującą się danym numerem telefonu.

Czeki Blik

Pieniądze dla osoby bez konta bankowego przekażesz także przy użyciu czeku Blik. To wciąż mało popularna usługa, dostępna tylko w Banku Millennium, Getin Banku, Noble Banku, PKO BP i Santander Bank Polska. Odbiorca nie musi nawet posiadać rachunku osobistego, wystarczy, że przekażesz mu 9-cyfrowy numer czeku i hasło potrzebne do jego realizacji.

Do utworzenia czeków Blik musisz posiadać aplikację mobilną jednego ze wskazanych banków. Podajesz kwotę i datę ważności czeku i zatwierdzasz operację. Potem zostaje poinformowanie drugiej osoby o tym, jaki jest jego numer i hasło wymagane do skorzystania z usługi.

Czekiem Blik można wypłacić środki z bankomatu oraz zapłacić za zakupy w wybranych sklepach stacjonarnych. Utworzenie i realizacja czeku są bezpłatne.

Karta przedpłacona

Jest jeszcze jedna metoda na przesłanie środków z pominięciem konta bankowego, jednak wiąże się z nią najwięcej formalności. Mowa o karcie przedpłaconej, którą można zasilić dowolną kwotą i podarować np. jako prezent. Niestety, podobnie jak czeki Blik ta metoda nie jest szeroko dostępna. Karty prepaid wydaje obecnie tylko kilka banków, na szczęście nie każdy wymaga od klientów jednoczesnego posiadania konta osobistego.

Wniosek o kartę przedpłaconą złożysz w bankowości elektronicznej (zależy od banku) bądź w oddziale. Użytkownikiem prepaida może być już osoba powyżej 13 roku życia, ale przy podpisywaniu umowy będą potrzebne jej dane. To spora wada, która wręcz uniemożliwia przekazanie pieniędzy, jeśli nie znamy takich informacji.

Mankamentem karty prepaid jest także koszt. W każdym ze znanych nam banków za wydanie takiego “plastiku” zapłacimy przynajmniej 15 zł (25 zł w Banku SGB), do tego wypłata środków bez prowizji będzie dostępna tylko w niektórych bankomatach. Niemniej kartę przedpłaconą zawsze można zasilić dodatkowymi środkami, gdyby była taka potrzeba.

Jak przesłać pieniądze komuś, kto nie ma konta? Łatwo nie będzie

Wydawać by się mogło, że oprócz osobistego wręczenia gotówki nie ma innej metody na przekazanie pieniędzy osobie bez konta bankowego. Natura jednak nie lubi próżni i obecnie mamy na to nawet kilka sposobów; ich podsumowanie znajdziesz w tabeli.

Sposoby na przekazanie pieniędzy do osoby bez konta bankowego

Jak skorzystać?

Ile to trwa?

Ile to kosztuje?

Przekaz pocztowy

w placówce Poczty Polskiej

przez Internet

2-4 dni

min. 6 zł

Przekaz bankomatowy

w bankomacie Euronet

kilka minut

bezpłatnie

Czeki Blik

w aplikacji mobilnej

kilka minut

bezpłatnie

Karta przedpłacona

w oddziale

przez Internet

kilka dni

15-25 zł

To, z której metody skorzystasz, zależy od potrzeb zarówno Twoich, jak i drugiej osoby. Jeśli często odwiedzasz pocztę, a Twój bliski także ma zaufanie do tej instytucji, dobrym wyborem będzie przekaz pocztowy, z kolei jeśli wolisz bardziej nowoczesne sposoby, warto nadać pieniądze w bankomacie albo wygenerować czek Blik. Najważniejsza jest wygoda (Twoja i odbiorcy), jeśli jednak zależy Ci na czasie, rozważ szybszą metodę, aby Twoi bliscy mogli od razu skorzystać z potrzebnych środków.