Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak przelać pieniądze w weekend?

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Jak przelać pieniądze w weekend?
Źródło: © Rawpixel.com/fotolia

Wyobraźmy sobie, że nasze dziecko pojechało na wycieczkę i w sobotnie popołudnie skończyły mu się środki na jego młodzieżowym rachunku. Nastolatek chciałby coś sobie kupić i pilnie potrzebuje pieniędzy. Jak najszybciej przekazać środki w takiej sytuacji, kiedy standardowy przelew bankowy nie wchodzi w rachubę?

Przelew natychmiastowy

Najprostszym sposobem na szybkie przesłanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy. Ten typ przelewu dociera do odbiorcy w kilka minut i jest realizowany w dwóch systemach: Express Elixir lub BlueCash. Zlecenia w tradycyjnym systemie Elixir złożone w sobotę czy niedziele są realizowane dopiero w poniedziałek, zatem jeśli zależy nam na czasie, warto wybrać szybki przelew.

Pamiętaj jednak, że przelewy ekspresowe mają swoje wady. Największą są dodatkowe opłaty, które banki za nie pobierają (nawet 7 zł za przelew). Ponadto nie wszystkie instytucje udostępniają taki tryb realizacji zleceń, zatem jeśli posiadasz rachunek np. w Pekao SA, BOŚ Banku czy Plus Banku, nie będziesz mógł skorzystać z takiego przelewu.

Warto wiedzieć, że przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir i BlueCash posiadają także limity kwotowe. Banki zwykle ustalają maksymalną kwotę, którą możemy przelać w trybie ekspresowym i najczęściej jest to 20 tys. zł. Jeśli chciałbyś w dni wolne od pracy zlecić transfer wyższych kwot, prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Wbrew pozorom szybkie przelewy nie są dostępne przez całą dobę. W niektórych bankach (np. Millennium czy eurobanku) przelew natychmiastowy możemy zlecić tylko w określonych godzinach i zwykle nie będzie to możliwe w porze nocnej.

Więcej o przelewach natychmiastowych dowiesz się z tego tekstu.

Przelew przez bm.pl - alternatywa

Rozwiązaniem podobnym do przelewów natychmiastowych jest przesłanie pieniędzy przez stronę bm.pl, prowadzoną przez Blue Media (operatora BlueCash). Aby wykonać przelew, powinieneś założyć bezpłatne konto użytkownika w serwisie, a następnie podać numer rachunku odbiorcy. Cały proces opiera się na przelewach wewnętrznych. W praktyce najpierw wykonujemy przelew na konto Blue Media w naszym banku, a potem środki trafiają do odbiorcy z rachunku Blue Media w drugim banku.

Zlecenie przelewu przez bm.pl wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami - operacja kosztuje 5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. zł. Zanim skorzystamy z usługi, warto również sprawdzić godziny dostępności poszczególnych banków. Niektóre instytucje w weekendy nie odbierają przelewów (nawet wewnętrznych!), zatem lepiej upewnić się, czy przelew faktycznie dotrze do odbiorcy.

BLIK

Kolejną metodą na szybkie przesłanie środków w dni wolne od pracy jest Blik, czyli polski system płatności mobilnych, służący m.in. do płatności w Internecie i wypłat gotówki z bankomatów.

Przelew na telefon Blik

Jedną z unikalnych funkcji Blika są przelewy na numer telefonu, które docierają do odbiorcy w kilka minut. Aby wykonać taki przelew, wystarczy w aplikacji mobilnej banku wpisać numer telefonu drugiej osoby, a następnie zatwierdzić zlecenie.

Z przelewów na telefon można skorzystać w Alior Banku, Banku Millennium, Credit Agricole, ING, mBanku, Santander Bank Polska i PKO BP. Należy w tym celu posiadać aplikację mobilną banku i aktywować Blika przez powiązanie go z wybranym rachunkiem. Odbiorca powinien mieć numer telefonu "zarejestrowany" w Bliku, inaczej przelew nie dotrze na jego rachunek automatycznie. W takiej sytuacji adresat zostanie odesłany na specjalną stronę internetową, na której będzie musiał podać swój numer konta bankowego, jednak wtedy przelew zostanie zrealizowany w standardowym trybie.

Co ciekawe, opisany sposób może również służyć jako metoda na weekendowy przelew między własnymi rachunkami! Wystarczy, że posiadamy konta w bankach, które udostępniają przelewy na telefon i powiążemy w wybranej instytucji numer komórki z Blikiem, aby automatycznie odbierać takie przekazy. Przykładowo: wysyłamy pieniądze na numer telefonu z mBanku, a telefon mamy powiązany z Blikiem w Banku Millennium, dzięki czemu środki otrzymamy od razu na rachunek w tym banku.

Co jednak, jeśli chcielibyśmy dokonać zwrotnego przelewu w ten sam sposób? Jedyną opcją jest ustawienie w aplikacji mBanku swojego numeru telefonu jako powiązanego z Blikiem; wtedy wprawdzie nie będziemy mogli automatycznie odbierać przelewów na telefon Blik w Millennium, ale środki będą trafiać w kilka minut na konto w mBanku. Cała procedura jest jednak dość czasochłonna, jednak w sytuacjach awaryjnych może się sprawdzić. Warto również pamiętać, że banki wprowadzają ograniczenia kwotowe dla takich przelewów i zwykle wynoszą one ok. 200 zł.

Czeki Blik

Innowacyjną funkcją Blika są czeki, dzięki którym również możemy łatwo przekazać pieniądze wybranej osobie. Usługa jest oparta o kody jednorazowe, służące do zapłaty np. w Internecie. W aplikacji mobilnej wybieramy Czeki Blik, wpisujemy kwotę i datę ważności czeku, a następnie ustawiamy hasło potrzebne do realizacji czeku.

Odbiorca czeku powinien od nas otrzymać jego numer oraz hasło. Czek można zrealizować w bankomacie (przez wypłatę gotówki), ale także przy płatnościach w Internecie czy zwykłym sklepie. Nie potrzebujemy do tego nawet telefonu czy konta bankowego!

Czeki Blik dostępne są dla klientów Banku Millennium, Getin Banku, Santander Bank Polska oraz PKO BP.

PayPal

Jeśli nie korzystamy z Blika, a przelewy natychmiastowe są dla nas za drogie, w weekend możemy również przesłać środki przez PayPala. Do skorzystania z tej opcji wymagane jest konto w PayPalu, jednak możesz je założyć w kilka minut. Niestety, aby druga osoba mogła odebrać pieniądze, również musi być użytkownikiem systemu.

Jeśli mamy konto w PayPalu i wiemy, że nasi znajomi również korzystają z tej usługi, przesłanie pieniędzy jest całkiem proste. Wystarczy podać adres e-mail odbiorcy oraz kwotę, a środki od razu trafią na konto PayPal drugiej osoby. Dodatkowym ułatwieniem jest tutaj opcja PayPal.Me, w której można przesłać pieniądze poprzez specjalny link udostępniony przez znajomego.

Przekaz bankomatowy Euronet

Ostatnim znalezionym przez nas sposobem na przesłanie pieniędzy w weekend jest przekaz bankomatowy. Taka usługa dostępna jest w maszynach sieci Euronet i pozwala na przekazanie środków przez bankomat oraz odebranie ich przez drugą osobę w ten sam sposób.

Aby skorzystać z przekazu bankomatowego, nie trzeba posiadać konta ani karty płatniczej! Wystarczy w bankomacie podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu i PESEL, dane odbiorcy (imię i nazwisko oraz numer telefonu) i kwotę przekazu, a następnie włożyć gotówkę do maszyny. Potem trzeba odebrać potwierdzenie transakcji i podać znajomemu jej numer. Alternatywą jest tu nadanie środków za pomocą karty płatniczej.

Odbiór przekazu bankomatowego przebiega dość podobnie. Podajemy nasz PESEL, numer transakcji oraz specjalny PIN, który dostaniemy SMS-em i już możemy cieszyć się gotówką. Wprawdzie pieniądze możemy odebrać od razu po ich nadaniu, jednak w praktyce cała operacja może potrwać nieco dłużej.

Usługa Euronetu, choć szybka, nie jest wolna od wad. Największą jest ograniczenie wpłat w roku kalendarzowym do 2 tys. zł na osobę (to samo dotyczy przekazów odbieranych). Pewną niedogodnością może być tu również konieczność udania się do bankomatu, który może nie być dostępny blisko naszego miejsca pobytu oraz wymóg, aby kwota wpłaty była wielokrotnością 50 zł.

Schemat działania przekazu bankomatowego znajdziesz tutaj.

Zestawienie sposobów na przesyłanie środków w weekendy

W poniższej tabeli podsumowaliśmy wady i zalety każdego z opisanych wyżej rozwiązań:

Porównanie sposobów przesyłania pieniędzy w weekend

Zalety

Wady

Przelew natychmiastowy w banku

 • szybki
 • płatny
 • ograniczenia kwotowe i godzinowe
 • niektóre banki nie udostępniają usługi

Przelew przez stronę bm.pl

 • szybki
 • płatny (5 zł za każde rozpoczęte 5 tys. zł)
 • trzeba mieć konto na stronie bm.pl
 • ograniczenia kwotowe (do 20 tys.)
 • uzależniony od dostępności banków w ramach bm.pl

BLIK

 • bezpłatny
 • szybki
 • nie trzeba znać numeru konta odbiorcy

 • tylko w kilku bankach
 • odbiorca musi mieć numer telefonu zarejestrowany w Blik
 • ograniczenie kwotowe

PayPal

 • bezpłatny
 • szybki
 • nadawca i odbiorca muszą mieć konto PayPal

Przekaz bankomatowy

 • bezpłatny
 • nie wymaga konta bankowego
 • ograniczenia kwotowe dla nadawcy i odbiorcy
 • odbiór środków uzależniony od dostępności bankomatów Euronet
 • czasochłonny

Podsumowanie

Jak się okazuje, przesłanie pieniędzy w weekend jest możliwe i wcale nie musi wiązać się z dodatkowym wysiłkiem. Najbardziej oczywistą opcją jest tu przelew natychmiastowy w banku, jednak akurat ta metoda jest najbardziej kosztowna. Szybki przekaz przez bm.pl również wart jest uwagi, jednak jeśli nie chcemy zakładać nowych kont w takim serwisie, rozwiązanie może okazać się niezbyt przydatne.

Interesującym sposobem jest przesłanie środków przez PayPala, jednak tu zarówno my, jak i odbiorca środków musimy być użytkownikami usługi, co może nastręczać dodatkowych trudności. Oryginalną opcją jest przekaz bankomatowy, który możemy nadać nawet gotówką, jednak tu niedogodnością jest konieczność udania się do bankomatu konkretnej sieci.

Nasze uznanie zdobyły natomiast przelewy na telefon Blik. To rozwiązanie szybkie i całkiem intuicyjne, nie wymaga znajomości numeru rachunku odbiorcy ani zakładania kont w innych serwisach. Wprawdzie usługa dostępna jest tylko w kilku bankach, jednak jesteśmy przekonani, że kolejne instytucje wprowadzą ją w swoich aplikacjach mobilnych.

Wybór konkretnej metody przesyłania środków zależy tylko od Twoich preferencji. Jeśli w pobliżu masz akurat bankomat Euronetu, z łatwością możesz zlecić tam przekaz środków, a jeśli razem ze znajomymi korzystacie z PayPala, rozliczenie się za pośrednictwem tego serwisu może być dość oczywiste. Decyzja należy do Ciebie, zatem korzystaj z ulubionego rozwiązania każdego dnia tygodnia i ciesz się swobodą.