Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Przelewy w weekend - przegląd możliwości

Cykl: Przelewy

Przelewy w weekend - przegląd możliwości
Źródło: © Rawpixel.com/fotolia
Spis treści

Wyobraź sobie, że w piątek wieczorem zaprosiłeś znajomych na pizzę. Niestety, okazuje się, że na koncie nie masz wystarczająco dużo pieniędzy i jedynym wyjściem jest przelew od bliskiej osoby. Niestety, ostatnia sesja rozliczeniowa Elixir już się odbyła, więc środki dotarłyby do Ciebie dopiero w poniedziałek rano. Jak najszybciej przelać pieniądze w takiej sytuacji, kiedy standardowy przelew bankowy nie wchodzi w rachubę?

Przelewy w sobotę i niedzielę - dostępne sposoby

Mogłoby się wydawać, że przelewy w weekend są niemożliwe. Nic bardziej mylnego – okazuje się, że istnieją skuteczne sposoby na przekazanie pieniędzy w święta czy inne dni wolne od pracy. Zebraliśmy je w poniższej tabeli.

Przelewy w sobotę i niedzielę - porównanie sposobów

Zalety

Wady

Przelew natychmiastowy w banku

szybki

płatny (ok. 5 zł)

ograniczenia kwotowe (najczęściej od 5 do 10 tys. zł) i godzinowe

niektóre banki nie udostępniają usługi (Plus Bank i Toyota Bank)

Przelewy na telefon Blik

bezpłatny

szybki

nie trzeba znać numeru konta odbiorcy

tylko w 11 bankach (Alior Bank, Bank Millennium, Bank Pekao, BOŚ Bank, Credit Agricole, Getin Bank, ING, mBank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska)

odbiorca musi mieć numer telefonu zarejestrowany w Blik

ograniczenie kwotowe (w zależności od banku limit na transakcje Blik to nawet 20 tys. zł dziennie, limity dla przelewów na telefon to zwykle kilka tysięcy złotych)

Czeki Blik

bezpłatny

szybki

odbiorca nie musi mieć Blika ani konta bankowego

tylko w pięciu bankach (Bank Millennium, Getin Bank, Noble Bank, PKO BP, Santander Bank Polska)

ograniczenie kwotowe (kilka tysięcy złotych)

PayPal

bezpłatny

szybki

nadawca i odbiorca muszą mieć konto PayPal

Przekaz bankomatowy

bezpłatny

nie wymaga konta bankowego

ograniczenia kwotowe dla nadawcy i odbiorcy (2 tys. zł)

odbiór środków uzależniony od dostępności bankomatów Euronet

czasochłonny

Przelew natychmiastowy w weekend

W Polsce za obsługę przelewów międzybankowych odpowiada Krajowa Izba Rozliczeniowa, operator m.in. systemu Elixir czy Express Elixir. Standardowe operacje księgowane są w dni robocze, dlatego jeśli chcielibyśmy zlecić przelew np. w niedzielę, to odbiorca otrzyma go dopiero po weekendzie.

Najprostszym sposobem na szybkie przesłanie pieniędzy w weekend jest przelew natychmiastowy. Zwykłe przelewy bankowe (realizowane w systemie Elixir) złożone w sobotę czy niedzielę są realizowane dopiero w poniedziałek, zatem jeśli zależy nam na czasie, warto wybrać szybszy tryb realizacji operacji. Taki typ przelewu dociera do odbiorcy w kilka minut (z pominięciem sesji Elixir) i jest realizowany w dwóch systemach: Express Elixir lub BlueCash.

Pamiętaj jednak, że przelewy ekspresowe mają swoje wady. Największą są dodatkowe opłaty, które banki za nie pobierają (ok. 5 zł za przelew). Ponadto nie wszystkie instytucje udostępniają taki tryb realizacji zleceń, zatem jeśli posiadasz rachunek np. w Plus Banku, nie będziesz mógł skorzystać z takiego przelewu. Z drugiej strony na rynku mamy także bank, który oferuje przelewy natychmiastowe całkowicie za darmo – Santander Bank Polska.

Warto wiedzieć, że przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir i BlueCash posiadają także limity kwotowe. Banki zwykle ustalają maksymalną kwotę, którą możemy przelać w trybie ekspresowym i najczęściej jest to 20 tys. zł. Jeśli chciałbyś w dni wolne od pracy zlecić transfer wyższych kwot, prawdopodobnie nie będzie to możliwe.

Wbrew pozorom szybkie przelewy nie są dostępne przez całą dobę. W niektórych bankach (np. Banku Pocztowym czy BNP Paribas) przelew natychmiastowy możemy zlecić tylko w określonych godzinach i zwykle nie będzie to możliwe w porze nocnej.

Jeśli zależy Ci na dostępności przelewów natychmiastowych, wybierz konto, w którym przynajmniej kilka takich operacji w miesiącu jest bezpłatnych. Wszystkie przelewy ekspresowe za 0 zł otrzymasz na Koncie Jakie Chcę w Santanderze. CitiKonto w Citi Handlowym oferuje 3 takie darmowe operacje, a jeśli wybierzesz odpowiednią korzyść dla Konta Jakże Osobistego w Alior Banku, 5 razy w miesiącu wykonasz przelew natychmiastowy na konto w innym banku bez dodatkowych opłat.

Blik w weekend

Kolejną metodą na szybkie przesłanie środków w dni wolne od pracy jest Blik, czyli polski system płatności mobilnych, służący m.in. do płatności w Internecie i wypłat gotówki z bankomatów.

Przelew na telefon Blik

Jedną z unikalnych funkcji Blika są przelewy na numer telefonu, które docierają na konto odbiorcy w kilka minut. Aby zrobić przelew, wystarczy w aplikacji mobilnej banku wpisać numer telefonu drugiej osoby, a następnie zatwierdzić zlecenie.

Z przelewów na telefon można skorzystać w Alior Banku, Banku Millennium, Banku Pekao, BOŚ Banku, Credit Agricole, Getin Banku, ING, mBanku, Noble Banku, PKO BP i Santander Bank Polska. Należy w tym celu posiadać aplikację mobilną banku i aktywować Blika przez powiązanie go z wybranym rachunkiem. Odbiorca powinien mieć numer telefonu "zarejestrowany" w Bliku, inaczej przelew nie dotrze na jego rachunek automatycznie. W takiej sytuacji adresat zostanie odesłany na specjalną stronę internetową, na której będzie musiał podać swój numer konta bankowego, jednak wtedy przelew zostanie zrealizowany w standardowym trybie (z uwzględnieniem sesji Elixir).

Warto również pamiętać, że banki wprowadzają ograniczenia kwotowe dla takich przelewów i zwykle wynoszą one kilka tysięcy złotych; limity można zmienić w bankowości internetowej i/lub mobilnej. Uwaga: czasem limit obejmuje wszystkie transakcje Blik, nie tylko przelewy na telefon.

Czeki Blik

Innowacyjną funkcją Blika są czeki, dzięki którym również możemy łatwo przekazać pieniądze wybranej osobie. Usługa jest oparta o kody jednorazowe, służące do zapłaty np. w Internecie. W aplikacji mobilnej wybieramy Czeki Blik, wpisujemy kwotę i datę ważności czeku, a następnie ustawiamy hasło potrzebne do jego realizacji. W przypadku czeków Blik także obowiązują limity kwotowe i nie przekraczają 4 tys. zł dziennie (w zależności od banku).

Odbiorca czeku powinien od nas otrzymać jego numer oraz hasło. Czek można zrealizować w bankomacie (przez wypłatę gotówki), ale także przy płatnościach w Internecie czy zwykłym sklepie. Nie potrzebujemy do tego nawet telefonu czy konta bankowego!

Czeki Blik dostępne są dla klientów Banku Millennium, Getin Banku, Noble Banku, Santander Bank Polska oraz PKO BP.

PayPal

Jeśli nie korzystamy z Blika, a przelewy natychmiastowe są dla nas za drogie, w weekend możemy również przesłać środki przez PayPala. Do skorzystania z tej opcji wymagane jest konto w PayPalu, jednak możesz je założyć w kilka minut. Niestety, aby druga osoba mogła odebrać pieniądze, również musi być użytkownikiem systemu.

Jeśli mamy konto w PayPalu i wiemy, że nasi znajomi również korzystają z tej usługi, przesłanie pieniędzy jest całkiem proste. Wystarczy podać adres e-mail odbiorcy oraz kwotę, a środki od razu trafią na konto PayPal drugiej osoby. Dodatkowym ułatwieniem jest tutaj opcja PayPal.Me, w której można przesłać pieniądze poprzez specjalny link udostępniony przez znajomego.

W PayPalu obowiązują limity wysyłania środków, jednak dotyczy to tzw. niezweryfikowanych użytkowników, którzy nie powiązali z usługą ani konta bankowego, ani karty płatniczej. Co do limitów odbierania, to wynoszą one 2500 euro rocznie na osobę; po przekroczeniu tej kwoty PayPal może poprosić użytkownika o ponowną weryfikację i przesłanie dokumentu tożsamości.

Uwaga: PayPal obecnie pobiera 45 zł od nieaktywnych kont, na których nie odnotowano ani zalogowania na konto, ani żadnych operacji. Jeśli z usługi korzystasz bardzo rzadko, sprawdź, czy operator nie naliczył Ci takiej prowizji.

Przekaz bankomatowy Euronet

Ostatnim znalezionym przez nas sposobem na przesłanie pieniędzy w weekend jest przekaz bankomatowy. Taka usługa dostępna jest w maszynach sieci Euronet i pozwala na przekazanie środków przez bankomat oraz odebranie ich przez drugą osobę w ten sam sposób.

Aby skorzystać z przekazu bankomatowego, nie trzeba posiadać konta ani karty płatniczej! Wystarczy w bankomacie podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu i PESEL, dane odbiorcy (imię i nazwisko oraz numer telefonu) i kwotę przekazu, a następnie włożyć gotówkę do maszyny. Potem trzeba odebrać potwierdzenie transakcji i podać znajomemu jej numer. Alternatywą jest tu nadanie środków za pomocą karty płatniczej.

Odbiór przekazu bankomatowego przebiega dość podobnie. Podajemy nasz PESEL, numer transakcji oraz specjalny PIN, który dostaniemy SMS-em i już możemy cieszyć się gotówką. Wprawdzie pieniądze możemy odebrać od razu po ich nadaniu, jednak w praktyce cała operacja może potrwać nieco dłużej.

Usługa Euronetu, choć szybka, nie jest wolna od wad. Największą jest ograniczenie wpłat w roku kalendarzowym do 2 tys. zł na osobę (to samo dotyczy przekazów odbieranych). Pewną niedogodnością może być tu również konieczność udania się do bankomatu, który może nie być dostępny blisko naszego miejsca pobytu oraz wymóg, aby kwota wpłaty była wielokrotnością 50 zł. Opisany sposób to nie przelew w weekend, a sposób na odebranie gotówki, więc jeśli zależy nam na transakcji bezgotówkowej, warto wziąć to pod uwagę.

Schemat działania przekazu bankomatowego znajdziesz tutaj.

Przelewy w weekend są możliwe

Jak się okazuje, przesłanie pieniędzy w weekend czy święta jest możliwe i wcale nie musi wiązać się z dodatkowym wysiłkiem. Najbardziej oczywistą opcją jest tu przelew natychmiastowy w banku, jednak akurat ta metoda jest najbardziej kosztowna. Interesującym sposobem jest przesłanie środków przez PayPala, jednak tu zarówno my, jak i odbiorca środków musimy być użytkownikami usługi, co może nastręczać dodatkowych trudności. Oryginalną opcją jest przekaz bankomatowy, który możemy nadać nawet gotówką, jednak tu niedogodnością jest konieczność udania się do bankomatu konkretnej sieci.

Nasze uznanie zdobyły natomiast przelewy na telefon Blik. To rozwiązanie szybkie i całkiem intuicyjne, nie wymaga znajomości numeru rachunku odbiorcy ani zakładania kont w innych serwisach. Usługa dostępna jest w 11 bankach, jednak kolejne instytucje stopniowo wprowadzą ją w swoich aplikacjach mobilnych.

Wybór konkretnej metody przesyłania środków zależy tylko od Twoich preferencji. Jeśli w pobliżu masz akurat bankomat Euronetu, z łatwością możesz zlecić tam przekaz środków, a jeśli razem ze znajomymi korzystacie z PayPala, rozliczenie się za pośrednictwem tego serwisu może być dość oczywiste. Decyzja należy do Ciebie, zatem korzystaj z ulubionego rozwiązania każdego dnia tygodnia i ciesz się swobodą.