Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak oszczędzać w walutach obcych?

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Jak oszczędzać w walutach obcych?
Źródło: © alfexe/fotolia
Spis treści

Jeśli jesteś ciekaw, w jakich walutach najlepiej przechowywać swoje oszczędności, dowiesz się tego z naszego poprzedniego tekstu.

Otwarcie rachunku walutowego

Najprościej z rozpoczęciem oszczędzania w walutach obcych będą miały osoby, które już posiadają w swoich zasobach dolary, euro czy jeszcze inną walutę. W takim przypadku wystarczy bowiem założenie rachunku walutowego (sprawdź nasz ranking najlepszych kont walutowych), a następnie udanie się do bankowej kasy celem dokonania wpłaty.

Ale uwaga – większość polskich banków prowadzi obsługę gotówkową wyłącznie w najpopularniejszych walutach – dolarach i euro oraz nieco rzadziej we frankach i funtach (zobacz, jakie waluty obce przyjmuje Twój bank).

Jeśli dysponujesz np. szwedzkimi koronami, to wpłata nie będzie możliwa (jedyny znany nam wyjątek to wybrane oddziały Raiffeisen Polbanku). W takiej sytuacji jedną z opcji będzie wizyta w stacjonarnym kantorze walutowym, wymiana tych pieniędzy np. na euro, a następnie ich wpłata na konto w banku w takiej postaci. Problem w tym, że wówczas de facto oszczędzanie odbywa się nie w koronach, ale właśnie w euro.

Przelew na rachunek walutowy

Nieco prościej sprawa prezentuje się, jeśli posiadasz swoje oszczędności w formie bezgotówkowej, bo np. zarabiasz w obcej walucie. W takim przypadku oferta banków jest już znacznie szersza. Przykładowo – konto w Deutsche Banku może być prowadzone aż w dwunastu różnych walutach obcych, w tym japońskich jenach, norweskich koronach czy dolarach australijskich. Spory wybór walut dostępny jest również w Idea Banku, PKO BP oraz Kantorze Walutowym Alior Banku. Korzystając z ich usług, wystarczy jedynie podać numer konta do przelewu, aby pieniądze po maksymalnie 4 dniach dotarły na Twój rachunek.

Sprawdź nasz ranking najlepszych kont walutowych.

Lokaty walutowe

Poza bezpieczeństwem (środki zdeponowane w bankach gwarantowane są do wysokości 100 tys. euro) sporym atutem trzymania pieniędzy w banku jest możliwość skorzystania z oferty lokat walutowych. Wprawdzie odsetki z takich depozytów – co tu dużo mówić – do najwyższych nie należą, jednak i tak jest to znacznie lepsza opcja niż trzymanie ich w przysłowiowej skarpecie. Aktualnie najlepiej pod tym względem prezentuje się oferta lokat w dolarach amerykańskich, na których zarobić można do 1% rocznie (zobacz ranking najlepszych lokat dolarowych), a według naszych przewidywań niedługo może być to nawet 2% w skali roku.

E-portfel jako alternatywa wobec bankowych kont

Trzymanie pieniędzy na bankowym koncie nie jest jednak jedyną możliwością przechowywania oszczędności w walutach obcych. Na świecie sporą popularnością cieszą się tzw. portfele elektroniczne (ang. e-wallet). Na taki portfel możemy dowolnie wpłacać i wypłacać pieniądze, podpiąć do niego kartę płatniczą czy też zapłacić za zakupy w Internecie. Sporym plusem tego rozwiązania jest wysoka elastyczność – oszczędności w takim elektronicznym portfelu można trzymać w wielu różnych walutach. W tym miejscu na szczególną uwagę zasługuje Revolut. Jest to e-portfel, który umożliwia prowadzenie rozliczeń w kilkudziesięciu różnych walutach obcych, a wymiana jednej na drugą odbywa się po bardzo korzystnym kursie (u konkurencji taka wymiana może kosztować nawet kilkanaście procent wartości transakcji).

Dla wielu atutem e-portfeli jest także niezależność od tradycyjnego systemu bankowego, a także zwiększona w porównaniu z bankami anonimowość (np. system Ognivo, którym posługują się komornicy do ściągania długów, nie wykorzystuje informacji na temat portfeli elektronicznych).

Niestety ta niezależność ma także drugą stronę – brak gwarancji na wypadek upadłości firmy administrującej taką e-portmonetką. W takiej sytuacji klienci tracą dostęp do trzymanych tam pieniędzy, a ich odzyskanie – jeśli w ogóle jest możliwe – wymaga wielomiesięcznych starań na drodze sądowej. Z tego powodu rekomendujemy wybranie najbardziej stabilnych operatorów e-portfeli takich jak PayPal czy Skrill.

Poznaj najpopularniejsze e-portfele i dowiedz się, ile kosztuje korzystanie z nich.

Unikaj oszczędzania w kryptowalutach

Stanowczo odradzamy natomiast korzystanie z popularnych w ostatnim czasie giełd Bitcoinów i innych kryptowalut. W ich przypadku ryzykiem jest nie tylko możliwość nagłego spadku wartości samej waluty, ale również – a raczej przede wszystkim – zagrożenie, że taka giełda po prostu z dnia na dzień przestanie działań i zniknie z naszymi pieniędzmi (niedawny przypadek to zamknięcie polskiej giełdy Bitcurrex, w wyniku czego jej klienci stracili ponad 8 mln zł). Zazwyczaj powody takiego bankructwa są dwa – atak hakerski (cyfrowe waluty jest bardzo łatwo ukraść) lub zwykła chciwość właścicieli samej giełdy.

Podsumowanie

Jak pokazaliśmy - wystarczy rachunek w banku lub alternatywnie konto w firmie oferującej e-portfele, aby móc rozpocząć oszczędzanie w walutach obcych. Samego zasilenia takiego konta dokonamy w bardzo prosty sposób, odwiedzając bankową kasę lub dokonując stosownego przelewu.

A kiedy pieniądze znajdą się już w swoim docelowym miejscu, warto rozważyć….kolejną wpłatę. Jeśli będziemy odkładać chociażby niewielkie sumy, ale w regularnych cyklach, oszczędzanie wejdzie nam w krew i stanie się czymś oczywistym. A kiedy minie kilka, a najlepiej kilkanaście lat, mocno zdziwimy się, widząc zgromadzony majątek (dowiedz się więcej na temat skuteczności długoterminowego oszczędzania). Aby jednak odkładanie pieniędzy miało sens, warto zapewnić ich chociażby niewielką kapitalizację – innymi słowy wpłacić je na lokatę lub zainwestować w inny bezpieczny instrument np. zagraniczne obligacje skarbowe. I choćby oprocentowanie takiej inwestycji wynosiło zaledwie 1-2%, to dzięki temu nasz kapitał będzie przyrastał znacznie szybciej, niż gdyby znajdował się na nieoprocentowanym rachunku osobistym lub co gorsza – w skarpecie.

Jesteśmy ciekawi, jak wygląda u Was oszczędzanie w walutach obcych. Czy gromadzicie środki w euro, dolarach lub innych walutach? A jeśli tak, to w jakiej formie? Zachęcamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami w komentarzach.