Jak korzystnie płacić za granicą? Porównanie płatności kartą złotową, walutową i gotówką

Jak korzystnie płacić za granicą? Porównanie płatności kartą złotową, walutową i gotówką © itakdalee / Fotolia

Sezon wakacyjny w pełni. Coraz więcej z nas wyjeżdża na zasłużony urlop za granicę, gdzie polskie złotówki stają się praktycznie bezużyteczne. Rodzi się wówczas pytanie: w jaki sposób najlepiej przygotować się do zagranicznych wakacji pod względem finansowym?

W gruncie rzeczy, jeśli chodzi o płatności poza granicami Polski, mamy trzy opcje do wyboru:

  • płatność kartą złotową;
  • płatność kartą walutową;
  • płatność gotówką.

Wydawać się może, że najkorzystniejsze są dwie ostatnie, jednak wiele zależy od długości wyjazdu, docelowej lokalizacji czy częstotliwości korzystania z naszych wakacyjnych funduszy.

Płatność kartą złotową za granicą

Na pierwszy rzut oka to najgorszy możliwy wybór. Nie dość, że płatności kartą nie wszędzie są akceptowane - dotyczy to zwłaszcza mniejszych miejscowości oraz obiektów takich jak targi, stragany czy wystawy - to jeszcze każda operacja wiąże się z przewalutowaniem, i to prawie zawsze (pamiętajmy o kantorach na lotniskach lub podwójnym przewalutowaniu w zwykłych kantorach) po zdecydowanie gorszym kursie niż wymieniając gotówkę w kantorze.

Jeszcze mniej korzystnie kształtuje się sytuacja podczas korzystania z bankomatów. Nawet jeśli (co wcale nie jest regułą, szczególnie poza strefą euro) bank nie pobiera od nas prowizji za wypłatę – albo nie odbiega ona od prowizji za korzystanie z krajowych urządzeń – z nawiązką odrabia to sobie w inny sposób, na przykład przez wysokie spready walutowe albo opłaty za samo przewalutowanie transakcji.

Podczas krótkich wyjazdów korzystanie z karty złotowej ma jeden niewątpliwy plus – jest wygodne. Płatności bezgotówkowe stają się coraz powszechniejsze, więc niemal każdy z nas ma już taką kartę, z której i tak korzysta. Nieco wyższe koszty manipulacyjne przy transakcjach w obcej walucie mogą odstraszać, ale oszczędzamy sobie wizyty w banku i czekania na wyrobienie karty walutowej (co może potrwać nawet miesiąc) oraz zakładania dodatkowego rachunku w obcej walucie (jeśli takiego nie mamy).

Podsumowując: jeśli często podróżujemy za granicę, korzystanie z karty złotowej - z uwagi na wysokie koszty użytkowania - powinno być ostatecznością.

Płatność kartą walutową

Karta walutowa wydaje się opcją idealną. Podobnie jak w Polsce najtaniej jest płacić kartą złotową, tak za granicą – kartą w walucie lokalnej. Unikamy w ten sposób opłat za przewalutowanie, a to chyba najczęściej podnoszona kwestia przy wyborze formy płatności.

Do posiadania karty walutowej musimy jednak mieć otwarty… rachunek walutowy. Jeśli już z takiego korzystamy, nie ma się czego obawiać. Wiele osób rozważa jednak założenie konta walutowego specjalnie na okazję wyjazdu na wakacje. O ile obniżamy w ten sposób wydatki związane z płatnościami za granicą, o tyle może się okazać, że wrócą one do nas ze zdwojoną siłą w postaci kosztów obsługi czy rachunku, czy samej karty.

Dla przykładu: wydanie karty do rachunku eMAX Walutowy w mBanku to koszt 30 zł. Tyle samo wynosi też opłata za każdy kolejny rok użytkowania. Przy Rachunku Walutowym w Credit Agricole z kolei musimy zapłacić aż 6 zł miesięcznie za korzystanie z karty.

Warto też zwrócić uwagę na to, jakie waluty są obsługiwane przez dany bank. W ofercie dostępne są bowiem jedynie najpopularniejsze z nich – euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie oraz rzadziej franki szwajcarskie. Jeśli więc podróżujemy dużo po strefie euro czy latamy do USA, otwarcie konta prowadzonego w lokalnej walucie nie powinno stanowić problemu. Znacznie gorzej jest natomiast w przypadku takich państw jak m.in. Bułgaria czy Turcja. Niestety – żaden ze znanych nam polskich banków nie prowadzi obsługi gotówkowej, ani nie posiada w ofercie konta walutowego prowadzonego w lewach czy lirach.

Korzystając z karty w innej walucie niż lokalna (niezależnie czy będą to złotówki, dolary czy jeny) i tak narażamy się na koszty związane z przewalutowaniem. No i – naturalnie – co do zasady jedna karta to jedna waluta, choć istnieją również karty wielowalutowe (zobacz, które banki je oferują). Jeśli podróżujemy w różne zakątki świata, będziemy potrzebować odpowiednio dużo kart w różnych walutach, a każda z nich najczęściej generuje dodatkowe koszty. Warto więc dokładnie przemyśleć, czy otwarcie dodatkowego rachunku wyłącznie na potrzeby jednego wyjazdu będzie dla nas opłacalne.

Podobnie jak w przypadku karty złotowej, również i tu musimy pamiętać, że nie wszędzie zapłacimy plastikowym pieniądzem. Wypłata z zagranicznego bankomatu z kolei często wiąże się z dodatkową prowizją (np. w BZ WBK 2,5 euro, 2 funty lub 3 dolary w zależności od waluty karty), warto więc zawsze mieć przy sobie przynajmniej trochę gotówki.

Jeżeli zastanawiasz się, jakie konto walutowe warto wybrać, sprawdź nasz ranking kont walutowych, gdzie porównujemy najlepsze rachunki tego rodzaju.

Płatność gotówką

Korzystając z gotówki, chyba najłatwiej kontrolować nam stan naszego portfela. W przeciwieństwie do karty, gdzie pieniądz przechowywany jest w postaci wirtualnej (a sprawdzenie salda w bankomacie często kosztuje), banknoty możemy przeliczyć w każdej chwili. Znacznie zmniejsza się więc prawdopodobieństwo, że nagle – i ku naszemu zaskoczeniu – skończą się nam środki. Wymieniwszy zawczasu polskie pieniądze na lokalną walutę zabezpieczamy się też przed nieprzyjemnościami, które niesie za sobą korzystanie z karty (głównie przed kosztami przewalutowania).

Gotówka ma jednak również i swoje minusy. Przede wszystkim jest nieporęczna. Trudno sobie wyobrazić noszenie ze sobą przez cały czas pliku kilkudziesięciu banknotów. Jeszcze trudniej – oszacować, ile pieniędzy będziemy tak naprawdę potrzebować. Spready walutowe w kantorach (nawet stacjonarnych) są co prawda niższe niż te stosowane przez banki, jednak zazwyczaj wymieniamy znacznie więcej gotówki niż faktycznie wydajemy na wakacjach. Ponowna konwersja na złote generuje więc dodatkowy koszt i może okazać się, że taniej wyszłoby nam płacić kartą, nawet przy wyższych kosztach przewalutowania.

Przykład:

  • W jednym z gliwickich kantorów kursy euro kształtują się na poziomie 4,3400 za skup i 4,4400 za sprzedaż (spread 2,25%). W tym samym czasie w banku PKO BP przeliczniki te wynoszą odpowiednio 4,2797 i 4,4991 (spread 4,88%).
  • Klient wymienił w kantorze 5000 zł i otrzymał 1126,13 euro. Na wakacjach wydał jednak tylko 600 euro. Po powrocie zamienił walutę na złotówki w tym samym kantorze i otrzymał 2283,40 zł (526,13 euro razy kurs 4,34). Ostatecznie wakacje kosztowały go więc 2716,60 zł.
  • Gdyby korzystał z karty złotowej (i ponosił jedynie koszt przewalutowania), wydałby o ponad 17 zł mniej – 2699,46 zł (600 euro razy kurs 4,4991).

Karta czy gotówka za granicą?

Na to pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystkie opcje – karta walutowa, karta złotowa, gotówka – mają swoje wady i zalety.

Mimo iż płatność plastikiem jest znacznie wygodniejsza niż noszenie pliku banknotów, to nie wszędzie będziemy w stanie zapłacić kartą.

Znacznie taniej jest wymienić gotówkę w kantorze niż korzystać z przewalutowania w banku, choć przy tym pierwszym rozwiązaniu zazwyczaj zostajemy później z nadwyżką obcej waluty, którą trzeba ponownie zamienić na złotówki.

Karta walutowa (zwłaszcza w walucie kraju, do którego wyjeżdżamy) pozwala uniknąć prowizji za przewalutowanie, jednak nie każdy posiada rachunek walutowy, a jego otwarcie i obsługa mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami (sprawdź jakimi).

Przed wyjazdem warto więc rozważyć wszystkie za i przeciw, a także przejrzeć tabelę opłat i prowizji swojego banku (zwracając uwagę przede wszystkim na koszt wypłat z bankomatów za granicą oraz prowizje za przewalutowanie). W ten sposób możemy podjąć możliwie najlepszą decyzję odnośnie do najlepszej metody płatności.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.