Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak korzystnie płacić na AliExpress? Sprawdzamy dostępne metody płatności

Jak korzystnie płacić na AliExpress? Sprawdzamy dostępne metody płatności
Spis treści

Zwykle długi czas oczekiwania na przesyłkę i często wątpliwa jakość produktów nie odstraszają kolejnych osób przed skorzystaniem z AliExpress. Powód jest prosty: cena. Nie da się ukryć, że ceny towarów dostępnych na chińskim portalu zakupowym są wyjątkowo kuszące. Możesz się o tym przekonać, przechodząc na stronę portalu AliExpress.

Przyjrzyjmy się więc kwestii płatności (i nie tylko) na tym ciągle utrzymującym popularność serwisie.

Metody płatności na AliExpress

Aby zapłacić za zakupy na AliExpress, możemy skorzystać z kilku dostępnych sposobów płatności:

 • płatność kartą debetową lub kredytową,
 • kod Blik,
 • szybki przelew (Przelewy24 / PayU),
 • płatność przelewem tradycyjnym,
 • ewentualne pozostałe metody (m.in. WebMoney, Western Union).

Pod względem wygody i szybkości realizacji zdecydowanie najlepszym wyborem będą trzy pierwsze metody płatności – transakcja kartą, Blikiem lub szybkim przelewem.​​​​​​

Do wspomnianych metod dołączyło również PayPo, czyli jeden z największych operatorów płatności odroczonych na polskim rynku.

Pozostaje kwestia wyboru waluty transakcji. Użytkownicy sklepu internetowego mogą płacić za zakupy zarówno w obcej walucie, jak i w polskich złotych.

Płatności w polskiej walucie: szybkie przelewy itd.

Wprowadzenie przelicznika wartości towaru na PLN dodatkowo wpłynęło na popularność AliExpress w Polsce. Od dłuższego czasu wystarczy po prostu wybrać złotego – spośród niemal 150 innych walut – jako tę, w której ceny mają być przeliczane i wyświetlane.

Dzięki temu (pomijając dość toporne tłumaczenie treści na stronie) czujemy się właściwie jak w polskim sklepie internetowym. Co jednak istotniejsze, nie ma konieczności posiadania konta ani karty w obcej walucie, by uniknąć dodatkowych przewalutowań i związanych z nimi opłat.

Osobna kwestia to stawki, po których denominowana jest wartość zakupu. Sprawdziliśmy je na przykładzie 3 różnych produktów, a wyniki umieściliśmy w tabeli:

Ceny towarów na AliExpress w USD i PLN

Produkt

Cena w USD

Cena w PLN

Kurs

Zegarek

34,43 USD

158,14 zł

4,5931

Smartfon

292,88 USD

1 318,32 zł

4,5012

Torebka damska

31,47 USD

147,69 zł

4,6930

Ceny przykładowych towarów w USD i PLN i przelicznik stosowany przez AliExpress (5 grudnia 2022 r.). Opracowanie własne.

Podane przeliczniki prezentują się przeciętnie. Porównaliśmy je z kursami sprzedaży obowiązującymi w tym samym czasie w kilku dużych bankach i te stosowane przez AliExpress są do nich dość zbliżone. Gorzej dla chińskiego giganta wypada porównanie z kursami stosowanymi przez Visę i Mastercarda. Różnica nie musi być jednak istotna, zwłaszcza przy zakupach o niewielkiej wartości.

A zatem, skoro płatności na AliExpress w polskiej walucie są możliwe, to osoby nieposiadające kont i kart walutowych mogą śmiało płacić za zakupy przy pomocy szybkiego przelewu (Przelewy24 lub PayU).

Płatności w walucie obcej: karta walutowa

Posiadacze kont walutowych mogą skorzystać z płatności kartą wydaną do takiego rachunku (lub karty wielowalutowej). Jeśli masz np. konto w EUR, ustaw stronę AliExpress tak, by wyświetlała ceny właśnie w tej walucie – wiesz wówczas dokładnie, ile zapłacisz. Jeśli waluta transakcji jest zgodna z walutą rozliczeniową karty, unikniesz przewalutowania i związanych z nim ewentualnych prowizji pobieranych przez bank.

Równie dobrze sprawdzi się tu również karta wydana do subkonta walutowego w Revolucie – możesz skorzystać zarówno z fizycznej karty, jak i tej „wirtualnej”.

Płatność kartą w PLN za transakcję w obcej walucie

Naturalnie najgorszym wyjściem będzie płatność w obcej walucie przy pomocy karty płatniczej do konta bankowego w złotych, o ile taka karta nie charakteryzuje się korzystnymi przewalutowaniami. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, to nie dość, że nastąpi przewalutowanie (nieraz podwójne), to w dodatku możemy się „naciąć” na prowizję ze strony banku.

Wystarczy jednak, że zagraniczne transakcje są rozliczane przez bank na atrakcyjnych warunkach, a taka płatność okaże się nawet korzystniejsza niż szybki przelew po denominacji wartości zakupu przez AliExpress. Muszą tu jednak zostać spełnione pewne warunki, a mianowicie:

 • transakcja zostanie przewalutowana bezpośrednio z waluty płatności na PLN po kursie organizacji płatniczej,
 • bank nie pobiera dodatkowej prowizji za przewalutowanie.

Przedstawmy tę różnicę na przykładzie już wspomnianego zegarka. Jego cena to 34,43 USD, a po przeliczeniu przez AliExpress – 158,14 zł. Odpowiednio tyle zapłacimy, jeśli wybierzemy opcję płatności kartą w dolarach lub przelewu pay-by-link.

Jaki będzie całkowity koszt transakcji, jeśli zdecydujemy się na płatność w dolarach przy użyciu karty „złotowej”? W przypadku większości kart będzie on wyższy. Weźmy np. kartę Visa do konta osobistego w jednym z popularnych banków, który nie proponuje korzystnych przewalutowań. Najpierw transakcja byłaby przeliczona po mało atrakcyjnym kursie banku, a następnie pobrana zostałaby 4-procentowa prowizja. W efekcie za zegarek zapłacilibyśmy 164,54 zł.

Gdybyśmy jednak skorzystali z karty z korzystnymi przewalutowaniami wydanej przez konkurencyjny bank, to wartość transakcji zostałaby przeliczona z USD na PLN po kursie stosowanym przez Mastercard. Bank nie pobiera w tym przypadku prowizji, więc całkowity koszt zegarka wyniósłby 155,21 zł – jeszcze mniej niż w przypadku szybkiego przelewu po denominacji wartości zakupu dokonanej przez AliExpress.

Wniosek: jeśli Twoja karta do konta w złotych oferuje korzystne rozliczanie transakcji zagranicznych po kursie organizacji płatniczej, skorzystanie z niej podczas zakupów na AliExpress będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Nie wiesz, jak rozliczane są transakcje w obcych walutach w Twoim banku? Najłatwiej sprawdzisz to w tekście o opłatach za przewalutowanie.

Jak płacić na AlliExpress? Przewodnik krok po kroku

Proces płatności za zakupy na AliExpress jest prosty i intuicyjny. Zanim jednak możliwe będą jakiekolwiek zakupy na tej platformie, należy utworzyć konto. Sklep wymaga podania adresu e-mail i ustanowienia hasła (do sklepu możesz się też logować poprzez konta w mediach społecznościowych).

Następnie wybierasz interesujący Cię produkt. Potem czeka Cię już tylko proces zamówienia, wyboru formy płatności i jej wykonania:

 1. Podanie danych do wysyłki. Nie przejmuj się brakiem ani polskich znaków, ani myślnika w kodzie pocztowym – paczka dotrze do Ciebie bez problemu.
  Kliknij, aby powiększyć
 2. Wybór metody płatności:
  1. W przypadku płatności kartą wpisz jej dane w odpowiednim miejscu. Zaznaczenie opcji „Zapisz tę kartę” sprawi, że przy kolejnych zakupach nie będziesz musiał ponownie uzupełniać tych samych danych.
   Kliknij, aby powiększyć
  2. Do płatności w PLN możesz wykorzystać opcję z płatnością Blik lub szybkim przelewem (Przelewy24 lub PayU). W takiej sytuacji wartość zamówienia zostanie przeliczona na polską walutę po całkiem korzystnym kursie stosowanym przez AliExpress.
   Kliknij, aby powiększyć
 3. Płatność. Aby opłacić zamówienie wybraną metodą, kliknij przycisk „Złóż zamówienie”. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, czy nie masz przypadkiem kuponu lub kodu promocyjnego, z którego mógłbyś skorzystać.
  Kliknij, aby powiększyć
 4. W przypadku wyboru szybkiego przelewu zostaniesz przeniesiony na stronę operatora takich płatności. Wystarczy, że wskażesz bank, zalogujesz się na konto i zlecisz przelew na podstawie automatycznie wypełnionego formularza.
 5. Zakupy opłacone. Pozostaje czekać na przesyłkę.

Czy na AliExpress można płacić Blikiem i Google Pay?

Tak, jest to możliwe. Jeśli jako metodę płatności wskażesz PayU lub Przelewy24, to będziesz miał taką możliwość.

Przed dokonaniem transakcji dostawcy wspomnianych metod płatności wyświetlą całą listę banków oraz systemów płatniczych, w tym również Blika i Google Pay.

Czy na AliExpress można płacić przy odbiorze?

Niestety, za zakupy na AliExpress musimy zapłacić w momencie składania zamówienia (jedynym wyjątkiem są płatności odroczone z PayPo). Wśród dostępnych metod nie ma płatności za pobraniem.

Bezpieczeństwo płatności na AliExpress

Pod względem bezpieczeństwa zakupy na AliExpress nie odbiegają od tych dokonywanych na innych dużych platformach zakupowych. Tak jak to zwykle bywa, źródłem największego zagrożenia są nie ewentualne wady w zabezpieczeniach serwisu, a nieuwaga jego użytkowników.

Podczas zakupów upewnij się, że na pasku adresu widoczna jest kłódka oznaczająca bezpieczne połączenie. Nie odpowiadaj też na prośby rzekomych sprzedawców o kliknięcie w link do płatności lub zainstalowanie dodatkowego oprogramowania.

AliExpress a cło i podatki – jak to w końcu jest?

Pora poruszyć kwestię, która wśród fanów chińskich sklepów internetowych budzi niemałe emocje. Modę na zakupy z Chin dostrzegli urzędnicy odpowiedzialni za stan finansów publicznych. Głównym czynnikiem wpływającym na konkurencyjność cen towarów sprowadzanych z Chin jest bowiem domniemana możliwość uniknięcia dodatkowych opłat na rzecz Skarbu Państwa – podatku VAT oraz cła.

VAT za zakupy z Chin

W rzeczywistości nie jest jednak tak kolorowo, jak niektórym mogłoby się wydawać. Jeszcze kilka lat temu rzeczywiście obowiązywało w polskim prawie zwolnienie z VAT w przypadku zakupu towarów o niewielkiej wartości (max. 22 euro), ale w nowelizacji przepisów z września 2017 r. dodano zapis sugerujący, że wspomniane zwolnienie nie obejmuje towarów sprowadzonych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Nie ma przy tym znaczenia, czy sprzedawca oznaczył przesyłkę jako „gift” – w większości krajów UE taki zabieg pozwala na uniknięcie VAT-u za paczki o wartości do 45 euro, ale Polska należy tu do wyjątków.

Czy za zakupy na AliExpress zapłacę cło?

A co z cłem? Zwolnienie z opłaty celnej obejmuje przesyłki o wartości do 150 euro. Powyżej tej kwoty obowiązują stawki, które można sprawdzić w Informacyjnym Systemie Zintegrowanej Taryfy Celnej (ISZTAR). Warto w tym celu skorzystać z kalkulatora Ministerstwa Finansów.

Przepisy to jedno, praktyka to drugie

Osoby kupujące na AliExpress i w innych azjatyckich sklepach powinny liczyć się więc z tym, że mogą spotkać się z koniecznością zapłaty cła oraz podatku VAT. To jednak tylko teoria. W praktyce kontrola przesyłek prowadzona przez celników jest wyrywkowa. Do tego Chińczycy nieraz omijają prawo, zaniżając deklarowaną wartość przesyłki lub wysyłając paczki do pośrednika w innym kraju UE, skąd dopiero trafiają one do Polski.

W związku z tym równie dobrze możesz regularnie kupować na AliExpress i ani razu nie zostać wezwanym do uiszczenia dodatkowych opłat. Nie martw się więc na zapas – prawdopodobieństwo, że to akurat Twoja paczka zwróci uwagę celników, jest raczej niewielkie. Warto podkreślić, że to nie Ty omijasz w tym przypadku przepisy, a chiński sprzedawca.

Kilka korzystnych metod płatności

Moda na zakupy w chińskich sklepach internetowych to zjawisko, któremu trudno się dziwić. Klientów AliExpress i podobnych serwisów kuszą wyjątkowo niskie ceny, a przecież każdy z nas lubi oszczędzać pieniądze. Co prawda w parze z atrakcyjną ceną często idzie gorsza jakość, ale w przypadku wielu produktów nie ma ona aż tak wielkiego znaczenia. Entuzjastów tanich zakupów nie odstrasza też tradycyjnie długi czas oczekiwania na wysyłkę.

Jeśli chodzi o najkorzystniejsze metody płatności, to najlepiej wypadają płatności kartą do konta walutowego oraz karty do kont w polskich złotych, oferujące korzystne przewalutowania transakcji. Osoby nieposiadające takich produktów mogą jednak całkiem korzystnie płacić w polskiej walucie dzięki Blikowi i szybkim przelewom, po wcześniejszym przeliczeniu cen towarów przez AliExpress.

Przejdź na stronę AliExpress i dokonaj korzystnych zakupów 🙂