Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak i gdzie kupić akcje Friza i Ekipy?

Jak i gdzie kupić akcje Friza i Ekipy?
Źródło: © Frizoluszek / Instagram
Spis treści

Akcje Friza i Ekipy wzbudzają zainteresowanie nie tylko fanów popularnych youtuberów, ale również inwestorów giełdowych niezaznajomionych z ich twórczością. Dlatego zanim wyjaśnimy, jak zainwestować w Ekipę, przybliżmy krótko, czym się ona zajmuje i czemu zawdzięcza swój fenomen.

Kim jest Karol „Friz” Wiśniewski i jego ekipa?

Karol Wiśniewski, lepiej znany jako Friz, zadebiutował jako twórca internetowy już w 2010 roku. Początkowo nagrywał filmy z gry komputerowej Minecraft i relacjonował imprezy takie jak Intel Extreme Masters, jednak rozgłos przyniosły mu dopiero streamy na temat łapania Pokemonów poprzez aplikację Pokemon GO. 

Friz szybko stał się jednym z najbardziej znanych twórców w tematyce gamingowej, przy czym pozytywnie odbierane nagrania o Pokemon Go pokazały, że świetnie odnajduje się też w twórczości lifestylowej. Nie dziwi więc, że z czasem jego kanał wyewoluował w tym kierunku i zaczął skupiać się m.in. na tzw. prankach. Te ostatnie wciąż stanowią ważny obszar twórczości Friza, choć obecnie są nagrywane w znacznie szerszym składzie.

Ponad dwa lata temu Friz postanowił, że zamieszka ze swoimi przyjaciółmi w luksusowym domu i wspólnie z nimi będzie nagrywał ich codzienne życie. Tak powstała Ekipa, która zaczęła regularnie publikować filmy opierające się na prankach, challengach, kole fortuny i grach typu mafia czy zabawa w chowanego. Cała jej twórczość stanowi połączenie reality show i swego rodzaju serialu o przyjaciołach. Skalę sukcesu takiej mieszanki najlepiej obrazują statystyki kanału Friza na Youtubie: dziś subskrybuje go 4,32 mln użytkowników, a liczba odsłon zamieszczonych na nim materiałów powoli zbliża się do 2 mld.

Friz i pozostali członkowie Ekipy są dziś gwiazdami polskiego Youtube’a, idolami młodzieży i wzorem do naśladowania dla innych twórców internetowych. Na tym, co robią, zarabiają duże pieniądze, ale wciąż poszukują pomysłów na nowe źródła dochodów. Otworzyli już internetowy sklep z odzieżą i gadżetami EKIPATONOSI, który generuje obroty sięgające 10 mln zł rocznie. Teraz Friz planuje niejako wrócić do korzeni, przy czym mowa tu nie o graniu, lecz produkowaniu gier. Między innymi dlatego nawiązał współpracę z inną spółką, która jest już notowana na warszawskiej giełdzie.

Ekipa SA i Beskidzkie Biuro Inwestycyjne SA – list intencyjny

By móc zrealizować swoje ambitne plany, spółka Ekipa SA (w trakcie zmiany na Ekipa Holding) rozpoczęła negocjacje z Beskidzkim Biurem Inwestycyjnym (BBA), którego prezesem jest Łukasz Górski. Rozmowy doprowadziły do podpisania w lutym 2021 roku listu intencyjnego w sprawie połączenia, a następnie zawarcia porozumienia dotyczącego wstępnych warunków współpracy (tzw. Term Sheet). Uściślając, spółki postanowiły się połączyć, co ma nastąpić poprzez przejęcie, czyli przeniesienie całego majątku Ekipy (spółki przejmowanej) na BBInwest (spółkę przejmującą). Nie oznacza to jednak, że spółka Friza zostanie wchłonięta przez inny podmiot – prawdopodobnie będzie wprost przeciwnie.

Dla części osób, zwłaszcza początkujących inwestorów, powyższa operacja może wydawać się niezrozumiała. W końcu z jednej strony mamy Ekipę, która zajmuje się zabawianiem internautów oraz sprzedażą ubrań i gadżetów, a z drugiej spółkę BBA świadczącą szeroko rozumiane usługi dla przedsiębiorstw, wsparcie w pozyskiwaniu finansowania czy opracowywanie analiz ekonomicznych i badań rynkowych. Gdzie tu sens i płaszczyzna do współpracy?

W praktyce połączenie spółek ma umożliwić Ekipie wejście na giełdę bez konieczności przeprowadzania oferty publicznej. Ta ostatnia jest kosztowna, bo wymaga opłacenia usług prawników, banków czy sporządzenia prospektu emisyjnego. Zamiast przechodzić przez ten skomplikowany proces, Friz i Ekipa chcą przejąć spółkę, która jest już notowana na giełdzie (BBINWEST). Dzięki temu będą mogli wnieść do niej swoje pomysły i model biznesowy. Pod względem ekonomicznym będzie to już zupełnie nowy podmiot, który – jak wynika z zapowiedzi Friza – skupi się na produkowaniu gier komputerowych. 

Warto podkreślić, że opisany sposób wchodzenia na rynek kapitałowy jest zgodny z prawem, w wielu krajach cieszy się nawet sporą popularnością. Wystarczy wspomnieć, że np. w Stanach Zjednoczonych funkcjonują specjalne spółki SPAC (Special Purpose Aquisition Company), które pojawiają się na giełdzie w ramach oferty publicznej, ale nie prowadzą żadnej działalności i od samego początku tylko czekają na przejęcie.

Gdzie kupić akcje Friza i Ekipy (BBA SA)?

Skoro wiadomo już, na czym polega operacja Ekipy, pora wyjaśnić, jak zainwestować w jej projekt. Na tę chwilę na giełdzie funkcjonuje samo Beskidzkie Biuro Inwestycyjne (oznaczone jako BBA SA lub BBINWEST), więc to właśnie ten podmiot mamy na myśli, pisząc o akcjach Friza i Ekipy.

By móc kupić akcje spółki, z którą łączy się Ekipa, trzeba posiadać rachunek maklerski z dostępem do rynku NewConnect. Rynek ten jest prowadzony przez warszawską Giełdę Papierów Wartościowych, w formule alternatywnego systemu obrotu. Notowane są na nim głównie małe i średnie rozwijające się firmy z różnych branż, w tym z gamingowej, nowych technologii i mediów elektronicznych. Wiele z nich charakteryzuje się dużym potencjałem wzrostu, ale zarazem większym ryzykiem inwestycyjnym niż np. spółki znajdujące się na głównym parkiecie GPW. 

Warto dodać, że część podmiotów z NewConnect z czasem przechodzi na główny rynek giełdowy, co jest pozytywnie odbierane przez inwestorów i często przekłada się na wzrost kursu ich akcji.

A może akcje JR Holding ASI?

Osoby zainteresowane zakupem akcji Friza może zainteresować inwestycja w spółkę JR Holding ASI, która także jest notowana na rynku NewConnect. Dlaczego akurat w nią? To bowiem kolejny podmiot, który współpracuje ze spółką Ekipa. Zdecydował się nawet nabyć w niej udziały, co wpisuje się w jego strategię rozwoju. Strategia ta koncentruje się na inwestowaniu w perspektywiczne branże, związane z nowoczesnymi mediami, nowymi technologiami, produkcją gier czy sztuczną inteligencją.

Jak korzystnie nabyć akcje Friza? Wybierz odpowiedni rachunek inwestycyjny

Rachunek z dostępem do NewConnect oferuje wiele domów maklerskich, m.in. ING, BOŚ, XTB czy PKO BP. Ich oferty różnią się stawkami prowizji transakcyjnych, kosztami prowadzenia rachunku (część jest bezpłatna) czy udostępnianymi instrumentami finansowymi. Dlatego też, aby wybrać najlepsze dla siebie miejsce do inwestowania, sprawdź nasz na bieżąco aktualizowany ranking kont maklerskich.

Ranking kont maklerskich - luty 2023

Niezależnie od wybranego domu maklerskiego, sam zakup akcji Friza lub innej spółki jest bardzo prosty. Wystarczy przelać pieniądze na rachunek inwestycyjny i złożyć zlecenie kupna określonej liczby akcji po wskazanej przez siebie cenie. Pamiętaj jednak, aby przed założeniem rachunku upewnić się, czy oferuje on możliwość handlu na akcjach Friza i Ekipy (czyli tak naprawdę Beskidzkiego Biura Inwestycyjnego). Pojedyncze domy maklerskie oferują bowiem dostęp do rynku NewConnect, ale nie do wszystkich notowanych na nim akcji (przykładem jest tu XTB, przy czym akurat akcje Ekipy są w nim dostępne). Może zdarzyć się więc tak, że akurat nie będzie wśród nich walorów spółki, na której Ci zależy.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Miej na uwadze, że zakładając rachunek inwestycyjny, możesz zyskać dostęp nie tylko do GPW i NewConnect, ale również zagranicznych rynków akcji i obligacji, a także innych instrumentów finansowych. Otwierając konto np. w XTB czy TMS Brokers, będziesz mógł handlować dodatkowo ETF-ami i kontraktami CFD, które pozwalają zarabiać m.in. na złocie, srebrze, walutach, a nawet kryptowalutach. Jeśli jesteś zainteresowany tymi ostatnimi, lepszym rozwiązaniem będzie jednak wybór giełdy kryptowalut np. BitBay lub Binance, gdzie możesz nabyć rzeczywiste bitcoiny, etery i inne altcoiny.

Pamiętaj, że rynek NewConnect, podobnie zresztą jak rynek kryptowalut, jest w stanie zapewnić stopy zwrotu rzędu kilkuset procent w skali miesiąca, ale jednocześnie charakteryzuje się wysoką zmiennością cen. Dlatego też, choć akcje Ekipy wydają się mieć duży potencjał wzrostu, to jednak zarazem są obarczone sporym ryzykiem inwestycyjnym.