Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak działają wpłatomaty?

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Rafał Janik
Rafał Janik

Doktor nauk ekonomicznych. Uwielbia liczby, wykresy i dane. W wolnym czasie trenuje kolarstwo oraz wspinaczkę. Jego hobby to literatura i astronomia.

Jak działają wpłatomaty?
Źródło: © Sandnes/fotolia

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, takie urządzenie najprawdopodobniej znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu całą operację da się przeprowadzić w ciągu zaledwie kilku minut.

Poniżej w kilku prostych krokach prezentujemy, w jaki sposób korzystać z tego typu urządzeń.

Krok 1 — przygotuj gotówkę oraz kartę płatniczą

Przed dokonaniem wpłaty powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana kwota, a następnie zwrócić uwagę na stan banknotów (wpłatomaty nie przyjmują monet).

Jeśli są one uszkodzone, przedarte czy spięte spinaczem — maszyna ich nie przyjmie. Następnie wyjmij z portfela swoją kartę płatniczą — w następnym kroku posłuży Ci ona do autoryzacji wpłaty.

Wpłatomaty najczęściej mają limit liczby przyjmowanych banknotów. Przykładowo, wpłatomaty Euronetu, w zależności od maszyny, przyjmują przy jednorazowej transakcji od 50 do 150 banknotów.

Krok 2 — włóż kartę płatniczą do wpłatomatu

Kolejny krok polega na włożeniu karty płatniczej do wpłatomatu. W przypadku, w którym jedna maszyna pełni zarówno funkcję wpłatomatu, jak i bankomatu, powinieneś wybrać tę pierwszą opcję.

Po włożeniu karty i podaniu PIN-u system rozpozna numer rachunku, do którego jest ona przypisana. Dzięki temu nie musisz pamiętać swojego numeru konta, co pozwala na uniknięcie ewentualnych pomyłek oraz oszczędza sporo cennego czasu.

Wpłata możliwa nie we wszystkich wpłatomatach

Jeżeli jesteś klientem banku, który jest jednocześnie operatorem danego wpłatomatu, z realizacją transakcji nie powinieneś mieć najmniejszego problemu. Trudności mogą spotkać Cię natomiast, jeśli korzystasz z wpłatomatu obcej sieci. W niektórych takiej operacji w ogóle nie da się przeprowadzić. W jeszcze innych, np. Euronecie, czasami wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Firma ta współpracuje obecnie z ośmioma bankami — ich klientom do wykonania wpłaty wystarczy jedynie karta płatnicza, jednak pozostali przed realizacją usługi powinni zarejestrować się na stronie internetowej operatora. Jeśli tego nie zrobią, system Euronetu nie zidentyfikuje karty i konta, a wpłata nie będzie możliwa.

Aktualna (listopad 2019) lista banków, których klienci dokonają wpłaty we wpłatomacie Euronetu, bez konieczności wcześniejszej rejestracji: Alior Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Plus Bank, Idea Banku, Nest Bank.

Krok 3 — włóż gotówkę do wpłatomatu

Czas wreszcie dokonać wpłaty. W tym celu posiadane banknoty należy umieścić w służącym do tego celu okienku podawczym. Kiedy system rozpozna ich obecność, okienko się zamknie, a maszyna przeliczy umieszczone w nim banknoty.

Wynik wyświetli się na ekranie wpłatomatu. W tym momencie powinieneś sprawdzić, czy wpłacona kwota zgadza się z widniejącymi na monitorze cyframi. Jeśli tak — możesz zaakceptować wpłatę lub też włożyć do wpłatomatu kolejną porcję banknotów. Jeśli nie — będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Wskazówka: Na wszelki wypadek lepiej nie wpłacać jednorazowo wszystkich posiadanych banknotów. W ten sposób unikniesz problemu w razie ewentualnej awarii wpłatomatu, kiedy to cała Twoja gotówka utknęłaby wewnątrz urządzenia.

Wpłacamy zazwyczaj duże kwoty

Jak wynika z danych publikowany przez NBP, średnia wpłata we wpłatomacie wykonana w I kwartale 2019 roku opiewała na 1804 zł.

Krok 4 — zakończenie transakcji

Jeśli wpłata gotówki przebiegła poprawnie, nie pozostaje Ci nic innego, jak zatwierdzić transakcję. Na sam koniec system wpłatomatu zapyta Cię jeszcze, czy potrzebujesz papierowego potwierdzenia przeprowadzonej operacji. Jeśli tak — zaczekaj na jego wydruk. Jeśli nie — cała procedura wpłaty właśnie została pomyślnie zrealizowana.

Pamiętaj, aby przed odejściem od wpłatomatu zabrać swoją kartę płatniczą. Rekomendujemy także zebranie papierowego potwierdzenia transakcji — będzie przydatne, gdybyś chciał złożyć ewentualną reklamację.

Krok 5 — księgowanie wpłaty

Jeżeli korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank, dokonana wpłata już po kilku sekundach od jej zatwierdzenia powinna trafić na Twój rachunek.

Nieco dłużej może to potrwać w przypadku wpłatomatów sieci obcych. W urządzeniach Euronetu możesz wybrać dwa tryby wpłat — standardowy lub ekspresowy. W tym pierwszym środki pojawią się na Twoim koncie do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty. W przypadku trybu ekspresowego księgowanie wpłaty nastąpi najpóźniej 30 minut od chwili jej dokonania we wpłatomacie. Tego typu wpłata kosztuje jednak o 5 zł więcej niż ta realizowana w trybie standardowym.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy w moim banku?

Jak wynika z poniższej tabeli, w większości banków usługa wpłaty gotówki we wpłatomacie jest zupełnie darmowa. Dotyczy to przede wszystkim tych banków, które dysponują własną siecią tego typu maszyn.

W pozostałych przypadkach taka operacja kosztuje od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Przykładowo, klient mBanku wpłacający kwotę 1000 zł w urządzeniu Euronetu zapłaci za to 2 zł, a ta sama usługa w przypadku posiadaczy Konta Jakże Osobistego w Alior Banku kosztować będzie już 6 zł.

Koszt wpłaty we wpłatomatach

Bank

Standardowy koszt wpłaty

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste:

  • 0,35%, min. 1 zł  — wpłatomaty Planet Cash
  • 0,60%, min. 1 zł  — pozostałe wpłatomaty

Konto Internetowe:

  • 0,35%, min. 1 zł  — wpłatomaty Planet Cash
  • 0,60%, min. 1 zł  — pozostałe wpłatomaty
Bank Millennium 0 zł
Bank Pocztowy 0 zł (wpłatomaty Euronet)
BGŻ BNP Paribas 0 zł (wpłatomaty własne)

Credit Agricole

0 zł (wpłatomaty własne)

EnveloBank 0 zł (wpłatomaty Euronet)

Euronet

0,4%*

Getin Bank

0,6%, min. 1 zł

Idea Bank

0% do sumy wpłat w miesiącu
niższej lub równej 100 000 zł

0,39% od sumy wpłat w miesiącu
przekraczającej 100 000 zł

ING

0 zł (wpłatomaty własne i Planet Cash)

mBank

0 zł (mBank, Planet Cash, Cashline),

0,2%, min. 2 zł (Euronet)

Nest Bank

0 zł (wpłatomaty Euronet)

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska 0 zł (wpłatomaty własne)

Jak popularne są wpłatomaty?

Jak wynika z raportu serwisu Cashless, na koniec I kwartału 2019 roku klienci banków mogli korzystać z blisko 8 tys. urządzeń tego typu. W porównaniu do danych z końca marca 2018 roku oznacza to wzrost o prawie 600 sztuk.

Jeśli chodzi o poszczególnych operatorów, to zdecydowanie największą siecią dysponuje Euronet. Liczba obsługiwanych przez niego maszyn przekracza już 3 tys. sztuk. Ponad tysiącem wpłatomatów dysponowały z kolei: Planet Cash i PKO BP. Natomiast w ramach sieci banku Santander funkcjonowało 910 wpłatomatów. Na drugim końcu skali znalazły się natomiast Cashline, SGB, Citibank i Krakowski Bank Spółdzielczy, których sieć liczyła poniżej 100 urządzeń.

Przy okazji warto odnotować przypadek Credit Agricole, który na przestrzeni zaledwie jednego kwartału zlikwidował całą swoją sieć wpłatomatów (blisko 300). Pokazuje to, że choć ogólna liczba wpłatomatów w naszym kraju systematycznie rośnie, to jednak nie każdej instytucji opłaca się je utrzymywać.

Wpłatomat vs bankomat

Choć liczba wpłatomatów w ostatnim czasie dynamicznie rośnie, to jednak w dalszym ciągu jest ich w naszym kraju znacznie mniej niż bankomatów. Tych drugich w I kwartale 2019 roku działało w Polsce niemal 22,5 tysiąca. W uproszczeniu można więc wyliczyć, że na jeden wpłatomat przypadały trzy bankomaty.

Dowiedz się więcej na temat bankomatów w Polsce tutaj.

Przekazanie środków na inne konto za pomocą wpłatomatu

Niektóre wpłatomaty mają jeszcze jedną, przydatną funkcję: za ich pomocą możesz wpłacić środki nie tylko na własne konto, ale i na inny, zdefiniowany rachunek. Taka opcja dostępna jest m.in. w sieci Euronet, gdzie istnieje możliwość zdefiniowania wpłat dla 7 kont (dla których możesz uprzednio wprowadzić nazwy).

Co więcej, wpłat mogą dokonywać również wskazane osoby. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą udostępnić możliwość wpłaty np. dziennego utargu swoim pracownikom, rejestrując ich wcześniej na stronie Euronetu.

Naszym zdaniem

W naszej ocenie w najbliższym czasie liczba wpłatomatów w dalszym ciągu będzie systematycznie rosnąć, choć w porównaniu do poprzednich lat wzrostowy trend najpewniej osłabnie. Prawdopodobnie pojawi się także pierwszy wpłatomat obsługujący transakcje w walutach obcych — euro i dolarach amerykańskich. Jest to o tyle możliwe, że już teraz klienci bankomatów Euronetu mogą bez problemu wypłacać banknoty z logo Unii Europejskiej na awersie. Dlaczego więc nie zrobić tego samego z wpłatomatami?

Jeśli chodzi natomiast o mniej prawdopodobne scenariusze, to być może kiedyś doczekamy się wprowadzenia samoobsługowych kantorów walutowych, gdzie wpłacana kwota byłaby konwertowana na inną walutę i trafiałaby na nasz rachunek bankowy. A kto wie, czy za jakiś czas wpłatomaty oprócz banknotów zaczną przyjmować także monety? Tak czy owak — w zakresie usług płatniczych w najbliższym czasie na pewno będzie się sporo działo.