Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak działa wpłatomat?

Cykl: Podpowiedzi i wskazówki

Jak działa wpłatomat?
Źródło: © Sandnes/fotolia
Spis treści

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, takie urządzenie najprawdopodobniej znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu całą operację wpłaty gotówki da się przeprowadzić w ciągu zaledwie kilku minut. 

Korzystanie z maszyny to przysłowiowa "bułka z masłem". Aby wpłacić pieniądze do wpłatomatu, nie musisz pamiętać swojego numeru konta. Po włożeniu karty płatniczej i podaniu numeru PIN system rozpozna numer rachunku klienta, do którego jest ona przypisana, dzięki czemu unikniesz ewentualnych pomyłek oraz zaoszczędzisz sporo cennego czasu.

Poniżej prezentujemy, w jaki sposób korzystać z tego typu urządzeń krok po kroku:

Kliknij, aby powiększyć

Krok 1 — przygotuj gotówkę

Przed dokonaniem wpłaty powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana kwota, a następnie zwrócić uwagę na stan banknotów (wpłatomaty nie przyjmują monet). Jeśli są one uszkodzone, przedarte czy spięte spinaczem — maszyna ich nie przyjmie.

Wpłatomaty najczęściej mają limit liczby przyjmowanych banknotów. Przykładowo, wpłatomaty Euronetu, w zależności od maszyny, przyjmują przy jednorazowej transakcji od 50 do 150 banknotów. Ich nominały nie mają znaczenia.

Krok 2 — przygotuj kartę płatniczą lub telefon

Wyjmij z portfela swoją kartę płatniczą — w następnym kroku posłuży Ci ona do autoryzacji wpłaty. W nowszych wpłatomatach zamiast kartą możesz posłużyć się smartfonem; wystarczy, że korzystasz z Blika. 

Krok 3 — włóż kartę płatniczą do wpłatomatu 

Włóż kartę płatniczą do wpłatomatu. W przypadku, w którym jedna maszyna pełni zarówno funkcję wpłatomatu, jak i bankomatu, powinieneś wybrać tę pierwszą opcję.

Jeżeli chcesz wpłacić pieniądze za pomocą Blika, wybierz na monitorze urządzenia "Wpłata Blik" i wpisz kod uzyskany w Twojej aplikacji mobilnej.

Wpłata możliwa nie we wszystkich wpłatomatach

Jeżeli jesteś klientem banku, który jest jednocześnie operatorem danego wpłatomatu, z realizacją transakcji nie powinieneś mieć najmniejszego problemu. Trudności mogą spotkać Cię natomiast, jeśli korzystasz z wpłatomatu obcej sieci. W niektórych takiej operacji w ogóle nie da się przeprowadzić. W jeszcze innych, np. Euronecie, czasami wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Firma ta współpracuje obecnie z dziewięcioma bankami — ich klientom do wykonania wpłaty wystarczy jedynie karta płatnicza, jednak pozostali przed realizacją usługi powinni zarejestrować się na stronie internetowej operatora. Jeśli tego nie zrobią, system Euronetu nie zidentyfikuje karty i konta, a wpłata nie będzie możliwa.

Aktualna lista banków (sierpień 2021), których klienci dokonają wpłaty we wpłatomacie Euronetu, bez konieczności wcześniejszej rejestracji: Alior Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Plus Bank, Idea Bank, Nest Bank i BNP Paribas.

Krok 4 — włóż gotówkę do wpłatomatu

Czas wreszcie dokonać wpłaty. W tym celu posiadane banknoty należy umieścić w służącym do tego celu okienku podawczym. Kiedy system rozpozna ich obecność, okienko się zamknie, a maszyna przeliczy umieszczone w nim banknoty.

Wynik wyświetli się na ekranie wpłatomatu. W tym momencie powinieneś sprawdzić, czy wpłacona kwota zgadza się z widniejącymi na monitorze cyframi. Jeśli tak — możesz zaakceptować wpłatę lub też włożyć do wpłatomatu kolejną porcję banknotów. Jeśli nie — będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Wskazówka: Na wszelki wypadek lepiej nie wpłacać jednorazowo wszystkich posiadanych banknotów. W ten sposób unikniesz problemu w razie ewentualnej awarii wpłatomatu, kiedy to cała Twoja gotówka utknęłaby wewnątrz urządzenia.

Wpłacamy zazwyczaj duże kwoty

Jak wynika z danych publikowany przez NBP, średnia wpłata we wpłatomacie wykonana w I kwartale 2021 roku opiewała na 2102 zł.

Krok 5 — zakończenie transakcji

Jeśli wpłata gotówki przebiegła poprawnie, nie pozostaje Ci nic innego, jak zatwierdzić transakcję. Na sam koniec system wpłatomatu zapyta jeszcze, czy potrzebne Ci będzie papierowe potwierdzenie wpłaty. Jeśli tak — zaczekaj na jego wydruk. Jeśli nie — cała procedura wpłaty właśnie została pomyślnie zrealizowana.

Pamiętaj, aby przed odejściem od wpłatomatu zabrać swoją kartę płatniczą. Rekomendujemy także zebranie papierowego potwierdzenia transakcji — będzie przydatne, gdybyś chciał złożyć ewentualną reklamację.

Krok 6 — księgowanie wpłaty

Jeżeli korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank, dokonana wpłata już po kilku sekundach od jej zatwierdzenia powinna trafić na Twój rachunek. Możesz to sprawdzić w swojej bankowości internetowej lub mobilnej.

Nieco dłużej może to potrwać w przypadku wpłatomatów sieci obcych. W urządzeniach Euronetu możesz wybrać dwa tryby wpłat — standardowy lub ekspresowy. W tym pierwszym środki pojawią się na Twoim koncie do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty. W przypadku trybu ekspresowego księgowanie wpłaty nastąpi najpóźniej 30 minut od chwili jej dokonania we wpłatomacie. Tego typu wpłata kosztuje jednak o 5 zł więcej niż ta realizowana w trybie standardowym.

"Interaktywny wpłatomat" z instrukcją obsługi przygotował również Santander Bank Polska. Sprawdź, jak to działa.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy w moim banku?

Jak wynika z poniższej tabeli, w większości banków usługa wpłaty gotówki we wpłatomacie jest zupełnie darmowa. Dotyczy to przede wszystkim tych banków, które dysponują własną siecią tego typu maszyn.

W pozostałych przypadkach taka operacja kosztuje od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Przykładowo, klient mBanku wpłacający kwotę 1000 zł w urządzeniu Euronetu zapłaci za to 2 zł, a ta sama usługa w przypadku posiadaczy Konta Jakże Osobistego w Alior Banku kosztować będzie już 6 zł.

Koszt wpłaty we wpłatomatach

Bank

Standardowy koszt wpłaty

Aion Bank 0 zł

Alior Bank

Konto Jakże Osobiste:

 • 0,20%, min. 1 zł  - w oddziałach banku
 • 0,35%, min. 1 zł  — wpłatomaty Planet Cash
 • 0,60%, min. 1 zł  — pozostałe wpłatomaty

Konto Internetowe:

 • 0 zł - wpłatomaty w oddziałach banku
 • 0,35%, min. 1 zł  — wpłatomaty Planet Cash
 • 0,60%, min. 1 zł  — pozostałe wpłatomaty
Bank Millennium 0 zł
Bank Pekao SA 0 zł (wpłatomaty własne)
Bank Pocztowy

0,5%, min. 1 zł (wpłatomaty Euronet)

BNP Paribas
 • 0 zł - wpłatomaty własne
 • 0,5%, min. 10 zł - wpłatomaty Euronet i Planet Cash
Citi Handlowy 0 zł

Credit Agricole

0 zł (wpłatomaty własne)

Euronet

0,4%*

Getin Bank

 • 0 zł - wpłatomaty własne banku
 • 0,8% od kwoty wpłaty, min. 1 zł - wpłatomaty poza placówką banku

Idea Bank

 • 0% do sumy wpłat w miesiącu niższej lub równej 100 000 zł
 • 0,39% od sumy wpłat w miesiącu przekraczającej 100 000 zł

ING

0 zł (wpłatomaty własne i Planet Cash)

mBank

 • 0 zł (mBank, Planet Cash, Cashline),
 • 0,5%, min. 5 zł (Euronet)

Nest Bank

0 zł (wpłatomaty Euronet)

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska 0 zł (wpłatomaty własne)
* Wpłata w trybie standardowym. W trybie ekspresowym obowiązuje 5 zł dopłaty. Podana stawka dotyczy klientów banków, które nie mają podpisanej umowy o współpracę z Euronetem. W przypadku pozostałych – obowiązują opłaty zgodnie z cennikami poszczególnych banków, a wpłata realizowana jest w trybie ekspresowym.

Z telefonem do wpłatomatu

W nowszych urządzeniach możesz również skorzystać z telefonu i wpisać na monitorze wpłatomatu kod Blik. Nie potrzebujesz do tego żadnej karty debetowej. Zazwyczaj usługa ta dostępna jest w tych samych wpłatomatach, które bank udostępnia do wpłat realizowanych kartą. Do wpłat Blikiem dostosowane są również wpłatomaty Euronetu.

Środki wpłyną na rachunek powiązany z Blikiem. Obecnie wpłaty za pomocą kodu dokonasz w ING Banku Śląskim, Banku Millennium, BNP Paribas, Pekao SA, PKO BP, Nest Banku i Getin Banku.

Przekazanie środków na inne konto za pomocą wpłatomatu

Niektóre wpłatomaty mają jeszcze jedną, przydatną funkcję: za ich pomocą możesz wpłacić środki nie tylko na własne konto bankowe, ale i na inny, zdefiniowany rachunek. Taka opcja dostępna jest m.in. w sieci Euronet, gdzie istnieje możliwość zdefiniowania wpłat dla 7 kont (dla których możesz uprzednio wprowadzić nazwy). Usługa ta wymaga jednorazowej rejestracji w systemie Euronet Online (rejestracja jest darmowa. Jak ją przeprowadzić, dowiesz się na tej stronie).

Co więcej, wpłat mogą dokonywać również wskazane osoby. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mogą udostępnić możliwość wpłaty np. dziennego utargu swoim pracownikom.

Przeczytaj także, jak wpłacić gotówkę na konto poza wpłatomatami.

Jak popularne są wpłatomaty?

Jak wynika z danych NBP, na koniec III kwartału 2020 roku klienci banków mogli korzystać z ponad 8,6 tys. urządzeń tego typu. W porównaniu do danych z analogicznego okresu 2019 roku oznacza to wzrost o prawie 600 sztuk. Obecnie, w 2021 r., liczba wpłatomatów sięgnęła już 8799 maszyn.

Kliknij, aby powiększyć
Jeśli chodzi o poszczególnych operatorów, to z raportu serwisu Cashless wynika, iż zdecydowanie największą siecią dysponuje Euronet. Liczba obsługiwanych przez niego maszyn oscyluje wokół 3 tys. sztuk. Ponad tysiącem wpłatomatów dysponowały z kolei: Planet Cash (ponad 1500) i PKO BP. Natomiast w ramach sieci banku Santander funkcjonowało 918 wpłatomatów. Na drugim końcu skali znalazły się natomiast Cashline, SGB, Citi Handlowy i Krakowski Bank Spółdzielczy, których sieć liczyła poniżej 100 urządzeń.

Przy okazji warto odnotować przypadek Credit Agricole, który na przestrzeni zaledwie jednego kwartału zlikwidował całą swoją sieć wpłatomatów (blisko 300). Pokazuje to, że choć ogólna liczba wpłatomatów w naszym kraju systematycznie rośnie, to jednak nie każdej instytucji opłaca się je utrzymywać.

Wpłatomat vs bankomat

Choć liczba wpłatomatów w ostatnim czasie dynamicznie rośnie, to jednak w dalszym ciągu jest ich w naszym kraju znacznie mniej niż bankomatów. Tych drugich w I kwartale 2021 roku działało w Polsce 21,4 tysiąca. W uproszczeniu można więc wyliczyć, że na jeden wpłatomat przypadały niemal 2,5 bankomaty.

Przeczytaj także, które banki oferują największą sieć bezpłatnych bankomatów.

Naszym zdaniem

Wpłatomat to wygodny i prosty sposób na przekazanie gotówki na konto. Korzystanie z wpłatomatów w wielu bankach nie wiąże się z pobieraniem opłat od klientów indywidualnych (w przypadku firmowych coraz częściej można się spotkać z prowizjami lub ograniczeniami we wpłatach), chociaż głównie dotyczy do maszyn własnych danej instytucji.

W naszej ocenie w najbliższym czasie liczba wpłatomatów w dalszym ciągu będzie systematycznie rosnąć, choć w porównaniu do poprzednich lat wzrostowy trend najpewniej osłabnie. Prawdopodobnie pojawi się także pierwszy wpłatomat obsługujący transakcje w walutach obcych — euro i dolarach amerykańskich. Jest to o tyle możliwe, że już teraz klienci bankomatów Euronetu mogą bez problemu wypłacać banknoty z logo Unii Europejskiej na awersie. Dlaczego więc nie zrobić tego samego z wpłatomatami?

Jeśli chodzi natomiast o mniej prawdopodobne scenariusze, to być może kiedyś doczekamy się wprowadzenia samoobsługowych kantorów walutowych, gdzie wpłacana kwota byłaby konwertowana na inną walutę i trafiałaby na nasz rachunek bankowy. A kto wie, czy za jakiś czas wpłatomaty oprócz banknotów zaczną przyjmować także monety? Tak czy owak — w zakresie usług płatniczych w najbliższym czasie na pewno będzie się sporo działo.