Jak działają wpłatomaty?

Jak działają wpłatomaty? Źródło obrazka: © Sandnes/fotolia

Wpłatomat to niezwykle praktyczne urządzenie, za pomocą którego w prosty sposób wpłacisz pieniądze na Twój rachunek bankowy. Jego największymi zaletami są: wygoda i oszczędność czasu. Zamiast tracić cenne minuty na dotarcie do oddziału Twojego banku, a następnie jeszcze czekać w kolejce do kasy, wystarczy podejść do najbliższego wpłatomatu, "wrzucić" do niego gotówkę i po chwili mieć ją już na bankowym koncie.

Jeśli mieszkasz w dużym mieście, takie urządzenie najprawdopodobniej znajduje się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania. Dzięki temu całą operację da się przeprowadzić w ciągu zaledwie kilku minut.

Poniżej w kilku prostych krokach prezentujemy, w jaki sposób korzystać z tego typu urządzeń.

Krok 1 – przygotuj gotówkę oraz kartę płatniczą

Przed dokonaniem wpłaty powinieneś dokładnie policzyć, ile wynosi wpłacana kwota, a następnie zwrócić uwagę na stan banknotów (wpłatomaty nie przyjmują monet). Jeśli są one uszkodzone, przedarte czy spięte spinaczem – maszyna ich nie przyjmie. Następnie wyjmij z portfela swoją kartę płatniczą – w następnym kroku posłuży Ci ona do autoryzacji wpłaty.

Maksymalna kwota wpłaty

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, we wpłatomatach poszczególnych operatorów obowiązują ograniczenia co do wpłacanych kwot. Przykładowo – w Euronecie, firmie o największym udziale w polskim rynku wpłatomatów, maksymalna jednorazowa transakcja może wynieść 4100 zł. Jeśli chcesz wpłacić więcej, będziesz musiał powtórzyć całą operację kilkukrotnie. W przypadku Euronetu dzienny limit to 24 600 zł. Z kolei ograniczenia tygodniowe i miesięczne wynoszą odpowiednio: 98 400 zł i 196 800 zł.

Krok 2 – włóż kartę płatniczą do wpłatomatu

Kolejny krok polega na włożeniu karty płatniczej do wpłatomatu. W przypadku, w którym jedna maszyna pełni zarówno funkcję wpłatomatu jak i bankomatu, powinieneś wybrać tę pierwszą opcję. Po włożeniu karty i podaniu PIN-u system rozpozna numer rachunku, do którego jest ona przypisana. Dzięki temu nie musisz pamiętać swojego numeru konta, co pozwala na uniknięcie ewentualnych pomyłek oraz oszczędza sporo cennego czasu.

Wpłata możliwa nie we wszystkich wpłatomatach

Jeżeli jesteś klientem banku, który jest jednocześnie operatorem danego wpłatomatu, z realizacją transakcji nie powinieneś mieć najmniejszego problemu. Trudności mogą spotkać Cię natomiast, jeśli korzystasz z wpłatomatu obcej sieci. W niektórych takiej operacji w ogóle nie da się przeprowadzić. W jeszcze innych, np. Euronecie, wymagana jest wcześniejsza rejestracja. Firma ta na daną chwilę współpracuje z 11 bankami – ich klientom do dokonania wpłaty wystarczy jedynie karta płatnicza, jednak pozostali przed realizacją usługi powinni zarejestrować się na stronie internetowej operatora. Jeśli tego nie zrobią, system Euronetu nie zidentyfikuje posiadanej karty i konta, a wpłata nie będzie możliwa.

Aktualna (kwiecień 2018) lista banków, których klienci dokonają wpłaty we wpłatomacie Euronetu, bez konieczności wcześniejszej rejestracji: Alior Bank, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Getin Bank, mBank, Plus Bank, Idea Banku, Nest Bank, Raiffeisen Polbank, Deutsche Bank i Eurobank.

Krok 3 – włóż gotówkę do wpłatomatu

Czas wreszcie dokonać wpłaty. W tym celu posiadane banknoty należy umieścić w służącym do tego celu okienku podawczym. Kiedy system rozpozna ich obecność, okienko się zamknie, a maszyna przeliczy umieszczone w nim banknoty. Wynik wyświetli się na ekranie wpłatomatu. W tym momencie powinieneś sprawdzić, czy wpłacona kwota zgadza się z widniejącymi na monitorze cyframi. Jeśli tak – możesz zaakceptować wpłatę lub też włożyć do wpłatomatu kolejną porcję banknotów. Jeśli nie – będziesz mógł jeszcze anulować transakcję.

Wskazówka: Na wszelki wypadek lepiej nie wpłacać jednorazowo wszystkich posiadanych banknotów. W ten sposób unikniesz problemu w razie ewentualnej awarii wpłatomatu, kiedy to cała Twoja gotówka utknęła wewnątrz urządzenia.

Wpłacamy zazwyczaj duże kwoty

Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego, średnia wpłata we wpłatomacie dokonana w II kwartale 2017 roku opiewała na 1727 złotych.

Krok 4 – zakończenie transakcji

Jeśli wpłata gotówki przebiegła poprawnie, nie pozostaje Ci nic innego, jak zatwierdzić transakcję. Na sam koniec system wpłatomatu zapyta Cię jeszcze, czy potrzebujesz papierowego potwierdzenia przeprowadzonej operacji. Jeśli tak – zaczekaj na jego wydruk. Jeśli nie – cała procedura wpłaty właśnie została pomyślnie zrealizowana. Pamiętaj, aby przed odejściem od wpłatomatu zabrać swoją kartę płatniczą. Rekomendujemy także zebranie papierowego potwierdzenia transakcji - będzie przydatne, gdybyś chciał złożyć ewentualną reklamację.

Krok 5 – księgowanie wpłaty

Jeżeli korzystasz z wpłatomatu obsługiwanego przez Twój bank – dokonana wpłata już po kilku sekundach od jej zatwierdzenia powinna trafić na Twój rachunek. Nieco dłużej może potrwać to w przypadku wpłatomatów sieci obcych. W przypadku urządzeń Euronetu możesz wybrać dwa tryby wpłat – standardowy lub ekspresowy. W tym pierwszym środki pojawią się na Twoim koncie do końca dnia następującego po dniu dokonania wpłaty. W przypadku trybu ekspresowego księgowanie wpłaty nastąpi najpóźniej 30 minut od chwili jej dokonania we wpłatomacie. Tego typu wpłata kosztuje jednak o 5 zł więcej niż ta realizowana w trybie standardowym.

Ile kosztuje wpłata pieniędzy w moim banku?

Jak wynika z poniższej tabeli, w większości banków usługa wpłaty gotówki we wpłatomacie jest zupełnie darmowa. Dotyczy to przede wszystkim tych banków, które dysponują własną siecią tego typu maszyn. W pozostałych przypadkach taka operacja kosztuje od 0,2% do 0,5% wartości transakcji. Przykładowo – klient mBanku wpłacający kwotę 1000 zł w urządzeniu Euronetu zapłaci za to 2 zł, a ta sama usługa w przypadku posiadaczy rachunków w Raiffeisen Polbanku kosztować będzie już 10 zł.

Bank

Standardowy koszt wpłaty

Alior Bank

0,35%, min. 1 zł (Planet Cash), 0,6% min. 1 zł (pozostałe)

BGŻ BNP Paribas

0 zł

BZ WBK

0 zł

Credit Agricole

0 zł

Eurobank

0 zł

Euronet

0,4%*

Getin Bank

0 zł

Idea Bank

0 zł – wpłaty powyżej 1000 zł, 50 zł – wpłaty do 1000 zł (wpłatomaty mobilne)

0 zł (wpłatomaty stacjonarne)

ING

0 zł

mBank

0,2%, min. 2 zł

Bank Millenium

0 zł

Nest Bank

0 zł

PKO BP

0 zł

Bank Pocztowy

0 zł

Raiffeisen Polbank

0,5% min. 10 zł

* Wpłata w trybie standardowym. W trybie ekspresowym obowiązuje 5 zł dopłaty. Podana stawka dotyczy klientów banków, które nie mają podpisanej umowy o współpracę z Euronetem (zobacz listę współpracujących banków tutaj). W przypadku pozostałych – obowiązują opłaty zgodnie z cennikami poszczególnych banków, a wpłata realizowana jest w trybie ekspresowym.

Jak popularne są wpłatomaty?

Jak wynika z raportu serwisu Cashless, na koniec 2017 roku klienci banków mogli korzystać z blisko 7,2 tys. urządzeń tego typu. W porównaniu do danych z końca grudnia 2016 roku oznacza to wzrost o prawie 1000 sztuk (16,2%). Jeśli chodzi o poszczególnych operatorów, to zdecydowanie największą siecią dysponuje Euronet. Liczba obsługiwanych przez niego maszyn wyniosła w IV kwartale ubiegłego roku prawie 2,7 tysiąca. Tysiącem wpłatomatów dysponował z kolei PKO BP, w posiadaniu BZ WBK i ING było po niespełna 800 tego typu urządzeń, a sieć Planet Cash liczyła niecałe 400 sztuk. Udział pozostałych banków i niezależnych dostawców był już daleko niższy. Dla przykładu – Citi Handlowy na koniec 2017 roku dysponował zaledwie 57 własnymi wpłatomatami.

Wpłatomat vs bankomat

Choć liczba wpłatomatów w ostatnim czasie dynamicznie rośnie, to jednak w dalszym ciągu jest ich w naszym kraju znacznie mniej niż bankomatów. Tych drugich na koniec grudnia ubiegłego roku działało w Polsce ponad 23 tysiące (liczba ta w ostatnich kwartałach utrzymuje się na stałym poziomie). W uproszczeniu można więc wyliczyć, że na jeden wpłatomat przypadały trzy bankomaty.

Dowiedz się więcej na temat bankomatów w Polsce tutaj.

Wpłatomat na kółkach

Choć wpłatomaty to bardzo praktyczne i wygodne urządzenia, to jednak nie są wolne od wad. Wielu użytkowników narzeka na towarzyszące im uczucie niepokoju, kiedy wędrują przez ulicę z portfelem pełnym gotówki, a następnie przez kilka minut stoją pod urządzeniem, dokonując wpłaty. Taka sytuacja stanowi pokusę łatwego łupu dla złodziei.

Tego typu ryzyka da się jednak uniknąć. Rozwiązaniem jest usługa mobilnego wpłatomatu oferowana przez Idea Bank. Jak działa to w praktyce? Do zamówienia mobilnego wpłatomatu wystarczy jedynie specjalna aplikacja na telefon komórkowy. Za jej pomocą określisz dokładnie godzinę oraz miejsce, w którym chcesz dokonać wpłaty. Następnie pozostaje już tylko czekać, aż w wybranej lokalizacji i o wyznaczonej porze pojawi się wpłatomat zamontowany w….samochodzie. Reszta przebiega w identyczny sposób jak w przypadku stacjonarnych wpłatomatów. Usługa dostępna jest w 20 największych polskich miastach, m.in. w Warszawie, Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu. Idea Bank deklaruje, że dokonana wpłata już po 30 minutach zostanie zaksięgowana na naszym rachunku bankowym.

Uwaga – z powodu wysokiej popularności tego typu usługi, bank wprowadził opłaty w przypadku wpłat o wartości poniżej 1000 zł. Od tego typu transakcji pobierane jest aż 50 zł prowizji. Natomiast wpłaty powyżej tej kwoty pozostały darmowe.

Naszym zdaniem

W naszej ocenie w najbliższym czasie liczba wpłatomatów w dalszym ciągu będzie dynamicznie rosnąć. Przewidujemy, że na koniec 2018 roku przy ulicach polskich miast stać będzie już ponad 8 tys. urządzeń tego typu. Prawdopodobnie w najbliższym czasie pojawi się także pierwszy wpłatomat obsługujący transakcje w walutach obcych – euro i dolarach amerykańskich. Jest to o tyle możliwe, że już teraz klienci bankomatów Euronetu mogą bez problemu wypłacać banknoty z logo Unii Europejskiej na awersie. Dlaczego więc nie zrobić tego samego z wpłatomatami?

Jeśli chodzi natomiast o mniej prawdopodobne scenariusze, to być może kiedyś doczekamy się wprowadzenia samoobsługowych kantorów walutowych, gdzie wpłacana kwota byłaby konwertowana na inną walutę i trafiałaby na nasz rachunek bankowy. A kto wie, czy za jakiś czas wpłatomaty oprócz banknotów zaczną przyjmować także monety? Tak czy owak – w zakresie usług płatniczych w najbliższym czasie na pewno będzie się sporo działo.

Z ostatniej chwili

 • 13.12.2018 17:38

  Kolejna okazja dla nowych klientów mBanku. Tym razem za otwarcie eKonta i aktywne korzystanie z rachunku możecie zdobyć 140 zł.

 • 13.12.2018 08:14

  Aktywuj automatyczne e-płatności z karty Mastercard za usługi Vectry, a nawet 30 zł wróci na rachunek Twojej karty.

 • 12.12.2018 16:41

  Jeśli korzystasz z programu lojalnościowego sieci Biedronka, możesz otrzymać bon na 400 zł do wydania w sklepach tej sieci.

 • 12.12.2018 13:58

  Dzięki promocji "Konto na zakupy" nowi posiadacze Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas mogą zyskać nawet 200 zł za aktywne korzystanie z rachunku.

 • 12.12.2018 10:16

  Zamawiasz taksówkę w aplikacji iTaxi - płacisz za przejazd Google Pay - oszczędzasz. I tak 3 razy. Maksymalnie możesz zaoszczędzić nawet 60 zł.

 • 11.12.2018 14:04

  Głodny? Skorzystaj z PizzaPortal, zapłać Visa Checkout i ciesz się nie tylko posiłkiem, ale i rabatem w wysokości 10 zł.

 • 11.12.2018 11:52

  Alior Bank przedłużył termin obowiązywania jednej z korzyści Konta Jakże Osobistego. 3% na koncie oszczędnościowym dostępne będzie do 31.12.2019 r.

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.