Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto maklerskie Interactive Brokers

Konto maklerskie Interactive Brokers
Źródło: strona Interactive Brokers
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bogactwo oferty:
Funkcjonalność:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • duży wybór instrumentów finansowych
 • dostęp do darmowych ETF-ów
 • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%

Wady:

 • wąska oferta instrumentów z polskiej giełdy
 • brak deklaracji PIT-8C
 • brak IKE i IKZE

Opinia eksperta

Atrakcyjne prowizje, szeroki wybór instrumentów z wielu giełd, potężna platforma inwestycyjna z wieloma narzędziami AT, a do tego wysoka renoma brokera. Wszystko to sprawia, że oferta Interactive Brokers może sprostać oczekiwaniom wielu doświadczonych inwestorów. Ma jednak istotne minusy, które nie spodobają się mniej zaawansowanym – to m.in. skromna oferta polskich instrumentów, brak wysyłki druku PIT-8C i niezbyt przyjazna w obsłudze platforma handlowa.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Poniższy opis przedstawia, co amerykański broker ma do zaoferowania inwestorom i pozwala przekonać się, czy warto założyć u niego rachunek maklerski.

Interactive Brokers – co to za instytucja i co oferuje jej rachunek?

Interactive Brokers to animator rynku i broker z ponad 40-letnią historią, który jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych tego typu instytucji w Stanach Zjednoczonych. Posiada biura w kilkunastu krajach, jest notowany na giełdzie NASDAQ pod symbolem IBKR, a jego platforma handlowa zalicza się do największych na świecie pod względem liczby zawieranych transakcji (średnio ponad 2 mln dziennie). Warto też dodać, że Interactive Brokers Group jest również współzałożycielem giełdy Boston Options Exchange.

Najważniejsze cechy Interactive Brokers i jego oferty to:

 • bezpłatne prowadzenie rachunku inwestycyjnego,

 • możliwość inwestowania w instrumenty notowane na 150 rynkach z 33 krajów,

 • dostęp do akcji, ETF-ów, kontraktów futures i CFD, opcji, warrantów, walut, kryptowalut i funduszy inwestycyjnych,

 • możliwość handlowania akcjami spółek z polskiej GPW,

 • dostępność formularza podatkowego W-8BEN,

 • aplikacja inwestycyjna dostępna w Google Play i App Store.

W ofercie konta inwestycyjnego Interactive Brokers dominują instrumenty dla osób zainteresowanych rachunkiem maklerskim, więc to na tym jej obszarze skupimy się w poniższej analizie. Co istotne, broker udostępnia różne warianty rachunku (m.in. indywidualny, wspólny, dla firm) i różne plany (Lite, Pro). W analizie podajemy stawki prowizji dla planu Pro, ale pozostałe przedstawione informacje odnoszą się do wszystkich wariantów i planów konta.

Pełna analiza konta Interactive Brokers


Podstawowe parametry

Poniżej znajduje się kompletne zestawienie parametrów konta inwestycyjnego Interactive Brokers (IB).

Dla części inwestorów przedstawiona specyfikacja będzie wystarczająca, aby wstępnie ocenić, czy rachunek maklerski IB może sprostać ich oczekiwaniom. Natomiast dla tych, którzy się do nich nie zaliczają i woleliby szerzej zapoznać się z ofertą brokera, pomocna będzie dalsza część jej analizy.

Konto w Interactive Brokers – opłaty i prowizje

Amerykański broker nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Nie nalicza jej również w przypadku braku aktywności inwestycyjnej, co jest istotną zmianą, bo jeszcze niedawno wiązało się to z „karą” w wysokości 10 USD miesięcznie.

Jeśli chodzi o prowizje transakcyjne, to różnią się one w zależności od giełdy i kategorii instrumentów finansowych, przy czym na ich wysokość, minimalną wartość i sposób naliczania ma również wpływ wybrana struktura opłat. Ta ostatnia dostępna jest w wariantach fixed i tiered, które określa się z poziomu konta inwestycyjnego. Opcja fixed jest ustawiona domyślnie i zapewnia stałe stawki prowizji, niezależne od wielkości transakcji. Natomiast wariant tiered wiąże się z wielopoziomową strukturą opłat (im większe obroty na koncie, tym niższe stawki), a także niższą minimalną wartością prowizji.

Kupując niektóre instrumenty, np. akcje czy ETF-y, do standardowej prowizji trzeba doliczyć niewielkie koszty stron trzecich (giełdowe, rozliczeniowe i regulacyjne). Poza tym, w przypadku transakcji zawieranych w walucie innej niż posiadana na rachunku inwestycyjnym, broker dokonuje automatycznego przewalutowania za określoną opłatą. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na konto w IB wpłacić środki w USD, EUR czy PLN i dokonać transakcji bezpośrednio w walucie, w której notowany jest dany instrument.

Interactive Brokers – podatki od zysków

Jeśli inwestycje dokonywane poprzez rachunek Interactive Brokers przyniosą zysk, to poza wspomnianymi kosztami pojawi się konieczność zapłaty podatku od dochodów kapitałowych. W tej sytuacji zastosowanie znajdują te same zasady, co w przypadku handlu w innym dowolnym domu maklerskim. W odróżnieniu od polskich firm, broker nie wysyła jednak druku PIT-8C, więc przychody i koszty należy podsumować we własnym zakresie. Z drugiej strony, udostępnia za to formularz W-8BEN, który w przypadku inwestowania w amerykańskie akcje dywidendowe pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%.

Oferta inwestycyjna IBKR – instrumenty dostępne u brokera

Konto inwestycyjne Interactive Brokers zapewnia dostęp do instrumentów ze 150 rynków z 33 krajów. Możliwe jest inwestowanie na blisko 20 giełdach europejskich (w tym na GPW), a także amerykańskich, kanadyjskiej, azjatyckich (w tym w hongkońskiej) czy australijskiej.

Broker posiada w ofercie różnego typu instrumenty finansowe: akcje, obligacje, ETF-y, kontrakty futures i CFD, opcje, warranty czy fundusze inwestycyjne, ale to, w które konkretnie kategorie aktywów można inwestować, zależy już od danej giełdy. Warto przy tym dodać, że niektórymi amerykańskimi ETF-ami pozwala handlować bez prowizji (więcej na ten temat tutaj), jednak ze względu na obowiązujące regulacje tego typu produkty nie są dostępne dla klientów z Europy, w tym z Polski.

Jeszcze jakiś czas temu w Interactive Brokers minimalny depozyt wynosił aż 10 000 USD, co czyniło jego ofertę niedostępną dla wielu drobnych inwestorów. Obecnie ten limit już nie występuje, więc w akcje, ETF-y czy inne instrumenty można swobodnie inwestować dowolne kwoty.

Jak założyć konto w Interactive Brokers?

Osobom, którym oferta Interactive Brokers przypadła do gustu, pozostaje odwiedzić stronę interactivebrokers.com i otworzyć rachunek inwestycyjny.

Zakładanie konta w IBKR trwa nie dłużej niż kilkanaście minut i przebiega mniej więcej tak, jak w każdym innym domu maklerskim. Proces rozpoczyna się od podania adresu e-mail, nazwy użytkownika, hasła i kraju zamieszkania, po czym zostaje wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po jej kliknięciu należy zalogować się do systemu na podane dane i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj rachunku.

Później klient przechodzi do głównych procedur rejestracyjnych, które wiążą się z uzupełnieniem m.in. danych osobowych i kontaktowych, przesłaniem dokumentów potwierdzających tożsamość (dowód osobisty lub paszport) i adres zamieszkania (np. rachunek za Internet), czy też wykonaniem przelewu weryfikacyjnego. Aktywacja konta następuje zwykle w następnym dniu roboczym.

Rachunek Interactive Brokers demo

Aby móc przetestować usługi brokera, nie trzeba przechodzić całego procesu rejestracyjnego i zakładać rzeczywistego konta. Dostępny jest bowiem rachunek Interactive Brokers demo, który można wypróbować w łatwy sposób i bez zobowiązań. Pozwala on swobodnie zapoznać się z funkcjonalnością platformy inwestycyjnej IBKR, a do jego założenia wystarczy adres e-mail, nazwa użytkownika i hasło.

Konto inwestycyjne w Interactive Brokers – z bogatą ofertą, niskimi kosztami, ale nie dla każdego

Pora przejść do oceny konta Interactive Brokers, opinii na temat brokera i porównania z ofertami konkurencji.

Atrakcyjność opłat

Najpierw ocenię, jak od strony kosztowej prezentuje się oferta rachunku amerykańskiego brokera.

Jeden z najtańszych brokerów na rynku

W Interactive Brokers, tak jak u wielu innych brokerów, założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, natomiast prowizje transakcyjne różnią się w zależności od giełdy i klasy aktywów. W ogólnym rozrachunku strona kosztowa oferty wypada atrakcyjnie, nawet bardzo, i zapewnia brokerowi miejsce w ścisłej czołówce najtańszych na rynku.

Standardowe prowizje transakcyjne są niskie i w wielu przypadkach wynoszą 0,05-0,2% wartości transakcji, przy czym warto pamiętać o dostępności dwóch struktur opłat – dla aktywnych graczy prawdopodobnie lepszy będzie wariant tiered ze strukturą wielopoziomową. Trudno znaleźć brokera, który przygotowałby lepszą propozycję, a przy tym nie stawiał żadnych limitów, do których obowiązują korzystne stawki opłat. Oferuje on również sporo bezpłatnych ETF-ów, które mogą zainteresować osoby nastawione na inwestowanie pasywne.

Trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące minimalne stawki prowizji, przez które zakupy akcji czy ETF-ów mogą być mniej opłacalne dla inwestorów z małym kapitałem. Na wielu giełdach zagranicznych wynosi ona 3-5 EUR, czyli całkiem sporo, niemniej to nadal wartości znacznie niższe niż w przypadku polskich domów maklerskich i ich oferty zagranicznej.

Co istotne, IBKR oferuje również atrakcyjne warunki przewalutowania. Koszt operacji wynosi zaledwie 0,02% wartości transakcji (min. 2 USD), więc może ona okazać się rozsądną alternatywą dla wymiany środków w kantorze internetowym i przelania ich na rachunek walutowy u brokera.

Bogactwo oferty

Jak Interactive Brokers wypada pod kątem bogactwa dostępnych instrumentów?

Konto w Interactive Brokers – polska giełda okrojona, ale wybór zagranicznych instrumentów ogromny

Interactive Brokers niedawno rozszerzył swoją ofertę ze 135 rynków do 150 z 33 krajów, więc pod względem możliwości inwestycyjnych zalicza się do najlepszych na rynku. Wprawdzie oferuje niewiele instrumentów z polskiej GPW, ale trudno postrzegać to jako większy minus, bo dla inwestorów poszukujących dobrego zagranicznego brokera nie jest ona priorytetem.

Interactive Brokers udostępnia tysiące instrumentów z niemal wszystkich klas aktywów, w tym z rynku forex czy kryptowalut (w formie futuresów). Niemniej, jeśli zależy Ci na jakimś jednym lub kilku konkretnych instrumentach, sprawdź, czy aby na pewno (a jeśli tak, to na jakich warunkach) są one oferowane.

Funkcjonalność

Jak oceniam wygodę inwestowania za pośrednictwem rachunku Interactive Brokers?

Platforma Interactive Brokers w kilku wariantach i aplikacja mobilna 

Interactive Brokers chce sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, więc w jego ofercie nie mogło zabraknąć rozbudowanej platformy inwestycyjnej TWS i aplikacji mobilnej do handlu. Docenią je inwestorzy, którzy faktycznie handlują na wielu rynkach i instrumentach finansowych, a także dokonują zaawansowanych analiz technicznych. Warto dodać, że dom maklerski udostępnia też dodatkowo pomocne rozwiązania i informacje: prognozy dotyczące przychodów spółek czy zysku na akcję, a także ich dane finansowe z ostatnich lat.

W praktyce, broker oferuje kilka platform o różnej funkcjonalności. Obok wspomnianej TWS (Trader Workstation), są to: Client Portal, IBKR Mobile i IBKR APIs. Jeśli jesteś zainteresowany jego ofertą, zapoznaj się ze szczegółami ich działania i samodzielnie oceń, która może sprawdzić się w Twoim handlu. Moim zdaniem platformy brokera nie są najprzyjemniejsze w obsłudze, ale korzystanie z nich z pewnością nie przysporzy problemów żadnemu doświadczonemu inwestorowi.

Interactive Brokers – opinie o obsłudze klienta

Wspomnę jeszcze o supporcie brokera i opiniach na jego temat. Przyznam, że moje osobiste doświadczenia nie są najlepsze: czat kilkukrotnie był dla mnie niedostępny ze względu na dużą liczbę zapytań klientów, a odpowiedzi na pytania zgłoszone mailowo udzielono mi po kilku dniach.

W sieci znalazłem jednak sporo pozytywnych komentarzy na temat jakości obsługi w Interactive Brokers, więc niewykluczone, że po prostu trafiłem na gorący okres, z którym broker nie do końca sobie poradził. Na plus zapisałbym natomiast proces rejestracji konta i wpłaty środków – tutaj wszystko przebiegło sprawnie i całkiem szybko.

Bezpieczeństwo

Ostatnią kwestią, którą warto omówić, jest bezpieczeństwo korzystania z usług Interactive Brokers i trzymania środków na prowadzonym przez niego rachunku.

Czy Interactive Brokers jest bezpieczny?

Interactive Brokers działa od 1978 roku i jako podmiot notowany na giełdzie musi składać publiczne sprawozdania finansowe oraz poddawać się audytom. Poza tym, zapewnia wszelkie gwarancje bezpieczeństwa dla aktywów klientów i podlega nadzorowi surowych organów regulacyjnych: amerykańskiego SEC (Security and Exchange Commission) i brytyjskiego FCA (Financial Conduct Authority).

Co istotne, na Interactive Brokers Group składa się kilka powiązanych ze sobą spółek, co pozwala funkcjonować brokerowi na różnych rynkach i oferować usługi klientom z niemal całego świata. Jeśli chodzi o europejskich inwestorów, to broker może świadczyć dla nich usługi dzięki licencjom w Irlandii, Luksemburgu i na Węgrzech.

Czy warto założyć rachunek w Interactive Brokers? Opinie i moja ocena

Interactive Brokers, podobnie jak choćby DEGIRO, jest brokerem o zasięgu globalnym, który przygotował swoją ofertę z myślą o inwestorach z wielu krajów. Powoduje to, że jego propozycja nie będzie najlepszym wyborem dla osób, które chciałyby inwestować głównie na polskiej GPW (brakuje polskich akcji, ale również rodzimych ETF-ów i kontraktów terminowych). Może zainteresować natomiast tych, którzy oczekują rachunku z dostępem do bogatej oferty instrumentów z rynków zagranicznych, a przy tym mają za sobą już pewne doświadczenie inwestycyjne.

Samą spółkę Interactive Brokers powinni polubić inwestorzy dywidendowi. Jest ona notowana na amerykańskiej giełdzie i regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Niezależnie od tego, czy zainwestujesz w jej akcje czy walory innych firm z USA, możesz skorzystać z formularza W-8BEN, który pozwoli Ci obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%. Minusem jest natomiast fakt, że nie otrzymasz od brokera deklaracji podatkowej PIT-8C, co oznacza, że będziesz musiał samodzielnie podsumować transakcje zrealizowane za pośrednictwem jego platformy handlowej.

W praktyce Interactive Brokers to ciekawa propozycja głównie dla nieco bardziej doświadczonych i świadomych inwestorów, którzy oczekują dostępu do wielu rynków zagranicznych i niskich prowizji transakcyjnych. Z tego też względu w analizie celowo nie rozpisywałem się szerzej na temat działania platform brokera. Zaawansowani gracze często mają sprecyzowane potrzeby i oczekiwania, więc polecam im po prostu samodzielnie przetestować bezpłatne konto w IBKR.

O instytucji

Początki Interactive Brokers sięgają 1977 roku, więc mowa tu o niezwykle doświadczonym brokerze. Dziś cieszy się międzynarodowym uznaniem, a z jego usług korzystają tysiące klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Słynie z wysokiej jakości platformy handlowej i bogatej oferty instrumentów, która obejmuje aż ponad 130 rynków z kilkudziesięciu państw. Oferta Interactive Brokers jest dostępna dla inwestorów z praktycznie całego świata, w tym również z Polski.