Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Interactive Brokers – analiza i recenzja konta. Co ma do zaoferowania znany amerykański broker?

Interactive Brokers – analiza i recenzja konta. Co ma do zaoferowania znany amerykański broker?
Źródło: strona Interactive Brokers
Ocena:

Zalety:

 • duży wybór instrumentów finansowych
 • dostęp do darmowych ETF-ów
 • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%

Wady:

 • wąska oferta instrumentów z polskiej giełdy
 • brak deklaracji PIT-8C
 • brak IKE i IKZE

Opinia eksperta

Atrakcyjne prowizje, szeroki wybór instrumentów z wielu giełd, potężna platforma inwestycyjna z wieloma narzędziami AT, a do tego wysoka renoma brokera. Wszystko to sprawia, że oferta Interactive Brokers może sprostać oczekiwaniom wielu doświadczonych inwestorów. Ma jednak istotne minusy, które nie spodobają się mniej zaawansowanym – to m.in. skromna oferta polskich instrumentów, brak wysyłki druku PIT-8C i niezbyt przyjazna w obsłudze platforma handlowa.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Interactive Brokers – co to za instytucja i co oferuje?

Zacznijmy od tego, że Interactive Brokers to animator rynku i broker z ponad 40-letnią historią, który jest jedną z najważniejszych i najbardziej znanych tego typu instytucji w Stanach Zjednoczonych. Posiada biura w kilkunastu krajach, jest notowany na giełdzie NASDAQ pod symbolem IBKR, a jego platforma handlowa zalicza się do największych na świecie pod względem liczby zawieranych transakcji (średnio ponad 2 mln dziennie). Warto dodać, że Interactive Brokers Group jest również współzałożycielem giełdy Boston Options Exchange.

Najważniejsze cechy Interactive Brokers i jego oferty to:

 • bezpłatne prowadzenie rachunku inwestycyjnego,
 • możliwość inwestowania w instrumenty notowane na 150 rynkach z 33 krajów,
 • dostęp do akcji, ETF-ów, kontraktów futures i CFD, opcji, warrantów, walut, kryptowalut i funduszy inwestycyjnych,
 • możliwość handlowania akcjami spółek z polskiej GPW,
 • brak kontraktów CFD oraz m.in. polskich obligacji, ETF-ów i kontraktów na polskie indeksy,
 • brak wysyłki druku podatkowego PIT-8C,
 • aplikacja inwestycyjna dostępna w Google Play i App Store.

Ponieważ w ofercie dominują instrumenty przeznaczone dla osób zainteresowanych kontem maklerskim, to na tym obszarze skupimy się w poniższej analizie.

Pełna analiza konta Interactive Brokers


Podstawowe parametry

Na początek przedstawiamy kompletne zestawienie parametrów konta inwestycyjnego Interactive Brokers.

Warto podkreślić, że jeszcze jakiś czas temu w Interactive Brokers minimalny depozyt wynosił aż 10 000 USD, co czyniło jego ofertę niedostępną dla wielu drobnych inwestorów. Obecnie ten limit już nie występuje, więc w akcje, ETF-y czy inne instrumenty można swobodnie inwestować dowolne kwoty.

Co istotne, Interactive Brokers oferuje klientom różne konta (m.in. indywidualne, wspólne, dla firm) i różne plany (Lite, Pro). W analizie podajemy stawki prowizji dla planu Pro, niemniej pozostałe przedstawione informacje będą dla Ciebie przydatne niezależnie od tego, z którego wariantu konta chciałbyś skorzystać.

Oferta inwestycyjna IBKR – instrumenty dostępne u brokera

Konto inwestycyjne Interactive Brokers zapewnia dostęp do instrumentów ze 150 rynków z 33 krajów. Możliwe jest inwestowanie na blisko 20 giełdach europejskich (w tym na GPW), a także w USA, Ameryce Północnej, Azji (w tym hongkońskiej) czy Australii.

W IBKR znajdziesz różnego typu instrumenty finansowe: akcje, obligacje, ETF-y, kontrakty futures i CFD, opcje, warranty czy fundusze inwestycyjne, przy czym to, w które konkretnie kategorie aktywów możesz inwestować, zależy już od danej giełdy. Warto przy tym dodać, że niektórymi amerykańskimi ETF-ami możesz handlować bez prowizji (więcej na ten temat tutaj).

Konto w Interactive Brokers – opłaty i prowizje

Amerykański broker nie pobiera opłaty za założenie i prowadzenie rachunku inwestycyjnego. Nie nalicza jej również w przypadku braku aktywności inwestycyjnej, co jest kolejną istotną zmianą, bo jeszcze niedawno wiązało się to z „karą” w wysokości 10 USD miesięcznie.

Informacje na temat prowizji od handlu na giełdach oraz pozostałych opłat związanych z „maklerską” częścią oferty brokera znajdziesz we wcześniej zamieszczonej tabeli. Zwróć uwagę, że w przypadku niektórych rynków akcji (np. amerykańskiego) prowizja ma stałą wartość pieniężną, natomiast na innych giełdach (np. polskiej, niemieckiej czy brytyjskiej) jest naliczana od kwoty transakcji. Co więcej, niezależnie, którym instrumentem i na której giełdzie handlujesz, masz do czynienia z wielopoziomową strukturą opłat. Wyższa aktywność lub wartość inwestycji pozwala korzystać z obniżonych stawek prowizji.

Kupując niektóre instrumenty, np. akcje czy ETF-y, do standardowej prowizji musisz jeszcze doliczyć niewielkie koszty stron trzecich (giełdowe, rozliczeniowe i regulacyjne). Poza tym, jeśli zawrzesz transakcję w walucie innej niż ta, którą posiadasz na rachunku Interactive Brokers, nastąpi przewalutowanie za opłatą w wysokości 0,02% wartości transakcji (min. 2 USD). Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby na konto brokera wpłacić środki w USD, EUR czy PLN i dokonać transakcji bezpośrednio w walucie, w której notowany jest dany instrument.

Interactive Brokers – podatki od zysków

Jeśli wygenerujesz zysk na rachunku Interactive Brokers, to poza wspomnianymi kosztami będziesz musiał również zapłacić podatek od dochodów kapitałowych. W tym wypadku zastosowanie znajdują te same zasady, co w przypadku inwestowania w innym dowolnym domu maklerskim. W odróżnieniu od polskich firm, broker nie wysyła jednak druku PIT-8C więc przychody i koszty będziesz musiał podsumować we własnym zakresie. Plusem jest natomiast fakt, że Interactive Brokers udostępnia formularz W-8BEN, który pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%.

Interactive Brokers – bezpieczeństwo inwestowania

Kolejną ważną kwestię stanowi bezpieczeństwo brokera, a konkretniej, trzymania aktywów finansowych na prowadzonym przez niego rachunku inwestycyjnym. Wspomnijmy zatem, że Interactive Brokers działa od 1978 roku i jako podmiot notowany na giełdzie musi składać publiczne sprawozdania finansowe i poddawać się audytom. Poza tym, zapewnia wszelkie gwarancje bezpieczeństwa dla aktywów klientów i podlega nadzorowi surowych organów regulacyjnych: amerykańskiego SEC (Security and Exchange Commission) i brytyjskiego FCA (Financial Conduct Authority).

Co istotne, na Interactive Brokers Group składa się kilka powiązanych ze sobą spółek, co pozwala funkcjonować brokerowi na różnych rynkach i oferować usługi klientom z niemal całego świata. Jeśli chodzi o europejskich inwestorów, to broker może świadczyć dla nich usługi dzięki licencjom w Irlandii, Luksemburgu i na Węgrzech.

Konto w Interactive Brokers – jak założyć?

Jeśli oferta Interactive Brokers przypadła Ci do gustu, pozostaje Ci odwiedzić stronę interactivebrokers.com i otworzyć rachunek inwestycyjny.

Zakładanie konta w IBKR trwa nie dłużej niż kilkanaście minut i przebiega mniej więcej tak, jak w każdym innym domu maklerskim. Proces rozpoczyna się od podania adresu e-mail, nazwy użytkownika, hasła i kraju zamieszkania, po czym zostaje wysłana wiadomość z linkiem aktywacyjnym. Po jej kliknięciu musisz się zalogować do systemu na podane dane i wybrać odpowiedni dla siebie rodzaj rachunku. Później przystąpisz do głównych procedur rejestracyjnych, które wiążą się z uzupełnieniem m.in. danych osobowych i kontaktowych, czy też przesłaniem dokumentów potwierdzających tożsamość (dowód osobisty lub paszport) i adres zamieszkania (np. rachunek za Internet).

Rachunek Interactive Brokers demo

Aby móc przetestować usługi brokera, nie musisz przechodzić całego procesu rejestracyjnego i zakładać rzeczywistego konta. Dostępny jest bowiem rachunek Interactive Brokers demo, który możesz wypróbować w łatwy sposób i bez zobowiązań. Pozwala on swobodnie zapoznać się z funkcjonalnością platformy inwestycyjnej IBKR, a do jego założenia wystarczy adres e-mail, nazwa użytkownika i hasło.

Czy warto założyć rachunek w Interactive Brokers? Recenzja oferty brokera

Pora przejść do oceny konta Interactive Brokers, opinii na temat brokera i porównania z ofertami konkurencji.

Zacznijmy od tego, że Interactive Brokers, podobnie jak choćby DEGIRO, jest brokerem o zasięgu globalnym, który przygotował swoją ofertę z myślą o inwestorach z wielu krajów. Powoduje to, że jego propozycja nie będzie najlepszym wyborem dla osób, które chciałyby inwestować głównie na polskiej GPW. Może zainteresować natomiast tych, którzy oczekują rachunku z dostępem do bogatej oferty instrumentów z rynków zagranicznych, a przy tym mają za sobą już pewne doświadczenie inwestycyjne.

Samą spółkę Interactive Brokers powinni polubić inwestorzy dywidendowi. Jest ona notowana na amerykańskiej giełdzie i regularnie dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami.

Jeden z najtańszych brokerów na rynku

W Interactive Brokers, tak jak u wielu innych brokerów, założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne, natomiast prowizje transakcyjne różnią się w zależności od giełdy i klasy aktywów. W ogólnym rozrachunku strona kosztowa oferty wypada atrakcyjnie, nawet bardzo, i zapewnia brokerowi miejsce w ścisłej czołówce najtańszych na rynku.

Standardowe prowizje transakcyjne są niskie i w wielu przypadkach wynoszą 0,05-0,2% wartości transakcji (na giełdach w USA 0,035 USD od każdej akcji). Trudno znaleźć brokera, który przygotowałby lepszą propozycję, a przy tym nie stawiał żadnych limitów, do których obowiązują korzystne prowizje. Oferuje on również sporo bezpłatnych ETF-ów, które mogą zainteresować osoby nastawione na inwestowanie pasywne.

Trzeba zwrócić uwagę na obowiązujące minimalne stawki prowizji, przez które zakupy akcji czy ETF-ów mogą być mniej opłacalne dla inwestorów z małym kapitałem. Na wielu giełdach zagranicznych wynosi ona 3-5 EUR, czyli całkiem sporo, niemniej to nadal wartości znacznie niższe, niż w przypadku polskich domów maklerskich i ich oferty zagranicznej.

Co istotne, IBKR oferuje również atrakcyjne warunki przewalutowania. Koszt operacji wynosi zaledwie 0,02% wartości transakcji (min. 2 USD), więc może ona okazać się rozsądną alternatywą dla wymiany środków w kantorze internetowym i przelania ich na rachunek walutowy u brokera.

Konto w Interactive Brokers – polska giełda okrojona, ale wybór zagranicznych instrumentów ogromny

Interactive Brokers niedawno rozszerzył swoją ofertę ze 135 rynków do 150 z 33 krajów, więc pod względem możliwości inwestycyjnych zalicza się do najlepszych na rynku. Wprawdzie oferuje niewiele instrumentów z polskiej GPW, ale trudno postrzegać to jako większy minus, bo dla inwestorów poszukujących dobrego zagranicznego brokera nie jest ona priorytetem.

Interactive Brokers udostępnia tysiące instrumentów z niemal wszystkich klas aktywów, w tym z rynku forex czy kryptowalut (w formie futuresów). Niemniej, jeśli zależy Ci na jakimś jednym lub kilku konkretnych instrumentach, sprawdź czy aby na pewno (a jeśli tak, to na jakich warunkach) są one oferowane.

Aplikacja i platforma Interactive Brokers

Interactive Brokers chce sprostać oczekiwaniom wymagających klientów, więc w jego ofercie nie mogło zabraknąć rozbudowanej platformy inwestycyjnej TWS i aplikacji mobilnej do handlu. Docenią je inwestorzy, którzy faktycznie handlują na wielu rynkach i instrumentach finansowych, a także dokonują zaawansowanych analiz technicznych. Warto dodać, że broker udostępnia też dodatkowo pomocne rozwiązania i informacje: prognozy dotyczące przychodów spółek czy zysku na akcję, a także ich dane finansowe z ostatnich lat.

W praktyce, broker oferuje kilka platform o różnej funkcjonalności. Obok wspomnianej TWS (Trader Workstation), są to: Client Portal, IBKR Mobile i IBKR APIs. Jeśli jesteś zainteresowany jego ofertą, zapoznaj się ze szczegółami ich działaniami i samodzielnie oceń, która może sprawdzić się w Twoim handlu. Moim zdaniem platformy brokera nie są najprzyjemniejsze w obsłudze, ale korzystanie z nich z pewnością nie przysporzy problemów żadnemu doświadczonemu inwestorowi.

Interactive Brokers – opinie o obsłudze klienta

Na zakończenie wspomnijmy jeszcze o supporcie brokera i opiniach na jego temat. Przyznam, że moje osobiste doświadczenia nie są najlepsze: czat kilkukrotnie był dla mnie niedostępny ze względu na dużą liczbę zapytań klientów, a odpowiedzi na pytania zgłoszone mailowo udzielono mi po kilku dniach.

W sieci znalazłem jednak sporo pozytywnych komentarzy na temat jakości obsługi w Interactive Brokers, więc niewykluczone, że po prostu trafiłem na gorący okres, z którym broker nie do końca sobie poradził. Na plus zapisałbym natomiast proces rejestracji konta i wpłaty środków - tutaj wszystko przebiegło sprawnie i całkiem szybko.

Reasumując, Interactive Brokers to ciekawa propozycja dla nieco bardziej doświadczonych i świadomych inwestorów, którzy oczekują dostępu do wielu rynków zagranicznych i niskich prowizji transakcyjnych. Z tego też względu w analizie celowo nie rozpisywałem się szerzej na temat działania platform brokera. Zaawansowani gracze często mają sprecyzowane potrzeby i oczekiwania, więc polecam im po prostu samodzielnie przetestować bezpłatne konto w IBKR.

O instytucji

Początki Interactive Brokers sięgają 1977 roku, więc mowa tu o niezwykle doświadczonym brokerze. Dziś cieszy się międzynarodowym uznaniem, a z jego usług korzystają tysiące klientów instytucjonalnych oraz indywidualnych. Słynie z wysokiej jakości platformy handlowej i bogatej oferty instrumentów, która obejmuje aż ponad 130 rynków z kilkudziesięciu państw. Oferta Interactive Brokers jest dostępna dla inwestorów z praktycznie całego świata, w tym również z Polski.