Instytucje pożyczkowe i ubezpieczeniowe
Instytucje pożyczkowe to przedsiębiorstwa funkcjonujące na rynku pozabankowym, specjalizujące się w udzielaniu pożyczek i kredytów konsumenckich na stosunkowo niewielkie kwoty. Są nadzorowane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i działają w oparciu o ustawę o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r.
Zgodnie z prawem podmioty trudniące się pożyczaniem pieniędzy mogą występować wyłącznie jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjna. Ponadto ustawa precyzuje, że ich kapitał założycielski musi wynosić min. 200 tys. złotych, zaś środki nie mogą pochodzić z kredytu bankowego, jakiejkolwiek pożyczki lub emisji obligacji.
W odróżnieniu od banków firmy pożyczkowe udzielają pożyczek wyłącznie ze środków należących do właścicieli i akcjonariuszy. Firma pożyczkowa nie może brać w depozyt pieniędzy pochodzących od klientów, nie może też naliczać odsetek większych niż czterokrotność stopu kredytu lombardowego. Jest również prawnie zobowiązana do podawania wysokości RRSO w swoich materiałach reklamowych.
Z kolei towarzystwo ubezpieczeniowe (zakład ubezpieczeń, ubezpieczyciel) to firma prowadząca działalność polegającą na świadczeniu usług z zakresu ubezpieczeń. Ubezpieczyciel zobowiązuje się - w zamian za składkę (jednorazową lub wpłacaną regularnie w określonym czasie) - do udzielenia odpowiedniego świadczenia osobie ubezpieczonej w razie wystąpienia skutków zdarzeń losowych. W zależności od zakresu działania wyróżniamy towarzystwa ubezpieczeń majątkowych i towarzystwa ubezpieczeń na życie.
W Polsce instytucje ubezpieczeniowe mogą prowadzić działalność w formie spółki akcyjnej, towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych lub spółki europejskiej. Podlegają nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) i muszą utrzymywać określone rezerwy finansowe, by móc wypełnić swoje zobowiązania.