Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku: 7,02% do 100 tys. zł

Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku: 7,02% do 100 tys. zł
Źródło: strona banku
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:

Zalety:

  • oprocentowanie zależne od stawki WIBOR 3M
  • oferta nieograniczona czasowo

Wady:

  • opłata za prowadzenie rachunku

Opinia eksperta

IKO to ścisła czołówka rankingu najlepszych rachunków oszczędnościowych, z wysokim oprocentowaniem bez żadnych warunków. Nie musisz brać udziału w promocji, wpłacać nowych środków czy być nowym klientem. Jednak wypłata z konta wiąże się z wysoką prowizją. Z tego względu IKO polecam raczej tym klientom, którzy szukają solidnego rachunku oszczędnościowego dla wyższych kwot i na dłuższy czas. IKO to rachunek dla cierpliwych. Proces zakładania konta jest długi, tym dłuższy, im więcej chętnych na atrakcyjne warunki oprocentowania.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Toyota Bank to mała, ale prężna instytucja, koncentrująca się na leasingu i udzielaniu kredytów samochodowych. Co ciekawe, jej drugą mocną stroną jest oferta oszczędnościowa: szeroki wybór lokat i kont oszczędnościowych (to zresztą niejedyna z niespodzianek, gdyż bank z marką popularnej marki japońskich aut w nazwie jest instytucją… niemiecką).

Wśród propozycji Toyota Banku wyróżnia się Indeksowane Konto Oszczędnościowe. Jego oprocentowanie wynosi tyle, na ile pod koniec poprzedniego kwartału ustalono wysokość stopy procentowej WIBOR 3M – obecnie 7,02% w skali roku do kwoty 100 tys. zł. Jak łatwo się domyślić, taka stawka obowiązuje aż do początku kolejnego kwartału, czyli przez pełne 3 miesiące.

Zalety? Poza konkurencyjnym oprocentowaniem jest ich kilka:

  • bez otwierania konta osobistego,
  • dla nowego i obecnego klienta, bez konieczności wpłaty nowych środków i udziału w akcjach promocyjnych,
  • pewna stawka oprocentowania przez 3 miesiące (niczym na lokacie kwartalnej),
  • wysoka kwota maksymalna, do 100 tys. zł,
  • bez minimalnego salda i warunku regularnej wpłaty.

W analizie przyglądamy się dokładnie tej ofercie i sprawdzamy, czy ma ona jakieś „haczyki”.

Pełna analiza Indeksowanego Konta Oszczędnościowego w Toyota Banku


Opłaty i prowizje związane z Indeksowanym Kontem Oszczędnościowym

Na początku zwróćmy uwagę na to, ile może nas kosztować założenie i korzystanie z rachunku:

Pewnie zwróciłeś uwagę na dość nietypowe usługi i opłaty związane z IKO, np. nielimitowane bezpłatne przelewy. Jednak pierwszym, co rzuca się w oczy, jest opłata za prowadzenie rachunku: aż 30 zł pobierane na początku miesiąca, jeżeli w poprzednim zleciłeś jakąkolwiek, choćby drobną wypłatę z konta. Jeśli nie, opłata jest zwracana w kolejnym miesiącu 10. dnia roboczego.

Gdy zamierzasz oszczędzać długoterminowo, jest to koszt możliwy do zaakceptowania. Jednak gdy spodziewasz się częstszych wypłat, powinieneś sprawdzić, czy zysk z odsetek będzie wyższy niż bankowa prowizja i czy zakładanie takiego rachunku w ogóle Ci się opłaci (zysk dla różnych kwot analizujemy w dalszej części artykułu).

Wpłaty i wypłaty z Indeksowanego Konta Oszczędnościowego

Swoje oszczędności możesz ulokować lub wypłacić z IKO w zasadzie wyłącznie zdalnie: zlecając przelew na/z rachunku przez Internet bądź infolinię. Toyota Bank nie ma swoich oddziałów poza jednym, zlokalizowanym w Warszawie, gdzie rzeczywiście gotówka jest przyjmowana i wydawana, natomiast koszty takich operacji są na tyle wysokie, że są one dalece nieopłacalne (szczególnie przy wypłatach, w przypadku których prowizje mogą sięgać nawet ponad pół tysiąca złotych).

Przelewy na i z konta są zupełnie darmowe (również te zlecane telefonicznie), z tym że wypłata środków spowoduje naliczenie opłaty za prowadzenie IKO. Na „pocieszenie” pozostaje dodać, że w ramach tej prowizji można sobie w danym miesiącu zlecać tyle przelewów zewnętrznych i wewnętrznych, ile tylko dusza zapragnie…

Nie ma obowiązku zapewnienia comiesięcznych wpływów lub utrzymania minimalnego salda.

Ciekawostka: karta do konta

Prawdopodobnie Indeksowane Konto Oszczędnościowe jest jednym z ostatnich rachunków tego rodzaju, do którego możesz otrzymać kartę debetową. Jej wydanie jest darmowe, zaś koszt korzystania wynosi 30 zł rocznie. W miesiącu możesz trzykrotnie bezpłatnie pobrać gotówkę w  dowolnym bankomacie (pamiętaj jednak o prowizji za prowadzenie konta), każda kolejna transakcja kosztuje 4,50 zł.

Niestety, posiadanie karty nie umożliwi Ci wpłaty środków na IKO za pomocą wpłatomatu, ponieważ Toyota Bank nie udostępnia takiej usługi.

Indeksowane Konto Oszczędnościowe: WIBOR 3M do 100 tys. zł, czyli 7,02% do końca marca

Jak już wspominaliśmy, bank zrównał oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego ze stawką WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału. Przykładowo, przedostatnim dniem czwartego kwartału 2022 r. był 29 grudnia i tego dnia WIBOR 3M wynosił 7,02%. Taka stawka będzie zatem obowiązywała na IKO od 1 stycznia do 31 marca 2023 r. dla kwot do 100 000 zł.

Oszczędności powyżej 100 000 zł oprocentowane są znacznie niżej, na podstawie wzoru WIBOR 3M – 3 p.p., co obecnie oznacza stawkę 4,02% w skali roku. Odsetki naliczane są oddzielnie dla środków w danym przedziale kwotowym.

Ile zyskasz na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym w Toyota Banku?

W tabeli pokazaliśmy, ile wyniesie Twój zysk w ciągu 3 miesięcy, w zależności od kwoty, jaką zdeponujesz:

Zysk* na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym w Toyota Banku

Kwota na IKO

Odsetki na rachunku

1 000 zł

14 zł

2 500 zł

35 zł

5 000 zł

70 zł

10 000 zł

139 zł

25 000 zł

348 zł

40 000 zł

557 zł

50 000 zł

696 zł

60 000 zł

836 zł

70 000 zł

975 zł

80 000 zł

1 114 zł

90 000 zł

1 254 zł

100 000 zł

1 393 zł

* po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, obliczenia na dzień 1.01.2023

Jak widzisz, przy maksymalnej kwocie objętej wyższą stawką 7,02% zyskujesz niemal 1400 zł po jednym kwartale. Jednak w należnych Ci odsetkach nie uwzględniono kosztów prowadzenia rachunku, gdybyś choć raz musiał wypłacić część oszczędności (–30 zł za każdy miesiąc, w którym zleciłeś wypłatę).

​​​​

Kliknij, aby powiększyć

Inne rachunki w Toyota Banku

Indeksowane Konto Oszczędnościowe nie jest jedynym rachunkiem służącym do odkładania środków w tej instytucji. Poza IKO możesz jeszcze założyć – po prostu – Konto Oszczędnościowe (nie mylić obu produktów!) oraz młodzieżowe Konto Super Click.

„Zwykłe” Konto Oszczędnościowe jest jednak wyraźnie niżej oprocentowane, poza tym może być otwarte wyłącznie z ROR-em:

Interesującą ofertę stanowi rachunek Super Click, funkcjonujący wraz z młodzieżowym rachunkiem osobistym – Kontem Click. Oba produkty dla nastolatków i studentów są nieźle oprocentowane, zwłaszcza w obecnych warunkach, zatem przy okazji otwierania IKO możesz zastanowić się nad opcją oszczędzania dla Twojego dziecka:

Lokaty w Toyota Banku

Jak już wspominaliśmy, Toyota Bank poza rachunkami oszczędnościowymi proponuje swoim klientom również lokaty. Niektóre z nich dostępne są wyłącznie dla właścicieli kont, ale IKO jak najbardziej spełnia ten warunek.

Być może oprocentowanie depozytów w Toyota Banku nie plasuje się w ścisłej czołówce naszego rankingu najlepszych lokat, ale trzeba oddać tej instytucji sprawiedliwość, że jej oferta pod tym względem jest naprawdę szeroka i różnorodna i prawdopodobnie znajdziesz w niej coś dla siebie.

Jednymi z ciekawszych depozytów są:

Jak założyć Indeksowane Konto Oszczędnościowe?

IKO możesz otworzyć zdalnie, składając wniosek na stronie Toyota Banku i umowę podpisać z potwierdzeniem tożsamości przez kamerę internetową lub w obecności kuriera. Ten drugi proces może być znacznie wydłużony.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona Toyota Bank
​​​​​

Czy Twoje pieniądze są bezpieczne?

Toyota Bank, jak wszystkie instytucje bankowe, uczestniczy w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (BFG), zapewniającym ochronę Twoich oszczędności do równowartości 100 tys. euro.

Podsumowanie

IKO to ścisła czołówka rankingu najlepszych rachunków oszczędnościowych, w dodatku oferujące naprawdę wysokie oprocentowanie bez żadnych warunków. Nie ma znaczenia, czy jesteś nowym, czy obecnym klientem, czy wpłacisz nowe środki, czy założysz konto osobiste – a to już prawdziwy ewenement na rynku.

Wysoka, gwarantowana przez cały kwartał stawka kojarzy się raczej z lokatą niż typowym rachunkiem oszczędnościowym, z tą ogromną różnicą, że co do zasady wypłata z konta nie wiąże się z utratą odsetek.

W tym miejscu pojawia się jednak duże „ale”; choć Toyota Bank nie ogranicza klientom liczby darmowych przelewów (w tym zewnętrznych), każda wypłata powoduje naliczenie opłaty za miesięczne prowadzenie rachunku. I to aż 30 zł.

Z tego względu zalecamy wypłacać środki z IKO jak najrzadziej, aby 30-złotowa prowizja nie pomniejszała Twojego zysku. Tym samym IKO możemy polecić raczej tym klientom, którzy szukają solidnego rachunku oszczędnościowego dla wyższych kwot i na dłuższy czas.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji
  2. Tabela oprocentowania

O banku

Produkty Toyota Banku kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Misją instytucji jest zapewnienie Perfect Bankingu, czyli usług ukierunkowanych na klienta i jego potrzeby.