Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku

Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku
Źródło: strona banku
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:
Wygoda osiągnięcia zysku:

Zalety:

  • oprocentowanie zależne od stawki WIBOR 3M
  • oferta nieograniczona czasowo

Wady:

  • opłata za prowadzenie rachunku

Opinia eksperta

IKO to ścisła czołówka rankingu najlepszych rachunków oszczędnościowych, z wysokim oprocentowaniem bez żadnych warunków. Nie musisz brać udziału w promocji, wpłacać nowych środków czy być nowym klientem. Jednak wypłata z konta wiąże się z wysoką prowizją. Z tego względu IKO polecam raczej tym klientom, którzy szukają solidnego rachunku oszczędnościowego dla wyższych kwot i na dłuższy czas. IKO to rachunek dla cierpliwych. Proces zakładania konta jest długi, tym dłuższy, im więcej chętnych na atrakcyjne warunki oprocentowania.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Indeksowane Konto Oszczędnościowe może otworzyć każdy klient indywidualny od 18. roku życia (dla nieletnich wieku 13-24 lat bank prowadzi oszczędnościowe Konto SuperClick). Do otwarcia rachunku nie jest konieczne posiadanie konta osobistego.

Toyota Bank nie ma w Polsce stacjonarnych oddziałów, a rachunki można obsługiwać jedynie przez bankowość internetową, mobilną i telefoniczną.

Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego oparte jest o stawkę WIBOR 3M i ustalane na początku kolejnych kwartałów na 3 miesiące. Zatem przez kwartał można cieszyć się gwarancją stałego oprocentowania. Obecnie stawka wynosi 6,9% w skali roku do 30 czerwca do 100 tys. zł (powyżej tej kwoty: 3,9%).

Pełna analiza Indeksowanego Konta Oszczędnościowego w Toyota Banku


Indeksowane Konto Oszczędnościowe: opłaty i oprocentowanie

Poniżej przedstawiono aktualne oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego i opłaty, jakie wiążą się z korzystaniem z konta:

Wpłaty i wypłaty z Indeksowanego Konta Oszczędnościowego

Pieniądze można ulokować lub wypłacić z IKO w zasadzie wyłącznie zdalnie: zlecając przelew na/z rachunku przez Internet bądź infolinię. Toyota Bank nie ma swoich oddziałów. Jedynie w Warszawie istnieje jeden punkt kasowy, gdzie gotówka jest przyjmowana i wydawana, natomiast koszty takich operacji są bardzo wysokie i nieopłacalne (szczególnie przy wypłatach, w przypadku których prowizje mogą sięgać nawet ponad pół tysiąca złotych).

Nie ma obowiązku zapewnienia comiesięcznych wpływów lub utrzymania minimalnego salda.

Ile możesz zyskać? Oprocentowanie Indeksowanego Konta Oszczędnościowego

Poniżej zaprezentowano wyliczenia zysku ze środków ulokowanych od początku do końca obecnego kwartału (od kwietnia do końca czerwca): 6,9% w skali roku do 100 tys. zł. Zysk wyliczono dla różnych zdeponowanych kwot. Podane kwoty są wartościami netto, tj. uwzględniają już podatek od zysków kapitałowych.

Kliknij, aby powiększyć
Zysk* na Indeksowanym Koncie Oszczędnościowym w Toyota Banku

Kwota na IKO

Odsetki na rachunku

1 000 zł

14 zł

2 500 zł

34 zł

5 000 zł

68 zł

10 000 zł

135 zł

25 000 zł

338 zł

40 000 zł

541 zł

50 000 zł

677 zł

60 000 zł

812 zł

70 000 zł

947 zł

80 000 zł

1 083 zł

90 000 zł

1 218 zł

100 000 zł

1 354 zł

* po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych, obliczenia na dzień 03.04.2023

Przy maksymalnej kwocie 100 tys. zł można zyskać ponad 1300 zł po jednym kwartale. Jednak w należnych odsetkach nie uwzględniono kosztów prowadzenia rachunku (–30 zł za każdy miesiąc, w którym zlecono wypłatę).

Jak skorzystać z wyższego oprocentowania?

Aby uzyskać stawkę 6,9% w skali roku na IKO, nie trzeba spełniać żadnych warunków. Toyota Bank nie wymaga przystąpienia do żadnej promocji, zapewnienia regularnych wpływów ani nawet otwarcia rachunku osobistego.

Indeksowane Konto Oszczędnościowe i WIBOR 3M

Oprocentowanie IKO przez cały kwartał wynosi tyle, ile stawka WIBOR 3M z przedostatniego dnia roboczego poprzedniego kwartału. Przykładowo, przedostatnim dniem pierwszego kwartału 2023 r. był 30 marca i tego dnia WIBOR 3M wynosił 6,9%. Taka stawka będzie zatem obowiązywała na IKO od 1 kwietnia do 30 czerwca 2023 r. dla kwot do 100 000 zł.

Oszczędności powyżej 100 000 zł oprocentowane są znacznie niżej, na podstawie wzoru WIBOR 3M – 3 p.p. Odsetki naliczane są oddzielnie dla środków w danym przedziale kwotowym.

Karta debetowa do IKO

Prawdopodobnie Indeksowane Konto Oszczędnościowe jest jednym z ostatnich rachunków tego rodzaju, do którego można otrzymać kartę debetową. Jej wydanie jest darmowe, zaś koszt korzystania wynosi 30 zł rocznie. W każdym miesiącu można trzykrotnie bezpłatnie pobrać gotówkę w dowolnym bankomacie (wiąże się to jednak z naliczeniem prowizji za prowadzenie IKO).

Posiadanie karty nie umożliwia wpłaty środków na IKO za pomocą wpłatomatu, ponieważ Toyota Bank nie udostępnia takiej usługi.

Jak otworzyć Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku?

IKO można otworzyć zdalnie, składając wniosek na stronie Toyota Banku i umowę podpisać z potwierdzeniem tożsamości przez kamerę internetową lub w obecności kuriera. Ten drugi proces może być znacznie wydłużony.

Jak otworzyć IKO w Toyota Banku?
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona Toyota Bank

Inne produkty oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe

Lokaty

Indeksowane Konto Oszczędnościowe w Toyota Banku: opinie, recenzja, porady

Sprawdźmy teraz, jak korzysta się z Indeksowanego Konta Oszczędnościowego na co dzień.

Wysokość oprocentowania

Stawka oparta o wysokość WIBOR 3M nie należy obecnie do najwyższych rynku, wciąż jednak pozostaje dość wysoka i w miarę atrakcyjna. Musisz pamiętać, że wyżej oprocentowane oferty w innych bankach związane są wyłącznie z promocjami dla nowych klientów lub na nowe środki, natomiast IKO proponuje najwyższe na rynku oprocentowanie standardowe.

Atrakcyjność opłat

Pewnie zwróciłeś uwagę na dość nietypowe usługi i opłaty związane z IKO, np. nielimitowane bezpłatne przelewy. Jednak pierwszym, co rzuca się w oczy, jest opłata za prowadzenie rachunku: aż 30 zł pobierane na początku miesiąca, jeżeli w poprzednim zleciłeś jakąkolwiek, choćby drobną wypłatę z konta. Jeśli nie, opłata jest zwracana w kolejnym miesiącu 10. dnia roboczego.

Gdy zamierzasz oszczędzać długoterminowo, jest to koszt możliwy do zaakceptowania. Jednak gdy spodziewasz się częstszych wypłat, powinieneś sprawdzić, czy zysk z odsetek będzie wyższy niż bankowa prowizja i czy zakładanie takiego rachunku w ogóle Ci się opłaci.

Wygoda osiągnięcia zysku

Jak już wspomniałam, IKO nie jest objęte żadną ofertą specjalną, a stawka jego oprocentowania gwarantowana jest przez cały kwartał. Oznacza to, że skorzystanie z propozycji Toyota Banku wymaga jedynie wpłaty środków – nie musisz pamiętać o wykonywaniu transakcji kartą, dacie badania salda nowych środków itp. Nie da się ukryć, że dla osób, które nie mają ani czasu, ani energii na wykonywanie zadań stawianych przed nimi w różnych promocjach, prosta oferta IKO może być atrakcyjna.

W praktyce bywa z tym nieco kłopotów. Nie chodzi mi o żadne „machlojki” ze strony banku, ale o techniczne problemy z założeniem IKO. Początkowo Toyota Bank słabo radził sobie z napływem wniosków o otwarcie rachunku. Obecnie jest z tym trochę lepiej, ale trzeba mieć na uwadze, że to nieduża instytucja, na co dzień zajmująca się raczej kredytami samochodowymi i leasingiem – i uzbroić się w cierpliwość.

IKO w Toyota Banku. Podsumowanie

IKO to ścisła czołówka rachunków oszczędnościowych pod względem oprocentowania standardowego, w dodatku bez żadnych warunków. Nie ma znaczenia, czy jesteś nowym, czy obecnym klientem, czy wpłacisz nowe środki, czy założysz konto osobiste – a to już prawdziwy ewenement na rynku.

Wysoka, gwarantowana przez cały kwartał stawka kojarzy się raczej z lokatą niż typowym rachunkiem oszczędnościowym, z tą ogromną różnicą, że co do zasady wypłata z konta nie wiąże się z utratą odsetek.

W tym miejscu pojawia się jednak duże „ale”; choć Toyota Bank nie ogranicza klientom liczby darmowych przelewów (w tym zewnętrznych), już jedna wypłata powoduje naliczenie opłaty za miesięczne prowadzenie rachunku. I to aż kilkudziesięciu złotych.

Z tego względu zalecamy wypłacać środki z IKO jak najrzadziej, aby prowizja nie pomniejszała Twojego zysku. Tym samym IKO mogę polecić raczej tym klientom, którzy szukają solidnego rachunku oszczędnościowego dla wyższych kwot i na dłuższy czas.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji
  2. Tabela oprocentowania

O banku

Produkty Toyota Banku kierowane są zarówno do klientów indywidualnych, jak i do przedsiębiorców. Misją instytucji jest zapewnienie Perfect Bankingu, czyli usług ukierunkowanych na klienta i jego potrzeby.

Pytania i odpowiedzi: